Καλώδια και θύματα



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μετραει σωστα,ακουγεται σωστα;
Μέχρι στιγμής, ό,τι έχει μετρήσει σωστά, ακούγεται και σωστά.
Στο σύστημά μου τα mogami 3103 outperformed the Kimber 8TC ειδικά στα χαμηλά.
Ομοίως και τα 2549 τα Hero.
Τα kimber έχουν μείνει χωρίς εξέλιξη-βελτιώση εδώ και δεκαετίες.
Βλέπω ότι έχουν ελαφρώς καλύτερη αντίσταση τα mogami με 6πλασια επαγωγικοτητα (αν λέω σωστά τη λέξη) και σαφώς χαμηλότερη χωρητικότητα αν και δεν μας απασχολεί αυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Από την άλλη, η Bryston χρησιμοποιεί το Van Damme Tour Grade Classic EKΕ που έχει μεγαλύτερη χωρητικότητα. Άρα, για interconnect από πλευράς χαρακτηριστικών, βλέπω το 2549 σαν ένα αξιόλογο καλώδιο. Η kimber δεν αναφέρει αν η μέτρηση αφορά μεταξύ των κεντρικών αγωγών ή μεταξύ αγωγού και μπλενταζ.
(Ορίστε, καλωδιάκιας είμαι κι εγώ!!)
Νίκο το Van Damme Tour Grade Classic είναι σχετικά τίμιο αλλά μέχρι εκεί και πολύ λίγο για υψηλές απαιτήσεις.
Το δοκίμασα και εγώ αρκετές μέρες αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι υποβάθμιση για το σύστημα. Στο μαγαζί με τα vintage συν τα πάνω από 200 μέτρα καλώδιο που χρειάστηκα ήταν τίμιο.
Καλύτερο στο home σύστημα από Van Damme μου έκατσε αυτό το οποίο την πρώτη φορά που το έβαλα (ατερμάτιστο) ήταν μεγάλη απογοήτευση αλλά μη γελάσετε :biggrin: ο λόγος ήταν η ανάποδη φορά τοποθέτησης, όταν διαπίστωσα τη σωστή φορά ( ότι υπάρχει φορά τέλος πάντων :D)έπαιξε πολύ διαφορετικά προς το καλύτερο αλλά και πάλι δεν στάθηκε για πολύ καιρό πάνω γιατί είχε υπερβολική ανάλυση και κούρασε πολύ.
Πάντως το συγκεκριμένο καλώδιο το έχει στο σύστημα του κάποιος από τη bryston, νομίζω ο ιδρυτής. Κάπου έχω και κάποιες φωτογραφίες από το εν λόγω σύστημα.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νίκο το Van Damme Tour Grade Classic είναι σχετικά τίμιο αλλά μέχρι εκεί και πολύ λίγο για υψηλές απαιτήσεις.
Το δοκίμασα και εγώ αρκετές μέρες αλλά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι είναι υποβάθμιση για το σύστημα. Στο μαγαζί με τα vintage συν τα πάνω από 200 μέτρα καλώδιο που χρειάστηκα ήταν τίμιο.
Καλύτερο στο home σύστημα από Van Damme μου έκατσε αυτό το οποίο την πρώτη φορά που το έβαλα (ατερμάτιστο) ήταν μεγάλη απογοήτευση αλλά μη γελάσετε :biggrin: ο λόγος ήταν η ανάποδη φορά τοποθέτησης, όταν διαπίστωσα τη σωστή φορά ( ότι υπάρχει φορά τέλος πάντων :D)έπαιξε πολύ διαφορετικά προς το καλύτερο αλλά και πάλι δεν στάθηκε για πολύ καιρό πάνω γιατί είχε υπερβολική ανάλυση και κούρασε πολύ.
Πάντως το συγκεκριμένο καλώδιο το έχει στο σύστημα του κάποιος από τη bryston, νομίζω ο ιδρυτής. Κάπου έχω και κάποιες φωτογραφίες από το εν λόγω σύστημα.
Το van Damme xlr η Bryston το αναφέρει στο site της, ότι είναι αυτό που πουλάνε οι ίδιοι. Αλλά βλέπω ότι το 2549 έχει ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά για τη θέση του interconnect. Οπότε, το 2549 έκλεισε. Στα ηχείων θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και τι να λένε μερικά δεκαδικά σε uH όταν θα φύγουν 2 πηνία του κροσοβερ (αν εχω καταλάβει σωστά).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το van Damme xlr η Bryston το αναφέρει στο site της, ότι είναι αυτό που πουλάνε οι ίδιοι. Αλλά βλέπω ότι το 2549 έχει ακόμα καλύτερα χαρακτηριστικά για τη θέση του interconnect. Οπότε, το 2549 έκλεισε. Στα ηχείων θα το ψάξω λίγο ακόμα αν και τι να λένε μερικά δεκαδικά σε uH όταν θα φύγουν 2 πηνία του κροσοβερ (αν εχω καταλάβει σωστά).
Βάλε ρε τα kimper που έχεις και άσε τα πειράματα. Χαχαχα
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Από πότε γμτ την πταναμου , έχει φορά το εναλλασόμενο ρεύμα ρε Στέλιο?
Βάζουν και φανάρια , με κόκκινο και πράσινο για να μην χάνουν το δρόμο τους τα ηλεκτρόνια?
Ρε θα μας τρελάνετε?
Τι πίνετε ρεεεε?
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βάλε ρε τα kimper που έχεις και άσε τα πειράματα. Χαχαχα
Τα 1016 που έχουν απομείνει είναι rca και εγώ θα χρησιμοποιήσω balanced σύνδεση. Επιπλέον, έχω 1 ζεύγος και θα χρειαστώ 3 ή 4 ζεύγη, οπότε ούτως ή άλλως θα χρειαστώ καλωδια. Αλλά προτιμώ να ακολουθήσω τα σωστά specs, αυτό που ταιριάζει στο ρόλο που θα έχει το κάθε καλώδιο στο σύστημα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Άσε με Γιάννη. Με εσένα δεν κάνω αντίλογο .
Κέρδισε και η ΑΕΚ σήμερα και χαρήκαμε και εμείς λίγο :p
(Όσο για τη φορά το λέει η εταιρία , βέβαια τι να μας πούνε αυτές οι κουτές αποτυχημένες εταιρίες ε;:D)
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Πάρε mogami αν μπορείς και τελείωνε.
Η belden που λέει και ο ear. Τέλος.
Α ! και πάρε ένα 10μετρο δώρο στον kanakiani για να δεί τι σημαίνει Mogami.
Άσε με Γιάννη. Με εσένα δεν κάνω αντίλογο .
Κέρδισε και η ΑΕΚ σήμερα και χαρήκαμε και εμείς λίγο :p
(Όσο για τη φορά το λέει η εταιρία , βέβαια τι να μας πούνε αυτές οι κουτές αποτυχημένες εταιρίες ε;:D)
Στέλιε , δεν ξέρω τι π@παριές λέει ο καθένας για να πουλήσει , αλλά φορά στο εναλλασόμενο δεν υπάρχει . Τελος.
Μόνο στο συνεχές όπως η μπαταρία των 12v dc του αυτοκινή του σου, με φορά πάντα από τον αρνητικό προς τον θετικό πόλο , και ποτέ ανάποδα , όπως έλεγαν κάποτε τα βιβλία του Αλκίνοου Μάζη στο γυμνάσιο.
Το τι κάνουν οι επιτυχοαποτυχημένες εταιρίες είναι άλλο θέμα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πάρε mogami αν μπορείς και τελείωνε.
Η belden που λέει και ο ear. Τέλος.
Α ! και πάρε ένα 10μετρο δώρο στον kanakiani για να δεί τι σημαίνει Mogami.
Αύριο θα τσεκάρω και τα Belden, οπότε να καταλήξω και μεσα στην εβδομάδα να ψωνίσω.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Πάρε mogami αν μπορείς και τελείωνε.
Η belden που λέει και ο ear. Τέλος.
Α ! και πάρε ένα 10μετρο δώρο στον kanakiani για να δεί τι σημαίνει Mogami.

Στέλιε , δεν ξέρω τι π@παριές λέει ο καθένας για να πουλήσει , αλλά φορά στο εναλλασόμενο δεν υπάρχει . Τελος.
Μόνο στο συνεχές όπως η μπαταρία των 12v dc του αυτοκινή του σου, με φορά πάντα από τον αρνητικό προς τον θετικό πόλο , και ποτέ ανάποδα , όπως έλεγαν κάποτε τα βιβλία του Αλκίνοου Μάζη στο γυμνάσιο.
Το τι κάνουν οι επιτυχοαποτυχημένες εταιρίες είναι άλλο θέμα.
Εννοείται ότι τα kondo δεν έχουν φορά και μαμάνε και δέρνουν😍😍
:lolsign::lolsign:
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774

Εννοείται ότι τα kondo δεν έχουν φορά και μαμάνε και δέρνουν😍😍
:lolsign::lolsign:
Με τα χρήματα που κοστίζουν τα kondo, θα αγοράσω δύο ενεργά κροσοβερακια, μούρλια!!! :p
 



Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Με τα χρήματα που κοστίζουν τα kondo, θα αγοράσω δύο ενεργά κροσοβερακια, μούρλια!!! :p
Κάνε σούμα σε ευρώ όταν θα τελειώσεις με τις δοκιμές - πειράματα που κάνεις σύγκρινε τα με το αποτέλεσμα που πήρες και πες μου μετά ότι τα kondo στοιχίζουν.... :whistling:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top