Denon avc-3700h περίεργο ήχος από ηχεία.

Μηνύματα
243
Reaction score
40
φυσικά και δεν αναφέρεις...ευκαιρία ψάχνουν

απλά λες ότι παιδιά....σήμερα το πρωί σταμάτησε να παιζει ;)
πάντως πραγματικά είναι πολύ περίεργο όλο αυτό.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Σε UPS back up / line interactive για υπολογιστή έβαλες τον ενισχυτή ?
 



Μηνύματα
243
Reaction score
40
Τώρα που το είδα , έτσι και το έβαλες σε ups back up , Που βγάζει σχεδόν τετράγωνο στην έξοδο , παίζει και να την πάτησες απο κεί.
εξήγησε μου λίγο σε παρακαλώ γιατί δεν είμαι τεχνικός για να καταλάβω. Το UPS είναι το από πάνω. Για τι ζημιά μιλάμε? πλακέτα? Η αντιπροσωπεία θα το καλύψει?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Δεν ξέρω δεν λέει αν βγάζει ημίτονο στην έξοδο του ή τετράγωνο , που βγάζουν τα περισσότερα.
Βέβαια αυτά που βγάζουν τετράγωνο κάνουν μόνο για υπολογιστές , και γενικά μηχανήματα που έχουν διακοπτικά τροφοδοτικά.
Σε κάθε περίπτωση μην το αναφέρεις αυτό όπου τον πας.
Δεν ξέρω τι μπορεί να έχει πάθει ο ενισχυτής σου .
Εαν ανάβει και δεν βγάζει ήχο , αλλά βγάζει από το audyssey ευελπιστώ να μην είναι κάτι χοντρό.
ΔΛΔ αν ήταν ας πούμε τροφοδοτικό , ή στάδια εξόδου δεν θα έβγαινε καν απο την κατάσταση προστασίας.
Ισως κάποιο κάποια ολοκληρωμένα να την άκουσαν , θα μπορούσες να την γλυτώσεις με μια πλακέτα , δεν ξέρω τι μπορεί να έχει γίνει .
ΜΗΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ SERVICE.
 
Last edited:

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Δεν ξέρω δεν λέει αν βγάζει ημίτονο στην έξοδο του ή τετράγωνο , που βγάζουν τα περισσότερα.
Βέβαια αυτά που βγάζουν τετράγωνο κάνουν μόνο για υπολογιστές , και γενικά μηχανήματα που έχουν διακοπτικά τροφοδοτικά.
Σε κάθε περίπτωση μην το αναφέρεις αυτό όπου τον πας.
όχι, ευχαριστώ.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Το λάθος εντοπίσθει.
Κάνε την πάπια... ή τίμα τα παντελόνια και πλέρωνε.

Και άλλη φορά... ο ηλεκτρολόγος καλός είναι για να σου συνδέσει καμμιά πρίζα ( πάρε και κανένα socket tester γιατί ο συγκεκριμένος πρέπει να είναι πολύ ειδήμον :D )
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
εξήγησε μου λίγο σε παρακαλώ γιατί δεν είμαι τεχνικός για να καταλάβω. Το UPS είναι το από πάνω. Για τι ζημιά μιλάμε? πλακέτα? Η αντιπροσωπεία θα το καλύψει?
ξέχνα τις λεπτομέρειες με την αντιπροσωπεία!
δεν χρειάζεται να αναφέρεις τίποτα...γιατί πολύ απλά δεν μπορούν και ούτε θα ασχοληθούν παραπάνω
τους λες ότι παιδιά μια μέρα μου έκανε αυτό και τέλος

αλλιώς θα σου πούνε ότι φταις εσύ και μπλα μπλα μπλα θα πάρεις το συμβολικό νούμερο :biggrin:
 


Μηνύματα
93
Reaction score
142
το line interactive ups βγαζει τετραγωνικο παλμο οταν κοπει και μονον το ρευμα και τροφοδοτει τις συσκευες απο τις μπαταριες του λειτουργει σαν inverter δηλαδη. στα smps τροφοδοτικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στα γραμικα τροφοδοτικα ομως αναλογως την σχεδιαση και τις ανοχες μπορει το προβλημα να ειναι απο λιγο μεχρι και πολυ .μονο τα λιγο πιο ακριβα η τα online ups βγαζουν καθαρο ημιτονο και αυτο αναγραφεται στα χαρακτηριστικα της καθε συσκευης.τελος καλο ολα καλα👍
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
τα online ups βγαζουν καθαρο ημιτονο και αυτο αναγραφεται στα χαρακτηριστικα της καθε συσκευης.
οταν γραφουν "Κυματομορφή: Simulated SineWave"
ειναι καθαρου ημιτονου;
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
το ξανάβαλες στο Ups? :biggrin:
Παιδιά, αφού βεβαιώθηκα ότι η βλάβη δεν έχει προκληθεί από το ups, αλλά είχε να κάνει με μισή εγκατάσταση του update, ρώτησα τον ίδιο τον τεχνικό σε φάση "επειδή έχω συχνές διακοπές στη περιοχή μου και συνεχείς μικροεναλλαγές τάσης και επειδή έχω ένα ups που το πήρα με τη τηλεόραση, μήπως θα μπορούσα να το συνδέσω?" Μου απάντησε ναι, δεν υπάρχει πρόβλημα και του έδειξα και το μοντέλο για να είμαι σίγουρος.
το line interactive ups βγαζει τετραγωνικο παλμο οταν κοπει και μονον το ρευμα και τροφοδοτει τις συσκευες απο τις μπαταριες του λειτουργει σαν inverter δηλαδη. στα smps τροφοδοτικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στα γραμικα τροφοδοτικα ομως αναλογως την σχεδιαση και τις ανοχες μπορει το προβλημα να ειναι απο λιγο μεχρι και πολυ .μονο τα λιγο πιο ακριβα η τα online ups βγαζουν καθαρο ημιτονο και αυτο αναγραφεται στα χαρακτηριστικα της καθε συσκευης.τελος καλο ολα καλα👍
Καλημέρα, του το είπα αυτό με το τετράγωνο και μου είπε κάτι τι είναι γεννητρια ή κάτι τέτοιο?!? Βασικά το μοντέλο αυτό μου το δώσανε μαζί με την τηλεόραση, οπότε αν κάνει για την τηλεόραση θα κάνει και για τον ενισχυτή , σωστά?
οταν γραφουν "Κυματομορφή: Simulated SineWave"
ειναι καθαρου ημιτονου;
Καλημέρα, αν είναι έτσι να το κοιτάξω στο manual.
 
Last edited:


Μηνύματα
243
Reaction score
40
@manmar θα πρέπει να γράφει Pure sinewave
Καλημέρα, μόλις κοίταξα στο εγχειρίδιο και λέει κυματομορφή: τροποποιημένο ημιτονοειδές κύμα.
το line interactive ups βγαζει τετραγωνικο παλμο οταν κοπει και μονον το ρευμα και τροφοδοτει τις συσκευες απο τις μπαταριες του λειτουργει σαν inverter δηλαδη. στα smps τροφοδοτικα δεν υπαρχει κανενα προβλημα στα γραμικα τροφοδοτικα ομως αναλογως την σχεδιαση και τις ανοχες μπορει το προβλημα να ειναι απο λιγο μεχρι και πολυ .μονο τα λιγο πιο ακριβα η τα online ups βγαζουν καθαρο ημιτονο και αυτο αναγραφεται στα χαρακτηριστικα της καθε συσκευης.τελος καλο ολα καλα👍
Καλημέρα, μόλις κοίταξα στο εγχειρίδιο και λέει κυματομορφή: τροποποιημένο ημιτονοειδές κύμα. Να υποθέσω ότι είναι ok?
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Oxi δεν είναι οκ.
Το ότι κάνει για την tv δεν σημαίνει ότι κάνει και για τον AV.
Η tv έχει smps τροφοδοτικό, ενώ ο AV έχει κλασικό γραμμικό.
Το τροποποιημένο ημίτονο , αν το δείς σε παλμογράφο φέρνει πιο πολύ σε τετρ'αγωνο παρά σε ημίτονο.
Αν φοβάσαι για αυξομειώσεις τάσεως και κρουστικές υπερτάσεις , αυτό που χρειάζεσαι είναι voltage regulator.
Επίσης οι διακοπές δεν σε επηρεάζουν . Μόνο οι υπερτάσεις.
Σταθεροποιητές τάσεως έχει ο Γιατράς στην Καλλιθέα.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Oxi δεν είναι οκ.
Το ότι κάνει για την tv δεν σημαίνει ότι κάνει και για τον AV.
Η tv έχει smps τροφοδοτικό, ενώ ο AV έχει κλασικό γραμμικό.
Το τροποποιημένο ημίτονο , αν το δείς σε παλμογράφο φέρνει πιο πολύ σε τετρ'αγωνο παρά σε ημίτονο.
Αν φοβάσαι για αυξομειώσεις τάσεως και κρουστικές υπερτάσεις , αυτό που χρειάζεσαι είναι voltage regulator.
Επίσης οι διακοπές δεν σε επηρεάζουν . Μόνο οι υπερτάσεις.
Σταθεροποιητές τάσεως έχει ο Γιατράς στην Καλλιθέα.
Γιάννη ρώτησα τον ίδιο τον υπεύθυνο στο service και μου είπε ότι είναι οκ. Αν υπήρχε πρόβλημα δε θα μου το έλεγε?
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Νομίζω ότι γενικά οι ενισχυτές δεν πρέπει να μπαίνουν σε UPS.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top