Πιστευεις στα αληθεια οτι θα προσεγγεισεις (εστω) την αναπαραγωγη απο πικαπ με αλλη πηγη?


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
ακουμπηστηρι σουσπασιον θα ναι, αφού τα μάρμαρα και οι γρανίτες κοστίζουν παραπάνω απ το καπάκι 50δας σιντι
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Επαγγελματικός είναι ο χώρος;
Το σύστημα είναι μπροστά από Epson plotter.
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
2021 - 1877 = 144
Αν αυτή η ανακάλυψη ...αργούσε κατά 144 χρόνια ... ,
Θεέ μου ...από σήμερα .....τι θα περνάγαμε τα επόμενα 144 χρόνια ;
Μα όσο σκέφτομαι πώς θα ακούνε - και από ποιό μέσο - και από ποιό πλανήτη - οι εικοσάχρονοι μουσική το κοντινό 2100 ....ακούω τα γέλια τους γιά εμάς του 2021 ....και με πιάνουν τα κλάματα .

κάθε πράγμα στον καιρό του ......ρομαντικοί θα υπάρχουν και το 2100 .
ποιός δεν θα ήθελε σήμερα να έχει μιά FORD MUSTANG CONVERTIBLE του 1965 ; Ε ;
" Γατάκια έ γατάκια " ...πείτε μου ένα Όχι να με πιάσει ....σπαστικό γέλιο .
-
Η ανακάλυψη της αρχής λειτουργίας του σημερινού πικάπ έγινε 1877, όταν ο Τόμας Έντισον πειραματιζόταν με μία καινούρια τηλεγραφική συσκευή . Περνώντας ένα τραχύ φύλλο αλουμινίου κάτω από την ακίδα του τηλεγράφου παρατήρησε έναν ήχο ο οποίος έμοιαζε με ανθρώπινη φωνή . Με τη βοήθεια αυτής της παρατήρησης και μέχρι το τέλος του χρόνου είχε ηχογραφήσει το "Mary Had A Little Lamb" στον πρώτο λειτουργικό φωνογράφο . Αυτή η εφεύρεση πραγματοποίησε την καταγραφή και αναπαραγωγή ανθρώπινης φωνής , για πρώτη φορά στην ανθρώπινη ιστορία ......


tenor.gif
FtyFWA.gif


-
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
ποιός δεν θα ήθελε σήμερα να έχει μιά FORD MUSTANG CONVERTIBLE του 1965 ; Ε ;
Ναι, αλλά δεν θα πάρεις τη Mustang για ταξίδι... Πρώτον, δεν συμφέρει. Δεύτερον, μια τέτοια mustang δεν τη θέλεις για να είναι "παρθένα", αλλά να μουγκρίζει σαν caterpilar, άρα δεν μπορείς να κάνεις ήσυχο ταξίδι. Τρίτον, αν στουκάρεις με τη Mustang, είναι πολύ πιθανό να τον έχεις πιει ( υποθέτω ότι δεν έχει καμία σχέση με τα σημερινά αυτοκίνητα απο πλευράς παθητικής ασφάλειας ). Τέταρτον, δεν έχεις τις ανέσεις της σημερινής τεχνολογίας.
Αλλά δεν παύει να είναι ένα απολαυστικό αυτοκίνητο που μπορεί να έχει τρελές επιδόσεις και να μπαντιλιάζεις στις στροφές σαν να μην υπάρχει αύριο ( αν ξέρεις να την οδηγήσεις φυσικά και τη σέβεσαι ). Και βέβαια, είναι τρελή γκομενοπαγίδα ( όπως κάποιοι αντιμετωπίζουν και το βινύλιο, ένα μέσο showoff ).
Y.Γ. Προτιμώ τις κουπέ Mustang και όχι τις Cabrio. Αυτές οι κάμπριο και αν είναι για showoff.. Μια Shelby mustang ομως, είναι και γ@μώ τις κ@βλες.
Υ.Γ.2 Βολεύομαι και με μια toyota corolla KE35 βέβαια που φέρνει στη Mustang και οκ, είναι κι αυτή εργαλείο ντριφταρίσματος. :p :p :p Αλλά για ταξίδια και γενικότερα για οικογενειακή / καθημερινή χρήση, προτιμώ το focusάκι μου ή κανένα mondeo.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
ποιός δεν θα ήθελε σήμερα να έχει μιά FORD MUSTANG CONVERTIBLE του 1965 ; Ε ;
" Γατάκια έ γατάκια " ...πείτε μου ένα Όχι να με πιάσει ....σπαστικό γέλιο .
Εγώ. Θέλω να πατάω γκάζι και να ακούω μόνο τον αέρα και τσίου τσίου. 😜
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
κοιτα, το μονο καλο με το βινυλιο ειναι οτι μπορεις να ταξινομησεις σε αντιθεση με το πσηφιακο αρχειο που δεν μαζευεται ... 🐒
αλλα δεν ειναι και αποκλειστικο σε αυτο το βινυλιο , ας πουμε υπαρχει και το cd :smoke:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εγώ. Θέλω να πατάω γκάζι και να ακούω μόνο τον αέρα και τσίου τσίου. 😜
Eσύ είσαι άρρωστος. :lolsign:
Αν μπορεί, ας πει και κάποιος τ' είν' αυτό κάτω από το εξωτερικό μοτέρ του πικάπ.
Οπως έχουμε στηριχτήρια καλωδίων , ε! αυτός έχει στηριχτήρι μοτέρ. ! :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Eσύ είσαι άρρωστος. :lolsign:
Μπορεί. Έχω ζήσει πολλά χρόνια με πολλά db στις εξατμίσεις και κουράστηκα. Πλέον θέλω 0db. Τάφος.
Αν γίνεται να μην ακούω ούτε τα λάστιχα στο δρόμο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μπορεί. Έχω ζήσει πολλά χρόνια με πολλά db στις εξατμίσεις και πλέον θέλω 0db. Τάφος.
Παρομοίως... Όταν άλλαξα κινητήρα ( και μια βάση κινητήρα ) στο focus, απόρησα με την ησυχία που επικρατούσε. Σε ταξίδι και μέχρι τις 2000 στροφές ούτε που καταλαβαίνω ότι λειτουργεί ο κινητήρας. Απόλαυση!!
Edit: Με τον μαμά κινητήρα, γινόταν χαμός. Σε συνδυασμό με τη βάση, είχε γίνει πολύ...τραγουδιάρης.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Παρομοίως... Όταν άλλαξα κινητήρα ( και μια βάση κινητήρα ) στο focus, απόρησα με την ησυχία που επικρατούσε. Σε ταξίδι και μέχρι τις 2000 στροφές ούτε που καταλαβαίνω ότι λειτουργεί ο κινητήρας. Απόλαυση!!
Edit: Με τον μαμά κινητήρα, γινόταν χαμός. Σε συνδυασμό με τη βάση, είχε γίνει πολύ...τραγουδιάρης.
Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που έκανε πολύ φασαρία ο σκύλος με έπαιρνε χαμπάρι από 500 μέτρα μακριά ότι έρχομαι. Τσεκαρισμένο, πολλές φορές. 😅
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο προηγούμενο αυτοκίνητο που έκανε πολύ φασαρία ο σκύλος με έπερνε χαμπάρι από 500 μέτρα μακριά ότι έρχομαι. Τσεκαρισμένο, πολλές φορές. 😅
Τι μου θύμησες τώρα.. Όταν ήμουν μικρός ( πήγαινα δημοτικό ), ο πατέρας μου είχε ένα Austin 1100, το οποίο ακουγόταν απο την αρχή ενός στενού, περί τα 300 μέτρα μακριά. Όταν λοιπόν έβαζα στη ζούλα μουσική στο καλό σύστημα του father, είχα το νου μου και όταν άκουγα το Οστενάκι, τα έσβηνα όλα, τα σκέπαζα ( σημάδευα πάντα πως έβαζε τα καλύμματα που και αυτός σημάδευε με τη σειρά του ) και όλα μέλι γάλα. Μόνο μια φορά με τσάκωσε, που είχα γκαζώσει και όταν μπήκε στο σπίτι, είδε όλο το σύστημα αναμμένο, το πλατό να γυρίζει και τον βραχίονα σηκωμένο... Τότε ήταν που μου αγόρασε το πρώτο μου ηχοσύστημα με ένα Nikko NA300. Αααααααχ, εποχές!!!
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
τοτε ηταν πιο ησυχες οι γειτονιες... 🐒
φαντασου σε 30 χρονια (?!) απο τωρα να μπαινει ο διαδοχος μου (?!) και να γραφει για τον πατερα του ... 🤯
Πράγματι. Ήταν και η γειτονιά σαν χωριό, ααααααχ!
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Μπορεί. Έχω ζήσει πολλά χρόνια με πολλά db στις εξατμίσεις και κουράστηκα. Πλέον θέλω 0db. Τάφος.
Αν γίνεται να μην ακούω ούτε τα λάστιχα στο δρόμο.
Πλέον έχουν εμφανιστεί κάποια σύγχρονα ev που διαθέτουν πολλαπλά ηχεία (22 το Τεσλα) τα οποία παίζουν αντίθετης φάσης ήχο με τη φασαρία που φτάνει μέσα στο αυτοκίνητο, ώστε να μην ακούς ούτε τα λάστιχα ούτε το μλκα που κορναρει, και πολύ σημαντικό, ούτε το μανάβη μπακάλη γύφτο κλπ με τη ντουντούκα.

Noise cancelation τεχνικές για απόλυτη ησυχία στον ήρεμο χώρο του αυτοκινήτου σου.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
Εγώ. Θέλω να πατάω γκάζι και να ακούω μόνο τον αέρα και τσίου τσίου. 😜
-
Γιάννης ....
Eσύ είσαι " άρρωστος " . :lolsign: ( δεν συμφωνώ )

-
Γιάννη ,
Ό - όποιος - άνθρωπος , είναι πολύ πιο μπροστά από εμάς .....πάει γιά ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο ....και καλά κάνει .
Απλά δεν ξέρω τι θα λένε γιά εμάς το 2100 οι εικοσάχρονοι που θα έχουν ιπτάμενα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα και θα εξαφανίσουν .....όλα τα πτηνά - και έντομα ( μέλισσες ) - του πλανήτη μας .
-
......διαθέσιμα στο κοινό το 2026 και μπορείτε να προ παραγγείλετε ......ένα τώρα ,


-
1619171247316.png


-
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top