Να τον κρατήσω ή να προχωρήσω σε νέο ενισχυτή ιδού η απορία

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα σε όλους

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κάποιους μήνες έναν πολύ μουσικό AV ενισχυτή τον Marantz SR6003. Με αυτόν οδηγώ τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως η φαγούρα καλά κρατεί όπως λέει και ο George έχω τις εξής απορίες:
Η αγορά του minidsp shd που θέλω δεν βλέπω να μου βγαίνει οικονομικά και σκεφτόμουν να πουλήσω τον Marantz και να πάω σε ένα πιο audiophile δικάναλο preamplifier/amplifier with pre-outs ή να προχωρήσω σε νέο AV για την χρήση του ως προ.

Budget 500 με 600 Ευρώ.

1. Στην πρώτη περίπτωση θα χάσω την ισοστάθμιση του SR6003 αλλά θα πάω σε πιο μουσικό pro. Έχω το Umik-1 αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να συνδυαστεί μαζί με την ισοστάθμιση ενος AV.

2. Σε σύγκριση με τον SR6003 τι θα πάρω παραπάνω από έναν νέο AV σε επίπεδο ποιότητας ήχου και ισοστάθμισης στο παραπάνω budget (εκτός από 4Κ, atmos etc); Δεν με ενδιαφέρουν τα watt αρκεί να έχει preouts καθότι δεν ξαναγυρνάω σε παθητικά. Εξετάζω και μεταχειρισμένα.

Με άλλα λόγια εκτός από το minidsp shd τι άλλη αναβάθμιση προτείνετε για να γίνει πιο current το σύστημα και επίσης να δίνει και ποιότητα ήχου μαζί με την ισοστάθμιση είτε μόνο με το umik-1 είτε και με ενσωματωμένη ισοστάθμισή μαζί.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Καλημέρα σε όλους

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κάποιους μήνες έναν πολύ μουσικό AV ενισχυτή τον Marantz SR6003. Με αυτόν οδηγώ τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως η φαγούρα καλά κρατεί όπως λέει και ο George έχω τις εξής απορίες:
Η αγορά του minidsp shd που θέλω δεν βλέπω να μου βγαίνει οικονομικά και σκεφτόμουν να πουλήσω τον Marantz και να πάω σε ένα πιο audiophile δικάναλο preamplifier/amplifier with pre-outs ή να προχωρήσω σε νέο AV για την χρήση του ως προ.

Budget 500 με 600 Ευρώ.

1. Στην πρώτη περίπτωση θα χάσω την ισοστάθμιση του SR6003 αλλά θα πάω σε πιο μουσικό pro. Έχω το Umik-1 αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να συνδυαστεί μαζί με την ισοστάθμιση ενος AV.

2. Σε σύγκριση με τον SR6003 τι θα πάρω παραπάνω από έναν νέο AV σε επίπεδο ποιότητας ήχου και ισοστάθμισης στο παραπάνω budget (εκτός από 4Κ, atmos etc); Δεν με ενδιαφέρουν τα watt αρκεί να έχει preouts καθότι δεν ξαναγυρνάω σε παθητικά. Εξετάζω και μεταχειρισμένα.

Με άλλα λόγια εκτός από το minidsp shd τι άλλη αναβάθμιση προτείνετε για να γίνει πιο current το σύστημα και επίσης να δίνει και ποιότητα ήχου μαζί με την ισοστάθμιση είτε μόνο με το umik-1 είτε και με ενσωματωμένη ισοστάθμισή μαζί.
Ξύνεις πληγές τώρα.....:headbang:
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αν δεν έχεις προοπτική για πολλά κανάλια ξέχασε τους av αυτής της κατηγορίας τιμής και ασχολήσουμε μόνο με κάποιον stereo καλό ενισχυτή.
Αν θες να πας σε πολυκάναλο αξιοπρεπή αλλάζει πολύ προς τα πάνω το κοστολόγιο.
Οπότε όπως λέει ο σοφός λαός, εσύ έχεις τα γένια εσύ έχεις και τα χτένια!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αν δεν έχεις προοπτική για πολλά κανάλια ξέχασε τους av αυτής της κατηγορίας τιμής και ασχολήσουμε μόνο με κάποιον stereo καλό ενισχυτή.
Αν θες να πας σε πολυκάναλο αξιοπρεπή αλλάζει πολύ προς τα πάνω το κοστολόγιο.
Οπότε όπως λέει ο σοφός λαός, εσύ έχεις τα γένια εσύ έχεις και τα χτένια!
Η αλήθεια είναι ότι ζαχαρώνω κάποιους μεταχειρισμένους εδώ στις αγγελίες και με κάποιος να έχουν xlr εξόδους.
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
ισοσταθμιση πως θα κανεις ;
Τώρα έχω Audyssey ΧΤ απο τον Marantz και το Umik-1 για μετρήσεις. Μετά αν πάω σε pro stereo χειροκίνητα αφού μετρήσω με τον umik-1 και κάνοντας και room treatment. To θέμα είναι ο τωρινός Marantz SR6003 μπορεί να βγάλει καλό αποτέλεσμα ηχητικά σε σχέση με έναν μεταχειρισμένο pro όπως ο παρακάτω ή τζάμπα η επένδυση;

https://www.avsite.gr/forum/threads/advance-acoustic-x-preamp-Προενισχυτης-με-dac.184316/
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
O προ θα βγαλει καλυτερο ηχο,αλλα γιατι να παρεις προ με dac,απο τη στιγμη που εχεις αυτονομο dac? Kοιτα για μτχ. balanced εξοδους.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
O προ θα βγαλει καλυτερο ηχο,αλλα γιατι να παρεις προ με dac,απο τη στιγμη που εχεις αυτονομο dac? Kοιτα για μτχ. balanced εξοδους.
Αυτό κοιτάω αλλά θέλω να έχει και balanced pre outs και μου άρεσε αυτός ο Advance Acoustics.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Η σουμβουλη μου: Κρατα τον ενισχυτη!

Με το μπατζετ που ορισες παιρνεις αλλα τρια ιδια Τανου. Ετσι κανεις ενα πεντακαναλο. Τα Χριστουγεννα στην επομενη μεγαλη εισαγωγη που θα κανει ο νταχαρης παιρνεις και ενα μονολιθιο και κλεινεις για φετος.

Τον επομενο χρονο παιρνεις δυο ακομη Τανου κι ενα ακομη μονολιθιο.

Στον τριτο χρονο αλλαζεις τον ενισχυτη. Θα εχουν βλετιωθει οι πολυκαναλοι προενισχυτες και θα ειναι πιο προσιτοι. Οποτε σκεφτεσαι σοβαρα αν σε παιρνει η οχι να στησεις και ατμος.

Μ αυτον τον τροπο απολαμβανεις ολες τις αναβαθμισεις.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Η σουμβουλη μου: Κρατα τον ενισχυτη!

Με το μπατζετ που ορισες παιρνεις αλλα τρια ιδια Τανου. Ετσι κανεις ενα πεντακαναλο. Τα Χριστουγεννα στην επομενη μεγαλη εισαγωγη που θα κανει ο νταχαρης παιρνεις και ενα μονολιθιο και κλεινεις για φετος.

Τον επομενο χρονο παιρνεις δυο ακομη Τανου κι ενα ακομη μονολιθιο.

Στον τριτο χρονο αλλαζεις τον ενισχυτη. Θα εχουν βλετιωθει οι πολυκαναλοι προενισχυτες και θα ειναι πιο προσιτοι. Οποτε σκεφτεσαι σοβαρα αν σε παιρνει η οχι να στησεις και ατμος.

Μ αυτον τον τροπο απολαμβανεις ολες τις αναβαθμισεις.
Στο μυαλό μου είσαι φίλε. Σκέφτομαι για πιο μικρά gold περιφερειακά γιατί τα 8αρια είναι καλά για μπροστά αλλά όχι για surround γιατί είναι πολύ μεγάλα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.919
Reaction score
7.992
Ο παραπάνω pro δεν έχει καμία σχέση σε ποιότητα ήχου σε σύγκριση με τον sr6003 και ας μην έχει ισοσταθμήσεις κλπ.
Δεν τις χρειάζεται!
 




Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Στο μυαλό μου είσαι φίλε. Σκέφτομαι για πιο μικρά gold περιφερειακά γιατί τα 8αρια είναι καλά για μπροστά αλλά όχι για surround γιατί είναι πολύ μεγάλα.
ΟΛΑ ΙΔΙΑ! Με τα οκταρια εισαι για περιπου στα 2 μετρα αποσταση (+-20 εκ.). Θες μικροτερη? Οταν θ ακους πολυκαναλη μουσικη θα καταλαβεις τον πλουτο που υπαρχει σ ολα τα καναλια. Αν παλι υπαρχει θεμα οικονομικο, τοτε παω πασο.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
ΟΛΑ ΙΔΙΑ! Με τα οκταρια εισαι για περιπου στα 2 μετρα αποσταση (+-20 εκ.). Θες μικροτερη? Οταν θ ακους πολυκαναλη μουσικη θα καταλαβεις τον πλουτο που υπαρχει σ ολα τα καναλια. Αν παλι υπαρχει θεμα οικονομικο, τοτε παω πασο.
Και μετα θα έρθει το διαζύγιο χαχαχαχα ή φυλακή γιατί παίζει και η δολοφονία εν βρασμό ψυχής παρόλο που το χρυσό των Tannoy την κέρδισε χιχιχιχι
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Βαλε την γυναικα σου να διαλεξει. Νομιζω οτι σ αυτα που εχεις θα καταληξει. Ωραιο ηχειο και παιζει και καλα.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Καλημέρα σε όλους

Έχω στην κατοχή μου εδώ και κάποιους μήνες έναν πολύ μουσικό AV ενισχυτή τον Marantz SR6003. Με αυτόν οδηγώ τα Tannoy Gold 8 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Επειδή όμως η φαγούρα καλά κρατεί όπως λέει και ο George έχω τις εξής απορίες:
Η αγορά του minidsp shd που θέλω δεν βλέπω να μου βγαίνει οικονομικά και σκεφτόμουν να πουλήσω τον Marantz και να πάω σε ένα πιο audiophile δικάναλο preamplifier/amplifier with pre-outs ή να προχωρήσω σε νέο AV για την χρήση του ως προ.

Budget 500 με 600 Ευρώ.

1. Στην πρώτη περίπτωση θα χάσω την ισοστάθμιση του SR6003 αλλά θα πάω σε πιο μουσικό pro. Έχω το Umik-1 αλλά σίγουρα θα ήταν καλό να συνδυαστεί μαζί με την ισοστάθμιση ενος AV.

2. Σε σύγκριση με τον SR6003 τι θα πάρω παραπάνω από έναν νέο AV σε επίπεδο ποιότητας ήχου και ισοστάθμισης στο παραπάνω budget (εκτός από 4Κ, atmos etc); Δεν με ενδιαφέρουν τα watt αρκεί να έχει preouts καθότι δεν ξαναγυρνάω σε παθητικά. Εξετάζω και μεταχειρισμένα.

Με άλλα λόγια εκτός από το minidsp shd τι άλλη αναβάθμιση προτείνετε για να γίνει πιο current το σύστημα και επίσης να δίνει και ποιότητα ήχου μαζί με την ισοστάθμιση είτε μόνο με το umik-1 είτε και με ενσωματωμένη ισοστάθμισή μαζί.
Τι πα να πει μουσικός ενισχυτής;
Για να μπορείς να προσαρμόσεισ τα ηχεία σου στον χώρο και να φτιάξεις την καμπύλη που γουστάρεις να ακούς ,χρειάζεται καλό σύστημα ισοστάθμισης, τότε θα ακούς όμορφα.
Άμα μείνεις δικάναλος ζορίσου και πάρε αργότερα το shd
Γιατι όταν με το καλό αρχίσεις με το umik θα καταλάβεις την αξια της σωστής ισοστάθμισης
Παθών....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και μετα θα έρθει το διαζύγιο χαχαχαχα ή φυλακή γιατί παίζει και η δολοφονία εν βρασμό ψυχής παρόλο που το χρυσό των Tannoy την κέρδισε χιχιχιχι
Και η χρεοκωπία. Το βασικότερο ξέχασες :biggrin:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top