Τροφοδοσία pc

Μηνύματα
349
Reaction score
54
Καλησπέρα,

εχω την εξής ερώτηση και συγχωρέστε με προκαταβολικά αν το θέμα έχει συζητηθεί σε άλλο ποστ αλλά δεν έχει πάρει κάτι το μάτι μου. Δεδομένης της μεγάλης επίδρασης της ποιότητας του ρευματος στα ψηφιακά (κάτι που έχω επανειλλημενως επιβεβαιώσει στο σύστημα μου) , σε ένα σύστημα που παιζει με audio pc πόσο σημαντική είναι η ποιότητα του τροφοδοτικού του pc? Μια ενδεχόμενη αναβάθμιση θα είναι ακουστη;

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Σίγουρα επηρεάζει ένας βρόγχος στη γείωση καθώς θα ακούς το γνωστό θόρυβο από τον επεξεργαστή του υπολογιστή. Τώρα, για γραμμικό τροφοδοτικό, ας απαντήσει κανενας άλλος που έχει δοκιμάσει. Τι υπολογιστή χρησιμοποιείς?
 

Μηνύματα
349
Reaction score
54
Ενα παλιο core duo που του έχω αλλάξει ανεμιστηρα σε Motherboard και κουτι και του έχω βάλει ssd δίσκους. Χρησιμοποιειται αποκλειστικά για να παίζει μουσική,
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σίγουρα επηρεάζει ένας βρόγχος στη γείωση καθώς θα ακούς το γνωστό θόρυβο από τον επεξεργαστή του υπολογιστή. Τώρα, για γραμμικό τροφοδοτικό, ας απαντήσει κανενας άλλος που έχει δοκιμάσει. Τι υπολογιστή χρησιμοποιείς?
Ρε συ Νίκο αυτό είναι πρόβλημα σε κάποια nuc, δεν το κάνει σε όλα τα πισι. Βασικά εγώ ακούω με πισι μουσική 25 χρόνια και πρώτη φορά το είδα αυτό το θέμα με το nuc το οποίο βέβαια λύνεται και εύκολα.
Κατά τα άλλα το linear τροφοδοτικό είναι φοβερό update σε πισι αλλά στοιχίζει πολλά αν μιλάμε για κανονικό πισι.
Η καλύτερη ( πιο οικονομική) λύση είναι intel nuc με linear τροφοδοσία ή laptop.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
54
To nuc φανταζομαι λόγω μεγέθους θα έχει διακοπτικό τροφοδοτικό.
Γιατί είναι η καλύτερη λύση αυτά τα 2;
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Ρε συ Νίκο αυτό είναι πρόβλημα σε κάποια nuc, δεν το κάνει σε όλα τα πισι. Βασικά εγώ ακούω με πισι μουσική 25 χρόνια και πρώτη φορά το είδα αυτό το θέμα με το nuc το οποίο βέβαια λύνεται και εύκολα.
Κατά τα άλλα το linear τροφοδοτικό είναι φοβερό update σε πισι αλλά στοιχίζει πολλά αν μιλάμε για κανονικό πισι.
Η καλύτερη ( πιο οικονομική) λύση είναι intel nuc με linear τροφοδοσία ή laptop.
Θυμάμαι παλιά είχα ένα παρόμοιο πρόβλημα σε desktop pc, αλλά τότε δεν ασχολήθηκα. Λογικά, αν δεν ακούει τον επεξεργαστή, είναι οκ.
Τη γνώμη μου για τα nuc τη γνωρίζεις. :p
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
To nuc φανταζομαι λόγω μεγέθους θα έχει διακοπτικό τροφοδοτικό.
Γιατί είναι η καλύτερη λύση αυτά τα 2;
Γιατί γίνεται πολύ εύκολα fanless και το τροφοδοτικό έχει μικρή ισχύ, άρα μπορεί πιο εύκολα να χρησιμοποιηθεί ενα γραμμικό.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
54
Από όλα τα παραπάνω συμπεραίνω ότι το πιο εφικτό σενάριο είναι fanless mini pc με εξωτερικό γραμμικό τροφοδοτικό.
Το ερώτημα είναι θα είναι μια αισθητή αναβάθμιση;
 


Μηνύματα
369
Reaction score
916
Δε νομίζω να υπάρχει atx linear psu
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Πάντως αν το PC χρησιμοποιείται αποκλειστικά για αναπαραγωγή μουσικής, σημαίνει ότι δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις σε ρεύμα. Άρα είναι ό,τι πρέπει για picoPSU (ή κλώνο).

Εγώ αυτό έκανα στο δικό μου. Είναι αρκετά οικονομικό, είναι αθόρυβο (fanless) και μπορείς να βάλεις το εξωτερικό τροφοδοτικό της αρεσκείας σου.
 

Μηνύματα
349
Reaction score
54
Ενδιαφέρον... εσύ τα 12V τα δίνεις στο pico με γραμμικό τροφοδοτικό; Άκουσες βελτίωση; Λειτουργεί απροβλημάτιστα χωρις υπερθερμανσεις;
Sorry για την καταιγίδα ερωτήσεων ;)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Ενδιαφέρον... εσύ τα 12V τα δίνεις στο pico με γραμμικό τροφοδοτικό; Άκουσες βελτίωση; Λειτουργεί απροβλημάτιστα χωρις υπερθερμανσεις;
Sorry για την καταιγίδα ερωτήσεων ;)
Switching supply έχω, όχι γραμμικό. Λόγος για υπερθέρμανση δεν υπάρχει, αν δεν πιέζεις το τροφοδοτικό πάνω από τις προδιαγραφές του.

Βελτίωση άκουσα μεγάλη, με την έννοια ότι το προηγούμενο τροφοδοτικό είχε ανεμιστήρα ενώ αυτό είναι πλήρως αθόρυβο. Αν εννοείς βελτίωση στη μουσική, όχι, είμαι "αρνητής" :p

Τουλάχιστον στην περίπτωση που μιλάμε για εξωτερικό DAC με δική του τροφοδοσία όπως έχω εγώ. Αλλιώς φαντάζομαι ότι υπό συνθήκες ίσως όντως να μπορεί να σου τύχει κάποιο ground loop, αλλά αυτό αν υπάρχει θα το ακούς. Εκτός αυτού τι βελτίωση να υπάρξει;
 


ika

News
Μηνύματα
13.760
Reaction score
12.824
Last edited:

Μηνύματα
349
Reaction score
54
Καλημέρα ,
έχω πολλές φορές ακούσει την αδιαμφισβήτητη για εμένα βελτίωση που φέρνει τις περισσότερες φορές ένα εξωτερικό τροφοδοτικό σε ένα dac ή ακόμα και σε ένα usb to spdif converter.
Αν αφήσουμε έξω ground loops, ανεμιστηράκια και λοιπούς θορύβους...το ερώτημα μου είναι καπως απλοικό και είναι το εξής: συμβαίνει το ιδιο και με ένα pc ως μέρος της ηχητικής αναπαρωγικής αλυσίδας;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.463
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top