Τα Ντου και Ντου, μας κάναν ...ντου!!!

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το τεχνικο σκελος οπως αποκομμενα το αντιλαμβανονται
οι περισσοτεροι (πχ Amir και οι συν αυτω)
εξ ορισμου σχετιζεται με τους ηχους.
Και λεω οπως το αντιλαμβανονται γιατι φυσικα και υπαρχουν
οι τεχνικοι οροι που διεπουν την μουσικη.
Ειναι ομως οροι που:
Δεν αφορουν το monitoring μια πολυ συγκεκριμενη διαδικασια
για την πλειοψηφια των παραγωγων.
Δεν αφορουν την μαζικη παραγωγη των ηχειων (συνηθως).
Ειναι περισσοτερα τα ηχεια με αριστες μετρησεις
απ αυτα που παιζουν μουσικη.
Το δειχνει η πραξη.
Η κοστολογηση των δυο ειναι αλλο θεμα.
Είναι περισσότεροι όσοι ακροατές επιδιώκουν ν'ακούνε μουσική υπό τυχαίες συνθήκες αντί ελεγχόμενων...

Συμφωνώ σαφέστατα, αν και στο σετάπ με τα στεητμεντ, δεν με ενόχλησε τόσο το τουήτερ, ήταν σαφές ότι είχαμε να κάνουμε με ένα μεγαθήριο δυναμικών, αλλά τι άκαβλη σκληρή μουσική ήταν αυτή που επέλεξε ο υπεύθυνος του στησίμστος, θεέ μου!!!
Έπαιρνε σκάλπ το υπερφίαλο της υπόθεσης!!!:download:

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος...μπα γιατί?? Έχεις κάπου μετοχές??:p:p
Είναι ήδη αρκετές οι...συμμετοχές που την έχουν καταστήσει...ακατονόμαστη. :sneaky:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Είναι ήδη αρκετές οι...συμμετοχές που την έχουν καταστήσει...ακατονόμαστη. :sneaky:
Α, γιαυτή λεεεές πουλάκι μου!!!
Ομολογώ ότι σε ένα σετάπ, ήταν η πιο στα γούστα μου χαηεντίλα τησ έκθεσης!!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Με απογοήτευσαν και τα μεγάλα Χάπμεθ ρε γμτ!!!
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Καλά, τίποτε δεν είναι τυχαίο!!!
Αφού κατάφερα και θυμήθηκα τη φίρμα(VIVID), μπήκα και την έψαξα..ο τύπος που τα φτιάχνει ήταν μηχανικός στην ακατονόμαστη και είχε φτιάξει την κορωνίδα τους, τα Ναυτίλους!!!
Δυνατός, αν και αισθητικά τα βρίσκω άσχημα!!
Θάχουν την πλάκα τους όμως σε...παιδικό δωμάτιο!!!
Στα 10του, ο τυχερός πιτσιρικάς θάναι εμπειρικος μαστεράς.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Δεν μπερδεύω. Εκτός κι αν είναι αυτό μπερδεμένο.
..ήχους παίζαν αυτά, όχι μουσική.
Εγώ περίμενα να εισπράξω και την ομοαξονική τους κατασκευή, αλλά η μεσαία τους περιοχή έβγαινε (σταυτιά μου) ένα μασημένο πράμα.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Δεν είμαι τεχνικός. Ωστόσο, εάν θέλεις την γνώμη μου, ίσως μερικά Υπεραναλυτικα ηχεία για επαγγελματίες
είναι κατάλληλοτερα να ξεχωριζεις τις πηγές ήχου μεταξύ των. Πχ σε πρίμα με τα ριμπον Τουίτερ γνωστής επαγγελματικής φίρμας. η στα χαμηλά που κάποια επαγγελματικά ηχεία ειναι λιγότερο "θεαματικά" από κάποια άλλα και έτσι μας μένει η εντύπωση ότι δεν παίζουν μουσική. Νομίζω εν τέλει είναι τι ακούσματα και εμπειρία έχει ο καθένας μας και στο τι πιστεύει ότι είναι η μουσικη
τα σωστα ηχεια μονιτορ που χρησιμοποιουνται σε ενα στουντιο πρεπει να εχουν το εξης κοινο χαρακτηριστικο και υποχρεωση παραλληλα να βγαζουν στην επιφανεια τα λαθη μια παραγωγης/μειξης. για παραδειγμα εαν ειναι μετρια τοτε και ο ηχος που βγαινει απο τα μεγαφωνα του μονιτορ θα πρεπει να ειναι και αυτος μετριος κατι που δεν συμβαινει απαραιτητα με τα υπολοιπα ηχεια.
δυο απαραιτητα στοιχεια που πρεπει να διαθετουν ειναι η ικανοτητα να περιγραψουν τα οργανα και τις φωνες στον χωρο ( Stereopanorama βαθος πλατος) και να μπορουν να αποδωσουν τα μικροδυναμικα (dynamik , feindynamik) συμφωνα με τους μηχανικους ηχου.

η αντικειμενικη αξιολογηση ενος ηχειου μπορει να γινει με την βοηθεια των πιντιεφ ενω μια ας το πουμε υποκειμενικη αξιολογηση επιτυγχανεται επισης με υλικο ακροασης, αφου βεβαιως τηρουνται καποιες ελαχιστες προδιαγραφες , στησιμο χωρος κτλπ.

προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το 99% των ακροατων που προσπαθουν να τεσταρουν ενα ηχειο με την ακοη γινεται εντελως λαθος, ακομη και τα κομματια που χρησιμοποιουν ειναι οτι να ναι διοτι πολυ απλα δεν ξερουν τι να προσεξουν σε μια ηχογραφηση
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
τα σωστα ηχεια μονιτορ που χρησιμοποιουνται σε ενα στουντιο
Επειδή μιλάμε για επαγγελματική διαδικασία της οποίας τα δεδομένα ελάχιστα γνωρίζουμε, αφήνω δωνάς απκάτ καναδυό συλλογισμούς.
Αν οι όλοι οι μαστεράδες γνώριζαν τη δουλειά τους και είχαν τον σωστό εξοπλισμό και έλλειψη περιορισμών και γούστων από τους πελάτες τους, φαντάζεστε τι παραγωγάρες θα απολαμβάναμε στα στέρεα??
Πολλοί που θέλουν να κάνουν ωραίες παραγωγές χρησιμοποιούν γομαράκια ηχεία σπιτίσια, όχι από το χώρο του pro audio.
Δεν μπερδεύω. Εκτός κι αν είναι αυτό μπερδεμένο.
Σταύρο μη με μπερδεύεις τούτες τις άγιες ημέρες!!! :drinks:
 



Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Προσωπικά δεν απορρίπτω την ακρόαση ως κριτήριο για την επιλογή ενός ηχείου αλλά γενικά αντικειμενικά τα τεχνικά χαρακτηριστικά είναι αυτά που βοηθούν στην επιλογή και η οποιαδήποτε ακρόαση μπορεί στο τέλος να βοηθήσει εφόσον όμως ο ακροατης έχει το υπόβαθρο και την γνώση,και όχι ο τυπικός χαιεντας με τις ελάχιστες τεχνικές γνώσεις που αγνοεί βασικούς νόμους της φυσικής και ακροαζεται ηχεία σε προβληματικους χώρους σε λανθασμένες αποστάσεις χρησιμοποιοντας υλικό που ναι μεν γνωρίζει αλλά δεν γνωρίζει τι πρέπει να παρατηρήσει, (για παράδειγμα ο τεχνικός ήχου σου λέει ότι σε αυτό το κομμάτι κάποια όργανα παίζουν μπροστά και μετά μπαίνει η ορχήστρα και δίνει βάθος)
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
εφόσον όμως ο ακροατης έχει το υπόβαθρο και την γνώση,και όχι ο τυπικός χαιεντας με τις ελάχιστες τεχνικές γνώσεις που αγνοεί βασικούς νόμους της φυσικής και ακροαζεται ηχεία σε προβληματικους χώρους σε λανθασμένες αποστάσεις χρησιμοποιοντας υλικό που ναι μεν γνωρίζει αλλά δεν γνωρίζει τι πρέπει να παρατηρήσει
Είναι πολύ ορθές οι επισημάνσεις σου, αλλά ισχύουν για όλους τους ακροατές, χαιεντάδες και μη.
Εκτός αν νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν από πι ντι εφ και ξέρουν και τι ακούνε, ενώ από την άλλη οι "αγράμματοι χαιεντάδες" δεν ξέρουν!!!
Όλη αυτή η ιστορία των μεν και δε, είχε πλάκα κάποτε, τώρα είναι σάπιο φαγητό ξαναζεσταμένο.
Δηλαδή ο πιντιεφάς φροντίζει το χώρο και δημιουργεί καμπύλες ήχου και ξέρει να ακούει ενώ ο χαιεντάς δεν σκαμπάζει γρί από δαύτα...μάιστα!!
Ας το θεωρήσουμε έτσι λοιπόν, υπόθεση εργασίας. Τι ζόρι λοιπόν τραβάνε οι γνώστες με τους αγράμματους?? Γιατί σαφώς διακρίνω ζόρι σε ατελείωτα ποστ!!
Εγώ -ας πούμε- αν θέλω να γράψω μια πληροφορία ή μία προσωπική διαπίστωση που θεωρώ ότι βοηθά αυτούς που θα την επεξεργασθούν, θα γράψω την πληροφορία, απλά. Γιατί πρέπει να αναφερθώ σε κάποιους τρίτους??
Απειλούμαι και πρέπει να μειώσω τον τάχαμου αντίπαλο για να εξουδετερωθεί στα μάτια του φιλοθεάμονος κοινού???
Ποιος απειλείται (γνώστης) από βύσματα ροδίου, αναπαυτήρια καλωδίων, περιελήξεις μετασχηματιστών, κλπ κλπ?? Ας το δηλώσει τουλάχιστον για να γίνει αντιληπτή η υποβόσκουσα επιθετικότητα.
Καλή Ανάσταση!! :drinks:
 


Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Είναι πολύ ορθές οι επισημάνσεις σου, αλλά ισχύουν για όλους τους ακροατές, χαιεντάδες και μη.
Εκτός αν νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν από πι ντι εφ και ξέρουν και τι ακούνε, ενώ από την άλλη οι "αγράμματοι χαιεντάδες" δεν ξέρουν!!!
Όλη αυτή η ιστορία των μεν και δε, είχε πλάκα κάποτε, τώρα είναι σάπιο φαγητό ξαναζεσταμένο.
Δηλαδή ο πιντιεφάς φροντίζει το χώρο και δημιουργεί καμπύλες ήχου και ξέρει να ακούει ενώ ο χαιεντάς δεν σκαμπάζει γρί από δαύτα...μάιστα!!
Ας το θεωρήσουμε έτσι λοιπόν, υπόθεση εργασίας. Τι ζόρι λοιπόν τραβάνε οι γνώστες με τους αγράμματους?? Γιατί σαφώς διακρίνω ζόρι σε ατελείωτα ποστ!!
Εγώ -ας πούμε- αν θέλω να γράψω μια πληροφορία ή μία προσωπική διαπίστωση που θεωρώ ότι βοηθά αυτούς που θα την επεξεργασθούν, θα γράψω την πληροφορία, απλά. Γιατί πρέπει να αναφερθώ σε κάποιους τρίτους??
Απειλούμαι και πρέπει να μειώσω τον τάχαμου αντίπαλο για να εξουδετερωθεί στα μάτια του φιλοθεάμονος κοινού???
Ποιος απειλείται (γνώστης) από βύσματα ροδίου, αναπαυτήρια καλωδίων, περιελήξεις μετασχηματιστών, κλπ κλπ?? Ας το δηλώσει τουλάχιστον για να γίνει αντιληπτή η υποβόσκουσα επιθετικότητα.
Καλή Ανάσταση!! :drinks:
εξαιρετικό ποστ. ναι ολα ειναι σχετικά. γι αυτό και δεν μου αρεσαν οι χλευαστικές επιθέσεις κυρίως απο την πλευρα των "ορθολογιστών¨ στους "καλωδιάδες".

Τελοσπάντων. Στο σπίτι ακουω με τα trio 11 και ναι είναι αρκούντως επαγγελματικά αλλά και με δόσεις hifi. απόλαυση για τα λεφτά τους...
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
εξαιρετικό ποστ. ναι ολα ειναι σχετικά. γι αυτό και δεν μου αρεσαν οι χλευαστικές επιθέσεις κυρίως απο την πλευρα των "ορθολογιστών¨ στους "καλωδιάδες".

Τελοσπάντων. Στο σπίτι ακουω με τα trio 11 και ναι είναι αρκούντως επαγγελματικά αλλά και με δόσεις hifi. απόλαυση για τα λεφτά τους...
Trio 11???? Tι λές τώρα ρε φίλε!!!
Για πες ντακ-προ και απόσταση, τοποθέτηση όρθια ή πλαγιαστη?
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Trio 11???? Tι λές τώρα ρε φίλε!!!
Για πες ντακ-προ και απόσταση, τοποθέτηση όρθια ή πλαγιαστη?
λιντεμαν musicbook streamer dac pro.

τι να πω? τα εχω σε αγγελία. θα μας μαλώσουν για έμμεση διαφήμθση

3μ αλλά ακους κι απο κοντύτερα, ξεκουραστα, νεγάλος ηχος
 

Attachments



Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
λιντεμαν musicbook streamer dac pro.

τι να πω? τα εχω σε αγγελία. θα μας μαλώσουν για έμμεση διαφήμθση

3μ αλλά ακους κι απο κοντύτερα, ξεκουραστα, νεγάλος ηχος
Καλά, ας συνεχίσουμε την τοποθέτηση προϊόντος, μεταξύ μας είμαστε, αλλά, επίτρεψε με να σου πω ότι:
- θέλει πολύ στιβαρές βάσεις, αυτές που έχεις είναι σκαμπώ με αφρώδη την άνω επιφάνεια ή μου φαίνεται?
- το ντακ-πρό σου μπορεί και να μην είναι ικανό να στείλει το ¨σωστό σήμα" στο ηχείο. Έχει ανμπαλανς εξόδους?
Τες πά, για πού ανοίγεις πανιά αν επιτρέπεται?

;A, ok, ικανό φαίνεται το ντακ σου, το είδα. Βάλε δυο σωστές βάσεις να το απολαύσεις μέχρι να πωληθεί :cool:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Εκτός αν νομίζεις ότι υπάρχουν πολλοί που αγοράζουν από πι ντι εφ και ξέρουν και τι ακούνε, ενώ από την άλλη οι "αγράμματοι χαιεντάδες" δεν ξέρουν!!!
Όλη αυτή η ιστορία των μεν και δε, είχε πλάκα κάποτε, τώρα είναι σάπιο φαγητό ξαναζεσταμένο.
Δηλαδή ο πιντιεφάς φροντίζει το χώρο και δημιουργεί καμπύλες ήχου και ξέρει να ακούει ενώ ο χαιεντάς δεν σκαμπάζει γρί από δαύτα...μάιστα!!
Ας το θεωρήσουμε έτσι λοιπόν, υπόθεση εργασίας. Τι ζόρι λοιπόν τραβάνε οι γνώστες με τους αγράμματους?? Γιατί σαφώς διακρίνω ζόρι σε ατελείωτα ποστ!!
Εγώ -ας πούμε- αν θέλω να γράψω μια πληροφορία ή μία προσωπική διαπίστωση που θεωρώ ότι βοηθά αυτούς που θα την επεξεργασθούν, θα γράψω την πληροφορία, απλά. Γιατί πρέπει να αναφερθώ σε κάποιους τρίτους??
Απειλούμαι και πρέπει να μειώσω τον τάχαμου αντίπαλο για να εξουδετερωθεί στα μάτια του φιλοθεάμονος κοινού???
Ποιος απειλείται (γνώστης) από βύσματα ροδίου, αναπαυτήρια καλωδίων, περιελήξεις μετασχηματιστών, κλπ κλπ?? Ας το δηλώσει τουλάχιστον για να γίνει αντιληπτή η υποβόσκουσα επιθετικότητα.
Καλή Ανάσταση!! :drinks:
Ο ίδιος τα δέχομαι σαν...αναμνηστικές δόσεις εμβολίου,ν'αναβαθμίζουν την ικανότητα ενός οργανισμού ν'αντιστέκεται υπενθυμίζοντας στο ανοσοποιητικό σύστημα τους...νοσογόνους παράγοντες.

Από την άλλη πλευρά μπορεί κάλλιστα να διακρίνεται και παθητική επιθετικότητα εκδηλούμενη απ'όσους κρίνουν ότι θίγονται κάποια δικά τους θέσφατα.
Φαντάζομαι τις εικονιζόμενες βάσεις για τα ηχεία να είναι τυυλάχιστον...Louis Quinze. :roflmao:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ο ίδιος τα δέχομαι σαν...αναμνηστικές δόσεις εμβολίου,ν'αναβαθμίζουν την ικανότητα ενός οργανισμού ν'αντιστέκεται υπενθυμίζοντας στο ανοσοποιητικό σύστημα τους...νοσογόνους παράγοντες.

Από την άλλη πλευρά μπορεί κάλλιστα να διακρίνεται και παθητική επιθετικότητα εκδηλούμενη απ'όσους κρίνουν ότι θίγονται κάποια δικά τους θέσφατα.

Φαντάζομαι τις εικονιζόμενες βάσεις για τα ηχεία να είναι τυυλάχιστον...Louis Quinze. :roflmao:
Έ, εντάξει με έπεισες τώρα!!!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Να φαντασθώ δηλαδή ότι η ενασχόληση με το ρηφέης ήταν απόλαυση με εσάνς αυτομαστιγώματος στον πηγαιμό για την γνωσιακή Ιθάκη???:laugh:
Σε παραδέχομαι για την παθητικά επιθετική σου θετικότητα πάντως!!
Εβίβα!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Έ, εντάξει με έπεισες τώρα!!!! :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Να φαντασθώ δηλαδή ότι η ενασχόληση με το ρηφέης ήταν απόλαυση με εσάνς αυτομαστιγώματος στον πηγαιμό για την γνωσιακή Ιθάκη???:laugh:
Σε παραδέχομαι για την παθητικά επιθετική σου θετικότητα πάντως!!
Εβίβα!
Η ενασχόληση με τη διόρθωση μέσω rePhase περικλείει γινάτι ανάλογο μ'εκείνο που είχε κάποτε κάνει τον Ferruccio Lamborghini ν'αντιταχθεί με δικές του δημιουργίες στα προϊόντα του Enzo Ferrari.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top