LFE κανάλι

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Πέρα από το γεγονός του αν χρειάζεται target curve το lfe

Το μπέρδεμα γίνεται στο τρόπο που μετράς με το rew.

Αν κάνεις μέτρηση με java τότε θέλει το cross του left right στο τέρμα (250) τα ηχεία small και στην ουσία κάνεις μέτρηση σαν stereo δλδ μετράς τις συχνότητες από το left right που πάνε από το cross και κάτω στο sub.

Αν όμως βάλεις asio τότε δε σε νοιάζει πώς είναι τα ηχεία και τι cross έχουν γιατί μετράει το 0.1 που είναι ταυτόχρονα και το lfe +10db το οποίο επηρεάζεται από την τιμή του lpf.

Και αν το lpf είναι στο 250 και δεν έχεις cross πάνω στο sub τότε βλέπεις πως παίζει ελεύθερο από φίλτρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
το lfe έχει να κάνει με κάποια εφέ του κάποτε σε ταινίες.....στην μουσική τι χρήση μπορεί να έχει? :idk:
Αυτό πρέπει να το ρωτήσεις στους μηχανικούς ήχου που το χρησιμοποιούν. Και εμένα μου φαινεται περίεργο, αλλά συμβαίνει.
Βάλτε large τα ηχεία, αποσυνδέστε τα όλα εκτός sub και θα μάθουμε. :p Pif-pif.
Σε αυτήν την περίπτωση οι AV στέλνουν το LFE στα ηχεία.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Large και sub Yes, παραμένει το LFE στο ή τα subs και το full range των HD tracks το παίζουν τα ηχεία.
Ναι, υπαρχει και αυτη η (σπάνια) επιλογή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.651
Το .1 κανάλι σε οποιοδήποτε φορματ ήχου (5.1 έως ιμερσιβ) έχει περιεχόμενο μέχρι τους 120 κύκλους.

Είτε μουσική, είτε ταινίες.

Αυτό το περιεχομένο, παίζει αποκλειστικά από τα σαμπς, εκτός κι αν δεν έχεις σαμπς οπότε είσαι άχρηστος, φύγε από δω, δε σε κάνουμε παρέα μείνε μόνος σου.

Το μπας μάνατζμεντ των δορυφόρων είναι μια επιπρόσθετη δουλειά για τα σαμπς, και εκεί το σημείο κρος είναι συνήθως στους 80 κύκλους, εφόσον έχεις φυσιολογικούς δορυφόρους και όχι 5-αρια στα 3μ τα οποία δε σώζονται ούτε με κρος στους 200, κάψτα.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Το .1 κανάλι σε οποιοδήποτε φορματ ήχου (5.1 έως ιμερσιβ) έχει περιεχόμενο μέχρι τους 120 κύκλους.

Είτε μουσική, είτε ταινίες.

Αυτό το περιεχομένο, παίζει αποκλειστικά από τα σαμπς, εκτός κι αν δεν έχεις σαμπς οπότε είσαι άχρηστος, φύγε από δω, δε σε κάνουμε παρέα μείνε μόνος σου.

Το μπας μάνατζμεντ των δορυφόρων είναι μια επιπρόσθετη δουλειά για τα σαμπς, και εκεί το σημείο κρος είναι συνήθως στους 80 κύκλους, εφόσον έχεις φυσιολογικούς δορυφόρους και όχι 5-αρια στα 3μ τα οποία δε σώζονται ούτε με κρος στους 200, κάψτα.
είσαι ισοπεδωτικός :laugh:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Σοβαρά τώρα;
Θα μιλούσες για ήχο με κάποιον που δεν έχει σαμπς;

Στο φτύσιμο λέμε.
ξέρεις πόσες φοιτητριούλες μου έρχονται και μου ζητάνε ηχειάκια για το pc στο σαλονάκι τους...που να παίζουν και δυνατά και μαμάτα και να είναι και μικρά?

με την λογική σου θα έπρεπε να τα πετάω έξω με τις κλωτσιές τα βρωμομνα που τόλμησαν να μη ζητήσουν και σαμπζζ :roflmao::lol::lol:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
ξέρεις πόσες φοιτητριούλες μου έρχονται και μου ζητάνε ηχειάκια για το pc στο σαλονάκι τους...που να παίζουν και δυνατά και μαμάτα και να είναι και μικρά?

με την λογική σου θα έπρεπε να τα πετάω έξω με τις κλωτσιές τα βρωμομνα που τόλμησαν να μη ζητήσουν και σαμπζζ :roflmao::lol::lol:
Δεν τους δίνεις setακι 2.1;;; :roflmao: Αργότερα θα πάρουν και το δεύτερο .1!:biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
όλοι οι σπάνιοι μαραντζ και ντενον το μπορούν :fuckyou::laugh:
Δεν το εξήγησα σωστά. Η σπανιότητα έγκειται στην επιλογή του χρήστη, και όχι στην δυνατότητα του μηχανήματος.
Νόμιζα πως είμασταν σοβαροί και δεν μιλούσαμε για καβουρντιστήρια.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
ξέρεις πόσες φοιτητριούλες μου έρχονται και μου ζητάνε ηχειάκια για το pc στο σαλονάκι τους...που να παίζουν και δυνατά και μαμάτα και να είναι και μικρά?

με την λογική σου θα έπρεπε να τα πετάω έξω με τις κλωτσιές τα βρωμομνα που τόλμησαν να μη ζητήσουν και σαμπζζ :roflmao::lol::lol:
Πάς τα στηνεις εσύ τα ηχειάκια λεβέντη μου; Παίνεις και το ... μικρόφωνο μαζί για μετρήσεις ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Δεν τους δίνεις setακι 2.1;;; :roflmao: Αργότερα θα πάρουν και το δεύτερο .1!:biggrin:
δε θέλουν τα καργiolia...και με σπάνε τα νεύρα :biggrin:
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Αμα σε σπάνε μόνο τα νεύρα καλά είναι. Μην αρχίσουν να σε σπάνε και τίποτα άλλο. Εκεί να δείς. :lolsign:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
το lfe έχει να κάνει με κάποια εφέ του κάποτε σε ταινίες.....στην μουσική τι χρήση μπορεί να έχει? :idk:
απο συνεντευξη του ronald prent απο τα valhalla studios.



The .1 signal is usually for LFE signals
thought - but that is
not fixed! This can theoretically also be used
realize other sounds. On the ceiling of the church
was a dome. That's why we hung
a Neumann M50 in the dome - to hear what
happens! A choir performed during the recording
it rained. That wasn't bad because everything was anyway
was experimental. We later heard the result
Philips in a room with 5.1 monitors on and left
a loudspeaker on the ceiling for the .1 channel
hang. In the first moment we have the channel
hardly noticed - to the point when the
It started to rain: Imagine you are sitting in a room
with dimmed lights, the choir sings in front of you
normal surround arrangement - that already sounded
Super.
Then the rain started and all of a sudden you got the whole dimension of the church with you!
After the rain stopped, we switched the ceiling loudspeaker on and off to compare the result. In fact, the effect was gigantic, what the
As far as spatiality is concerned. This gave rise to the idea of
"Voice of God" arrangement [with a speaker on
hanging from the ceiling; Editor's note], as is also the case with 3D
is used.


I'm also a big fan of the Center Channel:
If I can, I'll put the lead voice in the
Center if necessary delayed to get the result
"connect". I also mixed songs where the drums and bass were behind all the time
because the artist can hear the band behind him
wanted like on stage. That worked too!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top