Must: 50-55" <1000, "καλούδια", thin bezel, HDR - Welcome: 100+ Hz, twin tuner, 2021, rich software - Μια βοήθεια καλέ κύριοι. :)

NLS

Μηνύματα
932
Reaction score
1
Επιστρέφω μετά από πολλά χρόνια, για μια ερώτηση σε ένα forum που κάποτε ήμουν αρκετά ενεργός.
Μάλιστα (όπως θα θυμούνται μόνο οι αρχαιότεροι), αν θυμάμαι ήμουν και ο συντονιστής (!) αυτού εδώ ακριβώς του section. :D
Η "Real Life" (για την οποία είχα μιλήσει και τότε) με οδήγησε σε άλλα μονοπάτια, με αποτέλεσμα να ρωτάω άλλους ειδικούς, αφού εγώ πια απέχω από το να είμαι.

Πάμε στο θέμα μας...

Ο τίτλος λέει τα περισσότερα.
Οι απαιτήσεις δεν είναι... τρομερές, αλλά προτιμώ να μη μιλάμε για τελείως "χαμηλά" μοντέλα.

- Οι ίντσες πρέπει να είναι 50-55" (τόσος είναι ο χώρος) κατά προτίμηση 55".

- Για αυτά που θέλω νομίζω μπορώ χαλαρά να παίξω κάτω από το 1000άρικο.

- Θέλω να έχει thin bezels γιατί και η τωρινή (Panasonic) έχει.

- Θέλω να είναι HDR και γενικά θέλω τα καλά του 2020 και 2021.

- Από τεχνολογία οθόνης δε θα ήθελα "σκέτη" LED.

- Θέλω 100Hz και πάνω (πραγματικό refresh και σε PC connection).

- Θα ήθελα twin tuner (με PiP ή/και split) γιατί η προηγούμενη μου (πριν την Panasonic) το είχε και πράγματι μου λείπει.

- Δε με ενδιαφέρει καν να είναι smart (!), μια και έχω android box (και ΗΤPC και stick PC και γενικά έχω πράμα να συνδέσω), αλλά αν είναι smart θα ήθελα να έχει κάποια πλατφόρμα που να μην ψάχνω εφαρμογές με το τουφέκι (όπως με την Panasonic που ακόμα και το YouTube κάποια στιγμή σταμάτησε να παίζει και δεν ανανεώθηκε ποτέ).

- Θα ήθελα να παίζει ertflix που νομίζω δεν υπάρχει κάτι 20-21 που δεν το παίζει.

Αυτά...
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
To μόνο σίγουρο ότι δεν υπάρχει πλέον τηλεόραση με διπλό tuner .
Όλες οι τηλεοράσεις πλέον είναι smart καθώς εκεί έχει πέσει το βάρος πλέον .
Όλες είναι hdr αλλά 4k θες δεν θες .
Να υποθέσω ότι θέλεις και oled τηλεόραση ?
Μάλλον για lg oled μιλάς για να μην ξεπεράσεις πολύ το μπάτζετ σου ανάλογα και την περίοδο
 


NLS

Μηνύματα
932
Reaction score
1
To μόνο σίγουρο ότι δεν υπάρχει πλέον τηλεόραση με διπλό tuner .
Όλες οι τηλεοράσεις πλέον είναι smart καθώς εκεί έχει πέσει το βάρος πλέον .
Όλες είναι hdr αλλά 4k θες δεν θες .
Να υποθέσω ότι θέλεις και oled τηλεόραση ?
Μάλλον για lg oled μιλάς για να μην ξεπεράσεις πολύ το μπάτζετ σου ανάλογα και την περίοδο
Σίγουρα κοιτάω και OLED, αφού αν βρω ευκολίες πληρωμής (άτοκες) μπορώ να περάσω ελαφρά τα 1000 και νομίζω υπάρχουν. Θέλω όμως όμως; Αξίζει;

Το ψάξιμο μου με κάνει να βλέπω αυτά...

- Samsung QE55Q80A. Είναι QLED και full array, είναι μοντέλο 2021. Tizen. ΑΛΛΑ παίζει γερά και η σειρά T (δηλαδή του 2020) που κατά πολλούς (?) είναι καλύτερη από τη φετινή; Γνώμες;

- LG OLED55CX6 (και BX6 που δεν ξέρω τι διαφορά έχουν για το 100στάρικο της τιμής, αν και διάβασα ότι πράγματι η CX είναι ελαφρώς καλύτερη). OLED, αλλά 2020 μοντέλο. Αλλά OLED. WebOS.

- Sony KD-55GX9096. Φετινή, full array, Android.

Πως τα βλέπετε και με ποια σειρά θα τις βάζατε; (ή θα βάζατε άλλη από στη θέση κάποιας;...)


O τίτλος που έβαλες πάντως είναι πληθωρικός!
Λέει πολλά σε λίγα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top