Μία μικρή (ή και μεγάλη) βοήθεια για επιλογή νέου Δικάναλου συστήματος

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Καλησπέρα και Χρόνια πολλά.
Διαβάζοντας τον τελευταίους μήνες διάφορα νήματα σχετικά με τον ήχο, αλλά και επειδή έπεσε στα χέρια μου και μια δωροεπιταγή (μη πάει χαμένη σε καμιά αγορά ρούχων 😁), μου μπήκε και μένα το μικρόβιο της αναβάθμισης οπότε αρχίσανε και τα βάσανα. Τι να πάρω, ενεργά ή παθητικά ηχεία, τι ενισχυτή, 1 ή 2 sub (με 1 μάλλον θα μας διώξουν από το avsite, οπότε πάμε για 2), με την ισοστάθμιση τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση…….και αρκετά άλλα (υπαρξιακά και μη) ερωτήματα 😰. Και το βασικότερο, αξίζει τόσο παίδεμα τώρα στα γεράματα ή απλά με έναν καλύτερο ενισχυτή και δύο ηχεία βιβλιοθήκης (όπως έχω τώρα) λύνεται το θέμα?

Αυτή τη στιγμή έχω τον Yamaha R N301 και ηχεία τα Dali Zensor 3.
Μουσική ακούω από πικάπ, cd, υπολογιστή ασύρματα και από το ίντερνετ. Από παντού δηλαδή. Αρά χρειάζομαι αρκετές εισόδους.

Δεν θέλω να διαθέσω περισσότερα από 2000 Ευρώ.

Η ιδέες είναι είτε να πάρω ενεργά ηχεία πχ Yamaha HS8 , subwoofers Yamaha SN SW-300 (και 2 μπουκάλια σκάτς, για την περίπτωση που με πιάσει το μαζοχιστικό για αγορά μικρόφωνου και minidsp για ισοστάθμιση). Όμως θα χρειαστώ και κάτι σαν προενισχυτή με αρκετές εισόδους.

Η άλλη επιλογή είναι να μείνω στα παθητικά και να κρατήσω προς το παρών τα ηχεία που έχω και να πάρω καλύτερο ενισχυτή όπως τον Yamaha R N-803d (ο οποίος έχει και μικρόφωνο και διαχείριση μπάσων) ή τον A S-701 και τα παραπάνω subs. Βέβαια με προβληματίζει το γεγονός ότι έχουν 1 έξοδο sub και δεν έχουν preamp out. Υπάρχει τρόπος αυτό να ξεπεραστεί ή πρέπει να δω κάτι με δύο εξόδους???

Στην περίπτωση των παθητικών ηχείων μπορεί να παρεμβληθεί το minidsp και να γίνει ισοστάθμιση ?

Ξέρω ότι τα ερωτήματα είναι πολλά και ίσως κάποια εντελώς λάθος (και εγώ όχι ιδιαίτερα σχετικός με όλα αυτά), αλλά απ’ ότι καταλάβατε είμαι προβληματισμένος σχετικά με την επιλογή και θα εκτιμούσα πολύ οποιαδήποτε εναλλακτική γνώμη-πρόταση. 🙏
 

D

Deleted member 48513

Guest
Τα Dali που τα έχεις; σε βιβλιοθήκη;
Ποιο πικάπ και cd έχεις;
 


D

Deleted member 48513

Guest
Η ερώτηση έγινε για να διαπιστωθεί αν είναι τοποθετημένα με προδιαγραφές ακουστικού τριγώνου και με κάποιες αποστάσεις από τοίχους. Σε βοβλιοθήκη δεν..

Ωποσδήποτε προτείνεται 1 τουλάχιστον (άλλο 1 μελλοντικά) sub, κατά προτίμηση ομόσταυβλο και αν υπάρχει ίδιας σειράς.
 


D

Deleted member 48513

Guest
Βάστα :biggrin:
Κατ' εμέ ο ενισχυτής πρέπει να πάει βόλτα άνευ επιστροφής στις αγγελίες.
Sorry
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Ρώτησα σε ένα μαγαζί ήχου, αλλά ο υπάλληλος μου έδωσε μια λύση που δεν μου φάνηκε σωστή. Μου είπε να συνδεθούν σε σειρά και αυτό με παράξενο τρόπο. Η έξοδος για τα ηχεία του 1ου στην είσοδο για τα ηχεία του 2ου
Βάστα :biggrin:
Κατ' εμέ ο ενισχυτής πρέπει να πάει βόλτα άνευ επιστροφής στις αγγελίες.
Sorry
Ναι σκεφτομαι να πάρω τον R N803 ή τον AS701
Βασικά σκέφτηκα να πάρω και ενεργά ηχεία της Yamaha 8", αλλά με τοσα που έχω να συνδέσω μάλλον θα χρειαστώ και κάτι σαν προενισχυτή.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Μίλησε κανείς; :rolleyes:
μπα, δε νομίζω.
Θες με βάση ότι έχεις καλύτερο ενισχυτή, προτείνω used για οικονομία.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μίλησε κανείς; :rolleyes:
μπα, δε νομίζω.
Θες με βάση ότι έχεις καλύτερο ενισχυτή, προτείνω used για οικονομία.
Συγνώμη αλλά δεν κατάλαβα 😕
Βασικά έλεγα μήπως μετά από τόσα χρόνια να κάνω στροφή προς ενεργά ηχεία. Αλλά και εκεί υπάρχει τρελό μπέρδεμα.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Ρώτησα σε ένα μαγαζί ήχου, αλλά ο υπάλληλος μου έδωσε μια λύση που δεν μου φάνηκε σωστή. Μου είπε να συνδεθούν σε σειρά και αυτό με παράξενο τρόπο. Η έξοδος για τα ηχεία του 1ου στην είσοδο για τα ηχεία του 2ου


Ναι σκεφτομαι να πάρω τον R N803 ή τον AS701
Βασικά σκέφτηκα να πάρω και ενεργά ηχεία της Yamaha 8", αλλά με τοσα που έχω να συνδέσω μάλλον θα χρειαστώ και κάτι σαν προενισχυτή.
Όχιι μεγαλύτερο μοντέλο, άλλον, καλύτερο, να δεις άμεσα διαφορά.
Πρισθέτεις και κάποιο μοντέλο minidsp για ισοστάθμιση και bass management σε 2ο χρόνο αν δεν μπορείς τώρα και κάνεις παιχνίδι. Στο εδώ φόρουμ θα βοηθηθείς όταν έχεις τον σχετικό εξοπλισμό.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Ναι είναι μέσα στο πλάνο το minidsp και αγορά μικροφώνου. Αλλά πρέπει πρώτα να βρώ τι θα πάρω. Εσύ μάλλον προτιμάς ενισχυτή και παθητικά ηχεία. Μεταχειρισμένους έχω δει 1-2 εδω στο site. Enaw advance paris μου άρεσε. Το κακό είναι ότι εδώ στη Θεσ/νίκη δεν υπάρχουν και πολλά μέρη που μπορείς να απευθυνθείς και να ακούσεις.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Για να μην αλλάξεις και τα ηχεία μιας και τα έχεις, αν σου αρέσουν.. :idk:
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Οι ενισχυτές που ανέφερα δεν σου φαίνονται αξιοπρεπείς? Είναι 100watt RMS και έχουν πολλές εισόδους και έχουν και dac
Για να μην αλλάξεις και τα ηχεία μιας και τα έχεις, αν σου αρέσουν.. :idk:
Αυτό δεν είναι όμως απαγορευτικό μπορούν να πάνε στο εξοχικό😁😁. Να αναβαθμιστούμε και εκεί.
Μπορώ και να τα πουλήσω....Ζητάνε αρκετοί στο site dali zensor 3 κατά καιρούς.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Τσου, άσε τα watt και τις δυνατότητες, κι άλλοι έχουν, σημασία έχει η ποιότητα του ήχου έτσι ώστε όταν φτάσεις στην ισοστάθμιση να έχεις όσο δυνατόν καλύτερο υπόβαθρο μέσω των συσκευών που θα διαθέτεις.
Το dac του cd σου είναι καλύτερο από αυτό που έχει ο ενισχυτής σου.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Αν πάω σε ενεργά ηχεία τα yaaha HS8 και 2 sub ,υπάρχει σε σετ και το αντίστοιχο sub αλλά είναι 8", πιστεύεις για ένα χώρο 37-40 τ.μ. είναι αρκετά ή θα χρειαστούν 2 10" subs ?? Και μετά τι προτείνεις?
 

D

Deleted member 48513

Guest
Μεγάλος χώρος, τα λένε αυτά :laugh:
Πόσο μακριά από τα ηχεία κάθεσαι;
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
2,7 μ. Αν πούμε ότι ο χώρος είναι ενα παραλληλόγραμο το σύστημα είναι είναι τοποθετημένο στην μεγάλη πλευρά,.
Περιορίζεται δηλαδή σε ένα μέρος του χώρου περίπου 2.5χ3.5
Αυριο μπορώ να το σχεδιάσω.
 

D

Deleted member 48513

Guest
Τα ηχεία σου έχουν 7άρι γούφερ, πρέπει να μικρύνεις την απόσταση και αρχικά χρείαζεσαι οπωσδήποτε 10άρι sub και κατά προτίμηση με bass reflex αρχιτεκτονική.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Ναι συμφωνώ. Η απόσταση μπορεί να μικρύνει οταν ακούω και τα Yamaha NS SW300 είναι 10". Επίσης θέλω να αναφέρω ότι δεν ε ενδιαφέρουν οι υψηλές στάθμες. αυτό που έχω δει είναι οτι δεν ακούω πάνω από 70-75 db.
Ενας λόγος που σκέφτηκα τα ενεργά είναι επειδή έχουν 8" woofer
 

D

Deleted member 48513

Guest
Αν πάρεις ενεργά πάρε τουλάχιστον με 8άρι γούφερ.
Έχω τσεκάρει κανά δυο καλούς used ενισχυτές εδώ αλλά δεν θέλω να θεωρηθεί ότι κάνω up, pm αν θες.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top