Μεμβρανες παραθυρων


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
H UVA περνάει φίλε...
Ελάχιστη, άνευ σημασίας. Εκείνο που είπε ο φίλος πριν και συμφώνησα είναι ότι τις αντηλιακές μεμβράνες στο αυτοκίνητο δεν τις βάζουμε για να ελαττώσουμε την UV ακτινοβολία αλλά την υπέρυθρη που προκαλεί την αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασίας.
Ως εκ τούτου εκείνο που πρέπει να διαφημίζουν κυρίως οι κατασκευαστές είναι τι ποσοστό υπέρυθρης ακτινοβολίας κόβει η μεμβράνη και όχι UV!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ελάχιστη, άνευ σημασίας. Εκείνο που είπε ο φίλος πριν και συμφώνησα είναι ότι τις αντηλιακές μεμβράνες στο αυτοκίνητο δεν τις βάζουμε για να ελαττώσουμε την UV ακτινοβολία αλλά την υπέρυθρη που προκαλεί την αύξηση της εσωτερικής θερμοκρασίας.
Ως εκ τούτου εκείνο που πρέπει να διαφημίζουν κυρίως οι κατασκευαστές είναι τι ποσοστό υπέρυθρης ακτινοβολίας κόβει η μεμβράνη και όχι UV!


Question 1: What percentage of UV light is blocked out by glass?
(This is one of many questions posted on an interesting Web Site that should be great for elementary and secondary school students, not to mention adults as well!)


Normal glass (as used in windows) is transparent to UV radiation to a wavelength of about 330 nm (UV-A). The transparency is quite high so almost all UV-A light will pass through glass. Below 330 nm (UV-B and UV-C), almost 100% is block by normal glass.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
11
Εχω παραγγείλει φωτόμετρο με μεγάλο άνοιγμα για να μετράει απευθείας στο τζαμί.Τώρα έχω με μικρό άνοιγμα που χωράει μόνο η μεμβράνη.Τοτε θα σας πω με σιγουριά αν κόβει το τζάμι του αυτοκινητού τις uv.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Έψαξα το θέμα με τις μεμβράνες παραθύρων αυτοκινήτων και σχετικούς εγκαταστάτες στην Κύπρο. Βρήκα τρεις εταιρίες, εκ των οποίων οι δύο, όταν επικοινώνησα μαζί τους, με αγνόησαν. ΟΚ, κανένα πρόβλημα, επικοινώνησα με την τρίτη, η οποία εγκαθιστά τις Llumar. Οπότε, ελλείψη άλλων επιλογών, κλίνω προς αυτές.

Ερώτηση πρωτάρη: Τα τζάμια του αυτοκινήτου, πρέπει να είναι καθαρά (=να το έχω πλύνει π.χ. την προηγούμενη ημέρα) ή τα πλένουν εκεί, πριν να εφαρμόσουν τις μεμβράνες; (ξέχασα να ρωτήσω τον τύπο που μίλησα για το θέμα)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Ερώτηση πρωτάρη: Τα τζάμια του αυτοκινήτου, πρέπει να είναι καθαρά (=να το έχω πλύνει π.χ. την προηγούμενη ημέρα) ή τα πλένουν εκεί, πριν να εφαρμόσουν τις μεμβράνες; (ξέχασα να ρωτήσω τον τύπο που μίλησα για το θέμα)
Τα καθαρίζουν αυτοί.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Αυτό ισχύει στην ηπειρωτική Ελλάδα. Στην Κύπρο και τα άλλα νησιά, σου δίνουν ένα μπουκάλι Άζαξ και σε βάζουν να τα καθαρίσεις εσύ. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ακριβό είναι το αζαξ.
Έχουν ένα no name μπλε ζουμί από τα λιντλ.
Πού αφήνει κατ'άσπρες γραμμές, και θαμπο το τζάμι.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τελικά καταλήξαμε σε κάτι καλό απο πλευράς μάρκας και μοντέλου; Θέλω να βάλω κι εγώ στο focus mk3 μου (αρχικά, μετά θα πάρει σειρά και το fiesta της παντοφλοκρατούσας ) λόγω της μπέμπας, σκεφτόμουν γι'αυτό το λόγο σκούρες πίσω. Αυτά που λέτε όμως περί βελτίωσης της απόδοσης του a/c μου φαίνονται ενδιαφέροντα. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω μαφιόζικο το focus, οπότε δεν με χαλάει και να είναι διάφανες οι μπροστινές. Ενδιαφέρομαι λοιπόν για προστασία απο τον ήλιο ( οι κεραμικές, αν υπάρχουν στην Ελλάδα, κάνουν κάτι σε αυτό το τομέα? ) και δευτερευόντος για τη θερμοκρασία στο εσωτερικό.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@Zizik Thanks!

OXI LLUMAR!!!!
οτιδήποτε άλλο!!!
Φίλε, εάν αναφέρεσαι στην περίπτωσή μου, όπως έγραψα, δεν έχω άλλη επιλογή. Η άλλη επιλογή είναι να αφήσω το αυτοκίνητο ως έχει - η οποία δεν είναι επιλογή.

Στο κάτω κάτω, εγγύηση έχουν, αν πάει κάτι στραβά, θα το αντιμετωπίσει ο εγκαταστάτης.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Στον Ελλαδικό χώρο πάντως αν βλέπεις μεμβράνη με κακοτεχνίες ή να ξεκολλάει νωρίς (πχ 3-4 χρόνια) , είναι εξαιρετικά πιθναό να είναι llumar παρά οτιδήποτε άλλο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Θα δούμε! Ελπίζω στην Κύπρο να είναι διαφορετικά τα πράγματα εδώ.
 

Μηνύματα
223
Reaction score
78
Τελικά καταλήξαμε σε κάτι καλό απο πλευράς μάρκας και μοντέλου; Θέλω να βάλω κι εγώ στο focus mk3 μου (αρχικά, μετά θα πάρει σειρά και το fiesta της παντοφλοκρατούσας ) λόγω της μπέμπας, σκεφτόμουν γι'αυτό το λόγο σκούρες πίσω. Αυτά που λέτε όμως περί βελτίωσης της απόδοσης του a/c μου φαίνονται ενδιαφέροντα. Δεν με ενδιαφέρει να κάνω μαφιόζικο το focus, οπότε δεν με χαλάει και να είναι διάφανες οι μπροστινές. Ενδιαφέρομαι λοιπόν για προστασία απο τον ήλιο ( οι κεραμικές, αν υπάρχουν στην Ελλάδα, κάνουν κάτι σε αυτό το τομέα? ) και δευτερευόντος για τη θερμοκρασία στο εσωτερικό.
Αν καταληξεις σε Llumar και μενεις Αθηνα, εβαλα πριν 2 χρονια στο καταστημα του Αμαρουσιου. Αψογη εξυπηρετηση, τελεια εφαρμογη, ευγενικοτατο προσωπικο και εγγυηση εφ' ορου ζωης για τις μεμβρανες. Η σωστη τοποθετηση ειναι πολυ σημαντικο κομματι στις μεμβρανες!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Σε ένα focus mk2 είχα llumar για 10 χρόνια ώσπου το πούλησα.Δεν είχαν κάνει κιχ.
Είχα και στο μπροστινό μπαρμπρίζ.
Τις είχα βάλει και γω στο κατάστημα του Αμαρουσίου!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Δεν νομίζω να ευθύνονταν οι μεμβράνες τα παλιά τα χρόνια, μάλλον το οτι ο κάθε άσχετος έκανε τον εγκαταστάτη.

Αν και συνεχίζω να τις αντιπαθώ, η διαφορά θερμοκρασίας στο Μινάκι είναι εντυπωσιακή.
Ευτυχώς είναι σχεδόν αόρατες αν και "καθρεφτίζουν" λίγο.
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Δεν νομίζω να ευθύνονταν οι μεμβράνες τα παλιά τα χρόνια, μάλλον το οτι ο κάθε άσχετος έκανε τον εγκαταστάτη.

Αν και συνεχίζω να τις αντιπαθώ, η διαφορά θερμοκρασίας στο Μινάκι είναι εντυπωσιακή.
Ευτυχώς είναι σχεδόν αόρατες αν και "καθρεφτίζουν" λίγο.
Τι εβαλες τελικα;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Να γράψω εδώ ότι απ'όσο ξέρω,τα καταστήματα που τοποθετούν μεμβράνες της llumar είναι τα μοναδικά που διαθέτουν ξεχωριστό χώρο με εξαερισμό για τη διαδικασία της εγκατάστασης και και οιυπάλληλοι δεν αφήνουν ούτε τον ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου να μπει μέσα στο χώρο αυτόν.
Μπορεί να παρακολουθεί την εγκατάσταση από την γυάλινη διαχωριστική πόρτα.
 




Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top