desktop ενισχυτης

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Έπαιξαν τα epos τελικά;
Oχι ,μιας και δεν ειχα χρονο να το ψαξω οσο ηθελα,γιατι μου μπηκε στο μυαλο η ιδεα ιδιοκατασκευης με tripath. Λιγο η δουλεια ομως,λιγο η καραντινα μετα,εχει παγωσει το θεμα.
Το είχα και εγώ απορία. Πάντως αν ο φίλος ο Tanto δεν έχει επιλέξει ακόμα εγώ αντικατέστησα τον SMSL SA-A36 PRO με τον SMSL SΑ300 με 2Χ40W στα 8Ωμ και 2Χ80 στα 4ΩΜ και παίζει φανταστικά τα magnat μου και είναι μικρός και κατασκευαστικά ποιοτικότατος.
ευχαριστω για την ενημερωση,τον ειχα δει και αυτον,αλλα αγοραζεις μαζι και το ψηφιακο κομματι,που σαφως υπολειπεται απο ifi zen dac.Βluetooth κλπ ευκολιες δεν τις χρειαζομαι για το desktop.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Oχι ,μιας και δεν ειχα χρονο να το ψαξω οσο ηθελα,γιατι μου μπηκε στο μυαλο η ιδεα ιδιοκατασκευης με tripath. Λιγο η δουλεια ομως,λιγο η καραντινα μετα,εχει παγωσει το θεμα.

ευχαριστω για την ενημερωση,τον ειχα δει και αυτον,αλλα αγοραζεις μαζι και το ψηφιακο κομματι,που σαφως υπολειπεται απο ifi zen dac.Βluetooth κλπ ευκολιες δεν τις χρειαζομαι για το desktop.
Εγώ πήρα το m100 μαζί με το sa300. Τα ψηφιακά καλούδια δεν τα χρησιμοποιώ οπότε δεν έχει σημασία σε τόσο χαμηλή τιμη.
 

Μηνύματα
1.063
Reaction score
1.111
Κάτι σαν Aiyma A07 ?
Topping, smsl τέτοια.
Έτσι για το πείραμα εγώ θα το κανα με λίγα χρήματα οπότε δεν χάνεις, κρίμα είναι τα ηχεία.
Με TPA 3255 αυτό

Και ICEpower125AS μπορείς
(έχουν τα Υamaha)

Καλά ναι, σε diy έχεις πολλές επιλογές..
Αν μπορείς τις ιδιοκατασκευές να τις κάνεις εσύ, είμαι κ εγώ μέσα στην χρηματοδότηση για κάνα δυο τέτοια πάντως. Εμένα μου χρειάζεται μόνο aptxΒΤ. RCA κατά δεύτερο λόγο. Ή/και jack input.
Πάντως το ΤPA3255 το εκθειάζουν μερικοί και στον Αμιρμ. Και μετράει πολύ καλά από όσο θυμάμαι ;👌

Μεγάλο θρεντ τελειωμό δεν έχει
Με μερικές ωραίες καστομιες σε φωτογραφίες

Πάντα έχεις την επιλογή και για vintage 😊
Λέμε τώρα. Οκ δεν είναι για desktop αλλά ακούς μουσική. Στο δωμάτιο τον Luxman δεν τον αλλάζω! Έχει να σβήσει κάνα χρόνο. Στο γραφείο ή στο εξωχικο είναι τα πειράματα.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Εγώ πήρα το m100 μαζί με το sa300. Τα ψηφιακά καλούδια δεν τα χρησιμοποιώ οπότε δεν έχει σημασία σε τόσο χαμηλή τιμη.
αρα πηρες και ξεχωριστο dac,λογικο σαν κινηση γιατι ειναι καλυτερο το ψηφιακο κομματι και ταιριαζουν πολυ αισθητικα
Και ICEpower125AS μπορείς
(έχουν τα Υamaha)

Καλά ναι, σε diy έχεις πολλές επιλογές..
Αν μπορείς τις ιδιοκατασκευές να τις κάνεις εσύ, είμαι κ εγώ μέσα στην χρηματοδότηση για κάνα δυο τέτοια πάντως. Εμένα μου χρειάζεται μόνο aptxΒΤ. RCA κατά δεύτερο λόγο. Ή/και jack input.
Πάντως το ΤPA3255 το εκθειάζουν μερικοί και στον Αμιρμ. Και μετράει πολύ καλά από όσο θυμάμαι ;👌
σκεφτομουν κατι με tripath TA-2024,που εχουν καλυτερο ηχο,ετσι και αλλιως δεν χρειαζεται κατι ισχυρο.Απο συναρμολογηση,το επιπεδο μου και ο εξοπλισμος και ο διαθεσιμος χρονος,μου επιτρεπει να ασχοληθω με καποιο ετοιμο κιτ,ως εκει.
 
Last edited:

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Από περιέργεια ήρθε σήμερα το συγκεκριμένο....το έβαλα να το δοκιμάσω αλλά έχω το εξής θέμα....

Ανοίγει μόνο όταν έχω συνδεμένο το ένα ηχείο...αν συνδέσω και τα 2 κάνει προσπάθεια να ανοίξει και κλείνει...

Αναφέρει τροφοδοσία από 9v εως 24v και ενώ έχω 5-6 τροφοδοτικά, μόνο ενός ταίριαζε το βύσμα το οποίο είναι 9v - 1A.
Μήπως του πέφτει μικρό γι αυτό δεν τα καταφέρνει με 2 ηχεία?
Θα ψάξω για μεγαλύτερο αλλά ήθελα την γνώμη σας αν είναι να επικοινωνήσω με το banggood....
 

Μηνύματα
793
Reaction score
440
Δοκίμασε πρώτα μεγαλύτερο τροφοδοτικό σε βολτ 12+ αλλά και σε αμπέρ 5+ και αν δεν, τότε έχει βλάβη μάλλον.
Ίσως κάποια προστασία.
Κοίτα μήπως έχει κάποιο κομμένο καλώδιο η καμιά επαφή λάθος.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Δοκίμασε πρώτα μεγαλύτερο τροφοδοτικό σε βολτ 12+ αλλά και σε αμπέρ 5+ και αν δεν, τότε έχει βλάβη μάλλον.
Κοίτα μήπως έχει κάποιο κομμένο καλώδιο η καμιά επαφή λάθος.
Αν αλλάξω την θέση του ηχείου δηλαδή αν το βάλω στο αριστερό κανάλι παίζει...αν το βάλω στο δεξί πάλι παίζει...δηλαδή φαίνεται πως οι εξόδοι είναι οκ...απλά δεν σηκώνει και τα 2 ταυτόχρονα....
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Έχω παρόμοιο ενισχυτάκι με το ίδιο ολοκληρωμένο στον πάγκο συνδεδεμένο πρόχειρα εδώ και χρόνια με ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό ιδιοκατασκευής ελεκτορ.
Το ρεύμα του τροφοδοτικού σου δεν φτάνει. Χρειάζεται 15V και τουλάχιστον 3A.
Το φαινόμενο που αναφέρεις το αντιμετωπίζω όταν χρησιμοποιήσω το τροφοδοτικό για κάτι άλλο και έχω ξεχάσει τον περιορισμό ρεύματος χαμηλά.
Έχεις ένα ωραιότατο ενισχυτάκι βρες ένα τροφοδοτικό με 3-4A και θα είσαι μια χαρά.
 
  • Like
Reactions: GOM

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Έχω παρόμοιο ενισχυτάκι με το ίδιο ολοκληρωμένο στον πάγκο συνδεδεμένο πρόχειρα εδώ και χρόνια με ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό ιδιοκατασκευής ελεκτορ.
Το ρεύμα του τροφοδοτικού σου δεν φτάνει. Χρειάζεται 15V και τουλάχιστον 3A.
Το φαινόμενο που αναφέρεις το αντιμετωπίζω όταν χρησιμοποιήσω το τροφοδοτικό για κάτι άλλο και έχω ξεχάσει τον περιορισμό ρεύματος χαμηλά.
Έχεις ένα ωραιότατο ενισχυτάκι βρες ένα τροφοδοτικό με 3-4A και θα είσαι μια χαρά.
Σ ευχαριστώ...η αλήθεια είναι πως έστω μονοφωνικά που το άκουσα, παίζει πολύ καλά και αδιάκοπα με το bluetooth...Η στάθμη του δεν πάει αρκετά δυνατά, αλλά ίσως όπως λες είναι μικρό το τροφοδοτικό...θα ψάξω αύριο να βρω ένα καλύτερο..(αν έχεις καμία πρόταση ευπρόσδεκτη).
thx
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Δούλεψα αρκετά χρόνια τα epos με τον SI T-AMP Tripath 2024 ώσπου δοκίμασα το ισχυρότερο Tripath 2022 με τα μεγάλα πηνία σε έτοιμη πλακέτα απο e-bay. Μεγάλη διαφορά δεν εχουν αλλά δίνει πολύ περισσότερη ισχύ και αξίζει. Νομίζω ότι το έχουν ακόμη στο audiophonics.
 
Last edited:

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Σ ευχαριστώ...η αλήθεια είναι πως έστω μονοφωνικά που το άκουσα, παίζει πολύ καλά και αδιάκοπα με το bluetooth...Η στάθμη του δεν πάει αρκετά δυνατά, αλλά ίσως όπως λες είναι μικρό το τροφοδοτικό...θα ψάξω αύριο να βρω ένα καλύτερο..(αν έχεις καμία πρόταση ευπρόσδεκτη).
thx
Θέλεις κάτι έτοιμο ή ασχολείσαι με ιδιοκατασκευές?
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
αυτό είναι καλό

αυτό είναι φθηνό
δεν ξέρω πως θα ακούγεται ψάξε κάποιο από laptop για να κάνεις την δοκιμή
 
  • Like
Reactions: GOM



GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Αν έχεις τροφοδοτικό από laptop 19 volt, βάλτο.
4 έχω από 19v έως 24...και δεν ταιριάζει κανενός το βύσμα...θα βγω στην γύρα αύριο μπας και βρω ανταπτοράκια....Απλά χαλάστηκα σήμερα γιατί είχα την περιέργεια να δω πως παίζει...
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Οι τελευταιες περικοπες στον εξοπλισμο μου,ειχαν σαν αποτελεσμα να μεινει ενα ζευγαρι epos ELS-3 χωρις ενισχυτη,οποτε σκεφτηκα να τα αξιοποιησω,σε ενα desktop συστημα υπολογιστη (ναι πλεον ακουμε μουσικη σε ενα γραφειο μπροστα απο εναν υπολογιστη). Τα ηχεια ειναι αυτα,dac το ifi zen και χρειαζομαι εναν μικρο ενισχυτη σε μεγεθος και σε ισχυ για να τα οδηγησει. Στο διαδικτυο υπαρχουν οι γνωστες επιλογες της smsl,topping κλπ,αλλα δεν εχω εμπειρια απο καποιο απο τα τρεχοντα μοντελα (παλιοτερα,πριν 10-12 χρονια με t-amp σε διαφορες παραλλαγες).Υπαρχει καποια προταση,αλλα απο μελος που εχει προσφατη προσωπικη εμπειρια απο τετοιο ενισχυτη.Ειδα στις αγγελιες εναν denon pma-50 (ιδανικη επιλογη και λογω ονοματος αλλα και επειδη ειναι και dac-ενισχυτης ακουστικων),αλλα δυστυχως πωλειται μονο μαζι με τα ηχεια.
Από Ελλάδα, 180 ευρώ (+ασύρματη BT αναπαραγωγή + usb είσοδος).
20181204110341_dynavox_vt_80.jpeg
 


GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Φτιάξε καλωδιάκι αν δεν βρεις.
Καλημέρα. Ένα από τα τροφοδοτικά που έχω βγαίνει το βύσμα μπροστά και δέχεται άλλα....θα κοιτάξω μήπως βρω....Καλωδιάκι πως το εννοείς?
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Λοιπόν....βρήκα τροφοδοτικό, 19v 4.7A....
Εντυπώσεις....
Μή έχοντας καθόλου πείρα απο τέτοιους ενισχυτές, είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος....ακόμα και από στάθμες δεν χρειάστηκε να ανέβω πάνω από το 20-22 (πάει έως 30) αλλά ακόμα και στο τέρμα, δεν παρατήρησα καμιά τρελή παραμόρφωση...
Τα ηχεία βέβαια δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο, μικρά επαγγελματικά που μου έδωσε φίλος από το γυμναστηριό του με 4αρια γουφεράκια, 8ohm, 50w. (Ευαισθησία δεν ξέρω)

Η απορία μου έγκειται στο εξής.
Μπορεί πχ ένα τόσο μικρό ενισχυτάκι να τα πάει καλά με ηχεία όπως πχ αυτά ή μήπως ζητάμε πολλά....?

 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top