Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μαλλον θα ελεγα "να βρουν (ολες) τις αιτιες που υποχρεωνουν την θεωρια να αποκλινει και που η φυσικη δεν εχει συνυπολογισει" και να τις εξουδετερωσουν...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση,ποια στοιχεία θα συντελούσαν ν'αποκλίνει το πρακτικό αποτέλεσμα από τα θεωρητικά δεδομένα;
η θεωρία της σχετικότητας (η οποία ως γνωστόν(???) δεν βασίσθηκε σε τεκμήρια.
...
Έχει όμως τεκμηριωθεί στην πορεία,όταν η πρόοδος της τεχνολογίας επέτρεψε τη συλλογή κατάλληλων δεδομένων..
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Στη συγκεκριμένη περίπτωση,ποια στοιχεία θα συντελούσαν ν'αποκλίνει το πρακτικό αποτέλεσμα από τα θεωρητικά δεδομένα;
Στη συγκεκριμένη περίπτωση,ποια στοιχεία θα συντελούσαν ν'αποκλίνει το πρακτικό αποτέλεσμα από τα θεωρητικά δεδομένα;
Ειπα λιγα πριν...

Τα πηνια ειναι αδυνατον να αναπαραξουν τις δυο ημιπεριοδους ιδιες... Η εσωτερικη καλωδιωση το ιδιο, η εξωτερικη καλωδιωση, το κυκλωμα RIAA phono (αλλα και το τμημα ενισχυσης του σηματος) δεν μπορει να εχει απολυτως ιδια υλικα (δεν υπαρχουν δυο ομοια στο ιδιο τυπο παθητικου υλικου)... Τα επαγωγικα ρευματα στα (ανεξαρτητα) συρματα που μεταφερουν το σημα, οι παρεμβολες στο καθε συρμα που μεταφερει σημα και αλλα πολλα ακομα...

Αυτα βεβαια ισχυουν και στα σηματα επιπεδου line, αλλα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για σηματα επιπεδου μερικων μικροβολτ...
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ειπα λιγα πριν...

Τα πηνια ειναι αδυνατον να αναπαραξουν τις δυο ημιπεριοδους ιδιες... Η εσωτερικη καλωδιωση το ιδιο, η εξωτερικη καλωδιωση, το κυκλωμα RIAA phono (αλλα και το τμημα ενισχυσης του σηματος) δεν μπορει να εχει απολυτως ιδια υλικα (δεν υπαρχουν δυο ομοια στο ιδιο τυο παθητικου υλικου)... Τα επαγωγικα ρευματα στα (ανεξαρτητα) συρματα που μεταφερουν το σημα, οι παρεμβολες στο καθε συρμα που μεταφερει σημα και αλλα πολλα ακομα...

Αυτα βεβαια ισχυουν και στα σηματα επιπεδου line, αλλα ποσο μαλλον οταν μιλαμε για σηματα επιπεδου μερικων μικροβολτ...
Ώστε λοιπόν ακόμα και οι πανάκριβες κεφαλές των χιλιάδων ευρών με τις αβανταδόρικες ονομασίες αδυνατούν εκ των πραγμάτων να έχουν ταιριασμένα μεταξύ των...πηνία.Χμμ...κάτι τέτοιο είναι διόλου κολακευτικό για την υπόληψη συνολικά του βινυλιακού μέσου...

Εκτός αυτού όμως,οι προκύπτουσες αποκλίσεις ως προς το common mode rejection εξαιτίας αυτού του γεγονότος,ποια τάξη μεγέθους θεωρείς ότι θα είχαν σε σχέση με άλλες παραμέτρους,όπως η ποιότητα των τροφοδοτικών - με πρώτα και πιο ευαίσθητα εκείνα του φωνογραφικού σταδίου - στην απόρριψη θορυβικών συνιστωσών;

Ακόμα περισσότερο,ο βαθμός επικάλυψης στις όποιες αποκλίσεις υλικών μεταξύ των επιμέρους κυκλωμάτων μήπως θα είχε πολύ κατώτερη τάξη ως προς τον κλασσικό θόρυβο ανάγνωσης στο βινυλιακό δίσκο και τον θόρυβο υποβάθρου σε δεδομένο οικιακό χώρο ιδίως όταν οι στάθμες ακρόασης θα ήταν αρκετά χαμηλές;
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Είναι πολύ απλό.
Δεν είναι όλα μετρήσεις! Η ευχαρίστηση και η απόλαυση δεν αποτυπώνεται σε μετρήσεις και διαγράμματα.
Δεν είμαστε robots, δεν έχουμε όλοι κοινό τσιπάκι αποκωδικοποίησης, δεν έχουμε τον ΙΔΙΟ τέλειο χώρο ΟΛΟΙ για να αντιληφθούμε το "ορθολογικά σωστό". Δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο και δεν εισπράτουμε τον ίδιο βαθμό ευχαρίστησης - και ΕΥΤΥΧΩΣ δηλαδή!
Αυτό ας απασχολεί κυρίως επαγγελματίες και studios που είναι η ΔΟΥΛΕΙΑ τους.
Τα ψηφιακά μετράνε καλύτερα, και τι έγινε?
Και μετράνε ΤΙ? Πως θα μετρηθεί ο χρονισμός το "μέτρο" της μουσικής? Πως θα μετρηθεί ο ρυθμός? Πως θα μετρηθούν οι χροιές? Η ζωντάνεια και η "ψυχή" της μουσικής? Η φυσικότητα στα όργανα και στις φωνές πως μετριέται? Η διαφάνεια?
Ρομαντισμός? Ναι αμέ, γιατί όχι?
Πρόσφατα απέκτησα και έναν μικρό, (πολύ)φθηνό chinese λαμπάτο 4w , ο οποίος φυσικά μετράει σε όλα χειρότερα από τον Yamaha! guess what?..
Τον προτιμώ και δεν θα απολογηθώ κιόλας! Απλά έχει ΨΥΧΗ - φυσικότητα - χρονισμό - ρυθμό - διαφάνεια - low level πληροφορία - ομαλές μεταβατικές - βαθμό ευχαρίστησης πολύ μεγαλύτερο!
Να τις ΒΡΑΣΩ και τις μετρήσεις και τα διαγράμματα - το ίδιο ισχύει και με τα βινύλια vs ψηφιακά.

Προσωπικά έχω από όλα , και βινύλια και cd και αρχεία και συνδρομή tidal (και καλό dac έχω :D ) .
Τα δύο τελευταία τα χρησιμοποιώ μόνο όταν βαριέμαι πραγματικά και θέλω κάτι για background, και πάντα μετά από λίγη ώρα τα βγάζω και "κάθομαι" να ακούσω κανα βινύλιο να ευχαριστηθώ.

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Μπορεί να φαίνεται ερώτηση, αυτή του μπουχια, αλλά δεν είναι.

Ενημέρωσα.
Δεν είμαστε robots, δεν έχουμε όλοι κοινό τσιπάκι αποκωδικοποίησης, δεν έχουμε τον ΙΔΙΟ τέλειο χώρο ΟΛΟΙ για να αντιληφθούμε το "ορθολογικά σωστό". Δεν αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο και δεν εισπράτουμε τον ίδιο βαθμό ευχαρίστησης - και ΕΥΤΥΧΩΣ δηλαδή!
Έχει αποδειχθεί πρώτον ότι κάνεις λάθος, και δεύτερον, στην περίπτωση που κάποιος αποκλίνει από αυτό που αρέσει στους πολλούς, ότι ο δεύτερος έχει σοβαρά προβλήματα ακοης.

Ευχαριστώ, παρακαλώ συνεχίστε.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ώστε λοιπόν ακόμα και οι πανάκριβες κεφαλές των χιλιάδων ευρών με τις αβανταδόρικες ονομασίες αδυνατούν εκ των πραγμάτων να έχουν ταιριασμένα μεταξύ των...πηνία.Χμμ...κάτι τέτοιο είναι διόλου κολακευτικό για την υπόληψη συνολικά του βινυλιακού μέσου...

Εκτός αυτού όμως,οι προκύπτουσες αποκλίσεις ως προς το common mode rejection εξαιτίας αυτού του γεγονότος,ποια τάξη μεγέθους θεωρείς ότι θα είχαν σε σχέση με άλλες παραμέτρους,όπως η ποιότητα των τροφοδοτικών - με πρώτα και πιο ευαίσθητα εκείνα του φωνογραφικού σταδίου - στην απόρριψη θορυβικών συνιστωσών;

Ακόμα περισσότερο,ο βαθμός επικάλυψης στις όποιες αποκλίσεις υλικών μεταξύ των επιμέρους κυκλωμάτων μήπως θα είχε πολύ κατώτερη τάξη ως προς τον κλασσικό θόρυβο ανάγνωσης στο βινυλιακό δίσκο και τον θόρυβο υποβάθρου σε δεδομένο οικιακό χώρο ιδίως όταν οι στάθμες ακρόασης θα ήταν αρκετά χαμηλές;
-Ταιριασμενα ειναι τα πηνια... αλλα στα "μετρα του δυνατου"... Αλλωστε υπαρχουν και αλλα θεματα που κανουν την χρηση balanced κυκλωματων (ειδικα) στην phono απαγορευτικη... Η κεντρομολος δυναμη επι του cantilever για παραδειγμα και η αναλογη (η οχι) του antiskating...

- To rejection θα ηταν κατα πολυ υψηλοτερο απο οτι σε ενα αντιστοιχο line σημα... κατα ποσο, δεν μπορω να στο απαντησω (ουτε κανεις αλλος φανταζομαι) αλλα μπορω να σου πω, οτι οσες εταιρειες εξελιξαν balanced κυκλωματα για ερευνητικους λογους (ολες δηλαδη) τα απερριψαν... H AR (τολμησε και) εβγαλε σε παραγωγη δις στο παρελθον balaned phono, αλλα δεν διακριθηκαν ποτε για τις επιδοσεις τους, οποτε και εκατεληψε (?) την ιδεα...

- Ο λογος σηματος προς θορυβο σιγουρα μειωνεται (πολυ κοντα στη μιση τιμη) στις balanced υλοποιησεις... Τι να το κανεις ομως οταν μια καλη SE υλοποιηση ειναι ηδη αρκετα "ταφος" και επιπλεον υπερεχει σαφως σε ολα τα αλλα?
Μπορεί να φαίνεται ερώτηση, αυτή του μπουχια, αλλά δεν είναι.

Ενημέρωσα.

Έχει αποδειχθεί πρώτον ότι κάνεις λάθος, και δεύτερον, στην περίπτωση που κάποιος αποκλίνει από αυτό που αρέσει στους πολλούς, ότι ο δεύτερος έχει σοβαρά προβλήματα ακοης.

Ευχαριστώ, παρακαλώ συνεχίστε.
Με το συμπαθειο, η απαντηση σου ειναι "αρλουμπες"...

Αφενως η πλειοψηφια εξελεξε τον Χιτλερ στην Γερμανια (η τον Τραμπ στην Αμερικη αν θελεις), αφετερου το παρον forum μονον εκπροσωπος της πλειοψηφιας δεν ειναι... Μια "παρεουλα" απο 10-12 "χαβαλεδες" -οι ιδιοι σε καθε "κουβεντα"- που αερολογουν ολη την ωρα και "προγκανε" οποιον τριτο εχει διαθεση για κουβεντα, δεν το λες και πλειοψηφια!
 
Last edited by a moderator:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.233
Reaction score
27.035
Πάρτε το χαμπάρι. Οι κεφαλές είναι floating. Γι αφτό οι κσύλινες είναι οι καλυτερότερες. Ανισόρροπες πάντα, να εξηγουμεθα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Μπορεί να φαίνεται ερώτηση, αυτή του μπουχια, αλλά δεν είναι.

Ενημέρωσα.

Έχει αποδειχθεί πρώτον ότι κάνεις λάθος, και δεύτερον, στην περίπτωση που κάποιος αποκλίνει από αυτό που αρέσει στους πολλούς, ότι ο δεύτερος έχει σοβαρά προβλήματα ακοης.

Ευχαριστώ, παρακαλώ συνεχίστε.
Απόψή σου, και φαντάζομαι έχεις λόγο να τη λές, αλλά διαφωνώ απόλυτα.
Έχω επισκεφτεί studios και σπίτια με περιποιημένους χώρους και προσεγμένες γενικά καταστάσεις όσον αφορά και τα μηχανήματα - "που μετράνε σωστά" - και μετά από λίγο την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια.
Έχουν έρθει σπίτι φίλοι, γνωστοί, και ακούμε μουσικούλα, και όλοι μα όλοι προτιμάνε το βινύλιο και τον λαμπάτο, και σε πληροφορώ κανένας δεν έχει πρόβλημα ακοής..

Δεν με νοιάζει τι αρέσει στους "πολλούς" ας είναι και ο θεός ό ίδιος - έχω αυτιά, έχω δική μου άποψη, έχω δική μου κρίση.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
-Ταιριασμενα ειναι τα πηνια... αλλα στα "μετρα του δυνατου"... Αλλωστε υπαρχουν και αλλα θεματα που κανουν την χρηση balanced κυκλωματων (ειδικα) στην phono απαγορευτικη... Η κεντρομολος δυναμη επι του cantilever για παραδειγμα και η αναλογη (η οχι) του antiskating...

- To rejection θα ηταν κατα πολυ υψηλοτερο απο οτι σε ενα αντιστοιχο line σημα... κατα ποσο, δεν μπορω να στο απαντησω (ουτε κανεις αλλος φανταζομαι) αλλα μπορω να σου πω, οτι οσες εταιρειες εξελιξαν balanced κυκλωματα για ερευνητικους λογους (ολες δηλαδη) τα απερριψαν... H AR (τολμησε και) εβγαλε σε παραγωγη δις στο παρελθον balaned phono, αλλα δεν διακριθηκαν ποτε για τις επιδοσεις τους, οποτε και εκατεληψε (?) την ιδεα...

- Ο λογος σηματος προς θορυβο σιγουρα μειωνεται (πολυ κοντα στη μιση τιμη) στις balanced υλοποιησεις... Τι να το κανεις ομως οταν μια καλη SE υλοποιηση ειναι ηδη αρκετα "ταφος" και επιπλεον υπερεχει σαφως σε ολα τα αλλα?
Όσο πας να υπερασπίσεις τα βινυλιοσυστήματα,τόσο τα...χαντακώνεις εμμέσως. :sneaky:
escape said:
...
Ρομαντισμός? Ναι αμέ, γιατί όχι?
Πρόσφατα απέκτησα και έναν μικρό, (πολύ)φθηνό chinese λαμπάτο 4w , ο οποίος φυσικά μετράει σε όλα χειρότερα από τον Yamaha! guess what?..
Τον προτιμώ και δεν θα απολογηθώ κιόλας! Απλά έχει ΨΥΧΗ - φυσικότητα - χρονισμό - ρυθμό - διαφάνεια - low level πληροφορία - ομαλές μεταβατικές - βαθμό ευχαρίστησης πολύ μεγαλύτερο!
Να τις ΒΡΑΣΩ και τις μετρήσεις και τα διαγράμματα - το ίδιο ισχύει και με τα βινύλια vs ψηφιακά.
...
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!
Επειδή λοιπόν μας αρέσουν τα απλά πράγματα,σε ποιες στάθμες λέμε ότι προκύπτουν οι ΄΄ομαλές μεταβατικές΄΄ με τον λυχνιακό των 4 Watt ισχύος;;;
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
και όλοι μα όλοι προτιμάνε το βινύλιο και τον λαμπάτο, και σε πληροφορώ κανένας δεν έχει πρόβλημα ακοής..
Μιλωντας για πλειοψηφιες... ξερω εκατονταδες ιδιες περιπτωσεις σε αλλα συστηματα (και στα δικα μου) και καμμια αντιθετη!
Όσο πας να υπερασπίσεις τα βινυλιοσυστήματα,τόσο τα...χαντακώνεις εμμέσως. :sneaky:

Επειδή λοιπόν μας αρέσουν τα απλά πράγματα,σε ποιες στάθμες λέμε ότι προκύπτουν τα ΄΄ομαλά μεταβατικά΄΄ με τον λυχνιακό των 4 Watt ισχύος;;;
Δεν εξαρταται απο τα ηχεια αυτο? Εγω παντως με 15W μπορω να "γκρεμισω" ολη την Αττικη και να μην μπορεις να σταθεις στο 1 χλμ με τα 16Ομα Alnico Altek και τα TAD...

Aσε τα 18ΗΖ (στα -2db) που βγαινουν απο τις ONKEN...

2A3 (προφανως) παιζει ο ανθρωπος... ολα τα αλλα (δικαιοτατα) του ακουγονται "κλαμπατσιμπανα"...
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μιλωντας για πλειοψηφιες... ξερω εκατονταδες ιδιες περιπτωσεις σε αλλα συστηματα (και στα δικα μου) και καμμια αντιθετη!


Δεν εξαρταται απο τα ηχεια αυτο? Εγω παντως με 15W μπορω να "γκρεμισω" ολη την Αττικη και να μην μπορεις να σταθεις στο 1 χλμ με τα 16Ομα Alnico Altek και τα TAD...
Κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο,όχι τόσο λόγω τονικής και ρυθμικής υπεροχής στα αναφερόμενα μέσα,αλλά επειδή οι ανισόρροπες αποκρίσεις στα περισσότερα τυπικά οικιακά setup ευνοούν εσφαλμένες αντισταθμίσεις στην αντίληψη των χρηστών μέσα από ευφωνικές αποκλίσεις.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Επειδή λοιπόν μας αρέσουν τα απλά πράγματα,σε ποιες στάθμες λέμε ότι προκύπτουν οι ΄΄ομαλές μεταβατικές΄΄ με τον λυχνιακό των 4 Watt ισχύος;;;
Σε "ανθρώπινες" :) - όχι πάρτυ φυσικά, και βέβαια μιλάμε και σε συνδυασμό με το ηχείο μου που είναι 96db, και πάντα συγκριτικά. Δεν θα βάλεις λαμπάτο με ένα τυπικής ευαισθησίας ηχείο και να θες και στάθμες, εννοείται!
Υπάρχουν σαφέστατοι περιορισμοί και οφείλει κάποιος να το αντιληφθεί αυτό, δεν είναι πανάκεια!
Γενικά μετά τον λαμπάτο αν βάλω τον transistor , η μουσική μου φαίνεται ότι "αγριεύει", σκοτεινιάζει, και γίνεται "άψυχη"..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Απόψή σου, και φαντάζομαι έχεις λόγο να τη λές, αλλά διαφωνώ απόλυτα
Κάνεις λάθος, δεν είναι "άποψή μου".

Πρόκειται για αποτέλεσμα εμπεριστατωμενης μελέτης επί του θέματος, με διπλή τυφλή δοκιμή, που δημοσιεύτηκε στην AES.

Το αν διαφωνείς ή όχι, είναι αδιάφορο.

Άποψή μου είναι ότι οι μπάμιες θα έπρεπε να απαγορευτούν.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σε "ανθρώπινες" :) - όχι πάρτυ φυσικά, και βέβαια μιλάμε και σε συνδυασμό με το ηχείο μου που είναι 96db, και πάντα συγκριτικά. Δεν θα βάλεις λαμπάτο με ένα τυπικής ευαισθησίας ηχείο και να θες και στάθμες, εννοείται!
Υπάρχουν σαφέστατοι περιορισμοί και οφείλει κάποιος να το αντιληφθεί αυτό, δεν είναι πανάκεια!
Γενικά μετά τον λαμπάτο αν βάλω τον transistor , η μουσική μου φαίνεται ότι "αγριεύει", σκοτεινιάζει, και γίνεται "άψυχη"..
Πρώτον,υπάρχουν διαθέσιμα απόκριση συχνότητας και διάγραμμα εμπέδησης στο ευαίσθητο αυτό ηχείο;

Δεύτερον,γνωρίζεις ότι οι λόγοι που το αντιλαμβάνεσαι έτσι μπορεί να είναι ολότελα διαφορετικοί απ'ό,τι νομίζεις;
 

D

Deleted member 48513

Guest
Πάρτε το χαμπάρι. Οι κεφαλές είναι floating. Γι αφτό οι κσύλινες είναι οι καλυτερότερες. Ανισόρροπες πάντα, να εξηγουμεθα.
Το ξύλο επιπλέει (floating) αν δεν έχει εμποτιστεί, γνωστό..
Οί μη ξύλινες κάνουν μπλουμ, στον πάτο πάνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.579
Πρώτον,υπάρχουν διαθέσιμα απόκριση συχνότητας και διάγραμμα εμπέδησης στο ευαίσθητο αυτό ηχείο;
Με ένα συμπληρωματικό διάγραμμα της αντίστασης εξόδου στο φάσμα, των τελικών σταδίων ισχύος, βγαίνουν όλα στη φόρα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
"Πρώτον,υπάρχουν διαθέσιμα όρια απόκρισης και διάγραμμα εμπέδησης στο ευαίσθητο αυτό ηχείο;

Δεύτερον,γνωρίζεις ότι οι λόγοι που το αντιλαμβάνεσαι έτσι μπορεί να είναι ολότελα διαφορετικοί απ'ό,τι νομίζεις; "



Δεν με νοιάζουν οι λόγοι, το πως και το γιατί, αλλά το αποτέλεσμα.. αυτό που με ευχαριστεί περισσότερο, και αυτό έχει τη μέγιστη σημασία για μένα..
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Κάτι τέτοιο είναι αναμενόμενο,όχι τόσο λόγω τονικής και ρυθμικής υπεροχής στα αναφερόμενα μέσα,αλλά επειδή οι ανισόρροπες αποκρίσεις στα περισσότερα τυπικά οικιακά setup ευνοούν εσφαλμένες αντισταθμίσεις στην αντίληψη των χρηστών μέσα από ευφωνικές αποκλίσεις.
Για ποιες "ανισσοροπες αποκρισεις" μιλας? Εχεις ακουσει ποτε Τ.L.A. S.E.T (χωρις πυκνωτη στο σημα και με 0 feedback), με 6 τροφοδοσιες για τρια σταδια ενισχυσης (μια για καθε σταδιο ανα καναλι με τετραπλα choke και ανορθωτριες αμεσου θερμανσεως) και ειδες (η εφυβρες) "ανισσοροπες αποκλισεις"... μηπως τα μπερδεψες με τα 264,328 τρανζιστορ που παιζεις με τα "πους-πουλακια" σου που ακουγονται σαν "τετζερεδες"?
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.976
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top