Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Θαθελα ναξερα... καταλαβαινεις τον παραλογισμο των "σχολιων σου"?

Ρωτας τον συνομιλητη σου με το (ατεκμηριωτο) που θετεις αυθαιρετα εσυ σαν τεκμηριο "Αν δεν σηκώνει λάθη η άποψή σου... "?

Αλλοιως δεν θα ηταν αποψη!

Ασε που αμα ακουσεις το συστημα του (το ξαναλεω... με 2Α3 (προφανως) παιζει - εστω και "κινεζικο" με τους συμβιβασμους τιμης που εχει) θα το πας για σκουπιδια το δικο σου...
Πρώτον, πας να αναλύσεις το γιατί μπορεί να κάνει λάθος κάποιος που εκφράζει εμπειρική προσωπική άποψη, πράγμα που δεν έχει αξία, καθώς είναι αυταπόδεικτο.

Δεύτερον, δεν καταλαβαίνεις ότι οι θεωρίες που λες πασπαλισμένες με λάθος τεχνικά στοιχεία, είναι γελοίες.

Τρίτον και κυριότερον, παιδικά σεταπ δεν ακούω. Ενηλικιώθηκα.

Εσεις, ακόμα με το μπιμπερό..
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Kοιταξε... η "λογικη" του συνομιλητη σου (πριν) ειναι απλη... ειπε πρωτος οτι εσυ λειτουργεις με "την λογικη της παρατηρησης" και αυτος με "επιστημονικα δεδομενα" οποτε, εντελως αυθαιρετα τα οικοιοποιηθηκε και τα δυο... και σε εβαλε απεναντι τους (οχι απεναντι του) ενω συμβαινει το εντελως αντιθετο!

Ειναι γνωστη "πολιτικη τακτικη" που την χρησιμοποιουν καποιοι εις γνωση τους προκμειμενουνα εμφανιστουν "ποιο γνωστες" και εσυ "λιγος"...

"Γραψτους" και συννεχισε να ακους το συστημα σου για να επικοινωνεις με την μουσικη που ακους, οσο καλλυτερα μπορεις... Ο μονος λογος να εχεις καποιο συστημα αλλωστε...
Οπότε να πάρουμε όλοι από έναν κινέζικο λαμπάτο ενισχυτή 4 βατ με 100 ευρώ (ή 200 ή 300 δεν έχει σημασία) και ένα ηχείο 95 dB και είμαστε οι καλυτερότεροι όλων! Ούτε TLA, ούτε AR ούτε Atma , ούτε τίποτε >300 ευρώ!
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Οπότε να πάρουμε όλοι από έναν κινέζικο λαμπάτο ενισχυτή 4 βατ με 100 ευρώ (ή 200 ή 300 δεν έχει σημασία) και ένα ηχείο 95 dB και είμαστε οι καλυτερότεροι όλων! Ούτε TLA, ούτε AR ούτε Atma , ούτε τίποτε >300 ευρώ!
Ποτε τοπα εγω αυτο?

Κατ΄αρχας δεν κανει 100, ουτε 300... κατα δευτερο, αυτο που (ουσιαστικα) λεω εγω, ειναι οτι το SET κανει τεραστια διαφορα απο τα "πους-πουλακια"/"τετζερεδες" που ακουν οι περισσοτεροι... Αν αντεχεις ΤLA, παρε TLA... Aν δεν αντεχεις TLA, παρε Cary, αν δεν αντεχεις ουτε αυτο, παρε ποιο κατω... παρε "κινεζικο"... απο το να πεταξεις τα λεφτα σου σε "τετζερεδες" που ακουγονται σαν "αντε μην πω", θα ακουσεις πολλες κλασσεις ανωτερα..,. αυτο λεω!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
To στοιχημα ισχυει...

Lenco L78 Idler + AudioQuest PT-9 + "δικο μου" καλωδιο βραχιονα στην phono ενος παλιου AR SP-6B εναντιον οποιου ψηφιακου μεσου θελετε... οσο κι αν κοστιζει!

Το χανω η το χανετε!

Καποιος που δεν ειναι chicken?

Θα του δωσω και (πικρο) μυγδαλακια για αποζημιωση! ...και κουφος ακουει την διαφορα υπερ του πικαπ!
Επειδή την προηγούμενη φορά που το έγραψες και σε ρώτησα, δεν απάντησες, ας δοκιμάσω άλλη μια φορά:
Έχεις κάποιον αντικειμενικό κριτή ο οποίος θα αποφασίσει ποιο είναι το καλύτερο έτσι ώστε να χάσει ο άλλος ή θα εμπιστευτείτε τα αυτιά σας;
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Ποτε τοπα εγω αυτο?

Κατ΄αρχας δεν κανει 100, ουτε 300... κατα δευτερο, αυτο που (ουσιαστικα) λεω εγω, ειναι οτι το SET κανει τεραστια διαφορα απο τα "πους-πουλακια"/"τετζερεδες" που ακουν οι περισσοτεροι... Αν αντεχεις ΤLA, παρε TLA... Aν δεν αντεχεις TLA, παρε Cary, αν δεν αντεχεις ουτε αυτο, παρε ποιο κατω... παρε "κινεζικο"... απο το να πεταξεις τα λεφτα σου σε "τετζερεδες" που ακουγονται σαν "αντε μην πω", θα ακουσεις πολλες κλασσεις ανωτερα..,. αυτο λεω!
...εντάξει, σαν ισοπέδωση το ακούω αυτό, πέρα από κάθε λογική ή επιστημονική/τεχνοκρατική άποψη!
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Επειδή την προηγούμενη φορά που το έγραψες και σε ρώτησα, δεν απάντησες, ας δοκιμάσω άλλη μια φορά:
10 κριτες, οι μισοι δικοι σου επιλογη και σου χαριζω το 6-4 υπερ μου (10-0 θα ερθει ετσι η αλλοιως)!
...εντάξει, σαν ισοπέδωση το ακούω αυτό, πέρα από κάθε λογική ή επιστημονική/τεχνοκρατική άποψη!
Ακουσε το οπως θελεις, ....αυτο που δεν εχεις ακουσει ποτε σου!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
10 κριτες, οι μισοι δικοι σου επιλογη και σου χαριζω το 6-4 υπερ μου (10-0 θα ερθει ετσι η αλλοιως)!
Α, εντάξει τότε.
 



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εγώ μέσα για κριτής.

Αλλά μόνο αν στο ψηφιακό προσθέσουμε ένα φίλτρο χράτσα χρούτσα.
Γιατί χωρίς αυτό, όντως και κουφός μπορεί να καταλάβει ποιό είναι το πικάπ, άρα δεν έχει νόημα η σύγκριση.

( Τι; Δεν εννοούσατε τυφλό τεστ; )
 



mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Αφού τα ψηφιακά είναι μούφα, τι το θες; :p
1. Χρησιμοποιω ψηφιακα για να ακουω το βινυλιο τσαμπα και να κρινω αν το θελω να το παρω,
2. Γραφω CD για το αυτοκινητο.
3. Κ=Μπορει οι τιμες των ψηφιακων να κατρακυλανε, αλλα "κατι" θα πιασει!
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Άμα είναι να κλάψεις, σταματάω. :lol:

Και γω όμορφα μίλησα, εξηγώντας απλώς πως διατύπωσες λανθασμενη άποψη, κάτι που έχει αποδειχθεί.

Αν δε σηκώνει λάθη η άποψή σου, δε της φταίω εγώ, και δεν είναι αγένεια να σου λεν ότι κάνεις λάθος.
Σοβαρά τώρα? Από που και ως που αυτή η αγενέστατη οικειότητα μαζί μου? Με ποιο δικαίωμα?
Θα μου πεις ότι κάνω λάθος (και με προκλητικό τρόπο, περί επίπεδης γης και προβλημάτων στα αυτιά, και αστειοτήτων, έτσι μιλάς όμορφα?) λες και δεν έχουμε άποψη και κριτήρια - και ενώ εξήγησα στο αρχικό μου post, μετά το πήγες αλλού, αλλά ναι, εσύ τα ξέρεις όλα.
Υπάρχουν και τρόποι, καλύτεροι τρόποι να συζητήσεις ..ειδικά όταν δεν ξέρεις τον άλλον.
Που θα μου πεις κίόλας αν είναι να κλάψω.. ναι πως! χέστηκα και εγώ για την άποψη σου αν το πάμε έτσι .. την έχω πατήσει στο παρελθόν και εγώ και φίλοι μου από άτομα σαν εσένα, που εμπιστευτήκαμε τις τεχνικές γνώσεις και αναλύσεις, και μετρήσεις χώρου και καλά, και αποτέλεσμα μηδέν..

Ναι ΣΝΟΜΠΑΡΩ - μπαρούφες όλα - μόνο ότι αρέσει στον καθένα έχει σημασία, για να γίνω και εγώ απόλυτος και ξερόλας! Η ευχαρίστηση ΔΕΝ ΜΕΤΡΙΕΤΑΙ, ούτε αναλύεται τεχνικά όσο και να χτυπιέστε, είμαστε άνθρωποι, καθένας διαφορετικός, καθένας με διαφορετικά κριτήρια - όχι τα ίδια ρομποτάκια με την ίδια βιονική ακοή και με τα ίδια γούστα - δεν γίνεται απλά.
Έτσι πήγαμε σε φίλο που τα είχε όλα μελετημένα, μετρημένα και το έπαιζε και καμπόσος και σνομπ, και δεν ξέραμε που να φυλαχτούμε - κρυφτούμε - το έβαζε και δυνατά με τα 15 sub και τα 30 ενεργά να κάνει φιγούρα.. :lol:

Σε ρώτησα προς τι αυτός ο τρόπος και απαντάς έτσι προσβλητικά? Μπορώ και εγώ.
Να τα γράφεις αυτά στα φιλαράκια σου και σε αυτούς που τα δέχονται, υπάρχουν και όρια.

Συγνώμη αλλά μου έδωσες το δικαίωμα να σου μιλήσω αντιστοίχως και δεν το ήθελα σε καμμία περίπτωση.
Δεν σε ξέρω και από χθές, ούτε έχω προηγούμενα, ούτε κανένα άλλο συμφέρον - με τσίτωσες όμως και αντιδρώ

(Εντάξει μου έφυγε τώρα! :spiteful: ) :biggrin::biggrin:
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Πώς γίνεται τεστ σε ίδια κομμάτια, διαφορετικό φορμα και διαφορετικό μάστεριγκ?
Απλά δεν γίνεται.
Το ποιοτικό στοιχείο ενός φορμα είναι αυτό που δίνει την μεγαλύτερη απόλαυση.
Βαριέμαι...μια χαρά είναι το πικάπ για όποιον δεν βαριέται να σηκώνεται και να πληρώνει συνεχώς για βινύλια.
Και οι λάμπες ...πανέμορφες, μακάρι νάχα, έστω να τις έβλεπα!!
Και το ιμέρσιβ...τέλειο, πάρε νάχεις!!
Αντίσταση αδέρφια, έχουμε κ@υραδοποιηθεί και πίνουμε φρέντο με σηκωμένο το μικρό δακτυλάκι, άντε..φίλε ακροατή..έξοδος!!
 


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Χαίρομαι που ξαλαφρωσες! :party:

Εγώ με ένα μαλτ και παπαγανοπουλο Βουτσά στο άλφα, είμαι οκ! :drinks:
Ναι, χρειάζεται και το λίγο τσίτωμα που και που!
Σ ΩΡΑΙΟΣ ΤΕΛΙΚΑ! :drinks:

(Και να ξέρεις δεν τα εννούσα όλα 100% - φόρτωσα απλά.. και μετά ξεφόρτωσα :biggrin: )

ΠΑΜ ΠΑΡΑΚΑΤΩ
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.188
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top