Γνώμες για Musical Fidelity 750k/550k superchargers (επείγουσα απόφαση)

Μηνύματα
676
Reaction score
395
Αν κάποιος ιδιοκτήτης των άνωθεν ενισχυτικών μπορεί να μοιραστεί την εμπειρία του μαζί μου μπορεί να με βοηθήσει. Πέρα από την αδιαμφισβήτητη οδήγηση, τι γίνεται με τις χροιές τους; Είναι κρύο το άκουσμά τους, δεν υπάρχει γλυκύτητα ; Πώς είναι οι υψηλές συχνότητες; Τα έχει συνδυάσει κανείς με δύσκολα ηχεία;

Ευχαριστώ!!!
 

Μηνύματα
14
Reaction score
7
το stereophile έχει τεστάρει τον 750Κ και 550Κ τελικό, είναι θετική για τον supercharger750k και αρνητική για τον supercharger 550k (δεν ξέρω εφόσον είναι ίδια σειρά τι τεχνικές διαφορές έχουν), μπορείς να διαβάσεις το τεστ on line.
θα είχε ενδιαφέρον φυσικά η γνώμη κάποιου που τους έχει ακούσει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν ψωνίσεις, δες και τον προενισχυτή F25 που πουλάω ( λόγω μετάβασης σε ψηφιακές καταστάσεις ). Δεκτός έλεγχος καθώς και δοκιμή εντός Αθηνών. Δεν συνηθίζω να προωθώ αγγελίες μου ούτε καίγομαι τόσο πολύ να τον πουλήσω, αλλά πιστεύω ότι θα κάνουν καλό ταίρι ( ομόσταυλα και κορυφαίες σειρές αμφότεροι ). Επίσης, υπάρχει και προενισχυτής A308CR σε υπεράριστη κατάσταση.
 


Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Εχουν υπέροχο άκουσμα τα 550κ η καλύτερη μου αγορά.

Και τεράστια δυναμική περιοχή λόγω μεγάλης ισχύως.
 

dcure

Επαγγελματίας
Μηνύματα
761
Reaction score
349
Εχω ακούσει και τον 750Κ και το 550Κ. Σίγουρα ο 750 είναι ανώτερος σε όλα τα επίπεδα. Άποψή μου ότι οδηγώντας αυτούς τους τελικούς με πολύ καλό προενισχυτή ή πολύ καλό ολοκληρωμένο πχ λίγα βαττ ταξη Α ή single ended tube, θα πάρεις ένα καταπληκτικό αποτέλεσμα! Αυτό είναι το μυστικό τους ότι παίρνουν δίνουν. Πολλοί αγόρασαν τον 550Κ, που τότε ήταν σε προσφορά και νομίζοντας με κάτι φθηνιάρικο θα έκαναν την δουλειά τους. Δυστυχώς όμως απογοητεύτηκαν και μάλιστα τον αδίκησαν χωρίς λόγο!
 


Μηνύματα
676
Reaction score
395
Ευχαριστω πολυ ολους. Ευελπιστω οτι θα οδηγησουν πια σωστα τα harbeth 40.2. Οσον αφορα τελος αν γνωριζει κανεις τι ασφαλεια χρειαζεται στον πινακα για να μην καουμε ζωντανοι. Μου ειπαν οτι και 16αρα με 2,5 διαμετρο καλωδιου κανει.
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Τα συγκεκριμένα ηχεία όσο πιο πολλά ρεύματα με σωστότερη υλοποίηση τόσο πιο όμορφα παίζουν .
Τα έχω ακούσει με asr emmiter 2 και έπεσαν σαγόνια
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Έχω τα 750Κ παίζουν πάρα πολύ καλά. Όσο ποιο καλά συνοδά τόσο ποιο πολύ αναδυκνείουν τον πολύ καλό χαρακτήρα τους πολύ καλό χαμηλό, εξαιρετικές μεσαίες και γλυκά πρίμα. Εγώ τα παίζω με τα B&W 801 nautilus ,και παίζουν καταπληκτικά φυσικά με ασήμι, τελικός ηχεία.
Οποιαδήποτε απορία είμαι στην διάθεση σου.
 

Attachments


Μηνύματα
676
Reaction score
395
Να τα παιξω με προ krell kca reference class a η Audio research ls2b; Και 2ον ριχνει 16αρα ασφαλεια η οχι;
 

Μηνύματα
12
Reaction score
4
Με τον Krell KRC HR έπαιζα εξαιρετικός διάφανος αναλυτικός. Ανάλογα και τι σ αρέσει στον ήχο!!! Με την ασφάλεια κανένα πρόβλημα.
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Να τα παιξω με προ krell kca reference class a η Audio research ls2b; Και 2ον ριχνει 16αρα ασφαλεια η οχι;
οσον αφορα το θεμα της ασφαλειας, φωναζεις εναν ηλεκτρολογο και σου αλλαζει την συγκεκριμενη
με μια 16Κ (ομαλης εκκινησης) και εισαι μια χαρα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και 2ον ριχνει 16αρα ασφαλεια η οχι;
Οι ενισχυτές έχουν μεγάλο ρεύμα έναρξης για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου, μέχρι να φορτίσουν οι πυκνωτές και να αποκατασταθεί η πολύ χαμηλή αντίσταση των τοροειδή μετασχηματιστών.
Αν διαθέτει ο ενισχυτής κύκλωμα <<Ομαλής Έναρξης>> δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την υπόλοιπη λειτουργία του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.182
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top