αγορα ηχοσυστημα σπιτιου. βοηθεια!!!

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Αγαπητέ μου, είστε τυχερός που ακόμη δεν είστε υπό κράτηση από την Daharis triple 6 subwoofer law enforcement 😅😜😜
Κάνω ακρόαση από αρχείο flac, Miles Davis, Ascanseur pour l'ichafrend(Lift To The Scaffold Original Soundtrack) Με ΕΝΑ sub 8".... Ακούω ήδη τις σειρήνες των περιπολικών να πλησιάζουν... 😱😱
προχθές το βράδυ κατά τη 1+ ξεκίνησα να παίζω....κ είχα ξεχάσει τα σαμπς ανοιχτά....το τηλεκοντρόλ δεν είχα ιδέα που βρισκόταν...με έπιασε πανικός......πιστεύω για λίγα δευτερόλεπτα κάποιοι στην πολυκατοικία θα νόμιζαν ότι βγήκαν τα τανκ στους δρόμους :lolsign:

δεν θα σου πω πως ακουγόταν.....απλά άνοιξε λίγο την ένταση να νιώσεις τις ερπύστριες :biggrin:

 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
προχθές το βράδυ κατά τη 1+ ξεκίνησα να παίζω....κ είχα ξεχάσει τα σαμπς ανοιχτά....το τηλεκοντρόλ δεν είχα ιδέα που βρισκόταν...με έπιασε πανικός......πιστεύω για λίγα δευτερόλεπτα κάποιοι στην πολυκατοικία θα νόμιζαν ότι βγήκαν τα τανκ στους δρόμους :lolsign:

δεν θα σου πω πως ακουγόταν.....απλά άνοιξε λίγο την ένταση να νιώσεις τις ερπύστριες :biggrin:

Δεν εκαμαμε κίνημα, κάναμε Επανάσταση! 🤟🤣
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
😅 😅 😅ελεγα μεχρι 800. τωρα παει 830 και θα θελω και cd player που να ειναι τιμιο και αυτο...οποτε για να καταλαβω τα Mackie CR8S-XBT ειναι subb - ενισχυτες - bluetooth για να πεζω μουσικη απο spotify πχ?
Αφού έχεις για πηγή το pc, τα έχεις όλα. Και δισκάκια παίζεις και ραδιόφωνο έχεις και σποτιφάι και άλλες πλατφόρμες, δωρεάν είτε συνδρομητικές.
 

Μηνύματα
228
Reaction score
162
Αφού θέλεις Cd+internet radio+Spotify+bluetooth, μία συσκευή που τα συνδυάζει όλα είναι αυτή. Τη συνδυάζεις με ένα ζεύγος ενεργών στα 200€/μονάδα (π.χ yamaha hs7, tannoy gold 7) και έχεις ό,τι χρειάζεσαι. Θα χρειαστεί μόνο ένα volume controller για να ρυθμίζεις την ένταση.
 

Μηνύματα
21
Reaction score
30
Αφού έχεις για πηγή το pc, τα έχεις όλα. Και δισκάκια παίζεις και ραδιόφωνο έχεις και σποτιφάι και άλλες πλατφόρμες, δωρεάν είτε συνδρομητικές.
το pc εχει ηδη συνδεδεμενο ενα παλιο stereo.

Αφού θέλεις Cd+internet radio+Spotify+bluetooth, μία συσκευή που τα συνδυάζει όλα είναι αυτή. Τη συνδυάζεις με ένα ζεύγος ενεργών στα 200€/μονάδα (π.χ yamaha hs7, tannoy gold 7) και έχεις ό,τι χρειάζεσαι. Θα χρειαστεί μόνο ένα volume controller για να ρυθμίζεις την ένταση.
κατι τετοιο το σκεφτομουν και εγω!
προχθές το βράδυ κατά τη 1+ ξεκίνησα να παίζω....κ είχα ξεχάσει τα σαμπς ανοιχτά....το τηλεκοντρόλ δεν είχα ιδέα που βρισκόταν...με έπιασε πανικός......πιστεύω για λίγα δευτερόλεπτα κάποιοι στην πολυκατοικία θα νόμιζαν ότι βγήκαν τα τανκ στους δρόμους :lolsign:

δεν θα σου πω πως ακουγόταν.....απλά άνοιξε λίγο την ένταση να νιώσεις τις ερπύστριες :biggrin:

νομιζω για αρχη θα αφισω τα subb να παρω καλα ηχεια οπως μου λετε ολοι και οτι αλλο γιατι η γυναικα μπορει να μην εχει θεμα τοσο με τι διαρυθμιση αλλα με τα 1000 ευρω για να ακουω doomiles τα βραδια εεε.....:idk:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
το pc εχει ηδη συνδεδεμενο ενα παλιο stereo.


κατι τετοιο το σκεφτομουν και εγω!

νομιζω για αρχη θα αφισω τα subb να παρω καλα ηχεια οπως μου λετε ολοι και οτι αλλο γιατι η γυναικα μπορει να μην εχει θεμα τοσο με τι διαρυθμιση αλλα με τα 1000 ευρω για να ακουω doomiles τα βραδια εεε.....:idk:
Να μην ξοδέψεις ούτε ευρώ παραπάνω από όσα έχεις σχεδιάσει-αντέχεις..
Ο κύριος που οδηγεί άγαρμπα το τάνκ σκορπώντας τον τρόμο στα βράχια τριγύρω :whistling: σου έδωσε μια ωραία κατεύθυνση.
Τα ηχεία που σου πρότεινε είναι άριστη επιλογή σε σχέση ποιότητας τιμής για να πάρεις αυτό που θες ηχητικά στα χρήματα που διαθέτεις.
Τα sub ή το sub (παρανομούμε τώρα αλλά το οικονομικό πρώτα :biggrin:) θα σου δώσει τη δυνατότητα να γεμίσεις όσο γίνεται τον χώρο και θα καλύψει την ανεπάρκεια των ηχείων στις χαμηλές συχνότητες οπότε είναι πολύ καλό να υπάρχει.
Το pc να το χρησιμοποιήσεις ως πηγή για το συγκεκριμένο σύστημα ώστε να έχεις όλες τις δυνατότητες-ευελιξία που ζητάς..
Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα.
Με λίγα (σχετικό) χρήματα, είναι ένα αρκετά καλό-δυνατό σύστημα.

Υ.Γ.
Αν σε αυτό το σενάριο αποφασίσεις να πάρεις μόνο ένα sub, πάρε μεγαλύτερο..
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα και από μένα

Οι απόψεις που σου έχουν προτείνει οι κύριοι είναι ενδιαφέρον όλες. Εγώ στο σαλόνι έχω τα πανέμορφα ηχητικά και εμφανισιακά Tannoy Gold 8 τα οποία έχουν και 8'' woofer. Προτείνω PC - Dac(με volume control) - Ενεργά ηχεία + Subwoofer και έχεις ξενοιάσεις. Για τον λόγο που τα θες και αν το σπίτι είναι σε πολυκατοικία τα 2 subwoofer για μένα είναι υπερβολή. Μουσικά είμαστε στις ίδιες κατευθύνσεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλημέρα και από μένα

Οι απόψεις που σου έχουν προτείνει οι κύριοι είναι ενδιαφέρον όλες. Εγώ στο σαλόνι έχω τα πανέμορφα ηχητικά και εμφανισιακά Tannoy Gold 8 τα οποία έχουν και 8'' woofer. Προτείνω PC - Dac(με volume control) - Ενεργά ηχεία + Subwoofer και έχεις ξενοιάσεις. Για τον λόγο που τα θες και αν το σπίτι είναι σε πολυκατοικία τα 2 subwoofer για μένα είναι υπερβολή. Μουσικά είμαστε στις ίδιες κατευθύνσεις.
Και το συστηματάκι που έχει δει μια χαρά φαίνεται (το yamaha).
Να ακούμε μουσικούλα..
Εμφάνιση-μαζεμένο κλπ, όλα σε ένα..
Δεν δίνω λιγότερη σημασία στην εμφάνιση-άνεση σε καμμία περίπτωση.
Απλά θα πάρει καλύτερες επιδόσεις από monitor + sub..
Ο φίλος θα επιλέξει τις ''ισορροπίες'' που θέλει.
Έχω ζήσει και με mini σύστημα, μια χαρά.. αλλά στα 2 μέτρα σε μεγάλο χώρο δεν θα μπορεί να ''δίνει'' όταν το θελήσει..
Τα 8'' monitor και το sub θα βοηθήσουν πολύ σε αυτό.
Με παθητικά είναι λίγο μεγαλύτερος ο πονοκέφαλος του ψαξίματος λόγο μπάτζετ, (όχι πως δεν υπάρχουν λύσεις) και δεν θέλω να ''ρισκάρω'' πρόταση..
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καθίστε να μιλήσει και ο βλαμμένος τώρα. Ξεχάσατε να του πείτε ότι πέραν των δυνατοτήτων ( ή της αδυναμίας ) του ίδιου του ηχείου ως προς τα μπάσα, είναι χρήσιμη έως και αναγκαία η προμήθεια sub(s) λόγω των ιδιοτήτων του χώρου που συνήθως δεν επιτρέπει την ορθή ( ή όσο κοντινή στο σωστό ) αναπαραγωγή του μπάσου εκεί που θα τοποθετήσουμε τα ηχεία μας ( κάτι σαν τον νόμο του Μέρφι ένα πράγμα ).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καθίστε να μιλήσει και ο βλαμμένος τώρα. Ξεχάσατε να του πείτε ότι πέραν των δυνατοτήτων ( ή της αδυναμίας ) του ίδιου του ηχείου ως προς τα μπάσα, είναι χρήσιμη έως και αναγκαία η προμήθεια sub(s) λόγω των ιδιοτήτων του χώρου που συνήθως δεν επιτρέπει την ορθή ( ή όσο κοντινή στο σωστό ) αναπαραγωγή του μπάσου εκεί που θα τοποθετήσουμε τα ηχεία μας ( κάτι σαν τον νόμο του Μέρφι ένα πράγμα ).
Το μπάτζετ καθορίζει τα υπόλοιπα..
Η αλήθεια είναι πως με τα 2 sub στενεύουν αρκετά τα περιθώρια ευελιξίας στις επιλογές..
Ακόμα και με το ένα.. :whistling:
Οπότε είναι δευτερεύων προς το παρόν αν και σωστό..
Μην ξεχνάμε ξεκίνησε λέγοντας 600 με 800 ευρώ..
Όχι 800++
Προσπαθούμε να φτάσουμε στα 700 με ασφάλεια.. :biggrin:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
30
Καλημέρα και από μένα

Οι απόψεις που σου έχουν προτείνει οι κύριοι είναι ενδιαφέρον όλες. Εγώ στο σαλόνι έχω τα πανέμορφα ηχητικά και εμφανισιακά Tannoy Gold 8 τα οποία έχουν και 8'' woofer. Προτείνω PC - Dac(με volume control) - Ενεργά ηχεία + Subwoofer και έχεις ξενοιάσεις. Για τον λόγο που τα θες και αν το σπίτι είναι σε πολυκατοικία τα 2 subwoofer για μένα είναι υπερβολή. Μουσικά είμαστε στις ίδιες κατευθύνσεις.
δυστηχως δεν μπορω να σύρω καλωδια απο το pc μεχρι τα ηχεια...Για αυτο θελω κατι τετοιο
Yamaha MusicCast με 2 ενεργα ηχεια και μετα τα subb.
Και το συστηματάκι που έχει δει μια χαρά φαίνεται (το yamaha).
Να ακούμε μουσικούλα..
Εμφάνιση-μαζεμένο κλπ, όλα σε ένα..
Δεν δίνω λιγότερη σημασία στην εμφάνιση-άνεση σε καμμία περίπτωση.
Απλά θα πάρει καλύτερες επιδόσεις από monitor + sub..
Ο φίλος θα επιλέξει τις ''ισορροπίες'' που θέλει.
Έχω ζήσει και με mini σύστημα, μια χαρά.. αλλά στα 2 μέτρα σε μεγάλο χώρο δεν θα μπορεί να ''δίνει'' όταν το θελήσει..
Τα 8'' monitor και το sub θα βοηθήσουν πολύ σε αυτό.
Με παθητικά είναι λίγο μεγαλύτερος ο πονοκέφαλος του ψαξίματος λόγο μπάτζετ, (όχι πως δεν υπάρχουν λύσεις) και δεν θέλω να ''ρισκάρω'' πρόταση..
η εμφανιση μετραει και τα JBL γιαλιζουν για τα γουστα μου αν και θα τα δω απο κοντα πρωτα.
και μετα θα παρω 1-2 subb!(ναι το συστηματακι ειναι ωραιο αν το παρω περνει περιθωρια βελτιωσης μετα?)εννοω θα του βαλω subb και οκ η θα θελω και καινουρια ηχεια..φανταζομαι το σπορ ειναι σα τα μοτο εθιστικο..οσο περναει ο καιρος ανεβαινεις ποιοτητα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
νομιζω για αρχη θα αφισω τα subb να παρω καλα ηχεια οπως μου λετε ολοι και οτι αλλο γιατι η γυναικα μπορει να μην εχει θεμα τοσο με τι διαρυθμιση αλλα με τα 1000 ευρω για να ακουω doomiles τα βραδια εεε.....:idk:
μα δεν έφτασα τα 1000...μέχρι 800 είπες....είμαι εντός μπάτζετ...8-)

μη σκέφτεσαι καλά ηχεία...τα κατάλληλα ηχεία για την απόσταση ακρόασης σου να έχεις στο μυαλό σου...
που τα jbl με 8ιντεσς γούφερ είναι αποδεδειγμένα για το μπάτζετ σου και την απόσταση ότι καλύτερο μπορείς να πάρεις...
μην καταλήξεις σε τίποτα 6.5ιντσα χωρίς subs ...θα μας πικράνεις :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
η εμφανιση μετραει και τα JBL γιαλιζουν για τα γουστα μου αν και θα τα δω απο κοντα πρωτα.
και μετα θα παρω 1-2 subb!(ναι το συστηματακι ειναι ωραιο αν το παρω περνει περιθωρια βελτιωσης μετα?)
Δεν ξέρω αλήθεια, αλλά δεν νομίζω..
Είναι ''στημένο'' από τον κατασκευαστή να αποδίδει έτσι.. :idk:
Η εμφάνιση (κυρίως) εμένα με έκανε να πάω στα Yamaha HS σε λευκό..
Αλλά κοστίζουν παραπάνω..
Αυτό με το pc θα σου έλυνε τα χέρια.. :(
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Γνώμη για bass management αφού πάρει τα subs? Συμβατότητα με τη πηγή που σκοπεύει να αγοράσει ή παρέχει αυτή τέτοιες δυνατότητες;
Ναι μεν είναι πολλές παράμετροι για αρχή, αλλά προσωπικά θα ήθελα να αγόραζα ένα σύστημα απο το οποίο δεν θα χρειαζόταν να πουλήσω τίποτα στο μέλλον ως μη συμβατό ή μη χρήσιμο.
(τώρα, ξέρετε τί κάνω: βάζω φυτιλιές, αλλά δεν γνωρίζω να απαντήσω με λεπτομέρειες, ποιο συγκεκριμένο μηχάνημα για κάθε σκοπό. Αυτό το αφήνω σε όσους έχουν ψαχτεί με τις επιλογές που παρέχει σήμερα η αγορά )
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Και το συστηματάκι που έχει δει μια χαρά φαίνεται (το yamaha).
Να ακούμε μουσικούλα..
Εμφάνιση-μαζεμένο κλπ, όλα σε ένα..
Δεν δίνω λιγότερη σημασία στην εμφάνιση-άνεση σε καμμία περίπτωση.
Απλά θα πάρει καλύτερες επιδόσεις από monitor + sub..
Ο φίλος θα επιλέξει τις ''ισορροπίες'' που θέλει.
Έχω ζήσει και με mini σύστημα, μια χαρά.. αλλά στα 2 μέτρα σε μεγάλο χώρο δεν θα μπορεί να ''δίνει'' όταν το θελήσει..
Τα 8'' monitor και το sub θα βοηθήσουν πολύ σε αυτό.
Με παθητικά είναι λίγο μεγαλύτερος ο πονοκέφαλος του ψαξίματος λόγο μπάτζετ, (όχι πως δεν υπάρχουν λύσεις) και δεν θέλω να ''ρισκάρω'' πρόταση..
Έχεις δίκιο. Άκουσα πρόσφατα στον φίλο @george papanastasiou Yamaha stereo ενισχυτή και μου άρεσε πολύ το αποτέλεσμα. Πάντα ήθελα να ακούσω Yamaha μηχάνημα αλλά δεν είχε τύχει στο παρελθόν. Σκοπός είναι να του αρέσει στα αυτιά του και να ακούει μουσική όπως λες παραπάνω.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
η αληθεια ειναι και εμενα μου κλεινει το ματι να το παρω.Απλα φοβαμαι μην ειναι αδυναμο :oops:
Μην ξοδέψεις τα λεφτά σου σε πράγματα εντελώς ακατάλληλα γι' αυτό που θες. Αν το πάρεις, θα το κάψεις, σου μιλάω εκ πείρας. Τί θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου...

Θα έπαιρνα αυτό, θα το συνέδεα στις εισόδους αυτού του audio interface, δουλεύοντάς το σαν προενισχυτή, το οποίο στη συνέχεια θα συνέδεα σε δυό τέτοια υπογούφερ, καθένα εκ των οποίων θα οδηγούσε ένα τέτοιο ηχείο. Δεν τα λογάριασα πόσο κάνουν, αν ξεπερνούν το χιλιάρικο, μάζεψε τα υπόλοιπα, μη συμβιβάζεσαι.

Ο,τιδήποτε κοινής hi-fi αρχιτεκτονικής πάρεις, cd player - ενισχυτή - ηχεία με γουφεράκι μισής πιθαμής, θα παίζει μακράν χειρότερα. Ειδικά αυτά τα Klipsch που παρέθεσες, είναι κατάλληλα μόνο για καυσόξυλα - και δεν φταίνε τα ξύλα, φταίνε τα μεγάφωνα που είναι μικρά. Είσαι μεταλλάς, γλέντησέ το.

Με τόσο γυμνές ανακλαστικές επιφάνειες στο δωμάτιο, ούτως ή άλλως θα ακούς χάλια. Τουλάχιστον, να έχεις μπάσα.

Για να ακούς σωστά μουσική, οποιαδήποτε μουσική, χρειάζεσαι γούφερ. ΓΟΥΦΕΡ.
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Χμμμμμ, γιατί όχι σε πρώτη φάση ένα ζευγάρι ενεργών ηχείων μαζί με ένα minidsp 2x4HD που θα κάλυπτε τις ανάγκες για dac, bass management και ρυθμιστικό έντασης ( 260€ απο Ελλάδα, μελλοντικά θα μπορούσε να αγοράσει και dirac license με πόσο; 170€ αν τα θυμάμαι καλά? ) με ένα παλιό laptop σαν player, αργότερα αγορά subs και αργότερα για πιο όμορφο σύστημα ένα nuc 5ης γενιάς και νεότερο; Βάλε και ένα πενηντάρικο για καλώδια ( mogami, diy, όλο και κάποιος θα κάτσει να τα κολλήσει επειδή θα γουστάρει τη φάση ) και πάπαλα. Φυσικά, για να τα βάλει όλα τα παραπάνω να παίξουν ( σωστά ) θα χρειαστεί να διαβάσει, να μετρήσει και να ασχοληθεί γενικότερα με το σύστημά του, αλλά ούτως ή άλλως δεν θα πρέπει να τα κάνει όλα αυτά αν θέλει να πάρει το μέγιστο των δυνατοτήτων οποιουδήποτε συστήματος;
Στα αρνητικά του minidsp οφείλω να αναφέρω την απουσία xlr συνδέσεων, καθώς και την απουσία ρυθμιστικού έντασης με το χέρι ( μόνο τηλεχειρισμός και βλέπεις την ένταση απο ένα led που αλλάζει χρώμα ).
Και μπορεί να είμαι λίγο offtopic αναλογιζόμενος ότι προτείνουμε λύσεις σε ένα μέλος που τώρα στήνει σύστημα, αλλά what the h3ll, ας του βάλω λίγο τη φυτιλιά για να δει μπας και θέλει να πάει προς αυτή τη κατεύθυνση.
Α! Θα χρειαζόταν και μικρόφωνο. 100€ αν και υποψιάζομαι ότι αν είναι στην Αθήνα, όλο και κάποιος θα του το δάνειζε.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
με ένα παλιό laptop σαν player, αργότερα αγορά subs και αργότερα για πιο όμορφο σύστημα ένα nuc 5ης γενιάς και νεότερο
Ο υπολογιστής είναι ότι χειρότερο για αναπαραγωγή μουσικής.
Το είπε ο Paul. :vinsent:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top