Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αλήθεια πόσο συχνά κάνετε ταξίδια 1000χλμ , για να σας ενδιαφέρει όλο αυτό?
Εγώ έκανα συχνά λόγω δουλειάς το Αθήνα Θεσσαλονίκη , και πίσω , αλλά όχι τόσο πιεστικά.
Σε 4ήμερο day off έφευγα αμέσως μετά την δουλειά ότι ώρα και να ήταν , έως και 12 το βράδυ.
Εχω φύγει από Σαλόνικα και 2 το πρωί.
Τεςπά , τα 530 χμ , τόσα έκανα από ότι θυμάμαι τα έβγαζα πάντα χωρίς στάση , ή μία στάση αναγκαστικά για κατούρημα και καφέ αν ήταν βράδυ .
Σε τρείς ώρες και 30-35 λεπτά ήμουνα πάντα σπίτι.
Ηταν η φάση που δεν με ενδιέφερε η κατανάλωση , αλλά να βρεθώ κοντά στα μωρά μου , όποια και να ήταν αυτά.
Ομως και τώρα αν χρειαστεί να ξανακάνω το ίδιο δρομολόγιο πάλι έτσι θα κινούμαι τακτική του γεμίζω φεύγω και πάω όσο πιο γρήγορα μπορώ. Καμία στάση . Μόνο για κατούρημα αν είναι απαραίτητο.
Σημείωση , συνήθως με ένα ρεζερβουάρ φτάνω Αθήνα ή Σαλλονίκη , έχοντας λίγη βενζίνη , αναλόγως και πως πηγαίνω.
Εχει τύχει να φτάσω Σαλλονίκη με το 1/4 ρεζερβουάρ λόγω καλής παρέας όπου πήγαινα πιο χαλαρά , αλλά έχει τύχει όμως και να βάλω βενζίνη στον Σειριο γιατί ήμουν ήδη ρεζέρβα. Ο Σείριος είναι δεν είναι καμιά 60αριά χλμ από Αθήνα.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
Εγώ βενζίνη πάνω στην εθνική δεν ξαναβάζω , προτιμώ να σπρώξω.
Η τελευταία φορά στο 300χλμ περίπου σε εταιρικό πρατήριο Έκο (Καλυψώ ) όλως τυχαίως μετά το γέμισμα στο 5λεπτο άναψε λαμπάκι λ , το έσβηνα ξανάναβε ίσα με 20 φορές .
Την άλλη μέρα φύγανε 404 ευρώ για λ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Να, αυτά δε τα'χεις με το ρεύμα.
Ολγουεϊζ του θερτι. :lol:


Πάρτε ηλεκτρικά.
(και ενεργά)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Να, αυτά δε τα'χεις με το ρεύμα.
Ολγουεϊζ του θερτι. :lol:


Πάρτε ηλεκτρικά.
(και ενεργά)
Σκέψου να αρχίσουν και εκεί να πουλάνε εξωτικά καλώδια για καθαρότερο ρεύμα 🤣
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Αυγούστου του '20 το παρακατω:

At the end of the trials, each of the three zero-emission vehicles exceeded the goal of 620 miles (1,000 km) on a single battery charge, traveling for 633, 636.3 and 637.5 miles (1,018.7, 1,024.1 and 1,026 km) respectively.

(με 30χλμ/ω)



Ακόμα και με 30χλμ/ω, είναι αρκετά εντυπωσιακό το ότι μπόρεσαν κι έβγαλαν 1020 χιλιόμετρα απόστασης με μια φόρτιση..
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Εγώ θα είχα πάθει τρία εμφράγματα στο ενδιάμεσο από τα νεύρα μου.
Ακου 30 χλμ/ω. 30 , τριάντα , τριάκοντα ολόκληρα χιλιόμετρα ανά ώρα.

30 χλμ/ω.

Τι λε ρε φούστη μου.

Τι λέω ? τι τρία , τριάντα εγκεφαλικά θα είχα πάθει .
 

D

Deleted member 35

Guest
Οκ η ξεφτίλα έχει όριο. Ο bolt στο 100ρι πιάνει γύρω στα 35χλμ. Οι μαραθωνοδρομοι όμως που τρέχουν 42χλμ έχουν μέση ταχύτητα στα 20. Και εδώ ένα όχημα προσπαθεί να μας πείσει για την αυτονομία του και πάει στα 30; Αμ δεν πάω με τα πόδια να κάνω και γυμναστική να κάνω και οικονομία τα 30000 που ζητάνε;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του ψόγου. Η συγκεκριμένη δοκιμή έβαλε απλά άλλο ένα data point για να ξέρουμε τι κάνει. Με πρότυπο κύκλο τόσα συνολικά χιλιόμετρα, με 30km/h τόσα συνολικά χιλιόμετρα.
Δεν σας είπε κανείς να πάτε με 30km/h ούτε ισχυρίστηκε ότι θα βγάλει τόση απόσταση με το γκάζι σανιδωμένο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Εγώ πάντως το έβαλα ως σύγκριση με το αντίστοιχο τεστ που έκαναν με το Ρενό ζοε. 8-)

Μετρητικά δεδομένα είναι, μικρής ή μεγάλης σημασίας - αδιάφορο.

Προσωπικά θα με ενδιέφεραν παρόμοια τεστ (σταθερής ταχύτητας μέχρι εξάντλησης μπαταρίας) στα 140 και 150χλμ/ω.

Είναι βεβαίως πέραν από ύποπτο, που τόσα χρόνια δεν κάνουν τέτοια τεστ σε μια πίστα, όπου θα άδειαζε η μπαταρία σε κάνα δυωρο το πολύ (300χλμ), αλλά αντιθέτως κάνουν τεστ στα 30χλμ/ω, που διαρκούν πάνω από 24 ώρες, σκέτη ταλαιπωρία... :rofl:

Βασικά, για να δούμε τις πιο αδύναμες επιδόσεις ενός ev, θα ήταν αρκετό ένα τεστ στα 150χλμ/ω σε εξωτερική θερμοκρασία - 10°C με το καλοριφέρ μέσα να κρατάει θερμοκρασία 25° να είσαι με το πουκαμισακι σου στα ζεστά. Φορτωμένο το όχημα με μπαγάζια στο Πορτ παγκαζ τίγκα.

Αυτό θα έδειχνε το χειρότερο χάλι που θα μπορούσαν να πιάσουν. Αλλά που...
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Αν μου έλεγαν να το κάνω, θα ζητούσα επίδομα για βαρέα και ανθυγιεινά. Και έξτρα ρεπό. Και 15 μέρες επιπλέον άδεια. Και xanax.
 

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Δεν καταλαβαίνω το νόημα του ψόγου. Η συγκεκριμένη δοκιμή έβαλε απλά άλλο ένα data point για να ξέρουμε τι κάνει. Με πρότυπο κύκλο τόσα συνολικά χιλιόμετρα, με 30km/h τόσα συνολικά χιλιόμετρα.
Πρόκειται για ένα data point χωρίς την παραμικρή αξία.

Αν η ταχύτητα ήταν 80χ/ω, θα έλεγε κανείς "ωραία, αν ποτέ κινδυνεύω να ξεμείνω στην εθνική οδό, ξέρω τι μπορώ να πετύχω οδηγώντας τέρμα δεξιά με 80χ/ω". Εντελώς οριακά, άντε να πει κανείς το ίδιο και για πείραμα με 60χ/ω.

Τώρα με την αστεία ταχύτητα των 30χ/ω, η πληροφορία που παρέχει το πείραμα είναι, απλά, άχρηστη.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Γιατί; Θεσσαλονίκη Αθήνα με λιγότερο από τη μισή μπαταρία σε 15 ώρες.

:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Καλά τα ηλεκτρικά αλλά φοβάμαι ότι η εξέλιξη θα είναι τέτοια που το αυτοκίνητο που θα παίρνεις δεν θα έχει ΚΑΜΊΑ αξία, θα χάνεις όλα τα λεφτά πού θα έχεις δώσει, θα το σκοτώνεις για να πουληθεί, σαν τα κινητά, τν κτλ
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Ωραία τα εξηγεί για την Νορβηγία το παλικάρι, φυσικά, αφού είναι.. Νορβηγός.




Και λίγο μάτι.. ηλεκτρικιά πόρσε:

 
Last edited:


Μηνύματα
591
Reaction score
557
Το αυτοκίνητο έτσι και αλλιώς δεν είναι επένδυση, απλά κοιτάς να χάσεις τα λιγότερα
Ε
Το αυτοκίνητο έτσι και αλλιώς δεν είναι επένδυση, απλά κοιτάς να χάσεις τα λιγότερα
Και θα είναι άσχημο να έχεις πάρει κάτι πού θα μένει πίσω τεχνολογικά τόσο γρήγορα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Πολύ ωραία όλη η περσινή ιστορία, αξίζει να το δείτε.




Για φετος:

Pikes Peak International Hill Climb 2021

This Year, be sure to mark your calendar for June 27, 2021
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top