Νεο Dune HD Real Vision 4K

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Η Dune πριν λιγες μερες ανακοινωσε νεα μοντελα.
Ενα απο αυτα και το πλεον ενφιαφερον ειναι το Dune HD Real Vision 4K με το SoC1619DR (αντιστοιχο του Ζ9Χ) σε λογικη τιμη.
Ερχεται με 2/16GB RAM με το νεο λογισμικο, android9 και σε μικρες διαστασεις.
Περισσοτερες πληροφοριες μπορειτε να αντλησετε απο το site της DUNE:
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Παρελαβα σημερα.
Απο τη συσκευασια δειχνει ποιοτικοτατο και αρκετα μαζεμενο.
Το remote ειναι και αυτο μαζεμενο σε σχεση με τα παλαιοτερα αλλα την λειτουργικοτητα του θα την δουμε στην πραξη.
Πρωτες εντυπωσεις θετικες, Μπραβο λοιπον στη DUNE, καμια σχεση με την 'απατη' το πανακριβο PRO 4K II .
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Παρελαβα σημερα.
Απο τη συσκευασια δειχνει ποιοτικοτατο και αρκετα μαζεμενο.
Το remote ειναι και αυτο μαζεμενο σε σχεση με τα παλαιοτερα αλλα την λειτουργικοτητα του θα την δουμε στην πραξη.
Πρωτες εντυπωσεις θετικες, Μπραβο λοιπον στη DUNE, καμια σχεση με την 'απατη' το πανακριβο PRO 4K II .
Αγορά από πού;
 
Last edited:


Μηνύματα
625
Reaction score
577
Eπισης περναει κανονικοτητα COSMOTE TV.
Δοκιμασα και την εφαρμογη APPLE TV, αν και ΔΕΝ εχω συνδρομη εβαλα το id μου, το δεχτηκε κανονικα και βλεπω οτι μου ανοιγει κατι promo που εβαλα να δω. Απλα εδω δεν ξερω τι γινεται με πολυκαναλα και 4Κ (dv, atmos και διαφορα κολπα της Apple κτλ).
Υποθετω οτι θα ισχυει οτι και στα αλλα android TV.
Κανονικα και το netflix, ΔΕν εχω premium λογαριασμο οποτε δεν ξερω τι γινεται με 4Κ κτλ

(Υπενθυμιζω η συσκευη ΔΕΝ ειναι αδειοδημενη επισημα οποτε καποια πραγματα ισως αλλαξουν στο μελλον).

Ενα πρωτο review μπορειτε να το παρετε και απο εδω:
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Eπισης περναει κανονικοτητα COSMOTE TV.
Δοκιμασα και την εφαρμογη APPLE TV, αν και ΔΕΝ εχω συνδρομη εβαλα το id μου, το δεχτηκε κανονικα και βλεπω οτι μου ανοιγει κατι promo που εβαλα να δω. Απλα εδω δεν ξερω τι γινεται με πολυκαναλα και 4Κ (dv, atmos και διαφορα κολπα της Apple κτλ).
Υποθετω οτι θα ισχυει οτι και στα αλλα android TV.
Κανονικα και το netflix, ΔΕν εχω premium λογαριασμο οποτε δεν ξερω τι γινεται με 4Κ κτλ

(Υπενθυμιζω η συσκευη ΔΕΝ ειναι αδειοδημενη επισημα οποτε καποια πραγματα ισως αλλαξουν στο μελλον).

Ενα πρωτο review μπορειτε να το παρετε και απο εδω:
Μας υποχρέωσε :whatever:
Ουτε κουβέντα για τη συμπεριφορά της VS10 engine ανά περιπτωση... (dv profiles, mkv, menu engine)
Ξέρω κάποιον που θα τα πει πάντως.:spam:
Είναι στην διαδικασία του unboxing ... :beta:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Eπισης περναει κανονικοτητα COSMOTE TV.

Κανονικα και το netflix, ΔΕν εχω premium λογαριασμο οποτε δεν ξερω τι γινεται με 4Κ κτλ
Για δώσε λεπτομέρειες για το πώς περνάμε cosmote tv και Netflix...


Μας υποχρέωσε :whatever:
Ουτε κουβέντα για τη συμπεριφορά της VS10 engine ανά περιπτωση... (dv profiles, mkv, menu engine)
Ξέρω κάποιον που θα τα πει πάντως.:spam:
Είναι στην διαδικασία του unboxing ... :beta:
Περιμένω με αγωνία, όπως και γι' αυτά που ρώτησα τον @leonkoum
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Για δώσε λεπτομέρειες για το πώς περνάμε cosmote tv και Netflix...



Περιμένω με αγωνία, όπως και γι' αυτά που ρώτησα τον @leonkoum
Υπάρχει ηδη επιλογη Netflix App. Την επιλέγεις και εγκαθίσταται εκδοση που υποστηριζει κανονικα εως HDR+ATMOS (οχι DV δηλαδή). Καθόλου άσχημα.

Αν ενεργοποιησεις Google Apps, απο το play store βαζεις τα παντα. Ertflix παιζει κανονικα επισης.
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
@leonkoum

Γιατί βάζεις σημαντικές παρατηρήσεις με μικρά γράμματα? :idk:
Σαν τους όρους με τα ασφαλιστικά συμβόλαια ; :roflmao:
Η ουσία πάντα βρίσκεται στις λεπτομέρειες…

Το remote είναι ΒΤ και με δυνατότητα εκπαίδευσης και προγραμματισμού κάποιον πλήκτρων. Βολικό όμορφο καλό υλικό στην κατασκευή και κάθετε καλά στο χέρι με ωραία αίσθηση. Έχει λιγότερα πλήκτρα σε σχέση με τα παλαιότερα. Προσωπικά όμως προτιμώ το παλαιοτερο και φωτιζόμενο.

Kodi 19.1 για τα addons πέρνει κανονικά (λεπτομέρεια: οπως όλα τα RTD κλειδώνει στα 24p και όχι στο κινηματογραφικό 23.98p, ασήμαντη λεπτομέρεια αλλά κάποιοι τα κοιτάνε αυτά..)
Ertflix οπως και κάθε apk εφαρμογή για Android tv όπως ειπώθηκε κανονικότατα από το store εφόσον το ενεργοποίησετε.
Υπάρχουν δυο θεματάκια με τους υπότιτλους που εμένα μου την σπανε οπως σε κάθε συσκευή dune.

Αναμένοντας και εγώ το ‘δικό μας’ το review να δώσω την πληροφορία ότι ‘συντομα’ θα ύπαρξη γενικός ανασχεδιασμός του Μy collection ώστε να γίνει πιο ελκυστικό και πιο ευπαρουσίαστο . Έχει αρκετά χρόνια και ηδη κάποιοι επιλεγμένοι χρήστες άρχισαν να πέρνουν λογισμικό μορφής alpha. Οι επερχόμενες αλλαγές θα έρθουν και στα παλαιότερα μοντέλα.
Όπως όλα με την μηχανή vs10 οπτικα έχει παρόμοια συμπεριφορά (με τα καλά & τα στραβά).
Κάποια αναμένουμε να τα λύσει η Dolby και κάποια αλλά η dune με τα επερχόμενα λογισμικά.


Σας βάζω και το τελευταίο change log για να παρετε μια ιδεα που περιπου παταει το μηχανημα:
"• This version adds a lot of Dolby Vision related improvements, as well as some other improvements.

• New feature: Dolby Vision decoding and output is now supported also when playing all other popular file formats:
• MKV P7 FEL single-track (dual-layer)
• MP4 P7 FEL single-track (dual-layer)
• TS P7 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• TS P4 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• MP4 P7 FEL dual-track
• MP4 P7 MEL dual-track

• Dune HD media players now have the widest support for Dolby Vision file formats among all existing media players (all popular formats supported by any other media player are supported, and no other media player supports as many formats). The list of supported Dolby Vision file formats now includes:
• Blu-ray disc images:
• BDMV (Menu mode) P7 MEL/FEL
• BDMV (Lite mode) P7 MEL/FEL
• BD ISO (Menu mode) P7 MEL/FEL
• BD ISO (Lite mode) P7 MEL/FEL
• M2TS files:
• M2TS P5
• M2TS P7 MEL/FEL dual-track
• M2TS P8
• TS files:
• TS P4 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• TS P5
• TS P7 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• TS P8
• MKV files:
• MKV P4 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• MKV P5
• MKV P7 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• MKV P8
• MP4 files (this also includes MOV files):
• MP4 P4 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• MP4 P5
• MP4 P7 MEL/FEL single-track (dual-layer)
• MP4 P7 MEL/FEL dual-track
• MP4 P8 (this includes support for iPhone Dolby Vision MOV P8.4 files)
• NOTE: In all cases, Dolby Vision extended information from the file is used and output to TV, i.e. it is a real playback of Dolby Vision video.

• New feature: Dune HD Dolby Vision Purifier engine. It optimizes and remuxes Dolby Vision video on-the-fly to make it as compatible with Realtek RTD1619 media processor as possible (completely preserving all the details of the original video streams). This helps to ensure stable playback and prevent playback problems (such as stuttering, hangups, A/V desync) caused by encoding issues in specific files and incompatibilities between these files and Realtek media processor. As the result, Dune HD media players have the most stable Dolby Vision playback among all RTD1619-based media players. It is especially useful when playing not the 100% exact images of Blu-ray discs, but various manually created and remuxed files, which are often created using non-professional tools and often have muxing errors and problems.

• Improvement: Fixed various problems with playback of various Dolby Vision files (with the help of the new Dune HD Dolby Vision Purifier engine).

• Improvement: HDMI CEC functionality rewrote to fix various problems (it was not working in many cases). HDMI CEC settings extended. Now you can control the media player by TV remote, configure if the media player should be switched on/off when the TV is switched on/off, and configure if the TV should be switched on/off when the player is switched on/off.

• Improvement: Built-in HDD format function extended to more properly support huge (12TB+) HDDs.

• Improvement: Built-in HDD format function improved to ensure better compatibility of the formatted HDDs with various operating systems.

• Improvement: Improved compatibility with NTFS and HFS+ HDDs formatted by various other devices and operating systems.

• Improvement: Optimized the read-write performance of NTFS and HFS+ HDDs.

• Improvement: Various small improvements and fixes in "HDMI Input" application.

• Improvement: After settings reset, the initial setup screen shows a hint describing how to pair the Bluetooth remote.

• Bugfix: Jumping between chapters in Blu-ray menu could work wrongly in some cases.

• Bugfix: When playing files with DTS HD MA audio tracks, A/V desync could happen in some cases.

• Bugfix: When playing MKV files with ASS/SSA subtitles, playback crash could happen in some cases.

• Bugfix: Adjustment of picture brightness/contrast/saturation/hue did not work properly during Dolby Vision playback.

• Bugfix: Playback of DASH video streams by the internal player could wrongly handle some errors in the stream in some cases.

• SDK: New feature: the dune_param parameter "engine:3" can be used to force the use of Hi-Fi internal audio player.

• Minor other fixes and improvements."
 
Last edited:


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@leonkoum
Ποια είναι τα θέματα με τους υπότιτλους?
Για το ότι δεν παίζει εξωτερικούς subs σε BD φάκελο?

@maiknight
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Ναι αυτό, πολύ εκνευριστικό για μένα και το ότι δεν μπορείς να ρυθμίσεις το διάκενο μεταξύ των γραμμών.
Για το πρώτο πιθανόν να δουμε κάποια εξέλιξη στο μέλλον.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Τα Dune/Zidoo παραμένουν μηχανάκια που στοχεύουν στην αναπαραγωγή τόπικού περιεχομένου κατα κύριο λόγο.
Οι οποιες επιδοσεις σε video streaming υπηρεσίες καλό είναι να μην θεωρούνται δεδομένες.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μ'αρεσει βρε μπαγάσα @maiknight ότι στο θεμα που σου έκανα QUOTE για το κατάστημα έχει φάτσα φορά like δικό σου.. :p :lolsign:
 


Μηνύματα
269
Reaction score
56
Να ρωτήσω τον "unboxer" αν μπορεί να δοκιμάσει την μετατροπή του 4κ hdr bt2020 σε 4κ sdr bt2020 όπως το oppo 203? Ευχαριστώ πολύ!
 

Μηνύματα
625
Reaction score
577
Δυστυχως δεν μπορω να σας βοηθησω. Δεν εχω εξοπλισμο 4Κ, το εχω συνδεδεμενο σε απλη TV 1080p.

Μεχρι στιγμης εχω δοκιμασει και ανοιγει Netflix, Cosmote, Amazon prime Video και Apple TV.
Δεκα μερες τωρα ειναι σταθεροτατο και δεν εχω αντιμετωπισει κρασαρισματα και κολληματα.
Και το νεο remote τελικα πολυ καλο με καλη αισθηση στο χερι και πολυ καλο κρατημα.
Πολυ καλα για πολυ πρωτο λογισμικο θα ελεγα.

Παντως σιγουρα η εφαρμογη My Collection χρειαζεται πια με γενικη ανανεωση, περιμενω με ενδιαφερον τις αλλαγες που ετοιμ;αζει η DUNE
 

Μηνύματα
269
Reaction score
56
Κρίμα , σε ευχαριστώ έτσι κι αλλιώς! Αν κάποιος άλλος το αποκτήσει και έχει 4Κ εξοπλισμό θα με βοηθούσε για την αγορά του.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top