Immersive Cave



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κάποιοι μας επεξεργάζονται...Τί σόϊ dedicated χώρος είναι αυτός με τη μια πλευρική επιφάνεια κατειλημμένη από μεγάλη πόρτα και την άλλη από...σώμα καλοριφέρ ;;;
Τoyotomi...επειγόντως
Φαντάζομαι ο εργολάβος του project να μην ήταν κάποιος γνωστός Ιάπων Sugamoto Soi... :lolsign:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μέσα στο link λέει : Σχεδιασμός - συντονισμός - κατασκευή 35:000€.

Απο εκεί και πέρα 2 πράγματα είναι σίγουρα.

1) Εφόσον το πλήρωσε το γουστάρει.
2) Ειναι καλύτερο από το +95% των σαλονάτων συστημάτων, και σίγουρα καλύτερο από το τίποτα.
ναι ακριβως κοστισε 15000 η κατασκευη και αλλα 20000 η μελετη μαζι με την επιβλεψη.

σιγουρα ο πελατης πληρωνει και εχει το προσωπικο του γουστο..οποτε περι ορεξεως ...κολοκυθοπιτα. Αλλωστε οπως αναφερει και το τμημα που ασχοληθηκε με το προτζεκτ ,σκοπος ηταν να δωσουν σε αυτον τον αχρησιμοποιητο υπογειο χωρο την αισθηση ή ψευδαισθηση πειτε το, οτι βρισκεσαι σε πραγματικο κινηματογραφο, για αυτο και τα καθισματα ,οι κουρτινες μπροστα απο την οθονη ,το κοκκινο χαλι κτλπ.

ειναι σιγουρα καλυτερο απο οποιοδηποτε δικαναλο ανεξαρτητου τιμης.
ειναι σιγουρα καλυτερο απ ολα τα σαλονια με το κλασσικο μοτιβο ενος καναπε περικυκλωμενου απο ηχεια .....και στο βαθος κουζινα με την χυτρα να σφυριζει και συ να πρεπει να μπεις στο κλιμα της ταινιας οπου το τραινο ειναι ακομη στην αποβαθρα και δεν ξεκινησε σφυριζοντας.
ειναι σιγουρα καλυτερο απο τα περισσοτερα ντεντικειτιντ, διοτι και καταλληλα ηχεια για κινηματογραφο πρωτης γραμμης διαθετει και εξοπλισμο πρωτης γραμμης διαθετει αλλα και ο αριθμος των ηχειων δεν αφηνει περιθωρια για αντιρρησεις.
οσον αφορα τα οφ αξις και ον αξις σε κινηματογραφο ,εχει αναλυθει σε αλλο θρεντ σχετικα με τις βασικες αρχες που ισχυουν σε κινηματογραφους.
οπως αναφερουν οι ειδικοι ειναι προτιμοτερο οι διαδρομοι να βρισκονται στην ακρη και οχι στην μεση της αιθουσας, το σχημα θα πρεπει να ειναι ορθογωνιο και στην ιδανικη περιπτωση να ανοιγει προς τα πισω, σαν τραπεζιο θα λεγαμε.
στοχος βεβαια ειναι να επιτευχθει μια οσο τον δυνατον ομαλοτερη κατανομη ενεργειας στις θεσεις ακομη και σε αυτες που βρισκονται πολυ μπροστα και στις ακρες (αυτες ειναι οι πιο προβληματικες)
φυσικα στο τελος ειναι θεμα συμβιβασμων και δεν μπορεις να τα εχεις ολα, αλλα θεωρω οτι το πληθος των ηχειων σε συνδυασμο με τις ιδιοτητες τους (koaxial, διασπορα) πετυχαινουν μια ομαλη διασπορα της ενεργειας στον χωρο.
αλλωστε καλυτερα να παει καποιος σε ενα καλο κινηματογραφο και ας καθεται εκκεντρα παρα σε εναν υποδεεστερο και στο κεντρο:biggrin:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
τα ειχε και τα πεταξε......δεν ειναι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.

η μονη σοβαρη αναβαθμιση που εκανε την διαφορα ειναι η διατρητη οθονη με φυσικο αποτελεσμα....

θα μπορουσε να ειχε στην μεση 3 θεσεις και 2 πισω...
....αλλα ετσι ειναι αυτα......δεν βγαζεις ακρη στα περι ορεξεως...
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
τα ειχε και τα πεταξε......δεν ειναι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.
ισως να τα πουλησε...δεν νομιζω να ηταν για πεταμα:lolsign:
παντως για να μην γκρινιαζεις, εχουν στησει οι ιδιοι και πολυκαναλο με marantz και b&w
1627200092705.png


θα μπορουσε να ειχε στην μεση 3 θεσεις και 2 πισω...
....αλλα ετσι ειναι αυτα......δεν βγαζεις ακρη στα περι ορεξεως...
εγω πρωτος ειπα οτι περι ορεξεως....κολοκυθοπιτα:biggrin:
παντως απορια το εχω ρε γαμωτο......εαν δεν μπορει καποιος με 13 ηχεια τυπου <<κινηματογραφου>> και 3 15´´ υπογουφερ να ακτινοβολησει επαρκως 7 θεσεις σε αυτον τον χωρο ....ε τοτε να το κλεισουμε το μαγαζι και να παμε να ασχοληθουμε με κατι αλλο.
εδω εχω διαβασει κατα καιρους γλαφυρες περιγραφες, πως με 2 μονον ηχεια και καταλληλη κλιση διευρυναν το sweet spot , ή περιγραφες απο καλεσμενους που κοβαν βολτες σε δωματιο με ηχεια στημενα κατα ITU -κυκλο και δεν ακουγαν διαφορες.


η μονη σοβαρη αναβαθμιση που εκανε την διαφορα ειναι η διατρητη οθονη με φυσικο αποτελεσμα....
δεν παιζει κατι αλλο σε ντεντικειντιτ χωρο περα απο διατρητη οθονη. οτι εχω δει σε ντεντικειντιτ χομ σινεμα γερμανια εχει παντα διατρητο πανι προβολης.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εάν δίνεις βάση στην εικόνα και όχι στον ήχο τότε δυστυχώς δεν παίρνεις το 100% στην εικόνα με διάτρητη οθόνη
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει διάτρητη που να φτάνει σε απόδοση την κανονική
Δυστυχώς ούτε καν Stewart
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και αυτος με τα marantz και τα b&w την εκανε την ματσολια του με τις θεσεις στην πισω σειρα... :lolsign:
....αυτος δικαιολογειται καπως....

δεν εχεις κινηματογραφο αν δεν εχεις διατρητη οθονη...ειναι νομος.
...δεν παιρνεις την αισθηση που πρεπει χωρις διατρητη οθονη....δεν το καταλαβαινουν καποιοι.
θα το καταλαβουν οταν θα βαλουν και δουν τι εχαναν τοσο καιρο...

οτι ηχητικα καλο και να βαλεις αν δεν εχεις διατρητη οθονη τοχασες το παιχνιδι...
.....ενω θασαι εντος παιχνιδιου και ευτυχισμενος με ενα οικονομικο setup με διατρητη οθονη...

σε ειδικους χωρους για κινηματογραφο το πρωτο πραγμα που βαζεις ειναι διατρητη οθονη...
....πρεπει να παρεις την σωστη αισθηση της εικονας....
μετα βαζεις το ηχητικο μερος που θα καλυψει το μεγεθος της εικονας ....
...ειναι δευτερευον ο ηχος στο περιφερειακο κομματι.....επι σκηνης πρεπει να παιξεις καλα αναλογα το μεγεθος εικονας.
οποτε εκει ριξε λ7 οσα μπορεις....

στο ελλαδα βαζουμε το βασικοτερο ηχειο(κεντρικο καναλι)σχεδον πατωμα, ακομα και σε ειδικους χωρους......
....δεν ξερουν στην γερμανια να στηνουν και στα στουντιο που φτιαχνουν ηχητικα στις ταινιες.....:lolsign:

ευτυχως υπαρχουν και 3-4 ατομα εδω μεσα που καταφεραν και εκαναν κινηματογραφο.
Εάν δίνεις βάση στην εικόνα και όχι στον ήχο τότε δυστυχώς δεν παίρνεις το 100% στην εικόνα με διάτρητη οθόνη
Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει διάτρητη που να φτάνει σε απόδοση την κανονική
Δυστυχώς ούτε καν Stewart
αει απο δω ρε Μακη που εμαθες απο εικονα
 
Last edited:








Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.091
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top