Κασέτες

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.594
Περιπλανώμενος στο διαδίκτυο. Μάλλον λίγο πριν το λουκέτο το 2019 με άδεια ράφια. . Φωτογραφία google
View attachment 221501
... μέχρι και σέ ουρά έχω κάτσει να περιμένω , και με την κλασσική δροσιά τής στοάς τά καλοκαίρια :cry:
 

Μηνύματα
27.229
Reaction score
25.203
Και εγώ έχω κάτσει σε ουρά , και έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα από αυτούς .
Πολλές μετάλου , ακόμα και την μία και μοναδική SONY SUPER METAL MASTER με το λευκό κεραμικό κέλυφος.
Και όλες τις TDK , που έτσι κι αλλοιώς έπαιρνα πάντα.
MAX-G, MA-R , MA-X , κλπ.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Περίεργο είναι που το τηλέφωνο του μαγαζιού είναι ακόμα ενεργό. Εννοείται ότι δεν απαντάνε.
Όταν είχα ρωτήσει γιατί δεν φτιάχνουν μια σελίδα να πουλάνε online η υπάλληλος εκεί μου είπε ότι είναι εναντίον κάθε ηλεκτρονικού μέσου και διαφήμισης στο διαδίκτυο. Αγγελίες υπήρχαν μόνο σε έντυπα περιοδικά πχ Ήχος και τέτοια. Τόσο η δεκάδα, τόσο η πενηντάδα. Όταν ζήτησα μήπως έχετε USB stick πως και δεν με πήραν στο κυνήγι. Μόλις είχαν πρωτοβγεί αυτά. Μέχρι τέλος δεν υπήρχε η δυνατότητα πληρωμής με κάρτα. Χωρίς υπερβολή όλα αυτά που λέω. Είχα ευχαριστηθεί κασσέττες. πριν από την κασετεμπορική κάποιοι θα θυμούνται τον Πολύδωρα. στον ίδιο χώρο.
 


Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο το πακέτο !
Δεν είδα μια TDK AR ή SA ή ΜΑ ή αντίστοιχες Maxell ή Sony .
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Δεν έχει και κάτι ιδιαίτερο το πακέτο !
Δεν είδα μια TDK AR ή SA ή ΜΑ ή αντίστοιχες Maxell ή Sony .
Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε TDK D για δείγμα. Αν βρεις σε κάνα supermarket ξεχασμένο επαρχίας. Το θέμα είναι πόσο τις πουλάει ο τύπος
 

Μηνύματα
2.765
Reaction score
1.191
Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει ούτε TDK D για δείγμα. Αν βρεις σε κάνα supermarket ξεχασμένο επαρχίας. Το θέμα είναι πόσο τις πουλάει ο τύπος
Και γιατί να αγοράσεις καινούργιες ? Τσουβάλια μεταχειρισμένες TDK D μπορείς να βρεις. Με ένα καλό τρικέφαλο κασετόφωνο και σωστή πόλωση γράφονται μια χαρά. Δεν θα καταλάβεις διαφορά από την καινούργια (δεν λέμε για μασιμένη ταινία ή βρεγμένες ή μουχλιασμένες )
Αν βέβαια θέλεις να φτιάξεις κασέτες αναφοράς σε κανένα Dragon τότε ναι χρειάζεται καινούργια ταινία.
Προσωπικά αγοράζω τσουβάλια από κασέτες μεταχειρισμένες. 8 στις 10 είναι μια χαρά για ξαναγράψιμο και πολύ πιθανό να βρω TDK SF ή SA μέσα στο τσουβάλι.
Από την άλλη έχω και μεγάλη κάβα από NOS κασέτες που όμως δεν τις ανοίγω.
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Γούστα είναι αυτά και δεν έχεις άδικο. Δεν με ενδιαφέρει το μεταχειρισμένο προσωπικά. Δεν υπάρχει λόγος δηλαδή. Αφού είναι χόμπι πλέον όλο αυτό. Καλύτερα να ασχοληθώ με το Tidal master ή και ακόμα και το Spotify σε αυτήν την περίπτωση κάνοντας εγγραφές σε δίσκους ή USB.
 

ika

News
Μηνύματα
14.004
Reaction score
12.978
United Home Audio SuperDeck

View attachment 218612


…how does the SuperDeck sound?

In a word, “super.” Put on any recording you’re familiar with, sit back, and be amazed...

…as uncannily low in noise and tape-like in color, dynamic, and imaging as the Grand Master is (and it is the lowest-noise, most tape-like cartridge I’ve heard), the immediate difference in density of tone color, three-dimensional solidity of imaging (especially through MBL’s omnis), ramp-like dynamic smoothness, and instrumental, musical, and performance detail (such as Webster’s famous breathiness on tenor and the flutter of Mulligan’s reed on barione) was stunning...



90.000$
 


Μηνύματα
127
Reaction score
134
Θέλω να γράψω σε κασσέττες, διάφορα albums που τα έχω σε flac στον υπολογιστή.
Μουσική στο σπίτι δεν ακούω απο τον υπολογιστή. Ακούω από το παραδοσιακό δικάναλο σύστημα.
DAC δεν έχω, χρειάζεται να πάρω για αυτή τη δουλειά;
Θα υπάρξει ακουστή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα της εγγραφής στην κασσέττα απ΄ ότι να τα γράψω απευθείας μέσω του ενισχυτή δια της εξόδου των ακουστικών;
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο. Για να πάρεις έστω το ίδιο αποτέλεσμα θα πρέπει να έχεις πολύ σωστά εξοπλισμό , σωστές ρυθμίσεις με αβέβαιο για αυτό που θα ακούσουν στο τέλος τα αυτιά σου. . Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο
 

ika

News
Μηνύματα
14.004
Reaction score
12.978
Το αποτέλεσμα εξαρτάται και απο τον εξοπλισμό (κασσετόφωνο) που εχεις.
Πάντως μπορείς αντι για κασσέτα να κάνεις την ίδια εγγραφή σε CD. Δεν θα έχεις ουτε να αλλάζεις πλευρά, ούτε να περιμένεις ψάχνοντας να βρεις κάποιο κομμάτι, ουτε αναγκαστικά να ακους σειριακά τα κομμάτια
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.594
- ώς μεσο η κασέτα θα υποβαθμίσει την συνολική απόδοση ( λόγω κατώτερου s/n , έκταση στα άκρα του φάσματος κλπ ) . . . πρ΄όλα αυτα εγώ το κάνω παρεμβάλοντας ισοσταθμιστή ( σε κάθε τραγούδι άλλη καμπύλη , αναλόγως προσωπικού γούστου ) , φτιάχνοντας θεματολογικές συλλογές . . . οκ , σε δουλειά να βρισκόμαστε , αλλά μου αρέσει
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Τα κάνω και εγώ αυτά αλλά κυρίως για χόμπι. Όχι ότι στην τελική κερδίζω τίποτα. Μου αρέσει όμως. Οι καινούργιοι ενισχυτές δεν τα πάνε και τόσο καλά με τους ισοσταθμιστές αφού δεν έχουν είσοδο tape 2
 

Μηνύματα
127
Reaction score
134
Το αποτέλεσμα εξαρτάται και απο τον εξοπλισμό (κασσετόφωνο) που εχεις.
Πάντως μπορείς αντι για κασσέτα να κάνεις την ίδια εγγραφή σε CD. Δεν θα έχεις ουτε να αλλάζεις πλευρά, ούτε να περιμένεις ψάχνοντας να βρεις κάποιο κομμάτι, ουτε αναγκαστικά να ακους σειριακά τα κομμάτια
Προφανώς και θα μπορούσα να τα γράψω σε CD και να έχω όλες τις ευκολίες και την ποιότητα που αυτό παρέχει, αλλά τα θέλω σε κασσέττα ;). Είμαι μαζόχας :p
Η φάση με την κασσέττες είναι να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις (τύπος κασσέττας, ρύθμιση BIAS κλπ.)

Το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο. Για να πάρεις έστω το ίδιο αποτέλεσμα θα πρέπει να έχεις πολύ σωστά εξοπλισμό , σωστές ρυθμίσεις με αβέβαιο για αυτό που θα ακούσουν στο τέλος τα αυτιά σου. . Στην πραγματικότητα δεν νομίζω να αξίζει τον κόπο
Ας υποθέσουμε ότι το κασσετόφωνο είναι ποιοτικό 3κέφαλο. Και το σήμα περνάει μέσα απο καλό ενισχυτή με είσοδο tape 2. Το ζητούμενο είναι αν χρειάζεται DAC, για να πάρω καλύτερο αποτέλεσμα. Στην αναπαραγωγή της η κασσέττα δε θα δίνει αναλογικό αποτέλεσμα; Πόσο σωστό θα είναι αυτό; Χρειάζεται και η συμβολή ισοσταθμιστή;
 

Μηνύματα
113
Reaction score
49
Οχι δεν χρειάζεται ισοσταθμιστής. Το έγραψα για τον φίλο που τον χρησιμοποιεί. Διορθώνει βέβαια κάποιες κακές ηχογραφήσεις. Παλιά τα βινύλια δεν ήταν όλα καλά. Θυμάμαι που λέγαμε για τα χάλια ειδικά των Ελληνικών παραγωγών την φράση. "Σε λίγο καιρό θα μας πουλάνε τους δίσκους σε λαδόκολλα". Χάλια εξώφυλλα, χάλια ήχος.
 

ika

News
Μηνύματα
14.004
Reaction score
12.978
Ήδη ο Η/Υ έχει ένα DAC μιας βασικής ποιότητας, μέσω του οποίου πάει το αναλογικό σήμα για εγγραφή στο κασετόφωνο και από το οποίο DAC μπορείς να ακούς και τώρα μουσική από το στέρεο ή τον Η/Υ επίσης.
Ένα εξωτερικό DAC μπορεί να έχει γενικά καλύτερο ήχο από το υπάρχον στην μητρική του Η/Υ και με λογικό κόστος.
Αφού σου σρέσει να πειραματίζεσαι δοκίμασε και ένα εξωτερικό dacάκι
 
Last edited:


Μηνύματα
75
Reaction score
79
Θέλω να γράψω σε κασσέττες, διάφορα albums που τα έχω σε flac στον υπολογιστή.
Μουσική στο σπίτι δεν ακούω απο τον υπολογιστή. Ακούω από το παραδοσιακό δικάναλο σύστημα.
DAC δεν έχω, χρειάζεται να πάρω για αυτή τη δουλειά;
Θα υπάρξει ακουστή διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα της εγγραφής στην κασσέττα απ΄ ότι να τα γράψω απευθείας μέσω του ενισχυτή δια της εξόδου των ακουστικών;
Αν η κάρτα ήχου του υπολογιστή έχει έξοδο line θα πάρεις αρκετά καλό σήμα, φυσικά ένα εξωτερικό DAC θα είναι ακόμα καλύτερο. Η έξοδος ακουστικών έχει τελείως διαφορετικά χαρακτηριστικά. Και πάλι θα κάνεις δουλειά σου, και με ικανοποιητική ποιότητα για να κάνεις τις δοκιμές σου βέβαια.
Επίσης, αν γράψεις από έξοδο ακουστικών, μπορείς να μην παρεμβάλεις τον ενισχυτή, να πας κατευθείαν στην είσοδο του κασετοφώνου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.901
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top