Ποιο αυτοκίνητο κυρίως για την πόλη;

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Καλημέρα,
εφόσον σας ενδιαφέρουν και τα suv,θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο νέο opel mokka στην βασική έκδοση που στοιχίζει κάτω των 20000 euro.
Mακράν το ομορφότερο κατά την άποψη μου.
Το αγόρασα πριν ένα μήνα στην πιο πλούσια έκδοση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο κάθε άποψη.Καμμία σχέση με την πλαστικούρα των γιαπωνέζικων και η μεγάλη προσπάθεια της opel να ξαναμπεί γερά στο παιγνίδι.
Πρώην κάτοχος wv tiguan.
 

Μηνύματα
426
Reaction score
378
Γιατί το λες αυτό;

Μια σουκο υπάρχει παντού..

Φτιάχνεις μια μπαλαντεζα 20μετρη και πας όπου θες, σουκο θα βρεθεί.

Μιλάω με ηλεκτροκινητους, και δεν έχει τύχει να πάνε σε κάποιο ξενοδοχείο ή ενοικιαζομενα δωμάτια πχ Χαλκιδική που να μην είχαν το οκ να χρησιμοποιήσουν μια σουκο για το ev.

Βεβαίως κάποια ξενοδοχεία έχουν φορτιστές για τους πελάτες τους.

Αντίστοιχη είναι και η δική μου εμπειρία στο νησί, δεν υπήρξε πουθενά πρόβλημα φόρτισης, μια σουκο διεθεσαν όλοι, και βρέθηκε και ξενοδοχείο με φορτιστή.

Επίσης στα πάρκινγκ πλέον έχουν όλοι είτε φορτιστή, είτε διαθέσιμη μπριζα.

Στα ΑΒ Βασιλόπουλος σε όλη τη χώρα είναι εγκατεστημένοι φορτιστές.

Επίσης σε πολλά lidl, και σε άλλα μαγαζιά.
Κάνε εγκατάσταση την εφαρμογή PlugShare να δεις τι γίνεται.

Τι να πω, ρεύμα θέλει, ρεύμα υπάρχει παντού.

Να η δικιά μου μπαλαντεζα, 15μ 3*2.5mm, καλώδιο εξωτερικής χρήσης και βύσματα ομοίως.

View attachment 221591

Φυσικά δεν απαιτείται καθημερινή φόρτιση. Στο νησί, με χαμηλές ταχύτητες κίνησης, η αυτονομία ήταν στα 500χλμ.. Μια στις τόσες, ένα βράδυ, έμπαινε στην μπριζα. Σιγά τα ωά.
Για BELDEN την κόβω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Τα 208/2008 μοσχοπουλαν στη χώρα, ακόμα και οι ηλεκτρικές τους εκδόσεις.

Η εμφάνισή τους τραβάει κυρίως το γυναικείο πληθυσμό, πολύ πονηρό.. 😜🤣

Όταν τα οδήγησα, δεν μου άρεσαν οι αναρτήσεις τους, εμετός. Στα υπόλοιπα είναι όντως πολύ συμπαθητικά.

Το mokka είναι επίσης όμορφη επιλογή, πολύ ωραίο σουλούπι, δεν το έχω οδηγήσει όμως. Βγαίνει και σε ηλεκτρικό, αλλά τσιμπάει η τιμή του.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Γιατί το λες αυτό;

Μια σουκο υπάρχει παντού..

Φτιάχνεις μια μπαλαντεζα 20μετρη και πας όπου θες, σουκο θα βρεθεί.

Μιλάω με ηλεκτροκινητους, και δεν έχει τύχει να πάνε σε κάποιο ξενοδοχείο ή ενοικιαζομενα δωμάτια πχ Χαλκιδική που να μην είχαν το οκ να χρησιμοποιήσουν μια σουκο για το ev.

Βεβαίως κάποια ξενοδοχεία έχουν φορτιστές για τους πελάτες τους.

Αντίστοιχη είναι και η δική μου εμπειρία στο νησί, δεν υπήρξε πουθενά πρόβλημα φόρτισης, μια σουκο διεθεσαν όλοι, και βρέθηκε και ξενοδοχείο με φορτιστή.

Επίσης στα πάρκινγκ πλέον έχουν όλοι είτε φορτιστή, είτε διαθέσιμη μπριζα.

Στα ΑΒ Βασιλόπουλος σε όλη τη χώρα είναι εγκατεστημένοι φορτιστές.

Επίσης σε πολλά lidl, και σε άλλα μαγαζιά.
Κάνε εγκατάσταση την εφαρμογή PlugShare να δεις τι γίνεται.

Τι να πω, ρεύμα θέλει, ρεύμα υπάρχει παντού.

Να η δικιά μου μπαλαντεζα, 15μ 3*2.5mm, καλώδιο εξωτερικής χρήσης και βύσματα ομοίως.

View attachment 221591

Φυσικά δεν απαιτείται καθημερινή φόρτιση. Στο 35% της μπαταρίας, δεν ασχολούμαι με φόρτιση, μόνο αν φτάσει 20% ή πιο κάτω. Στο νησί, με χαμηλές ταχύτητες κίνησης, η αυτονομία ήταν στα 500χλμ.. Μια στις τόσες, ένα βράδυ, έμπαινε στην μπριζα. Σιγά τα ωά.
Κώστα, εγώ όταν δω να βάζει άλλος στο βενζινάδικο, προσπερνώ. Φαντάσου πως μου φαίνεται η ιδέα να είμαστε κάπου για σαββατοκύριακο -ένα αρκετά συνηθισμένο για εμάς σενάριο- να έχω παρκάρει 100 μέτρα από το δωμάτιο, γιατί εκεί βρήκα, και να ψάχνω που θα τη... βάλω. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
Κώστα, εγώ όταν δω και βάζει άλλος στο βενζινάδικο, προσπερνώ. Φαντάσου πως μου φαίνεται η ιδέα να είμαστε κάπου για σαββατοκύριακο -ένα αρκετά συνηθισμένο για εμάς σενάριο- να έχω παρκάρει 100 μέτρα από το δωμάτιο, γιατί εκεί βρήκα, και να ψάχνω που θα τη... βάλω. :p
Ε, όσο είναι αρχή, θέλει μια ενασχόληση με το θέμα.

Εγώ έπαιρνα τηλέφωνο στο ξενοδοχείο πριν κλείσω δωμάτιο, για να έχω τη διαβεβαίωση πως θα μου παρέχουν φόρτιση.
Καναδυό που μου είπαν "δεν γίνεται" είπα "ευχαριστώ γειά σας".

Το στάνταρ ήταν μόλις πήγαινα να ρωτούσα σε ποια θέση πάρκινγκ θα έχει διαθέσιμη σουκο. Πήγαινα, έβλεπα τη μπριζα, και έβαζαν μια κορινα ώστε να μη παρκάρει άλλος εκεί, και είχα στάνταρ θέση κάθε μέρα.

Εδώ σε ένα ξενοδοχείο που είχε θέσεις φορτισης:

IMG_20210808_131237.jpg



Εδώ σε άλλο ξενοδοχείο, που έβγαλαν μπριζα σε μια θέση που ήταν για μένα μόνο.

IMG_20210803_012501.jpg


Εδώ στο Βόλο, στο γνωστό ξενοδοχείο.

IMG_20210725_165843.jpg


Φάτσα κάρτα στην είσοδο, σε όλες τις περιπτώσεις ως τώρα. Ούτε ψάχνεις για θέσεις. Πιο πολύ ευκολία είναι τελικά, παρά δυσκολία.

Το ομοιο γίνεται σε μαγαζιά που έχουν φορτιστή. Όταν πάω σε lidl, ikea, praktiker, Leroy merlin, κλπ, δεν ψάχνω για θέση πάρκινγκ, πάω κατευθείαν στις θέσεις φόρτισης.
Ακόμα και σε καφετεριες, που έχουν θέσεις φόρτισης, το πάρκινγκ έχει γίνει παιχνίδι.

Τώρα βάζουν 10 θέσεις φόρτισης και στο Cosmos. Σούπερ.
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Γιατί το λες αυτό;

Μια σουκο υπάρχει παντού..

Φτιάχνεις μια μπαλαντεζα 20μετρη και πας όπου θες, σουκο θα βρεθεί.

Μιλάω με ηλεκτροκινητους, και δεν έχει τύχει να πάνε σε κάποιο ξενοδοχείο ή ενοικιαζομενα δωμάτια πχ Χαλκιδική που να μην είχαν το οκ να χρησιμοποιήσουν μια σουκο για το ev.

Βεβαίως κάποια ξενοδοχεία έχουν φορτιστές για τους πελάτες τους.

Αντίστοιχη είναι και η δική μου εμπειρία στο νησί, δεν υπήρξε πουθενά πρόβλημα φόρτισης, μια σουκο διεθεσαν όλοι, και βρέθηκε και ξενοδοχείο με φορτιστή.

Επίσης στα πάρκινγκ πλέον έχουν όλοι είτε φορτιστή, είτε διαθέσιμη μπριζα.

Στα ΑΒ Βασιλόπουλος σε όλη τη χώρα είναι εγκατεστημένοι φορτιστές.

Επίσης σε πολλά lidl, και σε άλλα μαγαζιά.
Κάνε εγκατάσταση την εφαρμογή PlugShare να δεις τι γίνεται.

Τι να πω, ρεύμα θέλει, ρεύμα υπάρχει παντού.

Να η δικιά μου μπαλαντεζα, 15μ 3*2.5mm, καλώδιο εξωτερικής χρήσης και βύσματα ομοίως.

View attachment 221591

Φυσικά δεν απαιτείται καθημερινή φόρτιση. Στο 35% της μπαταρίας, δεν ασχολούμαι με φόρτιση, μόνο αν φτάσει 20% ή πιο κάτω. Στο νησί, με χαμηλές ταχύτητες κίνησης, η αυτονομία ήταν στα 500χλμ.. Μια στις τόσες, ένα βράδυ, έμπαινε στην μπριζα. Σιγά τα ωά.
beldenακι????
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.652
beldenακι????
Όχι, ένα σιλικόνης για χρήση σε εξωτερικούς χώρους, με έγκριση για ήλιο και βροχή.
Μισό εβλό το μέτρο. Πάνω γράφει 32Α..
Σοβαρή μόνωση χρειαζεται, για να αντέχει στις καιρικές συνθήκες καλοκαιριού και χειμώνα.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Καλημέρα,
εφόσον σας ενδιαφέρουν και τα suv,θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο νέο opel mokka στην βασική έκδοση που στοιχίζει κάτω των 20000 euro.
Mακράν το ομορφότερο κατά την άποψη μου.
Το αγόρασα πριν ένα μήνα στην πιο πλούσια έκδοση και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος απο κάθε άποψη.Καμμία σχέση με την πλαστικούρα των γιαπωνέζικων και η μεγάλη προσπάθεια της opel να ξαναμπεί γερά στο παιγνίδι.
Πρώην κάτοχος wv tiguan.
Η ενδιαφερόμενη το είδε και ενθουσιάστηκε! Το Mokka έχει ήδη λάβει θέση δίπλα στα 2008 και Yaris Cross.
Ευχαριστώ για την επισήμανση, γιατί εγώ είχα μείνει στο -αδιάφορο- παλιό. :)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Η τετράδα των υποψηφίων κλείνει με το Renault Captur. Τρία στα τέσσερα μοντέλα γαλλικά. :)
Πιθανότατα το Captur θα περάσει πρώτο από test-drive: το Yaris Cross έρχεται στα τέλη του επόμενου μήνα, ενώ οι αντιπροσωπείες των Opel και Peugeot στη Χαλκίδα έχουν κλείσει, οπότε η διαδικασία αναγκαστικά θα γίνει στην Αθήνα.
 



Μηνύματα
55
Reaction score
16
Η τετράδα των υποψηφίων κλείνει με το Renault Captur. Τρία στα τέσσερα μοντέλα γαλλικά. :)
Πιθανότατα το Captur θα περάσει πρώτο από test-drive: το Yaris Cross έρχεται στα τέλη του επόμενου μήνα, ενώ οι αντιπροσωπείες των Opel και Peugeot στη Χαλκίδα έχουν κλείσει, οπότε η διαδικασία αναγκαστικά θα γίνει στην Αθήνα.
Φίλε μου απο τη στιγμή που παίζεις σε αυτή την κατηγορία είναι κρίμα να μην ρίξεις μια ματιά στο Ford puma με 8 χρόνια εργοστασιακή εγγύηση.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Οπως καθεις απο εμας, στο τελος θα παρει οποιο της γυαλισει. Πιθανως για καποιο γαλλικο b-suv την κοβω. Επισης γυναικα και κοντο αυτοκινητο δεν παιζει πλεον, ξεχαστε το. (Εδω που τα λεμε, δεν παιζει ουτε για αντρα πλεον.) Επισης, γυναικα και κορεατικο δεν παιζει ακομη, τουλαχιστον οχι εδω στα ΒΠ.

Κατα τα αλλα:
1. Ford puma mild hybrid, το καλυτερο ολων οδηγικα και με 8 χρονια εγγυηση.
2. Yaris cross hybrid, η σιγουρη (οικονομικα) λυση.
3. Καποιο καθαρα ηλεκτρικο αν ειναι early adopter.

Εγω τη δικη μου την πηγα να δει το puma, εκανε στροφη και μπηκε στο διπλα μαγαζι και παρηγγειλε το renegade. Ηθελε να γραφει 4 επι 4 ειπε. Αβυσσος...
 
Last edited:


Μηνύματα
303
Reaction score
432
Οταν υπαρχει puma,captur,2008 και διαφορα αλλα απορω που ασχολειστε με yaris cross...

Καταλοιπα του Ελληνα με τα γιαπωνια...
Εχω οδηγησει οοοοολα τα γιαρις πλην του τωρινου και ειναι κουβαδακια κανονικα.

Δηλαδη fiesta,clio,208,corsa ειναι σκαλες ανωτερα. Αμαν πχια!

Αναρωτιεμαι ειλικρινα με τι κριτηρια αγοραζουμε....

Επισης θα εκπλαγειτε αν οδηγησετε fiat 500x η 500l. Αλλα σορρυ τα φιατ σκουριαζουν και χαλανε τα ηλεκτρικα χαχαχα.

Βαλε και το tipo cross μεσα στην λιστα οπως και το fiesta το ψηλουλι που μου διαφευγει πως το ονομασανε.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μην της πεις μόνο που φτιάχνεται το μοκκα
Που, Κορέα; :D
Βαλε και το tipo cross μεσα στην λιστα οπως και το fiesta το ψηλουλι που μου διαφευγει πως το ονομασανε.
Puma ;)

Active δεν παιζει πλεον.
 
Last edited:

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Που, Κορέα; :D
1629987322556.png


Το Mokka παράγεται στο όμορφο Poissy, λίγο έξω από το Παρίσι, κι έχει πάρα πολλά κοινά με το αδερφάκι του Peugeot 2008 (η Opel εξαγοράστηκε από το γκρουπ PSA/Stellantis). Γι'αυτό γράφω παραπάνω ότι η τετράδα περιλαμβάνει τρεις Γαλλίδες και μια Γιαπωνέζα. :)
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
το προηγούμενο φτιάχνοταν κορέα σε εργοστάσιο της daewoo (chevrolet europe )

τώρα αυτό που αναφέρει ο συντοπίτης προφανώς αληθινό είναι απλά κρατάω μια επιφύλλαξη γιατί οι ενημερώσεις για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χώρα κατασκευής των αυτοκινήτων εμπεριέχουν αρκετές παπάτζες.

να δεις χαρτί και vin αυτοκινήτου να λέει made in germany και να το βλέπεις να μπαίνει στο πλοίο στο Durban.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
το προηγούμενο φτιάχνοταν κορέα σε εργοστάσιο της daewoo (chevrolet europe )

τώρα αυτό που αναφέρει ο συντοπίτης προφανώς αληθινό είναι απλά κρατάω μια επιφύλλαξη γιατί οι ενημερώσεις για την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ χώρα κατασκευής των αυτοκινήτων εμπεριέχουν αρκετές παπάτζες.

να δεις χαρτί και vin αυτοκινήτου να λέει made in germany και να το βλέπεις να μπαίνει στο πλοίο στο Durban.
Τυχαία προέκυψε το κύρος της γερμανικής αυτοκινητοβιομηχανίας; Ποιοι άλλοι στέλνουν τα αμάξια τους διακοπές για σαφάρι, πριν τα αποχωριστούν; :biggrin:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.064
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top