Προτάσεις για αποκλειστικό χώρο home cinema στο υπόγειο


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.271
Μια πρόχειρη αναλογία ταινιών που βγαίνουν σε 2.35:1 με αυτές σε 16:9, ήταν περίπου 70/30 το μακρινό 2005 σε θέμα που είχε ανοίξει στο avsforum. Φαντάζομαι από τότε δεν πρέπει να υπάρχει δραματική αλλαγή.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.706
Τώρα λες...
Δεν έχω καμία ανάγκη να αποδείξω τι ξέρω και τι κατάλαβα.

Δε θα στα αραδιασω αυτά που έλεγες πριν,
Δεν άλλαξα τίποτα σε όσα λέω. Εσύ καταλαβαίνεις ότι θες.

Αυτό που το είπα τώρα;
Είπες ότι τα panel είναι τάδε και σύμφωνα με τον τάδε πίνακα πρέπει να κάνουμε αυτό. Ψάξε.

Βγάζεις και στατιστικές για τα σπίτια των αλλωνων.
Μόνο σου τα είπες σε προηγούμενη σελίδα. Εγώ δεν έβγαλα τίποτα.

Αϊντε παράτα μας, αρκετά ασχολήθηκα με σένα.
Αν μου έκανες και χάρη ζητώ συγνώμη που σπατάλησα το χρόνο σου.

Δεν αξίζεις το διάλογο
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε και πάμε παρακάτω.
Τώρα το τι αξίζω δεν θα το κρίνεις εσύ που δεν ξέρεις απολύτως τίποτα για μένα.
Μαζέψου κάποια στιγμή.


----------


Σε άλλα νέα, εχθές είδα σε μια 75αρα το Those who wish me dead σε κάδρο 2.35.
Νομίζω πως δεν θα είχε διαφορά να το έβλεπα σε tablet στα χέρια.
 
Last edited:

D

debianfox

Guest
για να μη μαλωνουμε, εχω μια προταση....πριν απ ολα, ενας πληρης οφθαλμολογικος ελεγχος....οπτικα πεδια, οπτικη περιμετρια κ δη εγχρωμος,σε οφθαλμολογικο κεντρο ωστε να γνωριζουμε την καλυτερο γωνια θεασης ,κ το ευροας κεντρικης κ περιφερικης ορασης μας, καθοτι εχει σχεση κ ο οφθαλος του καθ ενος μας, αλλα κ η αποσταση των οφθαλων, το σχημα της κεφαλης το βαθος του κογχου,και οι διαθλαστικες ανωμαλιες--πρεσβυωπια μυωπια αστιγματισμος- που με διορθωση αλλαζουν σε καποιο βαθμο το ευρος πεδιου ορασης...επισης μια ακριβης κ πληρης οφθαλμολογικη εξεταση για την διακριτικη ικανοτητα του οθφαλμου μας κ επομενως την οπτικη οξυτητα..αυτο αφορα την αποσταση ορασης των pixel...περαν αυτων κ ενα τυμπανογραμμα ακουογραμμα για να ξερουμε αν ακουμε ολες τις συχνοτητες το ιδιο στα 0-20 db , διοτι συνηθεστατα βρισκονται καποιες συχνοτητες, συνηθως οι μεσουψηλες στα 30-40db κ μετα μαλωνουμε για το στε ενισχυτων ηχειων ποιο ειναι πιο καλο...
η επιστημη εχει λυσεις για ολα..
υπ οψιν αλλα το ευρος ορασης σε καθετο επιπεδο κ αλλο σε οριζοντιο
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Προφανώς το 2,35:1 είναι ανώτερο του 16:9 (εφόσον το περιεχόμενο είναι βελτιστοποιημένο για αυτό) δεν καταλαβαίνω όμως το δράμα, όταν ο χριστιανός μπορεί να έχει και τα δύο ...

Τα λεφτά είναι το πρόβλημα του ανθρώπου όχι το aspect ratio (άσε που εξακολουθούμε να μην ξέρουμε το περιεχόμενο που θα βλέπει ο ανθρωπος εκει).

Για το budget έχουμε καποια άλλη ιδέα να του δώσουμε ?

Πχ αν αντί για τα kali πάει σε jbl 308p mk2 μπορεί στα 10 τεμάχια να βγάλει σχεδόν δυο 12αρια monoprice subs, θa κάνει και λίγο παζάρι στον αντιπρόσωπο της συμφοράς (@daharis666) και βρήκαμε 2,5 χιλιαρικάκια extra.

Άλλο, κάνει λίγο υπομονή για τον avr να δει τους onkyo που έχουν (?) και σωστές hmpi 2.1 αλλά και dirac (πες 2k-3k)

@alexis και @loggeo απο οτι κατάλαβα συμφωνουν για projector στον 9400 , Μπορει με 2-3κ παραπάνω να πάει κάπου καλύτερα ? Τι αλλο όμως θα χρειαστεί , ας δώσουμε στον ανθρωπο (και όχι μόνο) μια ρεαλιστική εικόνα στα λεφτά του. Θέλει πχ ups , θέλει video processor, θέλει πισι αγκαλια (για πηγές πχ), θέλει bluray, θέλει .. , θέλει ... κοκ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
έχουμε στρουμώξει άλλα και άλλα μπάτζετ....και κολλάμε σε χαζομάρες βλέπω εγώ

προσωπικά και από την στιγμή που υπάρχουν παιδιά στο σπίτι που θα λιώσουν στο gaming....θα πήγαινα ανετότατα σε έναν optoma uhd35....να πάνε να τον σκίσουν χωρίς φόβο-τσιγκουνιές στην λάμπα

από εκεί και ύστερα υγεία να υπάρχει....το σπορ μας συνεχίζεται.....όλα αλλάζουν


τα jbl 308 είναι η καλύτερη επόμενη επιλογή....στο μισό κόστος....

το δώμα είναι μικρό....γεμίζει πανεύκολα με ήχο

μην τα κάνουμε δύσκολα τα πράγματα

ο άνθρωπος ήρθε εδώ για βοήθεια μετά την ήττα από τον ''ειδικό'' που σβούριξε το κεφάλι του.....και τον έχασαν και από πελάτη με τις εκτός προδιαγραφών λογικής προσφορά που του έδωσαν

και κάνουμε ακριβώς τα ίδια
 


Μηνύματα
146
Reaction score
35
Τα λεφτά είναι το πρόβλημα του ανθρώπου όχι το aspect ratio (άσε που εξακολουθούμε να μην ξέρουμε το περιεχόμενο που θα βλέπει ο ανθρωπος εκει).
Έχω αναφέρει παραπάνω πως προτιμώ 16:9, γιατί και εγώ βλέπω αρκετό 16:9 περιεχόμενο (πχ αθλητικά events) αλλά και αρκετά από τα παιδικά είναι 16:9 (δε βλέπουν μόνο Pixar και Disney)
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
Έχω αναφέρει παραπάνω πως προτιμώ 16:9, γιατί και εγώ βλέπω αρκετό 16:9 περιεχόμενο (πχ αθλητικά events) αλλά και αρκετά από τα παιδικά είναι 16:9 (δε βλέπουν μόνο Pixar και Disney)
Κανα playstation / xbox θα βάλεις για τα παιδιά (λέμε τώρα!) ?
 


D

debianfox

Guest
''''''ο άνθρωπος ήρθε εδώ για βοήθεια μετά την ήττα από τον ''ειδικό'' που σβούριξε το κεφάλι του.....και τον έχασαν και από πελάτη με τις εκτός προδιαγραφών λογικής προσφορά που του έδωσαν

και κάνουμε ακριβώς τα ίδια'''''
ευκολα κανουμε πολλες φορες το λαθος να μιλαμε ελαφρα τη καρδια για τα λεφτα των αλλων...οταν προκειται ομως για τα δικα μας αλλαζουν τα γραμματα.....ο μπιλλ κλιντον ειχε πει, οταν ακουτε καποιον να λεει πως δεν υπαρχει προβλημα χρηματων, δεν εννοει τα δικα του αλλα τα δικα σας λεφτα.....καθ οτι οταν προκειται για τα δικα μας λεφτα ΠΑΝΤΑ υπαρχει προβλημα, ειτε εχουμε λιγα ειτε πολλα
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
''''''ο άνθρωπος ήρθε εδώ για βοήθεια μετά την ήττα από τον ''ειδικό'' που σβούριξε το κεφάλι του.....και τον έχασαν και από πελάτη με τις εκτός προδιαγραφών λογικής προσφορά που του έδωσαν

και κάνουμε ακριβώς τα ίδια'''''
ευκολα κανουμε πολλες φορες το λαθος να μιλαμε ελαφρα τη καρδια για τα λεφτα των αλλων...οταν προκειται ομως για τα δικα μας αλλαζουν τα γραμματα.....ο μπιλλ κλιντον ειχε πει, οταν ακουτε καποιον να λεει πως δεν υπαρχει προβλημα χρηματων, δεν εννοει τα δικα του αλλα τα δικα σας λεφτα.....καθ οτι οταν προκειται για τα δικα μας λεφτα ΠΑΝΤΑ υπαρχει προβλημα, ειτε εχουμε λιγα ειτε πολλα
συνηθισμένο φαινόμενο σε κάθε νήμα του σάιτ.....

ψαρόβαρκα ψάχνεις...με κότερο φεύγεις :biggrin:
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.853
Reaction score
4.601
...ο μπιλλ κλιντον ειχε πει, οταν ακουτε καποιον να λεει πως δεν υπαρχει προβλημα χρηματων, δεν εννοει τα δικα του αλλα τα δικα σας λεφτα.....καθ οτι οταν προκειται για τα δικα μας λεφτα ΠΑΝΤΑ υπαρχει προβλημα, ειτε εχουμε λιγα ειτε πολλα
1631694128461.png


Αν δεν κάνω λάθος το original ειναι αυτό :)

Πιθανόν, τώρα παίζουν στο PC και στα tablet.
Συνεπως ψάχνουμε και projector που να μπορεί να "παίξει" με σχετική αξιοπρεπεια παιχνιδάκια σε 4k (όπως ο optoma uhd35 που πρότεινε ο εθνικός μας προμηθευτής!).
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
τέλεια...στα μπετά είσαι ακόμα :party:

μονοκατοικία?

τα παιδιά τι ηλικίες έχουν? αγοράκια-κοριτσάκια?
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.541
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top