Υπόθεση εργασίας: 2 ή 4 Atmos οροφής σε μικρό χώρο;

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Όπως λέει κι ο τίτλος. Ας υποθέσουμε οτι αλλάζω το σύστημα στην καμαρούλα μου και βάζω Άτμος.
Ό χώρος μικρούλης, τα "κάτω" ηχεία 5 και η απόσταση του ακροατή - θεατή από τον πίσω του τοίχο στα 125-135 εκ. , με το ταβάνι στα 285 εκ, επομένως τα Άτμος ηχεία 30-40 εκ. πιο χαμηλά.
Θα είχε νόημα το στρίμωγμα 4 ηχείων οροφής σε τέτοια περίπτωση (οριακά εντός-εκτός προδιαγραφών), με το πίσω βέβαια να στηρίζεται στον πίσω τοίχο ή στην οροφή οριακά δίπλα σ' αυτόν; Ή η by the book - σωστή τοποθέτηση ενός ζεύγους πάνω - λίγο μπροστά από τη θέση ακρόασης είναι σωστότερη;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Όπως λέει κι ο τίτλος. Ας υποθέσουμε οτι αλλάζω το σύστημα στην καμαρούλα μου και βάζω Άτμος.
Ό χώρος μικρούλης, τα "κάτω" ηχεία 5 και η απόσταση του ακροατή - θεατή από τον πίσω του τοίχο στα 125-135 εκ. , με το ταβάνι στα 285 εκ, επομένως τα Άτμος ηχεία 30-40 εκ. πιο χαμηλά.
Θα είχε νόημα το στρίμωγμα 4 ηχείων οροφής σε τέτοια περίπτωση (οριακά εντός-εκτός προδιαγραφών), με το πίσω βέβαια να στηρίζεται στον πίσω τοίχο ή στην οροφή οριακά δίπλα σ' αυτόν; Ή η by the book - σωστή τοποθέτηση ενός ζεύγους πάνω - λίγο μπροστά από τη θέση ακρόασης είναι σωστότερη;
δύσκολο για 4 στον χώρο σου

για μένα ή βάζεις 2 για άτμος ή το γυρνάς σε τοποθέτηση auro (αν θέλεις ντε και καλά για 4)
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.064
Εσύ πες τα μου από κοντά, για καφέ μετά το μαγαζί το μεσημέρι, έρχομαι... :offtopic:
τέτοια ώρα που μου το λες >:( θα πάρεις τα.....:biggrin:

έχω δουλειά σε ένα γραφείο μετά τις 2
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.324
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top