Πόσο αληθινό είναι το ηχητικό αποτέλεσμα σε ένα hifi όταν αυτό φιλτράρεται μέσα από πολλά ψηφιακά και αναλογικά στάδια;

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δεν υπάρχει περίπτωση , η κονσέρβα να ακουστεί έστω εφάμιλλα του αρχικού γεγονότος. Δεν γίνεται με κανέναν τρόπο.
Ας μην κυνηγάμε την ουρά μας.
Το αληθινό γεγονός έχει τόσο μεγάλη δυναμική περιοχή-δυναμικό εύρος , η οποία είναι απλά αδύνατον να συλληφθεί από μικρόφωνα ,εξοπλισμό και να αποτυπωθεί και εν συνεχεία να αναπαραχθεί με το ίδιο δυναμικό εύρος .
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μήπως όλα τα πρόσθετα είναι μέρος του καταναλωτισμού και όχι της καλύτερης αναπαραγωγής και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις; Ζητώ συγνώμη για τις ανησυχίες αλλά συνέχεια κάτι λείπει από την αλυσίδα, είτε είναι αυτό ένας audio processor, ή ενας αριθμός ηχείων ή subwoofers, είτε ένα dac με περισσότερη λεπτομέρεια, είτε ένα phono που να δώσει το κατιτίς παραπάνω κτλ κτλ. Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να τα βάλει όλα αυτά θα ακούσει αυτό που ήθελε να ακούσει ο δημιουργός ή θα ακούσει αυτό που θέλει η βιομηχανία της μουσικής και των στερεοφωνικών;
Δεν νομίζω ότι η βιομηχανία των high end συσκευών επιθυμεί να βάλεις προσέσορα, dsp,ενεργά, subs και φροντίδα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μήπως όλα τα πρόσθετα είναι μέρος του καταναλωτισμού και όχι της καλύτερης αναπαραγωγής και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις; Ζητώ συγνώμη για τις ανησυχίες αλλά συνέχεια κάτι λείπει από την αλυσίδα, είτε είναι αυτό ένας audio processor, ή ενας αριθμός ηχείων ή subwoofers, είτε ένα dac με περισσότερη λεπτομέρεια, είτε ένα phono που να δώσει το κατιτίς παραπάνω κτλ κτλ. Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να τα βάλει όλα αυτά θα ακούσει αυτό που ήθελε να ακούσει ο δημιουργός ή θα ακούσει αυτό που θέλει η βιομηχανία της μουσικής και των στερεοφωνικών;
Πάρε καλά ακουστικά...Απαλείφεται - ιδίως με τα in-ear monitors - το φίλτρο από την ακουστική συμπεριφορά του δωματίου που είναι το πλέον σημαντικό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Δεν νομίζω ότι η βιομηχανία των high end συσκευών επιθυμεί να βάλεις προσέσορα, dsp,ενεργά, subs και φροντίδα.
Αυτό σηκώνει μεγάλη συζήτηση πιστεύω αλλά δεν έχω την βαρύτητα λόγω ότι δεν έχω την ακουστική εμπειρία με high end εξοπλισμό.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν υπάρχει περίπτωση , η κονσέρβα να ακουστεί έστω εφάμιλλα του αρχικού γεγονότος. Δεν γίνεται με κανέναν τρόπο.
Ας μην κυνηγάμε την ουρά μας.
Το αληθινό γεγονός έχει τόσο μεγάλη δυναμική περιοχή-δυναμικό εύρος , η οποία είναι απλά αδύνατον να συλληφθεί από μικρόφωνα ,εξοπλισμό και να αποτυπωθεί και εν συνεχεία να αναπαραχθεί με το ίδιο δυναμικό εύρος .
Αυτό είναι σίγουρο πιστεύω.
Η έρευνα όμως από αυτό το πανεπιστήμιο στην Ιαπωνία, που νομίζω πως είναι και η μοναδική, γεννά τα ερωτήματα που έβαλα παραπάνω.

Τουλάχιστον σε εμένα.

Μέχρι που μπορεί να καταλάβει ο ανθρώπινος εγκέφαλος ή το ακουστικό μας σύστημα ότι αυτό που ακούει είναι αναπαραγωγή και όχι παραγωγή; (αριθμός ηχείων)

Στα πόσα ηχεία φτάνει στο ταβάνι του και πλέον δεν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω;

Πόσο σημαντικός είναι ο τρόπος ηχογράφησης;
Δηλαδή ποιός είναι ο βελτιστος συνδυασμός τρόπου εγγραφής - αριθμός ηχείων βάση των δυνατοτήτων μας;

Αυτό που ξεκίνησαν οι Ιάπωνες το βρίσκω συναρπαστικό γιατί θα βάλει ένα τέλος στο αριθμό ηχείων που πραγματικά χρειαζόμαστε.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αυτό είναι σίγουρο πιστεύω.
Η έρευνα όμως από αυτό το πανεπιστήμιο στην Ιαπωνία, που νομίζω πως είναι και η μοναδική, γεννά τα ερωτήματα που έβαλα παραπάνω.

Τουλάχιστον σε εμένα.

Μέχρι που μπορεί να καταλάβει ο ανθρώπινος εγκέφαλος ή το ακουστικό μας σύστημα ότι αυτό που ακούει είναι αναπαραγωγή και όχι παραγωγή; (αριθμός ηχείων)

Στα πόσα ηχεία φτάνει στο ταβάνι του και πλέον δεν υπάρχει λόγος να βάλεις παραπάνω;

Πόσο σημαντικός είναι ο τρόπος ηχογράφησης;
Δηλαδή ποιός είναι ο βελτιστος συνδυασμός τρόπου εγγραφής - αριθμός ηχείων βάση των δυνατοτήτων μας;

Αυτό που ξεκίνησαν οι Ιάπωνες το βρίσκω συναρπαστικό γιατί θα βάλει ένα τέλος στο αριθμό ηχείων που πραγματικά χρειαζόμαστε.
Τώρα η συζήτηση παίρνει φωτιά. Συμφωνώ 1000% με όλη την τοποθέτηση του @alexis και ειδικότερα με την τελευταία πρόταση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μήπως όλα τα πρόσθετα είναι μέρος του καταναλωτισμού και όχι της καλύτερης αναπαραγωγής και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις; Ζητώ συγνώμη για τις ανησυχίες αλλά συνέχεια κάτι λείπει από την αλυσίδα, είτε είναι αυτό ένας audio processor, ή ενας αριθμός ηχείων ή subwoofers, είτε ένα dac με περισσότερη λεπτομέρεια, είτε ένα phono που να δώσει το κατιτίς παραπάνω κτλ κτλ. Αν κάποιος φτάσει στο σημείο να τα βάλει όλα αυτά θα ακούσει αυτό που ήθελε να ακούσει ο δημιουργός ή θα ακούσει αυτό που θέλει η βιομηχανία της μουσικής και των στερεοφωνικών;
Αυτό που λες έχει να κάνει ξεκάθαρα με τη πίστη πιστότητα αναπαραγωγής που σωστά λένε κάποιοι, και δεν αφορά τόσο των αριθμό μηχανημάτων αλλά την σωστή εγκατάσταση ηχείων, subs, δωμάτιο κλπ.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@ alexis Απλό παράδειγμα που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.
Είναι εθνική εορτή. Παρελαύνει η μπάντα του Δήμου , με όλα τα όργανα που έχει . Ακούγεται από τετράγωνα μακριά , ξέρεις ότι είναι live το νιώθεις , δεν ξέρεις τι παίζει ακριβώς αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι είναι μία μουσική μπάντα που παίζει εκείνη την στιγμή , όχι κονσέρβα. Αυτό είναι δεδομένο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
@ alexis Απλό παράδειγμα που δεν επιδέχεται αμφισβήτησης.
Είναι εθνική εορτή. Παρελαύνει η μπάντα του Δήμου , με όλα τα όργανα που έχει . Ακούγεται από τετράγωνα μακριά , ξέρεις ότι είναι live το νιώθεις , δεν ξέρεις τι παίζει ακριβώς αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι είναι μία μουσική μπάντα που παίζει εκείνη την στιγμή , όχι κονσέρβα. Αυτό είναι δεδομένο.
Δεν μιλάω για εξωτερικό χώρο που εκεί θες τιτανοτεράστια ηχεία και γραμμή από τη ΔΕΗ για τους ενισχυτές και πάλι ΔΕΝ.

Αναφέρομαι σε κλειστούς χώρους και νορμάλ εντάσεις.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Αλήθεια, γιατί κανείς τενεκές αντιστοίχως δεν παραπονείται ότι λχ η φωτογραφία δεν αποτελεί πραγματικά και απόλυτα ρεαλιστική αναπαράσταση του απεικονιζομένου θέματος;
Διότι η εικόνα αίρει τη φαντασία.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
αν το τελικό αποτέλεσμα που ακούμε στο σύστημα μας είναι κοντά στο αληθινό
και απλά ένας ενισχυτής με 2 ηχεία να σου δώσει αυτό που θέλεις να ακούσεις;
Ποιο από τα δύο είναι τελικά το ζητούμενο;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Αλήθεια, γιατί κανείς τενεκές αντιστοίχως δεν παραπονείται ότι λχ η φωτογραφία δεν αποτελεί πραγματικά και απόλυτα ρεαλιστική αναπαράσταση του απεικονιζομένου θέματος;
Αν και το άρχισα για τον ήχο το ίδιο ισχύει σε άλλη βάση σύγκρισης και για την φωτογραφία. Απλά στην φωτογραφία ο δημιουργός του αντικειμένου δεν είναι μόνο ένας συνθέτης. Το ίδιο και στον κινηματογράφο. Η φωτογραφία όμως έχει πιο ευρεία διάσταση. Ας αφήσουμε το thread καθαρά για τον ήχο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Με τα σωστά καλώδια όλα γινονται, ζωντανεύει η ορχήστρα, σε βαθμό που μυρίζεις τα βγιολιά.

Με την σωστή οπτική ίνα δε, την καλή την τζαμένια, τα ηχοχρώματα επιτέλους γεμίζουν το χώρο σα να σνιφαρες Ελ ες Ντι.



ΥΓ.
Άμα είναι να βρίσετε τώρα, βάλτε τουλάχιστον Ότο κορεκτ.

FB_IMG_1632329163867.jpg
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ποιο από τα δύο είναι τελικά το ζητούμενο;
Έλα μου ντε; Εγώ λέω αυτό που είχε ο δημιουργός στο αυτί του όταν το δημιούργησε και αυτό που επίσης ενέκρινε όταν το άκουσε να εκτελείται από την ορχήστρα ώστε να προχωρήσει σε εγγραφή.
Επίσης το ερώτημα αυτό προήλθε και από την χρήση πολλών μηχανημάτων βελτίωσης του ήχου για να επιτευχθεί η πιστότερη εκτέλεση στην διαδρομή από την πηγή στο ηχείο και από εκεί στο αυτί μας. Με λίγα λόγια είμαστε εκπαιδευμένοι να ακούμε σωστά από μόνοι μας ή πρέπει ένα μηχάνημα να μας δείξει τον τρόπο. Ζητάω δύσκολα το ξέρω. Ίσως αυτό που ζητάω τελικά να μην είναι και το βέλτιστο για τα αυτιά μου και τα αυτιά όλων μας.
 
Last edited:




Μηνύματα
204
Reaction score
461
Εχω ενα γνωστό που είναι σκηνοθέτης και δεν μπορεί να χαλαρώσει και να απολαύσει μια ταινία γιατί κάθεται, παρατηρεί τις ατέλειες χαλώντας όλη τη μαγεία του κινηματογράφου (λάθος φωτισμός, λάθος σκιές κτλ κτλ). Παρομοίως και με εναν φιλο που συνθέτει μουσική.......
Πριν απο κάποια χρονια λοιπόν έπιασα τον εαυτό μου να διυλίζει τον κώνωπα προσπαθώντας να βρει ατέλειες στο σύστημα επηρεασμένος απο τα άρθρα που διάβαζα κατα καιρούς σε φόρουμ και ειδικο τύπο (λαμπες, καλωδια κτλ). Εκοψα λοιπόν μαχαίρι το σεφαρισμα και τα περιοδικα και άρχισα ξανα να απολαμβάνω τη μουσική και τις ατέλειες του συστήματος μου.... τις οποίες παρεμπιπτόντως σταμάτησα να βλέπω/ακούω.....
Φαντάσου τι ζόρι τραβάνε οι γυναικολόγοι..😅
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top