AV Preamplifier/Processor για τον φτωχό κόσμο υπάρχει

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Καλησπέρα σε όλους

Τώρα που πήραμε και Nvidia Shield TV Pro κάτι σε φθηνό av preamplifier/Processor υπάρχει και για μας τους κοινούς θνητούς; Το φέρνω απο εδώ το φερνω απο κει αλλα δεν μου βγαίνουν τα κουκιά. Το μικρότερο σε κόστος που βρίσκω είναι ο Marantz AV7706 αλλα δεν ξέρω τι χάνω σε ποιότητα απο λύσεις πιο ακριβές.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Ναι για ενεργά αναφέρομαι. Είναι μονόδρομος πια τα ενεργά δεν γυρίζω πίσω. Και θέλω xlr συνδέσεις. Είναι ο AV7706 ένα μηχάνημα που θα μπορεί να με συντροφεύει αρκετά χρόνια από θέμα υποστήριξης νέων φόρμα και features Ρωτάω γιατί για μένα 2+ χιλιάρικα είναι αρκετά λεφτά.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Ναι το αντιλαμβάνομαι , ότι το κόστος είναι σοβαρό για τον περισσότερο κόσμο.
Δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι.
Αν εξαιρέσουμε το audyssey που δεν αρέσει εδώ , αλλά , στην χειρότερη , κάνεις ένα calibration Μόνος σου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Ναι το αντιλαμβάνομαι , ότι το κόστος είναι σοβαρό για τον περισσότερο κόσμο.
Δεν νομίζω ότι χάνεις κάτι.
Αν εξαιρέσουμε το audyssey που δεν αρέσει εδώ , αλλά , στην χειρότερη , κάνεις ένα calibration Μόνος σου.
Εχω UMIK-1 με REW οπότε καλά πάμε εκεί. Βέβαια για την ώρα έχω 2 ηχεία και 2 subs αλλα σιγα σιγα θα μπουν και άλλα. Βέβαια με ανώτερο αριθμό το 5.2.4 γιατί το σαλόνι δεν χωράει περίσσότερα.
 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.004
Reaction score
6.775
Εχω UMIK-1 με REW οπότε καλά πάμε εκεί.
Αυτό δεν σημαίνει ότι μπορείς να κάνεις ισοστάθμιση.

Ακόμη κι αν υποθέσουμε πως έχεις τις γνώσεις (ή τις αποκτάς εδώ από τον γκουρού), τα φίλτρα που θα προκύψουν που θα ζουν; Όχι ότι δεν υπάρχουν λύσεις, απλά πρέπει να το λάβεις υπόψιν, γιατί αλλιώς θα "ξεμείνεις" με το Audyssey.

Και αυτό για δικάναλο, γιατί για πολυκάναλο μάλλον μπλέκει αρκετά το πράγμα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Είτε είσαι με υπολογιστή είτε με κάποιον AVR ολοκλήρωσε το bed layer σου, δηλαδή τα 5 κάτω ηχεία και τα 2 subs, μετά πας σε κάποιον AVP και τέλος τα Atmos.

Αυτά συμβαίνουν όταν επιλέγουμε actives.
Πριν μπούμε στα active πρέπει να ξεκαθαρίσουμε με τον εαυτό μας αν θέλουμε - μπορούμε να δώσουμε 3000€ - 4000€ για AVP.

Τα 300€, 400€, 500€ κλπ το κάθε ηχείο δεν θα είναι θέμα, εύκολα ή δύσκολα. Το αγγούρι 🥒 στο τέλος περιμένει.
 
Last edited:

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.977
Reaction score
2.911
Είτε είσαι με υπολογιστή είτε με κάποιον AVR ολοκλήρωσε το bed layer σου, δηλαδή τα 5 κάτω ηχεία και τα 2 subs, μετά πας σε κάποιον AVP και τέλος τα Atmos.

Αυτά συμβαίνουν όταν επιλέγουμε actives.
Πριν μπούμε στα active πρέπει να ξεκαθαρίσουμε με τον εαυτό μας αν θέλουμε - μπορούμε να δώσουμε 3000€ - 4000€ για AVP.

Τα 300€, 400€, 500€ κλπ το κάθε ηχείο δεν θα είναι θέμα, εύκολα ή δύσκολα. Το αγγούρι στο τέλος περιμένει.
Σε βάθος χρόνου μπορώ αρκεί να το αποφασίσω. Το όνειρο είναι ενας trinnov αλλα δεν υπάρχουν τα γκαφρα για τέτοια επένδυση. Γιατί αν υπήρχαν θα υπήρχε και ο dedicated χώρος για το σύστημα. Για αυτό κοιτάω av pre ως λύση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Σε βάθος χρόνου μπορώ αρκεί να το αποφασίσω. Το όνειρο είναι ενας trinnov αλλα δεν υπάρχουν τα γκαφρα για τέτοια επένδυση. Γιατί αν υπήρχαν θα υπήρχε και ο dedicated χώρος για το σύστημα. Για αυτό κοιτάω av pre ως λύση.
Αφού μπορείς προχώρα.
Όταν έρθει η ώρα πάρε και έναν used Anthem, Arcam ή JBL Synthesis και θα είσαι άρχοντας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.152
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top