Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660


Είναι λίγο μακρύ, αλλά πρέπει να το δείτε..

Κουφε, εσένα θα σ' αρέσει πολύ..
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πήγαμε στο golden hall που ήταν μαζεμένα αρκετά evs που κυκλοφορούν στη χώρα μας. Όχι όλα, δεν είδα Πεζό, Νισάν, Σμαρτ, Μίνι και άλλα.

Στον Άκη αρέσουν τα Γαλλικά, είναι φιλαράκι του Μακρόν αλλά δεν είχε.

Εμένα μου άρεσε το μικρό Χόντα-σαν.

Μετά είδαμε τις τιμές και φύγαμε.

Φωτό δε βγάλαμε, σόρρυ.

Λέμε να ανέβουμε Θεσ/κη να μας πάει βόλτα με το δικό του αυτός με τα ενεργά.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Rafale, Belharra, Megane!
Συμβατοτητα στο φουλ :laugh:



F3804B33-E66B-4C5D-B059-D321B1D21C98.jpeg


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Λέμε να ανέβουμε Θεσ/κη να μας πάει βόλτα με το δικό του αυτός με τα ενεργά.
Βεβαίως!


Απλώς εξαιρετικό!
Μακάρι να το φέρουν Ελλάδα, γιατί οι παπαρες το ζοε δε το έφεραν, τα όρθια βοδγια...
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Βεβαίως!



Απλώς εξαιρετικό!
Μακάρι να το φέρουν Ελλάδα, γιατί οι παπαρες το ζοε δε το έφεραν, τα όρθια βοδγια...
ωγαίο είναι αλλά δεν λέει τίποτα για 4κίνηση οπότε νπνγ και αυτό.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πάντως στην ανάλυση του Κώστα στην προηγούμενη σελίδα ξεχάστηκαν τα νέα Κορεάτικα αμιγώς ηλεκτρικά (εννοώ και σχεδιασμένα από την αρχή ως ηλεκτρικά), δηλαδή τα Hyundai Ioniq 5 και Kia EV6 που έρχονται σύντομα. Είναι και το Genesis αλλά δεν νομίζω να το δούμε εμείς εδώ.

Αισθητικά προσωπικά το EV6 το βρίσκω άθλιο, το Ioniq όμως δεν είμαι σίγουρος, θέλω να το δω από κοντά. Κατά τα άλλα νομίζω είναι αρκετά αξιόλογες προτάσεις, με καλά specs και αρκετές επιλογές όσον αφορά τη μπαταρία, τις επιδόσεις κλπ.
 




Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Είδες το βίντεο στο ποστ #3.242?
Θα το δω προσεκτικά μετά γιατί βγάζω μεροκάματο τώρα. Βασικά φαίνεται να έχουν πάρει τις πρακτικές που χρησιμοποιούμε στο agile software development και τις έχουν εφαρμόσει (on steroids, μάλιστα) σε όλο το production line. o_O
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Σήμερα οδήγησα (για δοκιμή) έξτρα χαλαρά στο γκαζι, χωρίς να νιώθεις επιτάχυνση δηλαδή, πρακτικά σαν όλους τους υπόλοιπους στα φανάρια...

Θα ήταν ευτυχισμένη η γυναίκα μου αν πήγαινα πάντα έτσι... 😂

Δεν πήγαινα αργά ως ταχύτητα, κανονικά πήγαινα, περνούσα το 95% των αυτοκινήτων στην περιφερειακή οδό πηγαίνοντας με 93km/h στο cruise control, ενώ τα όρια ταχύτητας είναι σε λίγα τμήματα 90 και 80 κυρίως, σε μερικά είναι 50 όπου δεν έκοψα.

Μεγίστη ταχύτητα τα 110χλμ/ω στο δρόμο Χαλκιδικής, και για λιγο πάνω από 100 σε μια κατηφόρα στην περιφερειακή οδό.

Ο χρόνος της διαδρομής ήταν ίδιος με αυτόν που κάνω καθημερινά, ούτε 1 λεπτό δεν μέτρησα καθυστέρηση. Απλώς δεν ευχαριστήθηκα καθόλου την επιτάχυνση των 200 ίππων του ηλεκτροκινητήρα..

Νέο ρεκόρ κατανάλωσης..

IMG_20211005_140744.jpg


Άμα πάω έστω και λίγο κάτω από τα όρια ταχύτητας, είμαι σίγουρος ότι θα χτυπήσει κάτω από 10 kWh/100km, αλλά βαργιέμαι τραγικά να το δοκιμάσω...

Οπότε, είναι στο "πόδι" σου, τι κατανάλωση θα επιτυχεις, και οι διακυμάνσεις μπορεί να είναι σημαντικές, ωστόσο, όσο κι αν το προσπάθησα, δεν κατάφερα μέση κατανάλωση πάνω από 20 kWh/100km, προφανώς λόγω του συγκεκριμένου powertrain και δυνατοτήτων του κινητήρα. Σε Τεσλα, είναι αρκετά εύκολο να επιτυχεις 50kWh/100km κατανάλωση, σύμφωνα με τα λεγόμενα ιδιοκτητών..
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Θα ήταν ενδιαφέρον κάποια στιγμή αυτά τα νούμερα να τα επιβεβαιώσεις και με βάση τον φορτιστή σου.

Αφενός γιατί η φόρτιση έχει απώλειες (οπότε μπορεί το αυτοκίνητο να λέει ότι έκαψε 10kWh αλλά εσύ να χρειαστείς 12 για να τις αναπληρώσεις) αφετέρου για να δούμε πόσο ακριβής είναι η ένδειξη του αυτοκινήτου. Στο δικό μου ας πούμε δεν είναι πάντα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Θα ήταν ενδιαφέρον κάποια στιγμή αυτά τα νούμερα να τα επιβεβαιώσεις και με βάση τον φορτιστή σου.
Κοίτα, οι απώλειες φόρτισης είναι δεδομένες και μετρημένες.

Έχω δει ένα αρκετά αναλυτικό βίντεο επ'αυτου, από τον φίλο μου εδω:


Νομίζω πως δε χρειάζεται κάτι παραπάνω.

Για όποιους βαριούνται να το δουν:

Screenshot_20211005_162728_com.android.chrome.jpg


Χονδρικά 7,5% απώλειες στην 11kW AC φόρτιση κατ' οίκον, και 3-6,5% απώλειες σε ταχυφορτιστή DC, αναλόγως μάρκας.

Δηλαδή όταν μου δείχνει 15kWh/100km κατανάλωση, στην πραγματικότητα έχω φάει 7,5% παραπάνω ρεύμα, δηλαδή 16,1 kWh.

Σπουδαία τα λάχανα..

Με το "πόδι" μου μπορώ να κάνω διακύμανση +100% (10-20kwh)... Τι να κλασει το +7,5%..


αφετέρου για να δούμε πόσο ακριβής είναι η ένδειξη του αυτοκινήτου.
Είναι εκπληκτικά ακριβείς στο id3.
Το έχω τσεκάρει δεκάδες φορές, βγαίνουν πάντα τα νούμερα 100%.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος, που έχουμε και σχεδόν την ίδια ηλικία.

 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Προ λίγου, κάποιος φουστης γμμενος κ@ργιολακος αγόρασε 2 μύρια μετοχές της Τεσλα, που κοστίζουν 1,6 δις. Εκτινάχθηκε πάλι η μετοχή.
Φαίνεται από τα γραφήματα ότι έγινε συναλλαγή περίπου 600χιλ + 1400χιλ μεταξύ 14.30 και 15.00 σε τιμές μεταξύ 785 και 804. Θα γμθει κανονικά.

Σε 107 λεπτά έχει ενημέρωση επενδυτών.. Κάποιος έχει ήδη τις πληροφορίες..

ΥΓ. Σε 85'. Χιντ:

 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Κάτι τέτοια στις ΗΠΑ τα ελέγχει η επιτροπή κεφαλαιαγοράς και δεν αστειεύεται.
Αλλά και μόνο που αγόρασε ένας τόσες μετοχές, η τιμή θα ανεβεί!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top