Νέα Nvidia Shield (2019)

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Μου κάνει ένα σότο.
Εκεί που παίζει tidal , στο 40λεπτο. Κλείνει.
Παρόλο που εχω την ρύθμιση για μουσική ενεργή. Και βέβαια μέσω του cec κλείνει και ο denon.
Βάλε στις ρυθμίσεις να μην κλείνει ποτέ.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Για βοηθήστε....Οι υπότιτλοι μπορούν να μετακινηθούν και αλλού, εκτός από χαμηλά, στην μέση και ψηλά; Στις ταινίες 2,40:1 η επάνω σειρά πέφτει επάνω στην εικόνα και η κάτω στην μαύρη μπάρα, όπου ανεβαίνει το masking.
 

Μηνύματα
27.245
Reaction score
25.226
Δεν έχω δεί να έχει κάποια ρύθμιση .
Εγω δεν ξέρω πως να το βάλω να βλέπει το δίκτυο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Δεν έχω δεί να έχει κάποια ρύθμιση .
Εγω δεν ξέρω πως να το βάλω να βλέπει το δίκτυο.
Στο username, πάνω από το Home του Plex, βρίσκονται οι ρυθμίσεις για εικόνα, ήχο και υπότιτλους. Οι υπότιτλοι ρυθμίζονται σε μέγεθος, χρώμα και φόντο, ενώ η θέση τους έχει μόνο τις τρεις ρυθμίσεις που προανέφερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Στο username, πάνω από το Home του Plex, βρίσκονται οι ρυθμίσεις για εικόνα, ήχο και υπότιτλους. Οι υπότιτλοι ρυθμίζονται σε μέγεθος, χρώμα και φόντο, ενώ η θέση τους έχει μόνο τις τρεις ρυθμίσεις που προανέφερα.
Δεν έχω βρει άλλο τρόπο μετακίνησης υποτίτλων...
Εγω δεν ξέρω πως να το βάλω να βλέπει το δίκτυο.
Για να δεις τις ταινίες μέσω δικτύου;
Πρέπει να πας στις ρυθμίσεις και να προσθέσεις τον εξωτερικό χώρο του δικτύου.

Στο plex το προσθέτεις από την εφαρμογή στο κινητό.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Εγω δεν ξέρω πως να το βάλω να βλέπει το δίκτυο.
Κι εμένα με παίδεψε. Γι' αυτό βαριόμουνα να ασχοληθώ, αλλά άμα μπεις στον χορό...

Έχεις εγκαταστήσει τον Plex στο Shield; Αν ναι, από το pc μπες στο https://app.plex.tv/desktop/#!/
Συνδέεσαι με τους κωδικούς που έχεις βάλει στο plex του shield.

Για να προσθέσεις περιεχόμενο από το δίκτυό σου πχ στις ταινίες, από το pc:

1. στο tab Movies πατάς τις 3 τελείες
Plex1.png


2. Manage library
Plex2.png


3. Edit
Plex3.png


4. Add folders, browse for media folder
plex4.png


5. Προσθέτεις τον φάκελο δικτύου που βρίσκονται οι ταινίες σου, πατάς add και μετά save changes
plex5.png


Θα σκανάρει από κάποια λεπτά έως κάποιες ώρες, ανάλογα με το μέγεθος. Για τα 54ΤΒ που έχω εγώ, πέρασαν περίπου 4 ώρες. Όταν προσθέσει όλο το περιεχόμενο στο pc, θα εμφανιστεί και στο shield.
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Help wanted.....:thumbsdown:

Καλό κι άγιο το Plex, οργάνωσε πολύ ωραία την βιβλιοθήκη, έχει καταπληκτική εικόνα, σχεδόν εφάμιλλη με του Oppo (χρειάζεται περισσότερη σύγκριση για να το πω με βεβαιότητα), μέχρι εδώ όλα καλά.

Τα κακά:
- Διαβάζω ότι δεν παίζει bd folders με μενού. Αφού μπορούμε να πάρουμε την ταινία σε mkv, το καταπίνουμε και πάμε παρακάτω.
- Δεν μετακινεί τους υπότιτλους. Το να βάλεις τους υπότιτλους στο κέντρο της εικόνας δεν είναι μετακίνηση, είναι μ@λακία.

Για 'μένα το τελευταίο είναι deal breaker. Έχω φτιάξει masking, το χρησιμοποιώ πάντα σε ταινίες 2.40:1 και απολαμβάνω την εικόνα του. Ναι, ο Ν7 είναι JVC, ναι έχει μαύρα, αλλά οι μπάρες του δεν είναι απολύτως μαύρες όπως με το masking. Το να απενεργοποιήσεις λοιπόν το masking, από το να διαβάσεις τη μία από τις δύο σειρές των υπότιτλων, γιατί η άλλη πέφτει στο masking, δεν είναι επιλογή.

Ερώτηση:
Υπάρχει άλλος player που να μπαίνει στο shield, να έχει το ίδιο καλή εικόνα, να μετακινεί τους υπότιτλους (κατά προτίμηση να τους αλλάζει και χρώμα) και να έχει οργάνωση βιβλιοθήκης τύπου plex;

Στο support του plex έχει επισημανθεί το πρόβλημα πολλές φορές, αλλά κάνουν τους κινέζους. Με βλέπω να ξαναπουλάω το shield... :(
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Help wanted.....:thumbsdown:

Καλό κι άγιο το Plex, οργάνωσε πολύ ωραία την βιβλιοθήκη, έχει καταπληκτική εικόνα, σχεδόν εφάμιλλη με του Oppo (χρειάζεται περισσότερη σύγκριση για να το πω με βεβαιότητα), μέχρι εδώ όλα καλά.

Τα κακά:
- Διαβάζω ότι δεν παίζει bd folders με μενού. Αφού μπορούμε να πάρουμε την ταινία σε mkv, το καταπίνουμε και πάμε παρακάτω.
- Δεν μετακινεί τους υπότιτλους. Το να βάλεις τους υπότιτλους στο κέντρο της εικόνας δεν είναι μετακίνηση, είναι μ@λακία.

Για 'μένα το τελευταίο είναι deal breaker. Έχω φτιάξει masking, το χρησιμοποιώ πάντα σε ταινίες 2.40:1 και απολαμβάνω την εικόνα του. Ναι, ο Ν7 είναι JVC, ναι έχει μαύρα, αλλά οι μπάρες του δεν είναι απολύτως μαύρες όπως με το masking. Το να απενεργοποιήσεις λοιπόν το masking, από το να διαβάσεις τη μία από τις δύο σειρές των υπότιτλων, γιατί η άλλη πέφτει στο masking, δεν είναι επιλογή.

Ερώτηση:
Υπάρχει άλλος player που να μπαίνει στο shield, να έχει το ίδιο καλή εικόνα, να μετακινεί τους υπότιτλους (κατά προτίμηση να τους αλλάζει και χρώμα) και να έχει οργάνωση βιβλιοθήκης τύπου plex;

Στο support του plex έχει επισημανθεί το πρόβλημα πολλές φορές, αλλά κάνουν τους κινέζους. Με βλέπω να ξαναπουλάω το shield... :(
Εάν η βιβλιοθήκη σου είναι σε τοπικό ή δικτυακό δίσκο, δοκίμασε Kodi.
Εάν έχεις χωριστό Plex server, υπάρχει και addon για να συνδεθείς με Kodi.
Υπάρχουν κι άλλες προτάσεις, αλλά νομίζω ότι θα σε καλύψει.
Εάν όχι, πες πριν το πουλήσεις 🤣
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Εάν η βιβλιοθήκη σου είναι σε τοπικό ή δικτυακό δίσκο, δοκίμασε Kodi.
Αυτό που φοβόμουν...να αρχίσω να διαβάζω και για Kodi στα γεράματα...:mad:
Ναι, είναι σε οικιακό server.

Εάν έχεις χωριστό Plex server, υπάρχει και addon για να συνδεθείς με Kodi.
Όχι δεν έχω χωριστό plex server, μόνο του shield.

Εάν όχι, πες πριν το πουλήσεις
Επανάληψη: υπάρχει κανείς που να έρχεται στο εξωτικό Μαρούσι να βοηθήσει στο στήσιμο του Shield με αμοιβή;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Καλημέρα. Μια βοήθεια και από μένα. Αν ορίσεις στις ρυθμίσεις του στον χώρο αποθήκευσης να βλέπει και δίκτυο τότε κάθε εφαρμογή θα βλέπει και το δίκτυο σου. Μετά είναι εύκολο.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Αυτό που φοβόμουν...να αρχίσω να διαβάζω και για Kodi στα γεράματα...:mad:
Ναι, είναι σε οικιακό server.

Όχι δεν έχω χωριστό plex server, μόνο του shield.

Επανάληψη: υπάρχει κανείς που να έρχεται στο εξωτικό Μαρούσι να βοηθήσει στο στήσιμο του Shield με αμοιβή;
Το Kodi έχει αποκτήσει κακή φήμη, και το μόνο του φταίξιμο είναι ότι δίνει πολλές δυνατότητες ρύθμισης - ακριβώς αυτό που ψάχνεις ;).
Επειδή μας χωρίζει και μια θάλασσα, μπορώ να σου πω απλά κατέβασέ το από το Play και πρόσθεσε (δείξε του που βρίσκεται) έναν φάκελο με περιεχόμενο. Όλα τα υπόλοιπα θα σου έρθουν φυσικά, δεν νομίζω να χάσεις παραπάνω χρόνο από το ισοδύναμο της θέασης μίας ταινίας...

Δεν χρειάζεται καν να διαβάσεις τίποτα από τα παρακάτω, απλά δες τις εικόνες:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.663
Reaction score
27.999
Σε μια γρήγορη έρευνα το Kodi κάνει reposition.

Από media boxes το Zidoo.
Με πρόσφατο update πήρε και menu σε 2.35.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Το Kodi, όπως και το Plex, μέσω του shield κατά την δική μου άποψη έχουν καλύτερη εικόνα από το OPPO, αλλά το OPPO με jailbreak παίζει από directories μεχρι το Χριστό του.

Το Kodi δε θέλει διάβασμα και δεν έχει τίποτα περίεργες ρυθμίσεις. Οι υπότιτλοι μια χαρά αλλάζουν θέση μέγεθος και χρώμα.

Εφόσον μπεις στις ρυθμίσεις του shield και το συνδέσεις με τους σκληρούς δίσκους του δικτύου, χωρίς άλλη ενέργεια το Kodi τα βρίσκει όλα και έχει πολύ ωραίο περιβάλλον διαχείρισης, που εύκολα αλλάζει τρόπο που τα βλέπεις.
Επίσης από τα δικά του μενού, εύκολα μπαίνεις στο δίκτυο για να διαλέξεις directory με ταινίες.

Παλιά ήταν θέμα το Kodi, όχι τωρα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Σε μια γρήγορη έρευνα το Kodi κάνει reposition.

Από media boxes το Zidoo.
Με πρόσφατο update πήρε και menu σε 2.35.
Zidoo είχα, δεν συμπάθησα ποτέ το λειτουργικό του περιβάλλον, το 'στειλα. Τα SoC1619DR δεν συνεργάζονται σωστά με τον Ν7.

Το Shield έχει την εικόνα, έχει την εμφάνιση, έχει Netflix και Cosmote TV που θέλω, έχει και την μ@λακία με τους υπότιτλους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.663
Reaction score
27.999
Zidoo είχα, δεν συμπάθησα ποτέ το λειτουργικό του περιβάλλον, το 'στειλα. Τα SoC1619DR δεν συνεργάζονται σωστά με τον Ν7.

Το Shield έχει την εικόνα, έχει την εμφάνιση, έχει Netflix και Cosmote TV που θέλω, έχει και την μ@λακία με τους υπότιτλους.
Γούστα είναι αυτά.
Εμένα πάλι δεν με τρελαίνει το περιβάλλον του Android TV.
Βάλε Kodi τότε.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.135
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top