Nova Eon TV

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Από FTTH 100/10 πως τα πάει η εταιρεία, γενικός υπάρχουν προβλήματα, γιατί με Voda σε ένα χρόνο τώρα έχω αλλάξει 3 ρούτερ και 2 αποκωδικοποιητές....
Και επειδή μπορώ να φύγω χωρίς έχω κάποια ποινή σκέφτομαι σοβαρά την EON+100.
Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία (ίντερνετ fiber) στον Πειραιά να μου πει.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Αν Κατάλαβα καλά οι παλιοί συνδρομητές της nova που έχουμε novago αν κατεβάσουμε την εφαρμογή Eon θα μπορούμε να βλέπουμε μέσω Eon;
Κατέβασα την εφαρμογή,βάζω τους κωδικούς μου όμως λέει λάθος Username ή password.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Τελικά παίζει κανονικά. Άλλαξα κωδικό στο nova my account στην κατηγορία Eon.
Αυτό χρειάζεται. Όσοι υφιστάμενοι συνδρομητές Nova Go παίρνουν μήνυμα λάθους, αν αλλάξουν password το πρόβλημα λύνεται.
Από FTTH 100/10 πως τα πάει η εταιρεία, γενικός υπάρχουν προβλήματα, γιατί με Voda σε ένα χρόνο τώρα έχω αλλάξει 3 ρούτερ και 2 αποκωδικοποιητές....
Και επειδή μπορώ να φύγω χωρίς έχω κάποια ποινή σκέφτομαι σοβαρά την EON+100.
Αν κάποιος φίλος έχει εμπειρία (ίντερνετ fiber) στον Πειραιά να μου πει.
FTTH δεν έχει η Nova. Μόνο VDSL 2 από αστικό κέντρο η καμπίνα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Την εβαλα χτες την εφαρμογη σε ενα ipad.
Κανονικα με τους κωδικους του Nova go.
Ωραια φαινεται και πολυ πιο γρηγορη απο την παλια.
Η πλοηγηση στα μενου και η φορτωση των thumbnails στο on demand, ειναι ασυγκριτα γρηγοροτερη.

Βλεπω στο site οτι βγηκε και εφαρμογη για τηλεορασεις.
greece-recomended-smat-tv-devices.pdf (nova.gr)
Θα δοκιμασω το βραδυ.

Αυτο που δεν εχω βρει ειναι, μεχρι ποσοι μπορουν να παρακολουθουν ταυτοχρονα.
Το nova go extra που ειχα ηταν μεχρι 2.

FTTH δεν έχει η Nova
Ποτε θα προχωρησει η ενωση με τη wind να βαλουμε fiber?
Ουτε 100αρα δε μας δινουν, μεσα στο κεντρο στο Μαρουσι.
50αρα που πιανει 30 :(
Με την cosmote ott, πανω που παει να μπει το γκολ, κολλαει και συνεχιζει μετα απο λιγο ή πρεπει να βγεις και να ξαναμπεις >:(
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.152
Reaction score
93.263
Με την cosmote ott, πανω που παει να μπει το γκολ, κολλαει και συνεχιζει μετα απο λιγο ή πρεπει να βγεις και να ξαναμπεις
Ε κι εσύ...θα δεις το επόμενο. :roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ποτε θα προχωρησει η ενωση με τη wind να βαλουμε fiber?
Ουτε 100αρα δε μας δινουν, μεσα στο κεντρο στο Μαρουσι.
50αρα που πιανει 30 :(
Με την cosmote ott, πανω που παει να μπει το γκολ, κολλαει και συνεχιζει μετα απο λιγο ή πρεπει να βγεις και να ξαναμπεις >:(
Στα περισσότερα σημεία των ΒΠ οι υποδομές είναι τραγικές.

H ADSL 24 που είχα παλιά ποτέ δεν πέρασε τα 8 Mbps.

Είμαι στη Nova/Forthnet αρκετά χρόνια. Ξεκίνησα με 50 VDSL που έπιανε 50 και μόλις δόθηκαν οι 100άρες αναβάθμισα αμέσως. Κλείδωνα 98+. Από τότε είχα σταδιακή μείωση κάθε λίγους μήνες. Μέχρι που τον περασμένο μήνα έφτασα σε νούμερα κάτω των 75 Mbps με συχνές αποσυνδέσεις. Ο ευγενικός τεχνικός στην υποστήριξη μου εκμυστηρεύτηκε ότι φταίει το καλώδιο που συνδέει το κέντρο με την τοπική καμπίνα. Είναι χαλκός κι όχι οπτική ίνα, οπότε όποια ενέργεια κι αν γίνει από μένα ή από την εταιρεία δεν θα αλλάξει τίποτα.

Για να δεχθεί τη βλάβη ο ΟΤΕ θα πρέπει η ταχύτητα να βρίσκεται σταθερά κάτω από το 85, αλλά... αυτό το 85 είναι το άθροισμα down/up άρα πρακτικά κάτω από 74...

Με λίγα λόγια υπάρχουν παλιές καμπίνες που τις εκμεταλλεύονται όλοι οι πάροχοι κι έχουν ξεπεράσει το όριο τους.

Οπτική ίνα (FTTH) δεν υπάρχει στα άμεσα σχέδια στις περισσότερες από αυτές τις περιοχές.


Υ.Γ. Εδώ και 2 βδομάδες η γραμμή δεν κάνει αποσυνδέσεις και ανέβηκε σε επίπεδα άνω των 80 Mbps. Είναι νωρίς για χαρές ακόμα. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.588
Reaction score
334
εχει δοκιμασει κανεις να μας πει αν εχει καθυστερηση και ποση σε σχεση με τα δορυφορικά αντίστοιχα προγραμματα; με ενδιαφέρει κυρίως για το ποδοσφαιρο (δεν θελω να ακουω το γκολ πριν μπει από τoυς γειτονες).:)
 


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
@xfader
Μάλλον ήθελες να γράψεις ότι το καλώδιο χαλκού KV με εσένα έχει πρόβλημα.
Γιατί αν το ΑΚ με το KV δεν έχει οπτική ίνα τότε κι εσύ έχεις ADSL.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Αυτο που δεν εχω βρει ειναι, μεχρι ποσοι μπορουν να παρακολουθουν ταυτοχρονα.
Το nova go extra που ειχα ηταν μεχρι 2.
Μολις μιλησα με εκπροσωπο της nova και μου ειπε για ταυτοχρονη θεαση σε 4 συσκευες.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Οπτική ίνα (FTTH) δεν υπάρχει στα άμεσα σχέδια στις περισσότερες από αυτές τις περιοχές.
Εχω ftth cosmote περασμενη στην πολυκατοικια, ενω ειναι διαθεσιμη και της wind.
Γι'αυτο περιμενω την συγχωνευση.

Μα να μη μου δινει ουτε 100αρα! Στους γυρω δρομους βγαζει διαθεσιμοτητα. Στον δικο μου οχι. >:(
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
@xfader
Μάλλον ήθελες να γράψεις ότι το καλώδιο χαλκού KV με εσένα έχει πρόβλημα.
Γιατί αν το ΑΚ με το KV δεν έχει οπτική ίνα τότε κι εσύ έχεις ADSL.
Έχεις δίκιο, δεν το εξήγησα σωστά. Έχω την παλιά υβριδική λύση με POTS και VDSL. Χαλκός για την τηλεφωνία και οπτική ίνα ως την καμπίνα για Internet. Ο τεχνικός μου είπε ότι αν θα μπορούσα να συνδεθώ σε LLU με VOIP τηλεφωνία πιθανώς να έφτιαχναν τα πράγματα. Μάλλον λόγω εξοπλισμού.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Μολις μιλησα με εκπροσωπο της nova και μου ειπε για ταυτοχρονη θεαση σε 4 συσκευες.
Πολύ Καλό αυτο. Θα περιμένω να δω πως θα πάνε τα πράγματα. Εδώ και 3 μήνες έχω κλείσει τα 2 χρόνια συμβόλαιο (είμαι παραπάνω χρόνια με νοβα) και το έχω ανοικτό χωρίς να ανανεώσω πληρώνοντας το ίδιο ποσό.Μολις αποφασίσω θα ανανεώσω.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Εγκατεστησα την εφαρμογη στην τηλεοραση.
Πρεπει να βαλεις καποιον κωδικο.
Αν ενεργοποισω το ΕΟΝ στην τηλεοραση, θα σταματησει να λειτουργει το δορυφορικο?
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Ακυρο.
Αν εχεις δορυφορικο, δε σε αφηνει να ενεργοποιησεις στην τηλεοραση.
Μονο φορητες συσκευες
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ακυρο.
Αν εχεις δορυφορικο, δε σε αφηνει να ενεργοποιησεις στην τηλεοραση.
Μονο φορητες συσκευες

Αυτό είναι το μόνο foul για τους υπάρχοντες συνδρομητές.
Όποιος κάνει σήμερα συμβόλαιο και πάρει το EON TV Box θα βλέπει στη TV του και θα μπορεί να έχει ένα άλλο TV Box με το EON app σε άλλη TV. Θα μπορούν να βλέπουν ακόμα και το ίδιο κανάλι όπως μου είπαν.

Εμάς, τους παλιούς, μας αφήνει μόνο μία TV μέσω του δορυφορικού δέκτη.

Προσωπικά, δεν επιθυμώ ταυτόχρονη θέαση σε δύο TVs, θέλω να μπορώ να χρησιμοποιώ το app σε μία. Είναι ευκολία, έχει άμεση απόκριση, γλυτώνω καλώδια και μία επιπλέον συσκευή (με τηλεχειριστήριο) που σκονίζεται.

Με αναγκάζουν να κάνω νέο διετές συμβόλαιο και να πάρω ένα μποξάκι που δεν χρειάζομαι.



Υ.Γ. Το μόνο ερώτημα που δεν έχει απαντηθεί είναι η δυνατότητα εγγραφών. Μέσω δορυφόρου γράφω εκπομπές και τις βλέπω όποτε θέλω στην ποιότητα εικόνας της αρχικής προβολής. Το μποξάκι έχει, προς το παρόν, δυνατότητα θέασης του προγράμματος μέχρι μία εβδομάδα πίσω. Εκτός από αυτόν τον χρονικό περιορισμό, η ποιότητα είναι αισθητά χειρότερη στα HD κανάλια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Ευχάριστο νέο:

Μόλις μίλησα με τον γνωστό μου στο τοπικό κατάστημα Nova. Μου είπε ότι είναι θέμα ημερών να ανοίξουν το EΟΝ app για Smart TVs στους δορυφορικούς.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Ευχάριστο νέο:

Μόλις μίλησα με τον γνωστό μου στο τοπικό κατάστημα Nova. Μου είπε ότι είναι θέμα ημερών να ανοίξουν το EΟΝ app για Smart TVs στους δορυφορικούς.
Αν τον ξαναδείς ρωτά τον αν βάλουν την εφαρμογή και σε samsung tvs που δεν είναι android. Σε αυτές το αντίστοιχο της cosmote υπάρχει.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Αν τον ξαναδείς ρωτά τον αν βάλουν την εφαρμογή και σε samsung tvs που δεν είναι android. Σε αυτές το αντίστοιχο της cosmote υπάρχει.
Η εφαρμογή EON υπάρχει στο Tizen. Δεν ξέρω πόσο παλιά είναι η TV σου. Κάνε ένα search στα apps και θα δεις.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.103
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top