Ποδήλατο

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Θα σε φτιάξω κι εσένα ρε παραπονιάρη, μην ανησυχείς!!!:lol:

Υ.Γ.: Θα δώσεις €10.000 για ποδήλατο;;; Είσαι τρελός ρε;;; Καλύτερα να τα φάω σε πτάνες από το να στα δώσω εσένα!!!
Δεν θα δώσει τόσα, παζάρι κάνει τώρα... σου λέει αν έχεις 10.000, για να στείλες... 5 (χιλιάδες ή ευρώ σκέτα, δεν ξέρω) :gamer: :dance2:

--

Μια και το βρήκα κι αυτό... η γιορτή του Χρήστου! 8-) :drinks:

 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
Να τα μας, άρχισαν τα παζάρια... Από τις €10.000 "έπεσε" στις €5.200...! :roflmao:
 






Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Α. έχει πολλά αυτός στην αποθήκη!

Φέρε και σε μένα μπάρμπα! :drinks: :laugh:

(αυτά στην παρένθεση με χαλάνε, τι θέλει να πει ο ποιητής... :gamer: )
 


Μηνύματα
72
Reaction score
86
Το ποδήλατο είναι ένα δίτροχο το οποίο κινείται στους δρόμους μαζί με άλλα οχήματα, αυτοκίνητα, φορτηγά, μοτοσυκλέτες, αλλά μάλλον δεν νοιάζεστε αρκετά για την ασφάλειά σας αφού δεν έχετε καθρέπτες. Φαναράκια κάποιοι έχουν, καθρέπτες σπάνια βλέπεις. Το σκεπτικό σας μάλλον είναι το: Είσαι υποχρεωμένος εσύ οδηγέ των άλλων οχημάτων να με βλέπεις και να με προσέχεις, δεν χρειάζεται να βλέπω εγώ. Ένα τέτοιο σκεπτικό όμως δεν σε πάει πολύ μακρυά, το πολύ-πολύ μέχρι το νοσοκομείο αν γίνει η στραβή. Η στραβή που δεν είναι δύσκολο να γίνει διότι χωρίς καθρέπτη στο ποδήλατο τελικά δεν έχεις την σωστή ορατότητα αφού δεν μπορείς να δεις τι γίνεται πίσω σου, ποιό όχημα πάει να σε προσπεράσει και από πού.

Αν κυκλοφορείς έξω από τα μεγάλα αστικά κέντρα και στην επαρχία, θα πρέπει εκτός από τα αυτοκίνητα να έχεις το νου σου μήπως τρέχει πίσω σου ένα ή και περισσότερα αδέσποτα σκυλιά με κακές προθέσεις που θέλουν να σε στείλουν στο νοσοκομείο, εκεί δηλαδή που θα σου περιποιηθούν το δάγκωμα. Έχουν γίνει πολλά τέτοια σε όλες τις περιοχές της Ελλάδος, ιδιαιτέρως σε εκείνες στις οποίες αφθονούν τα αδέσποτα σκυλιά, μη κοιτάτε που δεν τα παίζουν τα κανάλια.

Κάποιοι δεν βάζουν καθρέπτη επειδή δεν είναι της μόδας, λες και η ασφάλειά τους είναι θέμα μόδας!! Κάποιοι άλλοι επειδή δεν είδαν τους άλλους να έχουν καθρέπτη, άλλοι επειδή τους είπε αυτός που τους αλλάζει τις σαμπρέλες ότι ο καθρέπτης δυσκολεύει στις αλλαγές σαμπρέλας και κάποιοι επειδή απλά δεν το σκέφτηκαν (σαν να μην είναι το ποδήλατο ένα δίτροχο και αυτό που κινείται στους δρόμους).

Στο δικό μου ποδήλατο έχω 2 καθρέπτες. Διαθέτει καί κλάξον επειδή βρίσκω πιό εύκολο να κορνάρω παρά να σφυρίζω κλέφτικα για να με ακούσουν διάφοροι οδηγοί οχημάτων αλλά και αφηρημένοι πεζοί.

Καλές και ασφαλείς βόλτες σε όλους. Ισχύει το: Προσέχεις για να έχεις.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
@ganache Λοιπόν, το βρήκα (btw, έχω άλλο ένα εάν χρειάζεται και κάποιος άλλος):
IMG_20211025_170620.jpg

"Κλειστό" και παρέα με τις βίδες του (τα ούπα θα τα βάλεις εσύ, αναλόγως είδος τοίχου στήριξης)
IMG_20211025_170646.jpg


Μην το βλέπεις έτσι μπίχλικο, θα το καθαρίσω πριν στο στείλω. :)

Λοιπόν, περιμένω pm με στοιχεία αποστολής.
 

Μηνύματα
369
Reaction score
916
@ganache Λοιπόν, το βρήκα (btw, έχω άλλο ένα εάν χρειάζεται και κάποιος άλλος):
View attachment 227257
"Κλειστό" και παρέα με τις βίδες του (τα ούπα θα τα βάλεις εσύ, αναλόγως είδος τοίχου στήριξης)
View attachment 227256

Μην το βλέπεις έτσι μπίχλικο, θα το καθαρίσω πριν στο στείλω. :)

Λοιπόν, περιμένω pm με στοιχεία αποστολής.
Τι λες τώρα, είναι και πολύ μαζεμένο. Ευχαριστώ πολύ θα σου στείλω.

Mental note όταν ψάχνω και άσχετα με ποδήλατο πράγματα να κάνω μια ερώτηση, δεν ξέρεις τι μπορεί να υπάρχει στην αποθήκη του sport billy.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Η χθεσινή μου βόλτα:

20211024_104454.jpg


Καταρράκτης Ραμπεντώσας. Εγώ τουλάχιστον δεν τον ήξερα, πριν αρχίσω να χαζεύω στον χάρτη για πιθανές διαδρομές.

Από κοντά είναι πιο εντυπωσιακός γιατί έχει μεγάλο ύψος, κάτι που δεν φαίνεται στη φωτο αφού δεν υπάρχει κάτι για να φανεί η κλίμακα.

Την διαδρομή όμως θα την πρότεινα μόνο για mountain, πολύ οριακή για το gravel. Παίδεμα και αρκετή ανασφάλεια, ειδικά μετά τις βροχές.
 


Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Η χθεσινή μου βόλτα:

View attachment 227258

Καταρράκτης Ραμπεντώσας. Εγώ τουλάχιστον δεν τον ήξερα, πριν αρχίσω να χαζεύω στον χάρτη για πιθανές διαδρομές.

Από κοντά είναι πιο εντυπωσιακός γιατί έχει μεγάλο ύψος, κάτι που δεν φαίνεται στη φωτο αφού δεν υπάρχει κάτι για να φανεί η κλίμακα.

Την διαδρομή όμως θα την πρότεινα μόνο για mountain, πολύ οριακή για το gravel. Παίδεμα και αρκετή ανασφάλεια, ειδικά μετά τις βροχές.
Μπήκες μέσα ρε θηρίο με ποδήλατο? Έχω πάει κάμποσες φορές ποδαράτο... Ωραία φάση!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μπήκες μέσα ρε θηρίο με ποδήλατο? Έχω πάει κάμποσες φορές ποδαράτο... Ωραία φάση!
Αν έχεις mountain (με αναρτήσεις ιδανικά), καλά είναι. Με το gravel όπως είπα παιδεύτηκα, αν το περίμενα τόσο χάλια θα είχα πάρει το παλιό.

Τα τελευταία 100 μέτρα μάλιστα το κουβάλησα και στα χέρια γιατί ήταν μονοπάτι στις πέτρες δίπλα στο ποτάμι και προφανώς δεν πήγαινε. Αλλά δεν ήθελα να το παρατήσω και στον δρόμο μπας και μου το κλέψει κανείς. Δεν έχει σημασία που δεν υπήρχε ψυχή για χιλιόμετρα (μόνο κάτι εντουράδες είδα/άκουσα από απόσταση κάποια στιγμή), δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται 😆

Υ.Γ. Άσχετο, στην επιστροφή (αφού είχα ξαναβγεί στην άσφαλτο) είδα και έναν να έρχεται από απέναντι με ένα mountain και φορούσε μια μαύρη μάσκα κάπως σαν κι αυτή:

1635184478592.png


Μιλάμε σκιάχτηκα. Ο Jason της Πεντέλης. Δεν ξέρω τι νόμιζε ότι πάει να κάνει.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Νομίζω ότι όταν κάνουμε μεγάλες βόλτες σε βουνό πρέπει να είμαστε τουλάχιστον 2 ,
πέρα απ΄ τους τυπικούς κινδύνους, ειδικά στα βουνά της Αττικής κυκλοφορούν και πολλοί τρελοί
.
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.138
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top