Προτάσεις ενεργών ηχείων για κοινόχρηστους χώρους και λογικό μπάτζετ..

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
View attachment 227995

Χάριν παραδείγματος.:sneaky:
Αντικανονική ενέργεια η εγκατάσταση ολόλευκων ηχείων πάνω σε βάσεις...διαφορετικού χρώματος...:sneaky:
1635787300192.png

Ετσι ακριβώς.
Παρουσιάζει φαινόμενο κτενωτού φίλτρου , αλλά εκεί που παρουσιάζεται , 19khz εχέσθημεν και η βάρκα γέρνει.
Τα φαινόμενα αυτά θα γινόταν να διευθετηθούν με προσαρμογή...τρίτης μονάδας για τις υψηλές πάνω στην πρόσοψη...Γενικώς θα χρειαζόταν μονό πλήθος μεγαφώνων για την εν λόγω ζώνη (1,3,5,...ιδέες να μπαίνουν στο νου του JMF)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ετσι ακριβώς.
Παρουσιάζει φαινόμενο κτενωτού φίλτρου , αλλά εκεί που παρουσιάζεται , 19khz εχέσθημεν και η βάρκα γέρνει.
Στα 10KHz, το μισό μήκος κύματος είναι 1,72cm
Όταν εκεί που ακούς, κουνήσεις το κεφάλι 30cm πιο κει.... οι αποστάσεις των τουίτερ παύουν να ισαπέχουν από εσένα.
Το 1,72 δεν είναι μέγεθος που θα μπορούσαν να διαφέρουν;;; (δεν ξέρω πόσο βγαίνει, δεν έκανα πράξεις...)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αντικανονική ενέργεια η εγκατάσταση ολόλευκων ηχείων πάνω σε βάσεις...διαφορετικού χρώματος...:sneaky:
Γιατί βρε γκουρού αφού έχουν μαύρο foam και ''δένουν'' :p
Καλά τα συγκεκριμένα ακόμα και σε ροζ μαξιλάρι τα έβαζα να κάθονται.. (με σοκολατάκια δίπλα :rolleyes: )
 
Last edited:

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Στα 10KHz, το μισό μήκος κύματος είναι 1,72cm
Όταν εκεί που ακούς, κουνήσεις το κεφάλι 30cm πιο κει.... οι αποστάσεις των τουίτερ παύουν να ισαπέχουν από εσένα.
Το 1,72 δεν είναι μέγεθος που θα μπορούσαν να διαφέρουν;;; (δεν ξέρω πόσο βγαίνει, δεν έκανα πράξεις...)
Δεν με απασχολεί το θέμα , από την στιγμή που δεν ακούγεται και δεν ενοχλεί.
Θεωρητικά μου είπε ότι κάνει ένα κτενωτό στους 19k αλλά είναι τόσο λίγο , που είναι σαν να μην υπάρχει .
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Δεν με απασχολεί το θέμα , από την στιγμή που δεν ακούγεται και δεν ενοχλεί.
Θεωρητικά μου είπε ότι κάνει ένα κτενωτό στους 19k αλλά είναι τόσο λίγο , που είναι σαν να μην υπάρχει .
Σαν προφητεια του παϊσιου ακουγεται αυτο. θα υπαρχει αλλα θα ειναι σαν να μην υπαρχει.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αντικανονική ενέργεια η εγκατάσταση ολόλευκων ηχείων πάνω σε βάσεις...διαφορετικού χρώματος...:sneaky:
Ισχύει. Οι λευκές βάσεις είναι καθ'οδόν.
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Πάντως εγώ που ψάχνομαι για ανάλογη αγορά ,δηλ για αφρόντιστο χώρο,απόσταση περίπου 3 μέτρα κλτ πολλοί έσπευσαν να μου προτείνουν 2 sonos five και ένα sonos sub.

Σετάκι το οποίο και σκέφτομαι να αγοράσω αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να πάω στη Θεσσαλονίκη να ακούσω.

Επίσης μου έκανε εντύπωση το πώς δεν το πρότεινε κάποιος και στο παρόν νήμα.

Να στερείται άραγε της απαιτούμενης έντασης και καθαρότητας?

Ελπίζω όχι
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πάντως εγώ που ψάχνομαι για ανάλογη αγορά ,δηλ για αφρόντιστο χώρο,απόσταση περίπου 3 μέτρα κλτ πολλοί έσπευσαν να μου προτείνουν 2 sonos five και ένα sonos sub.

Σετάκι το οποίο και σκέφτομαι να αγοράσω αλλά ακόμη δεν έχω καταφέρει να πάω στη Θεσσαλονίκη να ακούσω.

Επίσης μου έκανε εντύπωση το πώς δεν το πρότεινε κάποιος και στο παρόν νήμα.

Να στερείται άραγε της απαιτούμενης έντασης και καθαρότητας?

Ελπίζω όχι
Τα sonos είναι πράγματι πρακτικά και από ότι λέγεται και καλά.
Στην περίπτωση τη δική σου λόγο των περιορισμών που έχεις στην τοποθέτηση η δυνατότητα τους για ισοστάθμιση θα σου λύσει τα χέρια.
Είναι και οι τοίχοι στα πλάγια που έχεις δεν είναι μόνο η απόσταση..
Ορίστε, τώρα μπήκαν και εδώ τα sonos.. :p
 

Μηνύματα
137
Reaction score
44
Τα sonos είναι πράγματι πρακτικά και από ότι λέγεται και καλά.
Στην περίπτωση τη δική σου λόγο των περιορισμών που έχεις στην τοποθέτηση η δυνατότητα τους για ισοστάθμιση θα σου λύσει τα χέρια.
Είναι και οι τοίχοι στα πλάγια που έχεις δεν είναι μόνο η απόσταση..
Ορίστε, τώρα μπήκαν και εδώ τα sonos.. :p
Να μην χαλάω το νήμα αλλά από τη στιγμή που θα φύγουν από το έπιπλο ο παλιός ενισχυτής,το πικάπ κτλ το κάθε ηχείο θα έχει απόσταση από τον κάθε πλάγιο τοίχο κανένα μέτρο.
Αλλάζει αυτό κάτι στην επιλογή των sonos?Ξανακοιτάζω kali,focal,adam κτλ κτλ να μπλέξω τα μπούτια μου ή κουμπώνω τα sonos και τέλος?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να μην χαλάω το νήμα αλλά από τη στιγμή που θα φύγουν από το έπιπλο ο παλιός ενισχυτής,το πικάπ κτλ το κάθε ηχείο θα έχει απόσταση από τον κάθε πλάγιο τοίχο κανένα μέτρο.
Αλλάζει αυτό κάτι στην επιλογή των sonos?Ξανακοιτάζω kali,focal,adam κτλ κτλ να μπλέξω τα μπούτια μου ή κουμπώνω τα sonos και τέλος?
Δεν χαλάς τίποτα απλά καλύτερα να ρωτήσεις ξανά για ότι νέες σκέψεις έχεις στο νήμα σου να υπάρχει και ροη (να φαίνονται όλες οι προτάσεις κλπ). Κατά τα αλλά υπάρχουν πολύ πιο έμπειροι από εμένα που έχουν ήδη μοιραστεί τις σκέψεις τους μαζί σου. Σίγουρα δεν μπορω να σου πω εγώ Sonos και τέλος η οχι.. (γι το καλό σου.. :rolleyes:)
 
Last edited:


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Είναι μικρά και δεν έχουν wifi κλπ μόνο bluetooth και χειριστήριο, αλλά όποιος εκτιμά την εμφάνιση και τη διακριτικότητα versus των υψηλών εντάσεων-επιδόσεων είναι μία επιλογή..
Η εταιρία έχει ήδη καλό όνομα αν και σχετικά νέα και ισορροπημένο ήχο.
Βέβαια μιλάμε για μικρότερη απόσταση ακρόασης από τα 2-3 μέτρα + προσθήκη sub.

https://www.qacoustics.com/products/m20-hd-wireless-music-system

qacoustics-m20-product-studio-white-bground-08_1200x.jpg
 


Μηνύματα
885
Reaction score
883

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να βάλω κι αυτά για τους λάτρεις των επιδαπέδιων μιας και νομίζω είναι μέσα στο μπάτζετ..
Δεν τα βρίσκω ούτε στο skroutz ούτε amazon αλλά λογικά αν κάποιος ψάξει θα τα βρει..
Αν είναι καλά ή όχι δεν γνωρίζω, δεν βρήκα reviews, μόνο στο What hifi.. :whistling:
Η Dali βέβαια είναι αξιόπιστη νομίζω..

https://www.dali-speakers.com/uk/products/zensor/zensor-5-ax/

Να, τα έχουν σε φώτο και με πικάπ.. :p

1643539010680.png
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Να βάλω κι αυτά για τους λάτρεις των επιδαπέδιων μιας και νομίζω είναι μέσα στο μπάτζετ..
Δεν τα βρίσκω ούτε στο skroutz ούτε amazon αλλά λογικά αν κάποιος ψάξει θα τα βρει..
Αν είναι καλά ή όχι δεν γνωρίζω, δεν βρήκα reviews, μόνο στο What hifi.. :whistling:
Η Dali βέβαια είναι αξιόπιστη νομίζω..

https://www.dali-speakers.com/uk/products/zensor/zensor-5-ax/

Να, τα έχουν σε φώτο και με πικάπ.. :p

View attachment 238669
Φτου κακά, αυτά δεν είναι κανονικά ενεργά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Φτου κακά, αυτά δεν είναι κανονικά ενεργά.
Όχι?

Δεν διάβασα πολλά να πω την αλήθεια.
Κρίμα και ήταν μέσα στο μπάτζετ.
Σχετικά προσιτή λύση πάντως, χωρίς πολλά πολλά..

Άστα να ''παίζουν'' 8-)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top