Ηχεία για Aaron XX Anniversary

Μηνύματα
463
Reaction score
59
Καλησπέρα.
Πρόσφατα απέκτησα τον άνωθεν ενισχυτή. Αυτή τη στιγμή οδηγεί ένα ζεύγος Elac 510 , αρκετά παλιό ηχείο.
Θα ήθελα τη βοήθειά σας για μια αναβάθμιση που θα ήθελα να κάνω στο άμεσο μέλλον. Τι θα ταίριαζε καλύτερα κατά τη γνώμη σας? (αν και τελείως υποκειμενικό). Θα ήθελα λίγο καλύτερο μπάσο . Ο χώρος ακρόασης είναι στα 16-17 τμ. και η θέση ακρόασης στα 2,5 μέτρα.
Μάλλον ηχεία βάσης λόγω χώρου.
ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια σας.
 

Μηνύματα
263
Reaction score
71
Θυμάμαι από παλιά ότι ματσάριζαν τους ενισχυτές αυτούς με τα Klipsch Heritage τα μικρά της σειράς. Τώρα το heresy IV δεν μοιάζει με τα πιο παλιά έχει οπή εκτόνωσης χαμηλών, ας πουν γνώμη οι Κλιπσάκηδες ίσως . To III σίγουρα θα εχει καλύτερο μπάσο (ως εκεί που φθάνει), είναι ένα από τα ηχεία μου. Θα ειναι επίσης μτχ στο 35% της τιμής των καινούριων που εχει εκτοξευτεί συγκριτικά
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Hyperion HPS 968 που τα έπαιζε και ο αντιπρόσωπος. Καρατσεκαρισμενο ματσαρισμα.

Γενικότερα επειδή ο ενισχυτής είναι αρκετά ουδέτερος θα ταιριάξει ηχητικά με αρκετά ηχεία, αρκεί βέβαια να αρκούν τα watt.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Καλημέρα,
Όπως θα γνωρίζεις ο ενισχυτής σου είναι προς το high end άρα αναλόγως θα κοιτάξεις και για τα ηχεία βάσης που σκέφτεσαι, όσο για το μπάσο σίγουρα σε 8ιντσο γούφερ, και αν μπορείς και σε τρίδρομα ακόμα καλύτερα πιο αναλυτικός ήχος.
Φυσικά ακόμα καλύτερη λύση για μπάσο είναι αυτό που αναφέρει ο @EAR με τα δύο σαμπάκια και εκεί μπορείς να πας και σε 6ιντσα, αν έχεις να τα τοποθετήσεις.
Πάντως όλα ξεκινάνε από το ποσό που θέλεις να διαθέσεις.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
59
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Τώρα τον δοκιμάζω με κάποια Kef Reference 201 με πολύ καλό αποτέλεσμα για τα γούστα μου τουλάχιστον.
Θα ακούσω και κάποια άλλα και βλέπουμε
Οσο για τα σαμπ το γνωρίζω και εγώ αλλά η σύζυγος έχει θέσει βέτο.
 




Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Τα ιδια ελεγε και η δικη μου.
"Αστα οπως ειναι" της ειπα, να μαζευουν σκονη. :rofl:
Απο τοτε μια χαρα τα ξεσκονιζει.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Για καλύτερο Μπάσο, χρειάζονται 2 σαμπ και ένα minidsp να τα ενσωματώσεις σωστά στα main.
Δογματικός είσαι!
Οσο για τα σαμπ το γνωρίζω και εγώ αλλά η σύζυγος έχει θέσει βέτο.
Υπάρχουν λύσεις μικρές κι έμορφες (οι οποίες επίσης, κρύβονται κάτω απο κάνα τραπεζάκι/καναπε/πισω απο γλάστρα κοκ).
 




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
να μην πάρει και η κυρά καμιά τετράδα ...κρύσταλλα με 30 ευρά προσέξτε μόνο !!!! :p
 


TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Τα ιδια ελεγε και η δικη μου.
"Αστα οπως ειναι" της ειπα, να μαζευουν σκονη. :rofl:
Απο τοτε μια χαρα τα ξεσκονιζει.
Μπα, τα δικά μου δεν τα ξεσκονίζει ποτέ. Ειδικά από τότε που αποκεφάλισα το βελόνι στο ξεσκόνισμα του πικάπ.
Για να γυρίσουμε στο θέμα μας, δες και τα ομοαξονικά της Fyne Audio.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.846
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Τώρα τον δοκιμάζω με κάποια Kef Reference 201 με πολύ καλό αποτέλεσμα για τα γούστα μου τουλάχιστον.
Πωλούνται αυτά δε ξέρω αν σε ενδιαφέρουν.
 

Μηνύματα
463
Reaction score
59
Πωλούνται αυτά δε ξέρω αν σε ενδιαφέρουν.
Θα τα κοιτάξω, ευχαριστώ.
Γνωρίζετε εαν υπάρχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ των Ref και Ref-2 ? (Ρωτώ γιατί τα πρώτα είναι αρκετά φθηνότερα)
 
Last edited:



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.032
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top