Βοήθεια για επιλογή θέσης πικάπ/ενισχυτη

Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.877
μήπως να κοιτάξεις να αλλάξεις γυναίκα
Χίλα συγνώμη όπως καταλαβαίνεις αστειεύτηκα λιγάκι.
Με τη Γυναίκα αν είσαι ικανοποιημένος δε την αλλάζεις με τίποτα, ενώ τα μηχανήματα τους αλλάζεις τα φώτα.
Όσο για τη τοποθέτηση του πικάπ αν έχεις καταλήξει για του Χ λόγους εκεί οκ, αλλά συμφωνώ και εγώ με τον @ika και τον @Astronaut Jr. ότι επειδή θα χρειαστείς rca καλώδια πάνω από 3 μέτρα αν μπουν και σε κανάλι και για να αποφύγεις τυχόν ηχοπροβλήματα καλό θα ήταν να κοίταζες ένα phono stage.
Και φυσικά καλώδια όχι του κιλού, και δε χρειάζεται να δώσεις μια περιουσία.
 

Μηνύματα
567
Reaction score
597
"Αν πρέπει να χρησιμοποιήσω μια λέξη για να εξηγήσω γιατί δεν γίνεται τίποτα απ' αυτά, και γιατί καταλήγω στις 2 προτάσεις που έχω παραθέσει στο να πρώτο ποστ, η λέξη αυτή θα ήταν "παντόφλα"."

Στην "παντόφλα" αντιπαρατάσσουμε "στρατιωτικό άρβυλο".
(Εικόνα από εξώφυλλο δίσκου του παλαιού ελληνικού συγκροτήματος
T.V.C.)
frontcover~2.jpg
 

Μηνύματα
14
Reaction score
10
Πρέπει να δεις τι συνιστά ο κατασκευαστής της κεφαλής για την ενδεδειγμένη ολική χορητικότητα μέχρι τον ενισχυτή (που συμπεριλαμβάνει την χορητικότητα του υπάρχοντος καλωδίου και του προενισχυτή μέσα στον ενισχυτή σου) καθώς και να δεις πόση είναι αυτή με τη υπάρχον υλικό, ώστε αν καταλήξεις σε επέκταση καλωδίου αυτό να έχει την υπολοιπόμενη (αν υπάρχει).
Καλώδιο με πολύ μικρή χορητικότητα θα είναι μάλλον πολύ ακριβό, άσε που αυξάνουν και οι κίνδυνοι παρεμβολών.
Εδώ δε βρήκα κάτι από τον κατασκευαστή. Είναι μια Ortofon OM10 πάνω σε Dual CS 455-1.

......ανεβάστε μια photo απο τον απέναντι τοίχο που ειναι στημένη η tv , γιά να δούμε συνολικά τον χώρο . - αν μπορείτε - .
Ώς συνήθως ...την ζημιά την κάνει Ο πινάκας ....ή η tv !
-
ώπα μισό, αν το κάνω αυτό θα αλλάξουμε όλο το σαλόνι για χάρη της ακουστικής, και όπως είπα δεν αποτελεί βασικό χόμπι - κάνα βινύλιο βάζουμε και ακούμε όταν είμαστε παρέα, και με οποιοδήποτε παρελθοντικό setup (που πιθανότατα να ήταν και όλα λανθασμένα για τους πιουρίστες) ήμασταν ευχαριστημένοι και δε καταλάβαμε τίποτα.

Για τη θέση του πικάπ τα είπαν άλλοι.
Επιτρέψτε μου να βάλω μια άλλη, εντελώς διαφορετική, παράμετρο η οποία με απασχολεί εν όψει μελλοντικών αγορών.
Κίνδυνος για "επιθέσεις" της γατούλας, στα ηχεία ιδίως, δεν υπάρχει??
Ο γάτος είναι λουκουμάς και δε βγάζει νύχι ούτε σε ποντίκι :D

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο ( συνήθως ). Για παράδειγμα, ένα επιχείρημα στο οποίο μπορείς να βασιστείς είναι ότι σηκώνοντας τη τηλεόραση ( και τον πίνακα μαζί ) λίγο παραπάνω ώστε να χωρέσει το πικάπ στο έπιπλο, η σύζυγός σου θα αποκτήσει και αυτή λίγο χώρο στο έπιπλο που τώρα καταλαμβάνει η τηλεόραση. Τα καλώδια θα πάνε σε κανάλι πίσω απο το πικάπ, άρα δεν θα φαίνεται τίποτα, άρα όλα καλά. Εννοείται ότι αν τα καταφέρεις, τη δουλειά θα τη κάνει κάποιος που δεν θα λερώσει ( πολύ ) και θα τα βάλει όλα με ακρίβεια.
Διαφορετικά, όπως προτάθηκε, θα βάλεις ένα phono stage κοντά στο πικάπ για να μην έχεις απώλειες λόγω του χαμηλού σήματος της κεφαλής και θα στείλεις το ενισχυμένο πλέον σήμα απο το phono stage σε μια line είσοδο του ενισχυτή σου, άρα θα το αφήσεις εκεί που είναι ή όπου καλύτερα μπορείς να το βάλεις σε εκείνη τη περιοχή για να αποφύγεις δονήσεις απο τα ηχεία.
ενδιαφέρον αυτό οκ, θα κοιτάξω για ένα phono stage - δε θέλαμε να βάλουμε έξτρα συσκευές για να γίνει λίγο πιο μίνιμαλ η κατάσταση. ο λόγος πχ που δε βάζω τον ενισχυτή κάτω από το πικαπ είναι για να μη φορτώσει πολύ το μάτι (και σε δεύτερη φάση να μην κρύψει τους διακόπτες στον τοίχο)

Χίλα συγνώμη όπως καταλαβαίνεις αστειεύτηκα λιγάκι.
εγώ το άρχισα έτσι κι αλλιώς, δε παρεξηγώ κάτι :)

Για να επιστρέψουμε/καταρρίψουμε λίγο τις αρχικές μου ιδέες, απ'ό,τι καταλαβαίνω καλύτερα να αποφύγω την υπάρχουσα διαρρύθμιση, γιατί με τα μακριά καλώδια θα καταλάβουμε μέχρι κι εμείς οι άσχετοι αλλοίωση στον ήχο;
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.940
Reaction score
28.788
-
.......ώπα μισό, αν το κάνω αυτό θα αλλάξουμε όλο το σαλόνι για χάρη της ακουστικής, και όπως είπα δεν αποτελεί βασικό χόμπι - κάνα βινύλιο βάζουμε και ακούμε όταν είμαστε παρέα, και με οποιοδήποτε παρελθοντικό setup (που πιθανότατα να ήταν και όλα λανθασμένα για τους πιουρίστες) ήμασταν ευχαριστημένοι και δε καταλάβαμε τίποτα.

-
ού μπλέξεις !
......και πολύ καλά κάνετε !
Μην αλλάξετε τίποτα .

- :drinks:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.446
Reaction score
15.158
ώπα μισό, αν το κάνω αυτό θα αλλάξουμε όλο το σαλόνι για χάρη της ακουστικής, και όπως είπα δεν αποτελεί βασικό χόμπι - κάνα βινύλιο βάζουμε και ακούμε όταν είμαστε παρέα, και με οποιοδήποτε παρελθοντικό setup (που πιθανότατα να ήταν και όλα λανθασμένα για τους πιουρίστες) ήμασταν ευχαριστημένοι και δε καταλάβαμε τίποτα.
Ευτυχισμένος άνθρωπος!!!!
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.991
Reaction score
2.929
Τότε ένα Ιfi phono Zen που είναι μικρό, φθηνό, καλό και μουράτο θα το θέλει και η σύζυγος είναι μια πολύ καλή λύση. Παρεπιπτόντως θα σου βελτιώσει και τον ήχο πολύ σε σχέση με το ενσωματομένο phono του ενισχυτή.
1636545723150.png
 

ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
Εδώ δε βρήκα κάτι από τον κατασκευαστή. Είναι μια Ortofon OM10 πάνω σε Dual CS 455-1.
.....

Για να επιστρέψουμε/καταρρίψουμε λίγο τις αρχικές μου ιδέες, απ'ό,τι καταλαβαίνω καλύτερα να αποφύγω την υπάρχουσα διαρρύθμιση, γιατί με τα μακριά καλώδια θα καταλάβουμε μέχρι κι εμείς οι άσχετοι αλλοίωση στον ήχο;

OM-10 recommended : 200-500pF

Dual 455-1 : 160pF

Τα υπόλοιπα ίσως τα λέει στα εγχ χρήσης του ενισχυτή

Όχι την διαρρύθμιση, τα μακριά καλώδια απ' ευθείας από το πικάπ στον ενισχυτή.
 
Last edited:

Μηνύματα
14
Reaction score
10
Τότε ένα Ιfi phono Zen που είναι μικρό, φθηνό, καλό και μουράτο θα το θέλει και η σύζυγος είναι μια πολύ καλή λύση. Παρεπιπτόντως θα σου βελτιώσει και τον ήχο πολύ σε σχέση με το ενσωματομένο phono του ενισχυτή.
View attachment 229013

OM-10 recommended : 200-500pF

Dual 455-1 : 160pF

Τα υπόλοιπα ίσως τα λέει στα εγχ χρήσης του ενισχυτή

Όχι την διαρρύθμιση, τα μακριά καλώδια απ' ευθείας από το πικάπ στον ενισχυτή.
οκ, μέτρησα λίγο, και το rca του πικάπ είναι 1 μέτρο, και η προέκταση που χρειάζομαι είναι άλλο 1 (θα πάρω πχ 1μισι για να είμαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε περίπτωση).

αν ομόφωνα συμφωνείτε ότι είναι υπερβολικά μεγάλη απόσταση, θα πάρω το μηχάνημα που πόσταρε ο hawkwind.

βέβαια θα γίνει πρώτα και μια δοκιμή, καθώς το rca κοστίζει 2 ευρώ και το phono stage 200 :D
 

ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
.....
ενδιαφέρον αυτό οκ, θα κοιτάξω για ένα phono stage - δε θέλαμε να βάλουμε έξτρα συσκευές για να γίνει λίγο πιο μίνιμαλ η κατάσταση. ο λόγος πχ που δε βάζω τον ενισχυτή κάτω από το πικαπ είναι για να μη φορτώσει πολύ το μάτι (και σε δεύτερη φάση να μην κρύψει τους διακόπτες στον τοίχο)
...
Το πολύμπριζο θα μείνει στον καναπέ;


2€ για το RCA?
 


ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
οκ, μέτρησα λίγο, και το rca του πικάπ είναι 1 μέτρο, και η προέκταση που χρειάζομαι είναι άλλο 1 (θα πάρω πχ 1μισι για να είμαι καλυμμένος σε οποιαδήποτε περίπτωση).

αν ομόφωνα συμφωνείτε ότι είναι υπερβολικά μεγάλη απόσταση, θα πάρω το μηχάνημα που πόσταρε ο hawkwind.

βέβαια θα γίνει πρώτα και μια δοκιμή, καθώς το rca κοστίζει 2 ευρώ και το phono stage 200 :D
To zen μια χαρά είναι, αλλά σε πικάπ των 440€ phono των 190€, δεν είναι υπερβολή;
 

Μηνύματα
14
Reaction score
10
To zen μια χαρά είναι, αλλά σε πικάπ των 440€ phono των 190€, δεν είναι υπερβολή;
οκ, και ο ενισχυτής είναι ένας Marantz PM5005 των 300, μιας και δε το έχω προαναφέρει.

αυτό που με προβληματίζει είναι ότι οι ερωτήσεις απευθύνονται σε εμένα, ενώ έχω δηλώσει εξαρχής ότι δεν έχω ιδέα.

Πόσο πρέπει να κοστίζει ένα phono stage όταν το πικαπ κάνει 500 και ο ενισχυτής 300?
 

ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
OM-10 recommended : 200-500pF

Dual 455-1 : 160pF

Τα υπόλοιπα ίσως τα λέει στα εγχ χρήσης του ενισχυτή

Όχι την διαρρύθμιση, τα μακριά καλώδια απ' ευθείας από το πικάπ στον ενισχυτή.
Εδώ λέει για 220 pF στον 6004, παρόμοια θα 'ναι και του 5005.
Άρα σύνολο 160+220=380pf, με 10€ 1.5m καλώδιο με 120pf δύσκολο να βρεθεί.

Για το κόστος εξωτερικού phono που λες σε σχέση με τα υπόλοιπα μηχανήματά σου, θα κοίταγα για κάποιο στα μεταχειρισμένα το πολύ έως 100€
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.991
Reaction score
2.929
To zen μια χαρά είναι, αλλά σε πικάπ των 440€ phono των 190€, δεν είναι υπερβολή;
Διαφωνώ. Αν είναι να δώσει λεφτά για ένα phono stage μόνο για την επέκταση δεν έχει νοήμα. Εφόσον πάρει ένα ας δώσει 190 που έχει το ZEN και θα κερδίσει και ήχο εκτός απο μήκος καλωδίου. Υπερβολή θα ήταν να πάρει κάτι πάνω απο τα λεφτά του ZEN. Θεωρώ μετά απο συγκατοίκηση με το ZEN εδώ και 6 μήνες το πιο value for money μηχάνημα στο σύστημα μου.
 

ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
Διαφωνώ. Αν είναι να δώσει λεφτά για ένα phono stage μόνο για την επέκταση δεν έχει νοήμα. Εφόσον πάρει ένα ας δώσει 190 που έχει το ZEN και θα κερδίσει και ήχο εκτός απο μήκος καλωδίου. Υπερβολή θα ήταν να πάρει κάτι πάνω απο τα λεφτά του ZEN. Θεωρώ μετά απο συγκατοίκηση με το ZEN εδώ και 6 μήνες το πιο value for money μηχάνημα στο σύστημα μου.
Με αντίστοιχο πικάπ και κεφαλή των 90€;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.991
Reaction score
2.929
Εγώ έχω Technics SL1600 mk2 με ΑΤ95Ε κεφαλή και βελόνα. Πικάπ που το βρίσκεις απο 500 έως 700 μεταχειρισμένο και κεφαλή των 70 ευρώ. Να αναφέρω απο την εικόνα ότι ο φίλος μας έχει καμια 100αρια δίσκους αν διακρίνω καλα οπότε είναι αρκετοι για να τους ανακαλύψει ξανά με καλυτερο ήχο. Αν είχε καμιά 10αρια δεν θα είχε νόημα εκτός και αν είχε σκοπό να επενδύσει στο μέσον.
 

Μηνύματα
14
Reaction score
10
Εγώ έχω Technics SL1600 mk2 με ΑΤ95Ε κεφαλή και βελόνα. Πικάπ που το βρίσκεις απο 500 έως 700 μεταχειρισμένο και κεφαλή των 70 ευρώ. Να αναφέρω απο την εικόνα ότι ο φίλος μας έχει καμια 100αρια δίσκους αν διακρίνω καλα οπότε είναι αρκετοι για να τους ανακαλύψει ξανά με καλυτερο ήχο. Αν είχε καμιά 10αρια δεν θα είχε νόημα εκτός και αν είχε σκοπό να επενδύσει στο μέσον.
τι μάτι έχετε ρε σεις, 100 είναι πάνω και άλλοι 100 στα κλειστά ντουλάπια.

να ρωτήσω, από το πρώτο ποστ του moderator που μου πρότεινε να βάλω απλά ένα μεγαλύτερο καλώδιο, μέχρι την τωρινή κατάσταση που έχουμε φτάσει να πρέπει να πάρω ένα phono stage, τι ακριβώς άλλαξε; :p

Για ποιο λόγο δεν είναι valid η απάντηση "βάλε μεγαλύτερο καλώδιο"? Θα είναι πιο αδύναμος ο ήχος; Πιο βρώμικος;
Το google δε βοηθάει
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.991
Reaction score
2.929
τι μάτι έχετε ρε σεις, 100 είναι πάνω και άλλοι 100 στα κλειστά ντουλάπια.

να ρωτήσω, από το πρώτο ποστ του moderator που μου πρότεινε να βάλω απλά ένα μεγαλύτερο καλώδιο, μέχρι την τωρινή κατάσταση που έχουμε φτάσει να πρέπει να πάρω ένα phono stage, τι ακριβώς άλλαξε; :p

Για ποιο λόγο δεν είναι valid η απάντηση "βάλε μεγαλύτερο καλώδιο"? Θα είναι πιο αδύναμος ο ήχος; Πιο βρώμικος;
Το google δε βοηθάει
Για τον αριθμό των δίσκων....έκαστος στο είδος του και ο Λουμίδης στους καφέδες χαχαχαχα
 

ika

News
Μηνύματα
14.214
Reaction score
13.135
τι μάτι έχετε ρε σεις, 100 είναι πάνω και άλλοι 100 στα κλειστά ντουλάπια.

να ρωτήσω, από το πρώτο ποστ του moderator που μου πρότεινε να βάλω απλά ένα μεγαλύτερο καλώδιο, μέχρι την τωρινή κατάσταση που έχουμε φτάσει να πρέπει να πάρω ένα phono stage, τι ακριβώς άλλαξε; :p

Για ποιο λόγο δεν είναι valid η απάντηση "βάλε μεγαλύτερο καλώδιο"? Θα είναι πιο αδύναμος ο ήχος; Πιο βρώμικος;
Το google δε βοηθάει
Για το καλώδιο της γείωσης λέει.
 

TGD

Μηνύματα
7.315
Reaction score
7.321
Ο γάτος είναι λουκουμάς και δε βγάζει νύχι ούτε σε ποντίκι
Είχα γνωστό που ο λουκουμάς γάτος του λάτρευε να κοιμάται πάνω στο Rega...

Για να επιστρέψουμε/καταρρίψουμε λίγο τις αρχικές μου ιδέες, απ'ό,τι καταλαβαίνω καλύτερα να αποφύγω την υπάρχουσα διαρρύθμιση, γιατί με τα μακριά καλώδια θα καταλάβουμε μέχρι κι εμείς οι άσχετοι αλλοίωση στον ήχο;
Κοίτα, άμα δεν υπάρχει άλλη λύση, αυτό θα κάνεις. Κι εγώ το έκανα για χρόνια. Πρέπει όμως να βρεις ένα καλώδιο με όσο το δυνατόν πιο χαμηλή χωρητικότητα. Ίσως καλώδια μικροφώνου; Π.χ. το Mogami W2549 είναι κάτω από τα 90pF/m κι έχει 5 ευρώ το μέτρο. Εγώ τότε είχα βάλει Kimber PSB, μα είναι πια πολύ ακριβό.
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.719
Μηνύματα
2.873.672
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Rigas8
Top