Ηχεία...τι να αγοράσω?

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Σωστές μου φαίνονται οι παρατηρήσεις για το πικάπ βρε παιδιά (αν και δεν έχω μεγάλη εμπειρία, νομίζω το έχω παρατηρήσει το φαινόμενο), αλλά αυτό φαίνεται, θα το είχε καταλάβει λογικά αμέσως..
Εκτός αν ακούει πια αποκλειστικά δίσκους και όχι ''κυρίως''.
Πάντως αυτό με τον ενισχυτή που λέει ο φίλος tanto να το δοκιμάσεις αν βρεις κάποιον δανεικό.
Ένας vintage Marantz που έχω και εγώ τονίζει λίγο κάποιες συχνότητες εκεί χαμηλά και θέλει προσοχή..
Ένας άλλος vintage Luxman που έχω πάλι όχι.. :idk:
O Creek είναι flat..
Κάνε δοκιμές αν μπορείς..
Πάντως η τοποθέτηση - θέση ακρόασης σίγουρα έχει ρόλο..
Όπως και οι εντάσεις..
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
......το πικάπ , είναι συνδεμένο στο phono του 7070 ;
...... ή Denon DL 110 - αν δεν κανω λάθος - είναι mc , kai ο 7070 δεν την οδηγεί σωστά .
......μουσική από το ραδιόφωνο στον χώρο σας , ακούτε καλά ; - εννοώ , χωρίς πολύ Μπάσο και φλάτ ο 7070 -

* Δεν θα άλλαζα , ούτε τον 7070 , μα ούτε και τα ηχεία σας . Κάπου αλλού είναι ο πρόβλημα και φυσικά όχι στα καλώδια σας .
Και το πικάπ και η κεφαλή του καλά είναι .
-
 
Last edited:

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μην αλλάξεις ηχεία.Τσαμπα λεφτά.
Δες λίγο την τοποθέτησή τους στο χώρο,βάλε ένα CD player που λέει και ο Κίμων πιο πάνω να δεις τι γίνεται και πάρε ένα εκουαλαϊζερ να φτιάξεις τον ήχο όπως σου αρέσει.
Μπορείς να βάλεις ένα καινούριας κοπης ή κάποιο παλαιάς κοπής αν και με το καινούριας κοπης θα έχεις πιο καλό αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Kαλα αυτό δεν σημαίνει και τίποτα..... ποια ηχεία είχε δηλαδή ο προηγούμενος? Μπορεί να είχε ένα μικρό ηχείο σε όγκο ή ένα μεγάλο σε αρκετά μεγαλύτερο χώρο και μακριά από τοίχους, γωνίες κλπ. Η ρύθμιση που αναφέρεις (το ρυθμιστικό μπάσων), κόβει μια συγκεκριμένη συχνότητα, οπότε δεν βοηθά πολύ έτσι και αλλιώς. Κανε κάποιες δόκιμες με αλλαγή της θέσης των ηχείων, αλλά προσπάθησε και αυτό που σου είπα, να δοκιμάσεις με έναν άλλο ενισχυτή.




που είναι τοποθετημένο το πικάπ? Μήπως αυτό με το μπάσο το έχεις μόνο όταν ακούς δίσκους? Με το ραδιόφωνο το έχεις?
Ναι είχε μεγάλα ηχεία σε μεγάλο χώρο καλύτερης διάταξης από τον δικό μου. Ενισχυτή δεν έχω την δυνατότητα να δοκιμάσω. Με το πικάπ το μπάσο είναι εντονότερο (το πικάπ έχει γείωση)
Ο ένοχος είναι μάλλον το πικάπ (λες ότι ακούς κυρίως πικάπ) και η αιτία λέγεται ακουστική ανάδραση. Οπωσδήποτε θα πρέπει να το ελέγξεις. Εάν ανεβάζοντας την ένταση το ηχείο μπουμάρει, ενώ σε χαμηλές στάθμες ακούγεται καθαρό, τότε έχεις αυτό το πρόβλημα.

Ναι αυτό ακριβώς συμβαίνει

Α, αυτό που λες για το φίλτρο χαμηλών δεν μπορεί να ισχύει, γιατί στη θέση ΟΝ οι χαμηλές συχνότητες κόβονται, εκτός πια κι αν εννοείς Loudness on.

Όχι εννοώ το φίλτρο χαμηλών το οποίο όταν είναι ΟΝ ναι κόβει τις χαμηλές, με το volume στο 50% και το φίλτρο εκτός έχω έντονη ανάδραση όπως λες.


Δεν συνδέεις κάνα σι-ντί πλέϋερ να δεις (ακούγοντας ψηφιακά δισκάκια) αν το μπουμάρισμα επιμένει ή μειώνεται;
Κρίνοντας παντως από την φράση σου, ο χώρος μπορεί να κάνει το μπάσο κουραστικό, δεν μπορεί όμως να αναγκάσει τα ηχεία "να συντονίζονται και να τρεμοπαίζουν", άρα ελέγχεις πρώτα για ύπαρξη ακουστικής ανάδρασης.
Οκ και πώς τσεκάρω το πρόβλημα με την ακουστική ανάδραση?
 
Last edited:

Μηνύματα
26
Reaction score
11
......το πικάπ , είναι συνδεμένο στο phono του 7070 ;
...... ή Denon DL 110 - αν δεν κανω λάθος - είναι mc , kai ο 7070 δεν την οδηγεί σωστά .
......μουσική από το ραδιόφωνο στον χώρο σας , ακούτε καλά ; - εννοώ , χωρίς πολύ Μπάσο και φλάτ ο 7070 -

* Δεν θα άλλαζα , ούτε τον 7070 , μα ούτε και τα ηχεία σας . Κάπου αλλού είναι ο πρόβλημα και φυσικά όχι στα καλώδια σας .
Και το πικάπ και η κεφαλή του καλά είναι .
-
Τον 7070 δεν τον αλλάζω με τίποτα, η denon είναι MC αλλά έχει υψηλή έξοδο, βέβαια με έναν κατάλληλο προενισχυτή θα μπορούσε να παίξει ακόμη πιο δυνατά αλλά αυτό δεν με πειράζει και τόσο, είναι όμως στα σχέδια μου η δοκιμή πρώτα και αν κριθεί απαραίτητο η αγορά προενισχυτή πχ iFi ZEN
Με το ράδιο δεν μπορώ να πω οτι εχω το ιδιο πρόβλημα, θα δοκιμάσω και cd απόψε και θα σας πώ.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Aπο το σχεδιάγραμμα που έβαλες, το σίγουρο είναι ότι τα δεξί ηχείο θα παίζει πιο δυνατά τις χαμηλές λόγω τοποθέτησης σε γωνία (το αριστερό έχει μόνο πίσω τοίχο). To πικάπ είναι σχετικά μακριά από τα ηχεία, αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε που ακριβώς πατάει. Έχεις κάποιο ρακ ή είναι κάποιο ελαφρύ έπιπλο τύπου ικεα?
 

D

debianfox

Guest
θα συμφωνησω με τους προλαλησαντες...παιξε με το χωρο......
εγω παντως καμμια φορα οταν με πιανουν τα νευρικα μου με το χαμηλο, στην απελπισια μου βουλωνω τις οπες ανακλασης χαμηλων και τραβαω τα ηχεια οσο πιο πολυ μακρια γινεται απ τον τοιχο.....κατι ψιλογινεται
 

Μηνύματα
26
Reaction score
11
Aπο το σχεδιάγραμμα που έβαλες, το σίγουρο είναι ότι τα δεξί ηχείο θα παίζει πιο δυνατά τις χαμηλές λόγω τοποθέτησης σε γωνία (το αριστερό έχει μόνο πίσω τοίχο). To πικάπ είναι σχετικά μακριά από τα ηχεία, αλλά δεν μπορούμε να καταλάβουμε που ακριβώς πατάει. Έχεις κάποιο ρακ ή είναι κάποιο ελαφρύ έπιπλο τύπου ικεα?
Ναι πατάει σε kallax απο τα ΙΚΕΑ αλλά και πριν από αυτό που το είχα σε πιο μασίφ MDF έπιπλο το ίδιο ακριβώς ήταν. Δεν άλλαξε κάτι με τα Κάλλαξ Βέβαια κάτι που έχω παρατηρήσει είναι οτι το πικάπ λειτουργεί και χωρίς γείωση οπότε θα κάνω ένα τσέκ εκεί πρώτα.
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ναι πατάει σε kallax απο τα ΙΚΕΑ αλλά και πριν από αυτό που το είχα σε πιο μασίφ MDF έπιπλο το ίδιο ακριβώς ήταν. Δεν άλλαξε κάτι με τα Κάλλαξ Βέβαια κάτι που έχω παρατηρήσει είναι οτι το πικάπ λειτουργεί και χωρίς γείωση οπότε θα κάνω ένα τσέκ εκεί πρώτα.
Ένα πιο συμπαγές έπιπλο βοηθάει, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφει το πρόβλημα. Το πικάπ δεν βλέπω να έχει κάποια σοβαρή ανάρτηση για τους κραδασμούς (πλατω-υποπλατω για παράδειγμα), όποτε εκεί ίσως μια αντικραδασμικη βάση θα βοηθούσε.
Βέβαια αν παίζει χωρίς γείωση ή με κεφαλή mc, ενώ ο ενισχυτής δεν έχει αντίστοιχη προενισχυση....... Πρέπει να παίξεις με όλα αυτά ένα-ενα (όπως και με την θέση των ηχείων λίγο κλπ). Κανε δόκιμες και πιστεύω θα βγάλεις άκρη αλλά και να αποκλείσεις το ενδεχόμενο μιας περιττής αγοράς νέων ηχείων.
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
χρησιμοποιείς ένα ζευγάρι ηχείων που στο σύνολο τους έχουν 4 x 6.5" drives. (αν δεν κάνω λάθος)
Είναι λίγο σαν να έχεις 4 μικρά subwoofers στο χωρο σου.

Για να μη χαθείς στις μετρησηεις, ατελειωτες ανα-τοποθετησεις και room treatments, θα σου πρότεινα να δοκιμαζες ένα μικρό αναλυτικό ζευγάρι σε stands (γυρω στα 400-500ε) και εν συνεχεια αν δεν σε καλυπτει το μπασσο να προσθεσεις ενα μικρο subwoofer 8" διπλα στον καναπε (200-300ε).

ο χώρος που έχεις μοιάζει λίγο με τον δικό μου, και η παραπάνω λύση είναι από την δικιά μου εμπειρία. Έχω και σχετικά χαμηλό ταβάνι όποτε ότι floorstanders δοκίμααα δημιουργούσαν υπερβολικά hot γωνιες.
 




Μηνύματα
335
Reaction score
209
κολείσατε στο δαχτυλο 👉 . Αλλού δείχνω ξεφτέρια. 😳

καλά να είναι 3 και 3, όμως το πιο πιθανό να είναι συνεχείς (οι μετρήσεις και οι μετακινήσεις) και το το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο (δεν ακούς αριθμούς).
4 drives 6.5" δεν είναι εύκολο να τα κουμανταρεις σε χώρο 3 επί 3.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Δοκίμασε να αφαιρέσεις το καπάκι του πικ απ και πες μας αν συνεχίζει η ανάδραση.
Αν παίζεις με το καπάκι ανοιχτό , δοκίμασε να το κλείσεις και πες μας πως παίζει.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Δοκίμασε να αφαιρέσεις το καπάκι του πικ απ και πες μας αν συνεχίζει η ανάδραση.
Αν παίζεις με το καπάκι ανοιχτό , δοκίμασε να το κλείσεις και πες μας πως παίζει.
Αγαπητέ Γιάννη μας φταίει το καπάκι του πικάπ τώρα .......... αν υπάρχουν και τίποτα κατσαρόλια στο χώρο κοίταξε τα φίλε @gordinir8 :p
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αγαπητέ Γιάννη μας φταίει το καπάκι του πικάπ τώρα .......... αν υπάρχουν και τίποτα κατσαρόλια στο χώρο κοίταξε τα φίλε @gordinir8 :p
Πάντα δημιουργεί ανάδραση το καπάκι Θανάση.
Ηταν το πρώτο πράγμα που λέγαμε στον κόσμο , όταν έφερναν στο service πικ απ και έλεγαν ότι κάνει βουμ .
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Πέρα από την οποία διάθεση για χαλαρή κουβέντα (που δεν είναι κακό να γίνεται σε ένα φόρουμ), αν μιλάμε για ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα, ακόμα και τα κατσαρόλια και πολύ περισσότερο τα ντουλάπια, συμμετέχουν στο ηχητικό αποτέλεσμα, όταν ανέβουν οι εντάσεις. Όταν ακούμε βινύλιο το καπάκι πάντα ανοικτό.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Πέρα από την οποία διάθεση για χαλαρή κουβέντα (που δεν είναι κακό να γίνεται σε ένα φόρουμ), αν μιλάμε για ενιαίο χώρο καθιστικό-κουζίνα, ακόμα και τα κατσαρόλια και πολύ περισσότερο τα ντουλάπια, συμμετέχουν στο ηχητικό αποτέλεσμα, όταν ανέβουν οι εντάσεις. Όταν ακούμε βινύλιο το καπάκι πάντα ανοικτό.
Κλειστό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top