Γνώμες για πολλαπλές πηγές σε monitors.

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Καλημέρα!

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με κάποιες απορίες μου για ακρόαση μουσικής από πολλές πηγές.

Έχω active monitors και θέλω να ακούω μουσική από το pc, το πικάπ, το Bluetooth receiver και να έχω και το πιάνο μου συνδεδεμένο.

Τι κάνω τώρα:

PC προς audio interface (χρειάζομαι audio interface γιατί χρησιμοποιώ και daw που και που)

audio interface προς μίκτη

Μίκτης προς τα monitors

Και

Πάνω στον μίκτη έχω ακόμα:

το πιάνο (το πιάνο έχει Input κι έχω βάλει εκεί το Bluetooth receiver)

και το πικαπ στο 2-track input.


Ο μίκτης είναι ένας φθηνός με unbalanced inputs και outputs ενώ από το audio interface έχει balanced output. Αξίζει να πάρω μίκτη με balanced inputs και outputs για τον ήχο που έρχεται από το audio interface;

Όταν πατάω το κουμπάκι του μίκτη να μπει και το 2-Track (το πικαπ δηλαδή) έχω θόρυβο. Αν ήταν Balanced το output του μίκτη μήπως δε θα είχα αυτό το θόρυβο; Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Όταν δυναμώνω τα Levels του μίκτη πάλι έχω θόρυβο. Είναι φυσιολογικό; Μήπως είναι θέμα ποιότητας μίκτη;

Έχετε να προτείνεται κάποιο άλλο σετάπ; Γενικώς μήπως το ότι παρεμβάλλεται ο μίκτης πέφτει η ποιότητα για κάποιο λόγο;

Μήπως αυτό που χρειάζομαι δεν είναι μίκτης αλλά κάτι άλλο;

Ευχαριστώ πολύ!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Μήπως είναι θέμα ποιότητας μίκτη;
100%.

Αν ήμουν στη θέση σου, θα αφαιρούσα τον μείκτη από το σύστημα, και θα συνέδεα όλες τις πηγές στο audio interface. Αφού δεν το έχεις κάνει ήδη, αυτό σημαίνει πως το audio interface δεν έχει τόσες εισόδους, χώρια που έτσι χρειάζεται και συσκευή phono, η οποία χρειάζεται ούτως άλλως, αφού το ενσωματωμένο στον μείκτη phono είναι μέτριας ποιότητας. (Behringer??).

Επομένως, για να έχεις ουσιαστικό αποτέλεσμα, πρέπει να βάλεις το χέρι στην τσέπη (ως συνήθως), παίρνοντας νέο audio interface με επαρκείς εισόδους και ένα phono.

(Είσαι τελείως ασαφής, ούτε ένα όνομα, ένα μοντέλο, ούτε ένα λινκ. Πώς να σε βοηθήσει κάποιος, μαντεύοντας; )
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Ευχαριστώ!

100%.
Αφού δεν το έχεις κάνει ήδη, αυτό σημαίνει πως το audio interface δεν έχει τόσες εισόδους
Ακριβώς! Δεν έχει καθόλου line input. Όντως θα το είχα κάνει.
Και ο άλλος λόγος είναι ότι δεν παίζει standalone η κάρτα και θέλω να ακούω και όταν είναι κλειστό το pc. Η κάρτα είναι η focusrite scarlett 2i4.

Αν πάρω αυτήν https://www.steinberg.net/audio-interfaces/ur242/ που έχει ένα μόνο Line Input και βάλω εκεί το μίκτη γίνεται δουλειά; (για να μη βάζω πολύ βαθεία το χέρι στην τσέπη).

Και κοιτούσα και αυτό που είναι και μίκτης και κάρτα: https://europe.yamaha.com/en/products/music_production/interfaces/ag_series/ag06.html

Για phono έχω αυτό: https://www.skroutz.gr/s/7252158/Omnitronic-LH-040.html
πρέπει να πάρω κάτι καλύτερο;

Budget προτάσεις καλοδεχούμενες

(Behringer??)
Ακριβώς :) xenyx 502

(Είσαι τελείως ασαφής, ούτε ένα όνομα, ένα μοντέλο, ούτε ένα λινκ. Πώς να σε βοηθήσει κάποιος, μαντεύοντας; )
Έχεις δίκιο. Νόμιζα ότι δεν παίζει πολύ ρόλο. Τα ανέφερα παραπάνω.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το πιάνο; Τί είδους βύσμα δέχεται στην έξοδό του; Στερεοφωνικό καρφί 1/4" ;
 


Μηνύματα
10
Reaction score
5
Το πιάνο; Τί είδους βύσμα δέχεται στην έξοδό του; Στερεοφωνικό καρφί 1/4" ;
δύο unbalanced καρφί 1/4 left και right
Γειωσούλα έβαλες στο πικάπ πάνω στο Phono;
Ναι, ακριβώς. Την έχω βάλει στη βιδούλα του Phono
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Άρα, ανακεφαλαιώνοντας, έχεις τις εξής πηγές:

1. Πιάνο
2. Bluetooth
3. PC
4. Πικάπ

Εφ' όσον το bluetooth μπορεί να δώσει σήμα μέσω του πιάνου, η λίστα απλοποιείται:

1. Πιάνο
2. PC
3. Πικάπ

Και εφ' όσον το PC δίνει σήμα μέσω της θύρας USB, απομένουν να συνδέσεις επάνω στο audio interface δύο συσκευές line:

1. Πιάνο
2. Πικάπ

...όπερ αδύνατον, λόγω έλλειψης εισόδων. Λείπει μια είσοδος, την οποίαν, αν είχε το audio interface, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό για προενισχυτή. Αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα την 4i4, που διαθέτει φυσική σύνδεση για τέσσερα κανάλια εισόδου, δύο μπροστά και δύο πίσω.

Όμως, μπορεί η 2i4 που έχεις να παίζει με το PC κλειστό, δηλαδή να της δίνει ρεύμα η θύρα USB του PC, και να ρυθμίζει το volume; Μήπως έχει το motherboard του PC κάποια τέτοια θύρα USB; Αν έχει, και δουλεύει και το volume, το πρόβλημα λύνεται με την 4i4, που είναι ουσιαστικά μια 2i4 με επιπλέον δύο εισόδους, ενώ κατάλληλη είναι και η UR242. Και εδώ που τα λέμε, η UR242 είναι προτιμώτερη, καθώς έχει αυτόνομη τροφοδοσία. Ή και οποιαδήποτε άλλη κάρτα, αντιστοίχων δυνατοτήτων.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Άρα, ανακεφαλαιώνοντας, έχεις τις εξής πηγές:

1. Πιάνο
2. Bluetooth
3. PC
4. Πικάπ

Εφ' όσον το bluetooth μπορεί να δώσει σήμα μέσω του πιάνου, η λίστα απλοποιείται:

1. Πιάνο
2. PC
3. Πικάπ

Και εφ' όσον το PC δίνει σήμα μέσω της θύρας USB, απομένουν να συνδέσεις επάνω στο audio interface δύο συσκευές line:

1. Πιάνο
2. Πικάπ

...όπερ αδύνατον, λόγω έλλειψης εισόδων. Λείπει μια είσοδος, την οποίαν, αν είχε το audio interface, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις αυτό για προενισχυτή. Αν ήμουν στη θέση σου, θα έπαιρνα την 4i4, που διαθέτει φυσική σύνδεση για τέσσερα κανάλια εισόδου, δύο μπροστά και δύο πίσω.

Όμως, μπορεί η 2i4 που έχεις να παίζει με το PC κλειστό, δηλαδή να της δίνει ρεύμα η θύρα USB του PC, και να ρυθμίζει το volume; Μήπως έχει το motherboard του PC κάποια τέτοια θύρα USB; Αν έχει, και δουλεύει και το volume, το πρόβλημα λύνεται με την 4i4, που είναι ουσιαστικά μια 2i4 με επιπλέον δύο εισόδους, ενώ κατάλληλη είναι και η UR242. Και εδώ που τα λέμε, η UR242 είναι προτιμώτερη, καθώς έχει αυτόνομη τροφοδοσία. Ή και οποιαδήποτε άλλη κάρτα, αντιστοίχων δυνατοτήτων.
Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανάλυση!

Ακριβώς, απομένουν δύο συνδέσεις τελικά: Πιάνο, Πικάπ
(ή Πιάνο, bluetooth γιατί μπορώ στο πιάνο αντί για το Bluetooth να συνδέσω το πικάπ. Απλά το αναφέρω μήπως για κάποιο λόγο είναι καλύτερο)

Η 2i4 που έχω δυστυχώς δεν παίζει με κλειστό pc παίρνοντας ρεύμα από αλλού. Μόλις το ξανά δοκίμασα. Και να έπαιζε μου λείπει μία είσοδος όπως λες.

Η 4i4 επισήμως η steinberg λέει ότι δε δουλεύει standalone

αλλά κάποιοι λένε ότι δουλεύει που το γκούγκλαρα.


Αν πήγαινα σε νέα κάρτα όμως θα πήγαινα στην UR242 (αφού βεβαιωθώ ότι δουλεύει μόνη της) γιατί όπως λες έχει αυτόνομη τροφοδοσία.

Όμως να ρωτήσω... πάλι δε μου λείπει μία είσοδος; ...Μπερδεύομαι λίγο... Οι δύο μπροστινές είσοδοι πιάνονται σαν κανονικό Line in; Δηλαδή αν συνδέσω π.χ. το πικάπ με τα δύο rca στις δύο μπροστινές εισόδους θα πάρω κανονικά left και right στην έξοδο;

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Όμως να ρωτήσω... πάλι δε μου λείπει μία είσοδος; ...Μπερδεύομαι λίγο... Οι δύο μπροστινές είσοδοι πιάνονται σαν κανονικό Line in; Δηλαδή αν συνδέσω π.χ. το πικάπ με τα δύο rca στις δύο μπροστινές εισόδους θα πάρω κανονικά left και right στην έξοδο;
Ναι. Το γράφει στην πρόσοψη πως είναι selectable mic/line. Η κάρτα δεν έχει hard switch όπως η Focusrite, υποθέτω πως η επιλογή γίνεται από τον υπολογιστή. Επιλέγεις line, ρυθμίζεις το gain κάπου στη 12η - 3η ώρα, αφήνεις το pad και τα 48V off, και παίζεις. Κάνω λάθος; Δεν ξέρω. Τσέκαρέ το στο manual (σελ. 3).
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Ναι. Το γράφει στην πρόσοψη πως είναι selectable mic/line. Η κάρτα δεν έχει hard switch όπως η Focusrite, υποθέτω πως η επιλογή γίνεται από τον υπολογιστή. Επιλέγεις line, ρυθμίζεις το gain κάπου στη 12η - 3η ώρα, αφήνεις το pad και τα 48V off, και παίζεις. Κάνω λάθος; Δεν ξέρω. Τσέκαρέ το στο manual (σελ. 3).
Ευχαριστώ,
μμμ νομίζω δυστυχώς δε θα παίξει με direct monitor και ειδικά χωρίς pc. Για να παίξει αυτό νομίζω ότι πρέπει με ένα software (DAW) να ρίξω το ένα Input left και το άλλο right... Οπότε μάλλον θέλω κάρτα με δύο Inputs;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Έχει άλλες δύο εισόδους, δηλαδή μια στερεοφωνική, στο πίσω μέρος. Παίρνει καρφιά και προφανώς είναι balanced. Δες το μάνουαλ, σελ. 5.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν αντέχεις οικονομικά δες κι αυτήν...


Μπόλικα inputs/outputs, μουσικός είσαι, δεν πάνε χαμένα!

Παίζει standalone, έχεις control panel στο pc (νομίζω το λέει focusrite control αν θες να το ψάξεις) που ρυθμίζεις τα πάντα (volumes, routing κλπ) και μετά "θυμάται" αυτές τις ρυθμίσεις αφού τη βγάλεις από το PC.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Έχει άλλες δύο εισόδους, δηλαδή μια στερεοφωνική, στο πίσω μέρος. Παίρνει καρφιά και προφανώς είναι balanced. Δες το μάνουαλ, σελ. 5.
μμμ εκεί θα έβαζα το πικάπ. Το πιάνο όμως που βγάζει και αυτό στέρεο;
Ιδέα: Μήπως να πάρω κάνα audio switcher και να το βάλω στην στερεοφωνική στο πίσω μέρος;
Είναι unbalanced πικάπ και πιάνο οπότε κάτι τέτοιο θα έπαιζε...


Αν αντέχεις οικονομικά δες κι αυτήν...


Μπόλικα inputs/outputs, μουσικός είσαι, δεν πάνε χαμένα!

Παίζει standalone, έχεις control panel στο pc (νομίζω το λέει focusrite control αν θες να το ψάξεις) που ρυθμίζεις τα πάντα (volumes, routing κλπ) και μετά "θυμάται" αυτές τις ρυθμίσεις αφού τη βγάλεις από το PC.
Πολύ καλό! Αλλά too much, μάλλον δεν την αντέχω οικονομικά
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
μμμ εκεί θα έβαζα το πικάπ. Το πιάνο όμως που βγάζει και αυτό στέρεο;
Στις δύο μπροστινές. Τις γυρίζεις σε line και συνδέεις καλώδια καρφί σε καρφί.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Στις δύο μπροστινές. Τις γυρίζεις σε line και συνδέεις καλώδια καρφί σε καρφί.
Κι ετσι θα πάρω κατευθείαν στέρεο; Αν είναι έτσι τότε η ur242 είναι μια χαρά. Αλλά,
Έχω καταλαβει οτι δε γίνεται να βγει στέρεο χωρίς software. Έχω καταλάβει ότι αυτό ισχύει σε όλες τις κάρτες:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το συγκεκριμένο άρθρο απλώς λέει πώς να επιλέξεις τις δύο μπροστινές εισόδους για να κάνεις στερεοφωνική εγγραφή με κάποιον audio editor (recording software).
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Το συγκεκριμένο άρθρο απλώς λέει πώς να επιλέξεις τις δύο μπροστινές εισόδους για να κάνεις στερεοφωνική εγγραφή με κάποιον audio editor (recording software).
Όντως είναι για εγγραφή. Ναι ναι, παίζει να το έχω καταλάβει λάθος. Αν βάλω 2 καρφιά και πατήσω το line (όχι Hi-z) ίσος λειτουργησει σαν line input.

θα το δοκιμάσω με τη δικιά μου (scarlet 2i4) να δω πώς θα συμπεριφερθεί. θα επιλέξω line και θα βάλω left και right στα δύο Inputs.
 

Μηνύματα
10
Reaction score
5
Όντως είναι για εγγραφή. Ναι ναι, παίζει να το έχω καταλάβει λάθος. Αν βάλω 2 καρφιά και πατήσω το line (όχι Hi-z) ίσος λειτουργησει σαν line input.

θα το δοκιμάσω με τη δικιά μου (scarlet 2i4) να δω πώς θα συμπεριφερθεί. θα επιλέξω line και θα βάλω left και right στα δύο Inputs.
Το έκανα με το bluetooth (το ίδιο είναι. Και αυτό RCA βγάζει).
Έβαλα στα δύο inputs τα left και right RCA κι έπαιξε μια χαρά στέρεο!
Έχεις απόλυτο δίκιο. Σόρρυ που επέμεινα, το έιχα καταλάβει λάθος.
Άρα μια χαρά μου φτάνει η ur242 η οποία παίζει και standalone!
Άρα νομίζω είναι η καλύτερη λύση για να βγάλω από την εξίσωση το μίκτη.
Ίσως το μόνο θέμα είναι ότι έχουν ξεχωριστό gain level το οποίο θα πρέπει να το έχω ακριβώς στο ίδιο.

Thanks!!!
 


Μηνύματα
10
Reaction score
5
Ρώτησέ το αυτό, επιβεβαίωσέ το.
Εννοείται! Και θα ψάξω κι άλλα. Δεν είναι και φτηνή... π.χ. δεν έχει level για direct monitoring. Θα τα δω. Το καλό τώρα είναι ότι ξέρω προς τα που να κινηθώ: Τι εισόδους θέλω και κατάργηση του μίκτη.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top