Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Το Dacia Spring έχει γίνει ανάρπαστο στην Ευρώπη, φεύγει σα πασατέμπο.

Ιταλία έχει πουλήσει άντερα..

Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να είναι εδώ διαθέσιμο, θα έχει τεράστιο χρόνο αναμονής.
 





indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Το Dacia Spring έχει γίνει ανάρπαστο στην Ευρώπη, φεύγει σα πασατέμπο.

Ιταλία έχει πουλήσει άντερα..

Πολύ φοβάμαι ότι μέχρι να είναι εδώ διαθέσιμο, θα έχει τεράστιο χρόνο αναμονής.
Αστερι πηρε τελικα το πασατεμπο ή οχι?

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός ρεύματος, ο πρώτος μετά τις μεγάλες αυξήσεις, την επιδότηση κλπ.

Μην τα πολυλογώ, 129€ ρεύμα (χωρίς τις ρυθμιζόμενες) συν 266€ (!!!!!!) η αναπροσαρμογή (ρήτρα ΟΤΣ, όπως θέλετε πείτε τη)! Από τα οποία μου αφαίρεσαν 51€ από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Κλάιν.

Εν τέλει κατά μέσο όρο πλήρωσα περίπου 0,23€/kWh (όλα μέσα), με τη νυχτερινή να βγαίνει χοντρικά στα 0,20€. Υπερδιπλασιασμός δηλαδή σε σχέση με πριν, αν και, αν το υπολογίσεις, εννοείται και πάλι λιγότερα από τα μισά σε σχέση με βενζίνη.

Υ.Γ. Που είναι τα φωτοβολταϊκά μουυυυυ;;;;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός ρεύματος, ο πρώτος μετά τις μεγάλες αυξήσεις, την επιδότηση κλπ.

Μην τα πολυλογώ, 129€ ρεύμα (χωρίς τις ρυθμιζόμενες) συν 266€ (!!!!!!) η αναπροσαρμογή (ρήτρα ΟΤΣ, όπως θέλετε πείτε τη)! Από τα οποία μου αφαίρεσαν 51€ από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Κλάιν.

Εν τέλει κατά μέσο όρο πλήρωσα περίπου 0,23€/kWh (όλα μέσα), με τη νυχτερινή να βγαίνει χοντρικά στα 0,20€. Υπερδιπλασιασμός δηλαδή σε σχέση με πριν, αν και, αν το υπολογίσεις, εννοείται και πάλι λιγότερα από τα μισά σε σχέση με βενζίνη.

Υ.Γ. Που είναι τα φωτοβολταϊκά μουυυυυ;;;;
Εάν είσαι ΔΕΗ και έχεις e-bill, μάλλον προλαβαίνεις να το αλλάξεις σε Home Online (σταθερό χωρίς ΟΤΣ) σήμερα :).
Από 2/12 πηγαίνει από 0,1 σε 0,17€/kWh το ημερήσιο.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Πέρα από όλα τα άλλα προβλήματα (πρόσβαση σε πάρκινγκ με παροχή ρεύματος) που πρέπει να λυθούν για να χαρούμε τη ηλεκτρικά οχήματα θα πρέπει να φοβόμαστε και τα κέφια του Πούτιν που αλλάζει την τιμή του ρεύματος σε όλη την Ευρώπη. Μακάρι να μπορούσα να έχω χθες ηλεκτρικό αλλά έτσι όπως πάει θα είναι μόνο για αυτούς που μπορούν να βάλουν φωτοβολταϊκά.
Επιβεβαιώνω για το home online ή και το enter καθώς και εγώ το άλλaξα πριν μια εβδομάδα. Τρέξτε να προλάβετε. (για όσους έχουν ΚΟΤ καλό θα είναι να πάνε στο Online)
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Η τιμή του ρεύματος δεν αλλάζει αυθαίρετα. Όπως πάνε τα πράγματα, το περισσότερο το παράγουμε από φυσικό αέριο. Ο Πούτιν αλλάζει τις τιμές του φυσικού αερίου. Οι οποίες είναι συνδεδεμένες με τις τιμές των άλλων υδρογονανθράκων. Οπότε, δεν θα ανέβει μόνο το ρεύμα, πιο πριν θα έχουν ανέβει ήδη όλα τα καύσιμα. Πράγμα που, δεν μπορεί, θα το έχεις παρατηρήσει ήδη. Το ντήζελ είναι ακριβότερο απ' ότι ήταν η βενζίνη πέρυσι.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
ναι ισχύει, αλλά ας υποθέσουμε ότι 3 κάτοικοι Ελλάδος έκαναν πριν το καλοκαίρι τον προγραμματισμό τους και πήραν ο ένας ντίζελ, ο 2ος βενζίνη και ο 3ος ηλεκτρικό. Το 2022 ποιος από τους 3 θα έχει τη μεγαλύτερη αύξηση σε σχέση με τον αρχικό του προϋπολογισμό σε έξοδα; (όχι σε ποιόν θα κοστίζει ακριβότερα)
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εάν είσαι ΔΕΗ και έχεις e-bill, μάλλον προλαβαίνεις να το αλλάξεις σε Home Online (σταθερό χωρίς ΟΤΣ) σήμερα :).
Από 2/12 πηγαίνει από 0,1 σε 0,17€/kWh το ημερήσιο.
Δυστυχώς (με βάση το πώς έχουν αυτή τη στιγμή τα πράγματα) όχι, δεν είμαι στη ΔΕΗ.
Μόνο στα Φ/Β ελπίζω για σχετικά άμεση λύση, αλλιώς θα είναι δύσκολος ο χειμώνας από αυτή την άποψη.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
ναι ισχύει, αλλά ας υποθέσουμε ότι 3 κάτοικοι Ελλάδος έκαναν πριν το καλοκαίρι τον προγραμματισμό τους και πήραν ο ένας ντίζελ, ο 2ος βενζίνη και ο 3ος ηλεκτρικό. Το 2022 ποιος από τους 3 θα έχει τη μεγαλύτερη αύξηση σε σχέση με τον αρχικό του προϋπολογισμό σε έξοδα; (όχι σε ποιόν θα κοστίζει ακριβότερα)
Αυτό με τον προϋπολογισμό είναι Ελληνικό ανέκδοτο. Κι εγώ άλλαξα αυτοκίνητο προϋπολογίζοντας μηδενικά τέλη κυκλοφορίας. Τον επόμενο χρόνο ξαναψηφίστηκε ο ίδιος νόμος με μικρές αλλαγές, με ισχύ έναρξης λίγους μήνες μετά. Το ίδιο αυτοκίνητο που αγοράστηκε με μηδενικά τέλη έχει κοστίσει μέχρι τώρα 1200€ περισσότερα, τα οποία ένα 2 μηνών νεότερο δεν οφείλει.
 

Μηνύματα
239
Reaction score
260
Ακριβώς έτσι την πάτησε γνωστός, πήρε πριν πολλά χρόνια το πρώτο υβριδικό lexus (μεταχειρισμένο σε άψογη κατάσταση) με μηδενικά τέλη και καλά για επιβράβευση τότε. Δεν θυμάμαι αν κράτησε το μέτρο 1-2 χρόνια και μετά το Ελληνικό κράτος ξεκίνησε την τιμωρία. Όπως και τώρα με το ρεύμα δεν νομίζω ότι θα προστατεύσει αυτούς που κάναν την μετάβαση σε ηλεκτρικό ήδη. Μακάρι για όλους μας να μην αυξηθεί άλλο το ρεύμα αλλά κανείς δεν σου εγγυάται ότι θα πάρει άλλο ένα 100% πάνω το 22.
Δυστυχώς (με βάση το πώς έχουν αυτή τη στιγμή τα πράγματα) όχι, δεν είμαι στη ΔΕΗ.
Μόνο στα Φ/Β ελπίζω για σχετικά άμεση λύση, αλλιώς θα είναι δύσκολος ο χειμώνας από αυτή την άποψη.
υπάρχουν και σε άλλες εταιρείες προγράμματα χωρίς ρήτρα (εκτός και αν πλέον τα έκοψαν όλοι). και σίγουρα πρέπει να δεις το συμβόλαιο που έχεις ήδη, καθώς σε όλες τι εταιρίες μονομερός το τελευταίο διάστημα παρατηρήθηκε να κάνουν αλλαγές οι εταιρείες και έχουν γίνει πολλές καταγγελίες σχετικά. Ακόμα και κάποιο πέναλτι να πρέπει να πληρώσεις για να το διακόψεις ίσως να συμφέρει καθώς θα έρθουν πολύ λογαριασμοί ακόμα φουσκωμένοι μέχρι και αν πέσει πάλι η Mwh.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Μου ήρθε εκκαθαριστικός λογαριασμός ρεύματος, ο πρώτος μετά τις μεγάλες αυξήσεις, την επιδότηση κλπ.

Μην τα πολυλογώ, 129€ ρεύμα (χωρίς τις ρυθμιζόμενες) συν 266€ (!!!!!!) η αναπροσαρμογή (ρήτρα ΟΤΣ, όπως θέλετε πείτε τη)! Από τα οποία μου αφαίρεσαν 51€ από το ταμείο ενεργειακής μετάβασης. Κλάιν.

Εν τέλει κατά μέσο όρο πλήρωσα περίπου 0,23€/kWh (όλα μέσα), με τη νυχτερινή να βγαίνει χοντρικά στα 0,20€. Υπερδιπλασιασμός δηλαδή σε σχέση με πριν, αν και, αν το υπολογίσεις, εννοείται και πάλι λιγότερα από τα μισά σε σχέση με βενζίνη.

Υ.Γ. Που είναι τα φωτοβολταϊκά μουυυυυ;;;;
ΔΕΗ myHome online είπαμε..


Screenshot_20211117_144441_com.google.android.apps.docs.jpg


Δεν έχει ρήτρες αναπροσαρμογης, δεν έχει πάγιο (0,5€) και σταθερή τιμή για 2 χρόνια.

Έχει γίνει της πτανας, πάνε στο πρώτο όσο προλαβαίνεις


Screenshot_20211110_154121_com.android.chrome.jpg


Κοίτα


https://xristika.gr/etsi-gonatise-t...ys-pelates-klama-se-watt-volt-iron-elpedison/

<<Σύμφωνα με υπολογισμούς που περιλαμβάνει η Μυτιληναίος (Protergia) σε επιστολή προς τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας η ΔΕΗ έχει συντριπτικό πλεονέκτημα στα σταθερά τιμολόγια. Για το 2022, οι πάροχοι έχουν ενεργειακό κόστος 173 ευρώ/mWh, χωρίς μάλιστα να υπολογίζεται το εμπορικό κόστος. Για το 2023, το κόστος υπολογίζεται στα 117 ευρώ. Την ίδια στιγμή, η ΔΕΗ πουλάει τη μεγαβατώρα με σταθερή τιμή για δύο χρόνια στα 104,03 ευρώ, δηλαδή είναι πρακτικά αδύνατο να την ανταγωνιστούν οι άλλοι πάροχοι σε αυτή την κατηγορία τιμολογίων.>>


Δεν γίνεται κανένας άλλος παροχος να δώσει τέτοια τιμή ρεύματος, χωρίς να μπαίνει μέσα, είναι εντελώς αδύνατο.

Εγώ τελείωσα τη διαδικασία μόλις χθες! Έγινε η αλλαγή από δεδδηε, έχω υπογράψει συμβόλαιο με τη ΔΕΗ εδώ και 2 βδομάδες στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHome online.

Το νυχτερινό είναι στα 7,6 λεπτά, χωρίς ρήτρες.

Αντιθέτως έχει έκπτωση συνέπειας. 😎🤣😁😂

Εγώ τη μέρα που η ΔΕΗ Blue άρχισε τη χρέωση, μπήκα επισήμως στο ΔΕΗ myHome online και έβαλα το αυτοκίνητο να φορτίσει με προγραμματισμό στο νυχτερινό.

Κάτω από 10 λεπτά θα μου βγαίνει η kWh.


Έχει πέσει σύρμα και όλοι οι ηλεκτροκινητοι Ελλάδας, μπήκαν καρφί στο ΔΕΗ myHome online. 😁🤣😂
 
Last edited:


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Έχει γίνει της πτανας, πάνε στο πρώτο όσο προλαβαίνεις
Αφού λέει ότι οι τιμές αυτές ισχύουν για ενεργοποιήσεις (όχι αιτήσεις) μέχρι σήμερα (ή αύριο, δεν θυμάμαι) και μετά η τιμή αυξάνεται 70%!

Οπότε δεν νομίζω ότι προλαβαίνω να αλλάξω και να ενεργοποιηθώ σήμερα, με το παλιό τιμολόγιο!

Τα σφυράνε λίγο νωρίτερα βρε αυτά, για μας τους χαζούς που δεν προνοούμε :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Ξεκινήστε ολοι τη διαδικασία.
Η προσφορά ΔΕΗ myHome online θα ισχύει για 1 μήνα ακόμα (μέχρι τέλος του έτους).

Αφήστε τους να λένε ότι θέλουν.

Αν τυχόν σε 10-15 μέρες έχει αλλάξει κάτι, ακυρώνεις τη διαδικασία.

Είναι εντελώς απλό να ακυρωθεί η διαδικασία μέχρι τελευταία στιγμή, μια υπογραφή δε βάζεις, μια υπεύθυνη δήλωση δε στέλνεις, τέλος.

Γενικά, όλοι, μπείτε ΔΕΗ myHome online τώρα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
ΔΕΗ myHome online είπαμε..


View attachment 231267

Δεν έχει ρήτρες αναπροσαρμογης, δεν έχει πάγιο (0,5€) και σταθερή τιμή για 2 χρόνια.

Έχει γίνει της πτανας, πάνε στο πρώτο όσο προλαβαίνεις


View attachment 231269

Κοίτα


https://xristika.gr/etsi-gonatise-t...ys-pelates-klama-se-watt-volt-iron-elpedison/

<<Σύμφωνα με υπολογισμούς που περιλαμβάνει η Μυτιληναίος (Protergia) σε επιστολή προς τη Ρυθμιστική Αρχή Ενέργειας η ΔΕΗ έχει συντριπτικό πλεονέκτημα στα σταθερά τιμολόγια. Για το 2022, οι πάροχοι έχουν ενεργειακό κόστος 173 ευρώ/mWh, χωρίς μάλιστα να υπολογίζεται το εμπορικό κόστος. Για το 2023, το κόστος υπολογίζεται στα 117 ευρώ. Την ίδια στιγμή, η ΔΕΗ πουλάει τη μεγαβατώρα με σταθερή τιμή για δύο χρόνια στα 104,03 ευρώ, δηλαδή είναι πρακτικά αδύνατο να την ανταγωνιστούν οι άλλοι πάροχοι σε αυτή την κατηγορία τιμολογίων.>>


Δεν γίνεται κανένας άλλος παροχος να δώσει τέτοια τιμή ρεύματος, χωρίς να μπαίνει μέσα, είναι εντελώς αδύνατο.

Εγώ τελείωσα τη διαδικασία μόλις χθες! Έγινε η αλλαγή από δεδδηε, έχω υπογράψει συμβόλαιο με τη ΔΕΗ εδώ και 2 βδομάδες στο πρόγραμμα ΔΕΗ myHome online.

Το νυχτερινό είναι στα 7,6 λεπτά, χωρίς ρήτρες.

Αντιθέτως έχει έκπτωση συνέπειας. 😎🤣😁😂

Εγώ τη μέρα που η ΔΕΗ Blue άρχισε τη χρέωση, μπήκα επισήμως στο ΔΕΗ myHome online και έβαλα το αυτοκίνητο να φορτίσει με προγραμματισμό στο νυχτερινό.

Κάτω από 10 λεπτά θα μου βγαίνει η kWh.


Έχει πέσει σύρμα και όλοι οι ηλεκτροκινητοι Ελλάδας, μπήκαν καρφί στο ΔΕΗ myHome online. 😁🤣😂
Και γιατί δε το γράφετε και εδώ ρε παίδες!

Μόλις μίλησα με ΔΕΗ, δεν προλαβαίνω να εγγραφώ τώρα στο myHome με τις παλιές τιμές. Είμαι σε άλλο πάροχο τώρα.

Οι νέες τιμές (για συμβολαια μετά 2/12) είναι πάλι χωρίς αναπροσαρμογή αλλά με διπλάσιο περίπου κόστος ρεύματος.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top