Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Η υπάλληλος μου είπε ότι έχει μπλοκάρει το online από τις πολλές αιτήσεις.

Μην το ρισκάρεις.

Και καλά, το όχημα σου (το πατίνι εγώ αχαχούχα), το φορτίζεις και στα ΙΚΕΑ. Με τη θέρμανση όμως δεν παίζουνε!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κανονικά ναι, αλλά:

View attachment 231313
Αυτό είναι πο@στιά, να ξέρετε.

Το e-contract εξασφαλίζει πως θα ισχύουν οι χρεώσεις την στιγμή που το συμπληρώνεις...

Αυτό σας το λέω με 100% βεβαιότητα, διασταυρωμενα και με τη ΔΕΗ από customer service.

Βασικά η ΔΕΗ υποχρεώθηκε να κάνει εσπευσμένα αυξήσεις στα τιμολόγια που είχε βγάλει προσφορά (ιδίως το myHome online, το οποίο γινόταν αποκλειστικά online με e-contract) διότι έπεσε σωρεία μηνύσεων από τους άλλους παρόχους στην επιτροπή ανταγωνισμού και στη ρυθμιστική αρχή, για αθέμιτο ανταγωνισμό.

Όλοι οι άλλοι πάροχοι, αγοράζουν ρεύμα στα 17 λεπτά την κιλοβατώρα, και η ΔΕΗ έβγαλε προσφορά 10 λεπτά την κιλοβατώρα λιανική στον καταναλωτή, αδύνατο να την φτάσουν, οπότε κινήθηκαν όλοι οι πάροχοι δικαστικά, και αναγκάστηκε η ΔΕΗ να δώσει 70% αύξηση (17 λεπτά την κιλοβατώρα) δηλαδή όσο αγοράζουν οι άλλοι πάροχοι.

Ψάξτε να διαβάσετε τι έχει γίνει, της πτανας κανονικά.


Παιδιά όποιος προλάβει είναι.

Και μένα πήρε κάνα μήνα η διαδικασία, διότι είχαν τρομερό φόρτο εργασίας, δεκάδες χιλιάδες αιτήσεις καθημερινά, έπαθαν κοκομπλοκο. Μου απάντησε ΔΕΗ με SMS και email το μεσημέρι της Κυριακής, μιλάμε δουλεύουν φουλ 24-ωρο 7 μέρες τη βδομάδα.

Αν κόψανε το e-contract είναι υποχρεωτικό να πάτε σε υποκατάστημα, που ως γνωστόν γίνεται της καρακαλτακας....

Έφαγε πολύ μεγάλη πίεση η ΔΕΗ από τη Ρυθμιστική Αρχή και την επιτροπή ανταγωνισμού και αρων αρων προσπαθεί να τα μαζέψει..
Από 1ο χέρι σας λέω ότι έχουν πέσει μηνύσεις από τους άλλους παρόχους.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αέριο έχω (και class d ενισχυτές)

Θα μπω αργά το βράδυ να δω στο online
Αν δεν έχεις μεγάλη κατανάλωση ρεύματος, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος αλλαγής. Οι υπόλοιπες χρεώσεις θα είναι το μεγαλύτερο μέρος του λογαριασμού σου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
ΥΓ. Δυστυχώς έχω ενημέρωση πως μετά την πάροδο 6-μηνου, δικαιούται η ΔΕΗ να αυξήσει τα κοστολογια παρά το ότι υπάρχει σύμβαση 2-ετιας με σταθερή χρέωση.

Μάλλον έχει τρύπες το συμβόλαιο..
μολις εκανα συμβολαιο για 2 σπιτια μεσω του https://ebill.dei.gr/,

το ενα κανονικα mnyhomeenter το αλλο βιαστηκα ο μαλαξ και επελεξα Online
Το online είναι καλύτερο ρε..
 


vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
ΥΓ. Δυστυχώς έχω ενημέρωση πως μετά την πάροδο 6-μηνου, δικαιούται η ΔΕΗ να αυξήσει τα κοστολογια παρά το ότι υπάρχει σύμβαση 2-ετιας με σταθερή χρέωση.

Μάλλον έχει τρύπες το συμβόλαιο..

Το online είναι καλύτερο ρε..
Το online δεν αναφέρει κάτι για ρήτρα αναπροσαρμογής άρα ; Ενώ το άλλο δεν θα έχεις αύξηση από αναπροσαρμογή
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το online δεν αναφέρει κάτι για ρήτρα αναπροσαρμογής άρα ; Ενώ το άλλο δεν θα έχεις αύξηση από αναπροσαρμογή
Το myHome online επαναλαμβάνω, δεν έχει ρήτρες αναπροσαρμογης.


Screenshot_20211130_175713_com.google.android.apps.docs~2.jpg


Σας είπα και είναι βέβαιο, πως το myHome online είναι το φτηνότερο συμβόλαιο ρεύματος που υπάρχει.

Τα έχουν ψάξει εξονυχιστικά οι ηλεκτροκινητοι Ελλάδος, όλοι εκεί κάρφωσαν τα σπίτια τους.

Φτηνότερο ρεύμα από το ανωτέρω συμβόλαιο, δεν μπορείς να κλείσεις τώρα.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Το online δεν αναφέρει κάτι για ρήτρα αναπροσαρμογής άρα ; Ενώ το άλλο δεν θα έχεις αύξηση από αναπροσαρμογή
Άλλο η αναπροσαρμογή τιμών με ρήτρα ΟΤΣ, άλλο το δικαίωμα του παρόχου να αλλάζει τιμές με το έτσι θέλω. Το my home enter kai online δεν έχουν το πρώτο αλλά μπορεί να έχουν το δεύτερο.

Στη ΔΕΗ, 24 μήνες σταθερές τιμές μου υποσχέθηκαν αλλά σιγά να μην δεν υπάρχουν ψιλά γράμματα.
 


Μηνύματα
63
Reaction score
108
Άλλο η αναπροσαρμογή τιμών με ρήτρα ΟΤΣ, άλλο το δικαίωμα του παρόχου να αλλάζει τιμές με το έτσι θέλω. Το my home enter kai online δεν έχουν το πρώτο αλλά μπορεί να έχουν το δεύτερο.

Στη ΔΕΗ, 24 μήνες σταθερές τιμές μου υποσχέθηκαν αλλά σιγά να μην δεν υπάρχουν ψιλά γράμματα.

Θα αλλάξουν τους όρους αφού πρώτα σας ενημερώσουν και θα έχετε δικαίωμα να πάτε σε άλλο πάροχο χωρίς ρήτρα.
Εκεί γελάμε βέβαια γιατί τότε οι άλλοι θα είναι πολύ πάνω, αλλά οκ.

Δηλαδή νομίζω μπορει να σας ενημερώσουν τον 5ο μήνα ότι τον 6ο θα αλλάξει ο τάδε όρος, δηλαδή το παρόν συμβόλαιο θα είναι άκυρο.

Το κάνανε κι άλλοι πάροχοι πιο πριν για μικρότερες αφορμές :p

Εύχομαι να μην γίνει ποτέ στην ΔΕΗ αυτό, καλή τύχη σας εύχομαι ! (για να έχω κι εγώ που να πάω μόλις κλείσει η δική μου. :D )
 

Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Η ΔΕΗ μπορεί να αλλάξει τους όρους μονομερώς, πάγια τακτική της, έτσι έκανε και με τα φωτοβολταϊκά, που από 0,51€/kvw το πήγε με 2 μειώσεις στα 0,385€/kvw.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ευρωπαϊκό Αυτοκίνητο της Χρονιάς (COTY)


Η τελική λίστα του σημαντικότερου βραβείου της Ευρώπης περιλαμβάνει επτά μοντέλα από τα οποία τα έξι είναι αμιγώς ηλεκτρικά:

(και το 7ο βγαίνει και ηλεκτρικό)

- Cupra Born
- Ford Mustang Mach-E
- Hyundai Ioniq 5
- Kia EV6
- Peugeot 308
- Renault Mégane E-Tech
- Škoda Enyaq iV
 

Μηνύματα
853
Reaction score
2.952
Έρχονται και τα αυτόνομα σιγά σιγά.

 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Η αίτηση μου είναι υπό εξέταση

Screen Shot 2021-11-30 at 8.42.15 PM.png


Κουφάλα παπαγαλάκι @costas EAR , μεγαλοπιάστηκες σιγά σιγά.
Ξεκίνησες από τον Bruno Putzeys, μετά τα πήρες απο την Trinnov, από την Dirac, από όλες τις εταιρίες sub του πλανήτη, και έφτασες να τα παίρνεις απο την Tesla και την ΔΕΗ.

Ανοδική πορεία.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
στην τιμή της KWh θα πρέπει να προσθέσετε ΦΠΑ και ρυθμιζόμενες χρεώσεις,

έτσι αν η τιμή της KWh είναι 0,076 (νυχτερινή παλιά τιμή) στην πράξη είναι (0,076 + 0,047) * 1,06 = 0,13038

ενώ η νέα τιμή ημερήσιας KWh της ΔΕΗ από ονομαστική τιμή 0,17 πάει (0,17 + 0,1233) * 1,06 = 0,310898

--------------
υπάρχουν διαφορετικές ρυθμιζόμενες χρεώσεις για κανονικό και νυχτερινό

και επίσης οι παραπάνω ρυθμιζόμενες χρεώσεις για ημερήσιο ρεύμα είναι για πάνω από 2000 KWh το τετράμηνο, που πιθανότατα θα ξεπεράσει όποιος έχει ηλεκτρικό αυτοκίνητο ή θέρμανση με ρεύμα

οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις για νυχτερινό δεν αλλάζουν με την κατανάλωση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Ρε αρχηγέ; δεν έχουν ρυθμιζόμενες χρεώσεις αυτά τα προγράμματα, Τιδεγκαταλαβαινεις..

Επίσης δεν έχουν σκαλοπάτια κατανάλωσης, πάνω από τα οποία αλλάζει η χρέωση.

Όσο για τις 2000 kWh το τετράμηνο, είχα 4.000 kWh το τετράμηνο χωρίς ηλεκτρικό αυτοκίνητο..

11,5 MWh το έτος, χονδρικά 1000 kWh το μήνα.
Χωρίς ev.

(αλλά έχω 17 ενεργά ηχεια στο στέρεο)
🤣😁😂
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Ναι αλλά εσύ αφήνεις τα κλιματιστικά αναμμένα 24/7/12/(πώς βάζουν το ρημάδι το άπειρο)

άσε που έχεις και κάτι χιλιάδες εκατομμύρια ηχεία εκεί μέσα με 8 οκάδες ενισχυτές έκαστο
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.299
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top