Επιλογή ηχείων και ίσως dac

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Καλησπέρα σε όλους.
Αποφάσισα ότι είναι ώρα να αρχίσω να απολαμβάνω την μουσική μου. Η συλλογή μου είναι σε pc, φόρεσα καλύτερο realtek driver, αλλά έχω τα τίμια σκυλιά Creative P5800 και πλέον δεν...

Το θέμα μου είναι το υλικό μου. Ακούω 98% παλιά Ελληνική μουσική άρα ξεκινάω από mp3 128 αλλά κυρίως πάω σε 320 και flac. Στην καλύτερη περίπτωση πχ flac remastered Λοίζο ή Ξαρχάκο...

Αυτό που θέλω είναι καλό γεμάτο ήχο, να ακούσω ένα μπουζούκι Ζαμπέτα ή Ξυλούρη να το φχαριστηθώ....
Υποθέτω ότι ξεκινάω από ηχεία, και μου είπαν ότι για το υλικό μου θα με καλύψουν τα Behringer 50USB και δεν χρειάζεται να πάω παραπάνω (το οποίο με βόλεψε...)
Είπα όμως να ρωτήσω τους ειδικούς, αν αξίζει να πάω παραπάνω, αν θα βοηθήσει μια εξωτερική κάρτα ή dac κλπ... Τίποτε υπερβολικό, απλά να πάρω όσο καλύτερη ακρόαση μπορώ με το υλικό μου...
(Μην ξεχνάτε ότι είμαι ψιλοάσχετος στα τεχνικά ....)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα. Επειδή βλέπω ότι πας σε ενεργά και δει ελληνικός ήχος θα σου πρότεινα τα Tannoy Gold τα 7" η τα 8". Με τα 7" θα είσαι πιο κοντά στο budget σου. Αλήθεια με τι θα ακούς; Με PC και εσωτερική κάρτα ήχου; Αν ναι εκεί θα χρειαστείς dac και το μικρό smsl dac το m100 mk2 θα σε καλύψει super σε σχέση με την κάρτα. Last but very crucial ο χώρος που ακούς. Χρειαζόμαστε πληροφορία για αποστάσεις ακρόασης, εντάσεις, κτλ.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εγώ από ηχεία θα πρότεινα δύο JBL 305P MKII που είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με αυτά που έχεις. Τα υπόλοιπα άστα στην άκρη προς το παρόν, δε νομίζω να έχεις ανάγκη εξωτερική κάρτα ήχου ή DAC.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
(Τώρα που έληξε ο συναγερμός covid, επανερχόμαστε στα τραγούδια μας...)
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Πάντως όσο για τον χώρο, αυτός αλλάζει με την εποχή, περίπου 20τμ αλλά την μία είναι γεμάτος με βιβλιοθήκη γύρω γύρω, ο του καλοκαιριού είναι άδειος...

Πάντως δεν θέλω να μπω σε λογική μοιρών και ακουστικού κώνου, όχι τέτοια πράγματα. Κυρίως θα ακούω στα 1-2 μέτρα, αλλά μπορεί να κάνω και δουλειές, σε χαμηλή ή μέτρια ένταση...

Γιαυτό ξεκίνησα με την λογική του Πέτρου, ένα καλό ζευγάρι ηχείων που θα κρατήσει, για κατευθείαν αναπαραγωγή από το pc, και στο μέλλον αν θέλω να βάλω κάποιο βιάγκρα για ακόμα μεγαλύτερη απόλαυση..
Αυτό που με έκαιγε ήταν το υλικό μου, μην δώσω πχ 500 ενώ θα μπορούσα να κάνω την ίδια δουλειά με 200... Γιατί όντως καταλαβαίνω αυτά που λέτε για την ποιότητα, ακόμα και τα αστεία creative, όταν παίζουν κάτι hi-res ροκ, όντως δίνουν άλλο ήχο...
Αλλά και ο Μητροπάνος κρίμα δεν είναι να μην ακούγεται όπως του πρέπει;;;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Εγώ από ηχεία θα πρότεινα δύο JBL 305P MKII που είναι τεράστια αναβάθμιση σε σχέση με αυτά που έχεις. Τα υπόλοιπα άστα στην άκρη προς το παρόν, δε νομίζω να έχεις ανάγκη εξωτερική κάρτα ήχου ή DAC.
Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω τα JBL 305P MKII, που είπε ο Πέτρος, αλλά αυτό που με σταμάτησε είναι αυτό που διάβασα για τον θόρυβο, το hiss που λένε σε idle.... Έχουμε κάποια εμπειρία σε αυτό ίσως;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ήμουν έτοιμος να παραγγείλω τα JBL 305P MKII, που είπε ο Πέτρος, αλλά αυτό που με σταμάτησε είναι αυτό που διάβασα για τον θόρυβο, το hiss που λένε σε idle.... Έχουμε κάποια εμπειρία σε αυτό ίσως;
Tα περισσότερα, αυτοενισχυομενα (πρόσεξε δεν λέω ενεργά....) προσιτά ηχεία, έχουν αυτό το θέμα. Όπως τα περιγράφεις μια χαρά θα σε καλύψουν τα JBL και μάλλον και πιο προσιτά (κοίτα και τα presonus, είναι άριστα για τα χρήματα που κοστίζουν). Όσο για το dac...... θα το χρειαστείς οπωσδήποτε, ακόμα και κάτι προσιτό, στα 100-150 ευρώ, θα αναβαθμίσει σημαντικά τον ήχο.
 



ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
το υλικό που έχεις σε mp3 320kpbs και σε flac, είσαι 100% σίγουρος πως είναι καλές συμπιέσεις και όχι ότι να' ναι που εκ των υστέρων έχουν μετατραπεί σε 320 ή flac;
Δηλ στο spectrum του foobar2000 φαίνονται χαμηλές (<100ΗΖ) και ψηλές (>12000ΗΖ) συχνότητες;
 


Μηνύματα
16
Reaction score
8
Tα περισσότερα, αυτοενισχυομενα (πρόσεξε δεν λέω ενεργά....) προσιτά ηχεία, έχουν αυτό το θέμα. Όπως τα περιγράφεις μια χαρά θα σε καλύψουν τα JBL και μάλλον και πιο προσιτά (κοίτα και τα presonus, είναι άριστα για τα χρήματα που κοστίζουν). Όσο για το dac...... θα το χρειαστείς οπωσδήποτε, ακόμα και κάτι προσιτό, στα 100-150 ευρώ, θα αναβαθμίσει σημαντικά τον ήχο.
Άρα πάω είτε για τα JBL είτε για τα Eris 4.5/5.. Είπα για τα JBL επειδή υποτίθεται ότι έχουν καλύτερη απόδοση σε μεγαλύτερες αποστάσεις...
Και βέβαια περιμένω πρόταση για dac, αφού λέτε όλοι ότι χρειάζεται.
το υλικό που έχεις σε mp3 320kpbs και σε flac, είσαι 100% σίγουρος πως είναι καλές συμπιέσεις και όχι ότι να' ναι που εκ των υστέρων έχουν μετατραπεί σε 320 ή flac;
Δηλ στο spectrum του foobar2000 φαίνονται χαμηλές (<100ΗΖ) και ψηλές (>12000ΗΖ) συχνότητες;
Όσα δοκίμασα είναι φουλ στα 50-14Κ, ακόμα και τα 128 με χάλια ήχο, ή τα LPrip... Τα καλά flac είναι και στα 20Κ...
DSP θα κάνει από τον υπολογιστή, θα του πω πως όταν έρθει η ώρα.
SUB, εννοείται, όταν θα αποφασίσει να δώσει τα 400 ευρώ.
Στείλε λινκ να αρχίσω διάβασμα... Sub αργότερα, να δώ πώς πάει πρώτα....
Ευχαριστώ όλους....
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
....
Όσα δοκίμασα είναι φουλ στα 50-14Κ, ακόμα και τα 128 με χάλια ήχο, ή τα LPrip... Τα καλά flac είναι και στα 20Κ...
...
για συχνότητες μιλάμε, σωστά;
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Άρα πάω είτε για τα JBL είτε για τα Eris 4.5/5.. Είπα για τα JBL επειδή υποτίθεται ότι έχουν καλύτερη απόδοση σε μεγαλύτερες αποστάσεις...
Και βέβαια περιμένω πρόταση για dac, αφού λέτε όλοι ότι χρειάζεται.
Από τα δυο πήγαινε στα JBL, εκτός και αν μπορείς να πας σε λίγο πιο ακριβό presonus. Βλέπεις τα 4. 5, είναι περισσότερο multimedia monitor, ενώ ακολουθούν την αρχιτεκτονική, ένα ηχείο master και το άλλο παθητικό. Ενώ τα 305, είναι δυο ίδια ηχεία, με ξεχωριστό ενισχυτή και τροφοδοσία το καθένα. Για dac...... ακόμα και με κάτι προσιτό θα κανείς δουλειά, υπάρχουν οι γνώστες Κινεζοεταιρειες smsl, topping κλπ (μόνο ιντερνετικη αγορά όμως). Αν θέλεις και ενισχυτή ακουστικών κοίτα τα ifi, έχουν και αρκετά smooth ήχο, που ματσάρει καλά με τον ήχο των studio monitor.
 



Μηνύματα
189
Reaction score
25
Παντως εγω που ειχα ακουσει live τα jbl και τα m-audio bx5 που πηρα τελικα η διαφορα δεν ηταν και αγεφυρωτη συν οτι τα m-audio ειναι σε πολυ καλη τιμη. Πηγαινε να τα ακουσεις σε καποιο dj shop μαγαζι που τα εχουν στημενα για να εχεις αποψη. Εγω ειμαι απολυτα ικανοποιημενος απο τα m-audio ελπιζω να βοηθησα

καλη χρονια
 


Μηνύματα
16
Reaction score
8
Τελικά πήρα τα 305. Καθαρός ήχος, καμιά σχέση με τα ραδιόφωνα που είχα συνηθίσει. Προσπαθώ να εγκλιματιστώ με τον επιθετικό ήχο τους, και να τον γλυκάνω λίγο...
Ο Πέτρος προσπαθεί να με χώσει με μικρόφωνα κλπ, αλλά αυτό προϋποθέτει μόνιμη εγκατάσταση, όχι το τσαντίρι που είμαι τώρα.
Κάνω πειράματα με drivers και software αλλά μια το φουμπαρ, μια τα γουίντοους όλο με παιδεύουν... Απλά θέλω να βγάλω λίγο τον ήχο, που είναι καλός, "έξω από τα ηχεία".....
Η πλάκα είναι ότι τα έχω καρφώσει πάνω στο γουφεράκι των παλιών creative, και κάνω πατέντες να τα έχω μαζί με τα άλλα 2.1 παλιά creative ηχειάκια, ώστε να έχω ήχο για browsing χωρίς να ανοίγω τα jbl (που τα έχω σε διαφορετικό ρεύμα με διακόπτη), αλλά και ίσως σε ένα μπασταρδεμένο 5.1 όταν βλέπω καμιά ταινία.... Πάντως όταν ο αγαπημένος 9205 driver δουλεύει, και το flac είναι καλό, δεν θέλω να τραβήξω το κεφάλι μου από τα ηχεία....
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top