Σχετικά με A/C

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Κατά την εγκατάσταση ενός τυπικού οικιακού κλιματιστικού, μπορούμε να θεωρήσουμε πως η μονάδα έχει από το εργοστάσιο όλο το φρέον που πρέπει;

Ή είναι μέρος της δουλειάς του εγκαταστάτη να τσεκάρει και να συμπληρώσει φρέον; Από όσα γνωρίζω, αυτό ισχύει.

Σε πρόσφατη εγκατάσταση, ο μάστορας μου είπε το πρώτο, και δεν τσέκαρε τίποτε. Το τοποθέτησε, το συνέδεσε, το έβαλε μπρος και είδε πως δουλεύει, και έφυγε. Από τότε το βάζω μπρος, τραβάει ρεύμα (βλέπω ως και ένα κιλοβάτ στο μετρητή που έχω βάλει στη πρίζα), αλλά ο αέρας που βγαίνει είναι ελάχιστα πιο ζεστός από του δωματίου. Όταν το ίδιο ακριβώς συνέβη στο πρόσφατο παρελθόν με άλλη μονάδα, ο μάστορας που έφερα μου είπε πως είχε χάσει το φρέον του, δηλαδή μάλλον είχε διαρροή. Συμπληρωσε φρέον και η μονάδα ζωντάνεψε. Μέχρι που το ξαναέχασε και το πέταξα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Ξέρω πως το φρέον δεν είναι φθηνό οπότε υποψιάζομαι πως ο εγκαταστάτης δεν είναι εντάξει.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
μπορούμε να θεωρήσουμε πως η μονάδα έχει από το εργοστάσιο όλο το φρέον που πρέπει;
Αν προέρχεται απο αξιοπρεπή εταιρεία, ναι.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν προέρχεται απο αξιοπρεπή εταιρεία, ναι.
Για Samsung πρόκειται. Πάντως ξέρω πως το φρέον εξαρτάται ως ποσότητα και από το μήκος των σωληνώσεων. Δύο μέτρα βάλαμε, το ελάχιστο που προβλέπεται.

Ένα άλλο θέμα που έχω είναι ότι, με 19 βαθμούς στο δωμάτιο και ρύθμιση στους 22, ξεκινάει, τραβάει ρεύμα, και λίγα λεπτά αργότερα, ενώ η θερμοκρασία παραμένει κάτω από 20, σταματάει να τραβάει ρεύμα (μόνο 40-50 βατ), σαν να έφτασε το στόχο. Θα περίμενα να δουλέψει εντατικά ως τους 22 ή και λίγο παραπάνω και μετά να ηρεμήσει. Ένα άλλο 9άρι που έχω σε άλλο δωμάτιο αυτό κάνει πάνω-κάτω.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Εάν πρόκειται για δωρεάν εγκατάσταση από το κατάστημα , ενημερωσέ τους , να σου στείλουν τεχνικό να το ελέγξει .
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Την πλήρωσα την εγκατάσταση, και έρχεται σήμερα ο ίδιος τεχνικός. Που φυσικά θα προσπαθήσει να με βγάλει τρελό.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια λειτουργία eco ενεργοποιημένη?
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Ζήτησε να σου κάνει και εξαέρωση με αντλία κενού και να σου πεί την μέτρηση της πίεσης -καλύτερα να είσαι μπροστά για να δεις το νούμερο με τα μάτια σου-.

Η εγκατάσταση παίζει τεράστιο λόγο στην απόδοση του κλιματιστικού.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Όχι, δεν υπάρχει ECO λειτουργία, υπάρχει μια άλλη που την λένε "silence" για πιο ήσυχη λειτουργία που κι αυτή είναι απενεργοποιημέη.

Βασικά η μονάδα κατεβάζει αέρα που είναι ελάχιστα πιο ζεστός από του δωματίου.

Ναι η εξαέρωση είναι ένα θέμα, ήμουν από πάνω όταν το έβαζε και μανόμετρο δεν είδα!
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πάντως το γεγονός ότι δεν τραβάει και πολύ ρεύμα, δείχνει ότι μάλλον πρόκειται για διαφορετική λογική λειτουργίας και όχι έλλειψη φρέον ή κακή εγκατάσταση.

Εφόσον δηλαδή η διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ δωματίου και στόχου είναι μικρή, μπορεί να μπαίνει σε χαμηλότερη λειτουργία για λόγους οικονομίας γιατί θεωρεί ότι δεν χρειάζεται να δουλέψει στο φουλ. Επίσης έχε υπόψιν ότι τους 19 βαθμούς εσύ τους μετράς σε χαμηλότερο ύψος απ'ότι είναι το κλιματιστικό. Αυτό μπορεί να μετράει π.χ. 21.

Δοκίμασε να το βάλεις σε πολύ μεγαλύτερη θερμοκρασία στόχο να δεις τι θα κάνει. Αν και πάλι βγάζει αέρα που δεν είναι ζεστός, κάτι τρέχει. Αν φουλάρει και ζεστάνει παραπάνω, τότε είναι αυτό που λέω.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Η μονάδα τραβάει ως και ένα κιλοβάτ, καθόλου λίγο για 9άρι.

Ο μάστορας ήλθε και μου είπε πως επειδή η μονάδα είναι αρκετά ψηλά, βλέπει σαφως υψηλότερη θερμοκρασία από ό,τι εγώ κάτω, και συνεπώς πρέπει να βάζω στόχο πάνω από 22. Το έβαλε στους 26 και έφερνε ζεστό αέρα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Σωστά είπε. Το μόνο που έχει σημασία στην εγκατάσταση είναι κενό (υποπίεση) στους σωλήνες πριν το άνοιγμα.
Το μήκος σωλήνα μέχρι 5-6 (αν θυμάμαι καλά, ίσως και παραπάνω) μέτρα είναι καλυμμένο απο την ποσότητα υγρού που περιέχεται.

Τα ACs έχουν σχεδόν όλα προγράμματα Powerful/Eco(Quiet)/Normal. Στο Powerful γίνεται επιθετικός ο τρόπος, άρα και ο χρόνος, επίτευξης της επιθυμητής θερμοικρασίας.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Θερμόμετρο χώρου έχεις να δεις την θερμοκρασία του δωματίου σε σχέση με αυτή που ρυθμίζεις το A/C?
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
η μονάδα έχει φρεον για όσο χρειάζεται σε μια τυπική εγκατάσταση. Συμπλήρωμα θέλει μόνο αν το μήκος σωληνώσεων είναι αφύσικα μεγαλύτερο για το μέγεθος της (πχ για 9αρι πάνω από 15 μέτρα)

το πρόβλημα σου είναι θέμα ελέγχου.
το μεγάλο πρόβλημα των a/c στην θέρμανση είναι οτι βρίσκονται τοποθετημένα σε θερμότερο σημείο του χώρου από ότι ο χρήστης (ψηλά) ενώ η κυκλοφορία του αέρα είναι αφύσικη (στέλνεις ζεστό αέρα από πάνω προς τα κάτω ενώ οι επιστροφές στη μονάδα δεν έχουν θερμοκρασία του χώρου που σε ενδιαφέρει (πχ στο ύψος 0-1.5 μέτρο) αλλά 1-2 βαθμούς παραπάνω.

το πρόβλημα αυτό λύνεται μόνο με συνεχόμενη λειτουργία 2-3 ημερών.

ξεκίνα από σημείο 24 ή 25 (όποιο σε κάνει να νιώθεις άνετα) και μείωσε το 1 βαθμό κάθε φορά που θα αισθάνεσαι περισσότερη ζέστη . Λογικά σε 3-4 μέρες το πολύ θα έχει στρώσει το θέμα (μέχρι να αποκτήσουν σταθερή θερμοκρασία όλα τα σημεία του χώρου)
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Θερμόμετρο χώρου έχεις να δεις την θερμοκρασία του δωματίου σε σχέση με αυτή που ρυθμίζεις το A/C?
Ναι, και πριν την έναυση 18 βαθμούς έλεγε. Περίμενα πως με ρύθμιση στους 22 η μονάδα θα δούλευε και μάλιστα εντατικά. Αυτό ακριβώς συμβαίνει σε άλλο δωμάτιο όπου μάλστα το σετάρω στους 21 βαθμούς, όμως η εσωτερική μονάδα είναι περί το μισό μέτρο χαμηλότερα. Εκεί πάτησε ο μάσταρος για να δικαιολογήσει τη διαφορά στη συμπεριφορά.
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
δεν το βρισκω παραλογο...

στη θεση που ειναι το air condition μπορει να εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο αυτη που εχεις εσυ στα χαμηλα.

απορια: γιατι δεν ανεβαζεις τη θερμοκρασια στο air condition
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Την πλήρωσα την εγκατάσταση, και έρχεται σήμερα ο ίδιος τεχνικός. Που φυσικά θα προσπαθήσει να με βγάλει τρελό.
Ακόμα δεν ήρθε ο άνθρωπος και ξέρεις ότι θα σε πει τρελό, τότε μην τον φωνάζεις αφού βλέπεις τόσο μπροστά .
 

Μηνύματα
591
Reaction score
557
Κατά την εγκατάσταση ενός τυπικού οικιακού κλιματιστικού, μπορούμε να θεωρήσουμε πως η μονάδα έχει από το εργοστάσιο όλο το φρέον που πρέπει;

Ή είναι μέρος της δουλειάς του εγκαταστάτη να τσεκάρει και να συμπληρώσει φρέον; Από όσα γνωρίζω, αυτό ισχύει.

Σε πρόσφατη εγκατάσταση, ο μάστορας μου είπε το πρώτο, και δεν τσέκαρε τίποτε. Το τοποθέτησε, το συνέδεσε, το έβαλε μπρος και είδε πως δουλεύει, και έφυγε. Από τότε το βάζω μπρος, τραβάει ρεύμα (βλέπω ως και ένα κιλοβάτ στο μετρητή που έχω βάλει στη πρίζα), αλλά ο αέρας που βγαίνει είναι ελάχιστα πιο ζεστός από του δωματίου. Όταν το ίδιο ακριβώς συνέβη στο πρόσφατο παρελθόν με άλλη μονάδα, ο μάστορας που έφερα μου είπε πως είχε χάσει το φρέον του, δηλαδή μάλλον είχε διαρροή. Συμπληρωσε φρέον και η μονάδα ζωντάνεψε. Μέχρι που το ξαναέχασε και το πέταξα αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Ξέρω πως το φρέον δεν είναι φθηνό οπότε υποψιάζομαι πως ο εγκαταστάτης δεν είναι εντάξει.
Τα νέα a/c είναι γεμάτα με υγρά έως και 6μ αλλά και έως 15 ,και μετά γίνεται συμπληρώμα 15 -20 γραμμάρια το μέτρο .
Είναι γεμάτα με αισθητήρες οπότε αν κάτι δεν πάει καλά βγάζουν βλάβη.
Καλό είναι να έχουν 2 μ σωλήνα το ελάχιστο και όχι 50 πόντους
Τα υπόλοιπα είναι θέμα χειρισμού και πόσο ψηλά είναι το εσωτερικό για την θέρμανση κυρίως.
Ζήτησε να σου κάνει και εξαέρωση με αντλία κενού και να σου πεί την μέτρηση της πίεσης -καλύτερα να είσαι μπροστά για να δεις το νούμερο με τα μάτια σου-.

Η εγκατάσταση παίζει τεράστιο λόγο στην απόδοση του κλιματιστικού.
Γιατί δεν το βάζει μόνος στο τελος
Τα νέα a/c είναι γεμάτα με υγρά έως και 6μ αλλά και έως 15 ,και μετά γίνεται συμπληρώμα 15 -20 γραμμάρια το μέτρο .
Είναι γεμάτα με αισθητήρες οπότε αν κάτι δεν πάει καλά βγάζουν βλάβη.
Καλό είναι να έχουν 2 μ σωλήνα το ελάχιστο και όχι 50 πόντους
Τα υπόλοιπα είναι θέμα χειρισμού και πόσο ψηλά είναι το εσωτερικό για την θέρμανση κυρίως.

Γιατί δεν το βάζει μόνος στο τελος
Αφού δεν υπάρχει εμπιστοσύνη
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
υπάρχει τρόπος για εξωτερικό θερμοστάτη;
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Χρειάζομαι θερμοστάτη που να βρίσκεται πάνω στο τηλεκοντρόλ ώστε να βλέπει τη θερμοκρασία σε ύψος π.χ. 1.5 μέτρου από το πάτωμα και όχι ψηλά όπου έχω βάλει τη μονάδα. Κάποια κλιματιστικά το υποστηρίζουν αυτό, το δικό μου όχι.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top