Ποδήλατο

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Αν έχω καταλάβει σωστά το "interactive" στο tacx εννοεί πως ρυθμίζει την αντίσταση αυτόματα από το λογισμικό (πχ zwift) ανάλογα με την κλίση, ενώ στο elite έχεις την manual κλασική ρύθμιση με το μοχλό στο τιμόνι. Αν το tacx λειτουργεί σωστά και ομαλά ίσως να αξίζει τη διαφορά στην τιμή.
Ακριβώς.

Οπότε το ερώτημα είναι αυτό που σου είπα. Θες να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους λογισμικά ή όχι; Γιατί αν ναι, τότε το elite αποκλείεται αυτομάτως. Αυτό χωρίς να πάμε στα υπόλοιπα θέματα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
@ZaBBalos & @symos To Elite κάνει ακριβώς αυτό που περιγράφει ο @ZaBBalos: ρυθμίζει την αντίσταση αυτόματα από το λογισμικό. Το ότι έχει και ρυθμιστικό έντασης (μοχλός) στο τιμόνι είναι added bonus (αν και αχρείαστο) εάν χρησιμοποιείς λογισμικά προπόνησης ή, σε διαφορετική περίπτωση, πολύ χρήσιμο για να "ζορίζεις" την προπόνηση κατά βούληση.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
υπολογίζεις και έναν τροχό μια μια κασσέτα και ένα προπονητικό λάστιχο στο κόστος γιατί αποκλείεται να αλλάζεις λαστιχο για να μπεις στο προπονητήριο και αποκλείεται να χαλάς το δρομίσιο λάστιχο στο ράουλο.
συνεπώς αν δεν έχεις ήδη έναν τρόχο για αυτήν την χρήση μόνο είσαι άνετα +150 από όσα υπολόγιζες.
οπότε ίιιιισως να έχει νόημα να δεις την λύση χωρίς ράουλα
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ακριβώς.

Οπότε το ερώτημα είναι αυτό που σου είπα. Θες να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τέτοιου είδους λογισμικά ή όχι; Γιατί αν ναι, τότε το elite αποκλείεται αυτομάτως. Αυτό χωρίς να πάμε στα υπόλοιπα θέματα.
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το ελιτ λειτουργεί κανονικά με αυτά τα λογισμικά. Έχει μάλιστα και δικό του που σου δίνει 1 χρόνο συνδρομή αν πάρεις συσκευή της εταιρίας. Θα έχεις κανονικά τις ενδείξεις speed/cadence/power και θα διαβάζει αυτόματα και το επίπεδο αντίστασης που έχεις εσύ επιλέξει άρα θα προσαρμόζει τα watt ανάλογα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μισό, γιατί μπερδευτήκαμε.

Αφενός ο @wizzy λέει πως λειτουργεί κανονικά και "interactively", απλά δεν το αναφέρει. Γιώργο αν έχεις κάποιο λινκ επ'αυτού, μοιράσου το, γιατί εγώ νομίζω πως δεν το κάνει.

Αφετέρου ο @ZaBBalos λέει πως λειτουργεί "κανονικά" με τα λογισμικά τύπου Zwift. Μήπως λειτουργεί μεν, όχι κανονικά δε; Π.χ. να δουλεύουν μόνο οι λειτουργίες workout κλπ.; Γιατί κατά τα άλλα, αν επιλέξω μια διαδρομή η οποία έχει ανηφόρες, κατηφόρες κλπ. αλλά το zwift δεν μπορεί να ελέγξει το trainer, τι γίνεται εκεί;
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
υπολογίζεις και έναν τροχό μια μια κασσέτα και ένα προπονητικό λάστιχο στο κόστος γιατί αποκλείεται να αλλάζεις λαστιχο για να μπεις στο προπονητήριο και αποκλείεται να χαλάς το δρομίσιο λάστιχο στο ράουλο.
συνεπώς αν δεν έχεις ήδη έναν τρόχο για αυτήν την χρήση μόνο είσαι άνετα +150 από όσα υπολόγιζες.
οπότε ίιιιισως να έχει νόημα να δεις την λύση χωρίς ράουλα
Και τότε όμως θες κασέτα. Το ειδικό λάστιχο κοστίζει λιγότερο από 30€ και δεν έχει φθορά αν καταλαβαίνω καλά. Τροχό και κασέτα αργότερα και 99% κάτι μεταχειρισμένο. Η διαφορά τιμής λοιπόν είναι μεγάλη για κάτι που δεν ξέρω καν πόσο θα το χρησιμοποιήσω.
Μισό, γιατί μπερδευτήκαμε.

Αφενός ο @wizzy λέει πως λειτουργεί κανονικά και "interactively", απλά δεν το αναφέρει. Γιώργο αν έχεις κάποιο λινκ επ'αυτού, μοιράσου το, γιατί εγώ νομίζω πως δεν το κάνει.

Αφετέρου ο @ZaBBalos λέει πως λειτουργεί "κανονικά" με τα λογισμικά τύπου Zwift. Μήπως λειτουργεί μεν, όχι κανονικά δε; Π.χ. να δουλεύουν μόνο οι λειτουργίες workout κλπ.; Γιατί κατά τα άλλα, αν επιλέξω μια διαδρομή η οποία έχει ανηφόρες, κατηφόρες κλπ. αλλά το zwift δεν μπορεί να ελέγξει το trainer, τι γίνεται εκεί;
Υποθέτω πως μπορείς εσύ μάνουαλ να επιλέξεις αντίσταση. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω αρκετές αναφορές στο διαδίκτυο, μόνο τα διαφημιστικά και κάποια τεστ στο yt.
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
για αυτό λέω ίσως , γιατί ενδέχεται πχ κάποια πράμματα να τα έχεις ήδη οπότε η διαφορά είναι μεγαλύτερη όσο δείχνει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Μισό, γιατί μπερδευτήκαμε.

Αφενός ο @wizzy λέει πως λειτουργεί κανονικά και "interactively", απλά δεν το αναφέρει. Γιώργο αν έχεις κάποιο λινκ επ'αυτού, μοιράσου το, γιατί εγώ νομίζω πως δεν το κάνει.

Αφετέρου ο @ZaBBalos λέει πως λειτουργεί "κανονικά" με τα λογισμικά τύπου Zwift. Μήπως λειτουργεί μεν, όχι κανονικά δε; Π.χ. να δουλεύουν μόνο οι λειτουργίες workout κλπ.; Γιατί κατά τα άλλα, αν επιλέξω μια διαδρομή η οποία έχει ανηφόρες, κατηφόρες κλπ. αλλά το zwift δεν μπορεί να ελέγξει το trainer, τι γίνεται εκεί;
Αυτό που ανάφερα για το Tacx, το βρήκα εδώ και (στο Read more) γράφει:
Connectivity: Wireless Communication, Ant+ Connectivity, Bluetooth Wireless Technology
Control By: Smartphone, Tablet, Ant+ Bike Computers, Stand Alone, Computer Connection Via Ant+ Antenna
Ό,τι ακριβώς παρέχει και το Elite. Για αυτό είπα ότι το Tacx δεν προσφέρει κάτι περισσότερο από το Elite, αλλά είναι ακριβότερο, οπότε δεν το προτείνω. Επίσης, από την εμπειρία μου με trainers/rollers κτλ, όλα λειτουργούν κανονικά χωρίς λογισμικό (standalone training device, όπως την ονομάζει η Tacx στο πιο πάνω link). Απλώς, δεν έχεις την ευκολία της χρονικά προκαθορισμένης αυξομείωσης της έντασης (ανηφορικής κλίσης) που είναι η ουσία της δομημένης προπόνησης. Τέλος, όλα τα σύυγχρονα "smart" trainers/rollers υποστηρίζονται (=ελέγχονται) από τα κυριότερα/πιο γνωστά προπονητικά λογισμικά. Καλό θα ήταν, βέβαια, να ελέγχεται εκ των προτέρων η λίστα των συμβατών συσκευών με το λογισμικό του ενδιαφέροντος προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Λοιπόν, για να μην ψαχνόμαστε άδικα, η απάντηση βρίσκεται εδώ:

όπου φαίνεται η διαφορά μεταξύ Tacx και Elite, με το μεν πρώτο να έχει check στη στήλη "Controls Resistane", ενώ το δεύτερο "Χ".

Άρα, πρώτον, ίδια δεν είναι.

Δεύτερον, ναι, δουλεύει και το Elite με το Zwift αλλά δεν τα κάνει όλα, καθώς δεν μπορεί να ελέγξει την αντίσταση αυτόματα.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το βρήκα τώρα, το ελιτ ΔΕΝ δέχεται δεδομένα από το zwift, μόνο στέλνει. Την αντίσταση λοιπόν την ορίζεις μόνος σου αλλά λέει πως την "διαβάζει" και ίσως να τη μεταφέρει και στο εκάστοτε λογισμικό.

Τα δύο προπονητήρια κοστίζουν σχεδόν το ίδιο (50€ διαφορά αλλά το ελιτ δεν έχει και το στήριγμα του μπροστά τροχού στη συσκευασία άρα η διαφορά τους είναι 30€). Το tacx είναι interactive αλλά χάνει σε όλα τα άλλα ισχύ, στιβαρότητα, ευκολία χρήσης, εμφάνιση (προσωπική άποψη). Το ελιτ έχει και το πλεονέκτημα της χρήσης χωρίς ρεύμα όπως είπα (έτσι κι αλλιώς δε συνδέεται στην παροχή) με όλες τις λειτουργίες του. Ουσιαστικά το ελιτ είναι ένα tacx boost αλλά με σμαρτ λειτουργίες.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Καλό θα ήταν, βέβαια, να ελέγχεται εκ των προτέρων η λίστα των συμβατών συσκευών με το λογισμικό του ενδιαφέροντος προς αποφυγήν δυσάρεστων εκπλήξεων.
Λοιπόν, για να μην ψαχνόμαστε άδικα, η απάντηση βρίσκεται εδώ:
https://support.zwift.com/en_us/wheel-on-trainers-r1B5nQWxS#Elite
όπου φαίνεται η διαφορά μεταξύ Tacx και Elite, με το μεν πρώτο να έχει check στη στήλη "Controls Resistane", ενώ το δεύτερο "Χ".
Εύγε νεαρέ! :thumbsup:
Άρα, πρώτον, ίδια δεν είναι.
Η "smart" λειτουργία είναι ίδια. Διαφέρουν στη συμβατότητα με λογισμικά.☺

@ZaBBalos Αποφάσισες; :roflmao:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Trainer χωρίς πλήρη συμβατότητα με τα software προπόνησης είναι για μένα πεταμένα λεφτά.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Trainer χωρίς πλήρη συμβατότητα με τα software προπόνησης είναι για μένα πεταμένα λεφτά.
Συμφωνώ αλλά αυτό δεν ισχύει στην περίπτωση του ελιτ του θέματος διότι όλα τα δεδομένα ισχύος, απόστασης, ταχύτητας, στροφών τα στέλνει στο λογισμικό. Η μόνη διαφορά είναι πως δε δέχεται δεδομένα αντίστασης (κλίσης) από το λογισμικό και πρέπει τη ρυθμίζεις χειροκίνητα με το λεβιέ.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Αντε να πω και εγώ τη γνώμημ, όλα τα trainer είναι πεταμένα λεφτά....
Οτι τεχνολογία και να διαθέτουν, απέχει σε τραγικό βαθμό σε σχέση με τη προπόνηση στο δρόμο, είναι βαρετή αυτού του είδους η προπόνηση, συνήθως καταλήγει το προπονητηριο να πιάνει χώρο σε ένα δωμάτιο που τώρα τελευταία είναι συνήθως σε ένα φροντισμένος χώρος με όλα τα αξεσουάρ...
Ξερω αρκετό κόσμο που πέταξαν χρήματα σε trainer και πολύ λίγους που συνεχίζουν να ασχολούνται με αυτό.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.111
Αντε να πω και εγώ τη γνώμημ, όλα τα trainer είναι πεταμένα λεφτά....
Οτι τεχνολογία και να διαθέτουν, απέχει σε τραγικό βαθμό σε σχέση με τη προπόνηση στο δρόμο, είναι βαρετή αυτού του είδους η προπόνηση, συνήθως καταλήγει το προπονητηριο να πιάνει χώρο σε ένα δωμάτιο που τώρα τελευταία είναι συνήθως σε ένα φροντισμένος χώρος με όλα τα αξεσουάρ...
Ξερω αρκετό κόσμο που πέταξαν χρήματα σε trainer και πολύ λίγους που συνεχίζουν να ασχολούνται με αυτό.

Για τον ποδηλάτη αγώνων είναι αναγκαστικό αξεσουάρ ώστε να μη χάνει προπονήσεις λόγω καιρού και να κάνει κάποιες στοχευμένες προσπάθειες υψηλής έντασης χωρίς την έννοια των προβλημάτων του δρόμου.

Όποιος νομίζει ότι το προπονητήριο είναι κίνητρο για να ξεπεράσει την τεμπελιά του, πολύ σύντομα θα ανήκει σε αυτούς που ανέφερε ο Χρήστος (πεταμένα λεφτά). Παλιότερα είχαμε τη μόδα των διαδρόμων από τους επίδοξους δρομείς, τώρα έχουμε τα trainers. Όλα καταλήγουν κρεμάστρες...

Εγώ είμαι σπάνια περίπτωση. Κάνω ποδήλατο τα τελευταία 7 χρόνια μόνο σε trainer λόγω θεμάτων υγείας. Δεν θέλω να ρισκάρω κάποιο χτύπημα και ως νευρικός αποφεύγω τις διαμάχες στην κίνηση που ανεβάζουν πίεση. :)
Έχω επίσης ένα έξτρα ατού: ποτέ δεν με άγγιζε η επαφή με τη φύση, αυτό δηλαδή που λείπει σε πολλούς ποδηλάτες όταν είναι πάνω στο trainer.
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Όποιος νομίζει ότι το προπονητήριο είναι κίνητρο για να ξεπεράσει την τεμπελιά του, πολύ σύντομα θα ανήκει σε αυτούς που ανέφερε ο Χρήστος (πεταμένα λεφτά).
Αυτό είναι σωστό.

Διαφωνώ με την άποψη του Χρήστου, όπως εκφράστηκε πιο πάνω, διότι (ως άποψη) αγνοεί τις ιδιαίτερες αιτίες που οδηγούν κάποιον να κάνει ποδήλατο σε trainer/roller. Ο @xfader περιέγραψε κάποιες αυτές, υπάρχουν και πολλές άλλες.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.321
Δεν αντιλέγω Γιώργη, προσωπικά δεν έχω προπονητηριο γιατί ανήκω στη κατηγορία που θα το έκαναν κρεμάστρα.
Έχω προσπαθήσει στο παρελθόν να κάνω κάποιες προπονήσεις και πολύ γρήγορα βαρέθκα.

Και μια προπόνηση με το καινούριο εργαλείο στη Σαλαμίνα, πολύ κρύο , ο δυνατός βοριάς στο πλάι προσπάθησε να με ρίξει αρκετές φορές...

IMG_20211216_161316.jpg
PXL_20211215_203931789.jpg
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top