Ενεργά ηχεία για γραφείο

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Καλημέρα και καλή χρονιά! Ας ελπίσουμε το 2022 να είναι διαφορετικό από τις προηγούμενες χρονιές και να ξεμπερδέψουμε με τον covid.

Θέλω να αναβαθμίσω το μικρό συστηματάκι με τον υπολογιστή στο γραφείο του σπιτιού μου (το δωμάτιο είναι περίπου 12m2) μιας και τον περισσότερο χρόνο τον περνάω μπροστά στο PC. Περισσότερο ακούω spotify οπότε δεν ψάχνω για κάτι extreme, απλά πράγματα.

Προς το παρόν έχω ένα παλιό Wolfson USB dac με WDM8740 χωρίς volume, έναν Parasound Zamp zone 2 ampίfιer και τα JBL contol one

1641119821457.jpeg


Έχω ήδη παραγγείλει το Ifi ZEN DAC Signature V2 με το balance καλώδιο και ψάχνω για δύο μικρά monitor ενεργά ηχεία.

Έχοντας διαβάσει αρκετά και κοιτώντας και κριτικές χρηστών κατέληξα στα παρακάτω κατά σειρά προτίμησης.





Εσείς ποιο θα προτείνατε; Έχετε άλλη πρόταση;
Το budget είναι αυστηρά μέχρι 500€ max το ζεύγος μίας και πρέπει να πάρουμε και βaσούλες (μάλλον αυτές)

Σε πολλές κριτικές χρηστών έχω διαβάσει για ενοχλητικό θόρυβο, για τα Adam και τα JBL, από τα ενισχυτικά/tweeter όταν παίζουν χαμηλά .
Έχετε κάποια εμπειρία επ 'αυτού;

Τέλος για να σας προλάβω (ξέρουν αυτοί ποιους εννοώ :biggrin: )
1. sub προς το παρόν δε θα βάλω. Ίσως αργότερα. ( Έβαλα τρία στο σαλόνι, μου φτάνουν :tongue:)
2. Δεν θέλω να βάλω ογκώδες ηχείο, πάνω από 6,5". Γι' αυτό και το JBL είναι και τελευταίο στην προτίμησή μου.
3. Έχω μικρόφωνο UMIK αλλά βαριέμαι να κάνω μέτρηση του χώρου.
4. Περιποίηση χώρου ίσως αργότερα. Τώρα όπως είπα βαριέμαι :lazy:

Κάθε (λογική) πρόταση ευπρόσδεκτη
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Πρόταση με θράσος: πάρε τα HS7 που πουλάω (στο κόστος των HS5 - και λιγότερο, γουίνκ γουίνκ) και αυτές τις βάσεις:


που είναι προτιμότερες (για να έρθουν τα ηχεία στο σωστό ύψος ακρόασης).

Αν και εγώ θα έβαζα ένα μακρύτερο ράφι με καλή στήριξη και θα τα κρέμαγα από αυτό.

Έτσι σου μένει και budget προς το - αναπόφευκτο - sub. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Θα το έχω υπόψη για τα HS7 αν και όπως είπα δεν θέλω να βάλω πολύ ογκώδες ηχείο.
Το ράφι στερεώνεται σε τοίχο από γυψοσανίδα οπότε δεν είναι για πολλά-πολλά

Όσον αφορά τις βάσεις τις κοίταγα και αυτές, αν και άμα διαβάσεις κάποιοι παραπονιούνται ότι δεν κάνουν τόσο καλή απομόνωση κραδασμών.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Νομίζω ότι μέχρι πεντάρι γούφερ πρέπει να επιλέξεις στην συγκεκριμένη τοποθέτηση ακρόασης. Τα Presonus Eris E5 XT είναι οκ!
Με τις ανωτέρω βάσεις που σου προτάθηκαν θα έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Οι επιλογές που έχεις πάμπολλες η εξής μια: jbl306 και οταν ευκολυνθείς βάζεις και το 10ιντσο sub και έχεις ένα συστημα αξιώσεων και φυσικά μετά το επόμενο βήμα είναι dirac και όταν τα κάνεις όλα αυτά δεν θα έχεις κανένα παράπονο από το 2022. Καλή χρονιά!!!
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Οι επιλογές που έχεις πάμπολλες η εξής μια: jbl306 και οταν ευκολυνθείς βάζεις και το 10ιντσο sub και έχεις ένα συστημα αξιώσεων και φυσικά μετά το επόμενο βήμα είναι dirac και όταν τα κάνεις όλα αυτά δεν θα έχεις κανένα παράπονο από το 2022. Καλή χρονιά!!!

2. Δεν θέλω να βάλω ογκώδες ηχείο, πάνω από 6,5". Γι' αυτό και το JBL είναι και τελευταίο στην προτίμησή μου.
:idk:
 


D

debianfox

Guest
Yamaha hs 5 η 7.. μια χαρα χωρανε στο γραφειο....η το hs5 κ σε δευτερο χρονο hs-8s sub της yamaha..a
Αν μη τι αλλο διαχρονικα κομματια κ με καλη τιμη μεταπωλησης
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Νομίζω ότι μέχρι πεντάρι γούφερ πρέπει να επιλέξεις στην συγκεκριμένη τοποθέτηση ακρόασης. Τα Presonus Eris E5 XT είναι οκ!
Με τις ανωτέρω βάσεις που σου προτάθηκαν θα έχεις το βέλτιστο αποτέλεσμα.
Επειδή είμαι και άνθρωπος των μετρήσεων τα Presonus δεν τα προτείνει ο Amir οπότε τα απέρριψα για να μικρύνω λίγο την λίστα , αν και σίγουρα θα είναι καλά ηχεία.
Οι επιλογές που έχεις πάμπολλες η εξής μια: jbl306 και οταν ευκολυνθείς βάζεις και το 10ιντσο sub και έχεις ένα συστημα αξιώσεων και φυσικά μετά το επόμενο βήμα είναι dirac και όταν τα κάνεις όλα αυτά δεν θα έχεις κανένα παράπονο από το 2022. Καλή χρονιά!!!
Τα JBL θα ήταν η πρώτη μου επιλογή αλλά είναι πολύ ογκώδες ρε γαμώτο και με χαλάει επίσης και το γυαλιστερό γύρω από το tweeter. Θα τυφλώνομαι τόσο κοντά που θα κάθομαι :tongue:
Άσε που παραπονιούνται ότι κάνουν και θόρυβο που μάλλον θα με χαλάει.

" Unfortunately, there is a lot of noise even when no signal cable is connected. Turns out to be a feature of this series and many other active monitors (I read here and there). "
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Το budget είναι αυστηρά μέχρι 500€ max το ζεύγος μίας και πρέπει να πάρουμε και βaσούλες (μάλλον αυτές)
Κοντές είναι. Δες αυτές.

Σε πολλές κριτικές χρηστών έχω διαβάσει για ενοχλητικό θόρυβο, για τα Adam και τα JBL, από τα ενισχυτικά/tweeter όταν παίζουν χαμηλά .
Έχετε κάποια εμπειρία επ 'αυτού;
Όχι όταν παίζουν χαμηλά. Όταν ΔΕΝ παίζουν τίποτα.

Τέλος για να σας προλάβω (ξέρουν αυτοί ποιους εννοώ :biggrin: )
1. sub προς το παρόν δε θα βάλω. Ίσως αργότερα. ( Έβαλα τρία στο σαλόνι, μου φτάνουν :tongue:)
Να πάρει, με πρόλαβες!

3. Έχω μικρόφωνο UMIK αλλά βαριέμαι να κάνω μέτρηση του χώρου.
Εντάξει. δεν είναι τίποτα 10 λεπτά δουλειά. Θα το κάνεις.
 

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Μια χαρά είναι όλα
Και εγώ αυτό νομίζω. Αν δεν διάβαζα αυτό με το θόρυβο (το οποίο βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει) θα έπαιρνα τα Adam που τείνουν λίγο και προς το HI-FI ήχο και όχι τον τόσο flat των μόνιτορ όπως τα Yamaha πχ.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.852
Reaction score
4.598
Τα lp6 για την χρήση που τα προορίζεις ειναι για μένα η μοναδική σου επιλογή.

Παίζ δυνατά, δεν έχει χις, μια χαρά μπάσο* με 3 λέξεις ενα καλύτερο lsr







*για παράνομος...
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Δες και τα krk rp-5 g4 που εχουν και καλες μετρήσεις απο amir νομιζω

Σε πολυ διαφορετική κατεύθυνση επίσης, αλλα τσεκαρε και τα iloud micro monitor.
Υπερτιμια για super near field και πολυ διακριτικα
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Εγώ έχω αυτά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Κοστίζουν λίγο κάτω από τα 500 ευρώ.


Συνδέονται 24/96 με τον υπολογιστή και δε χρειάζομαι ούτε DAC ούτε καλώδια.

Και άμα θελήσεις να βάλεις και sub κάποια στιγμή, έχουν ένα κουμπί που ρυθμίζει το crossover.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ έχω αυτά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Κοστίζουν λίγο κάτω από τα 500 ευρώ.


Συνδέονται 24/96 με τον υπολογιστή και δε χρειάζομαι ούτε DAC ούτε καλώδια.

Και άμα θελήσεις να βάλεις και sub κάποια στιγμή, έχουν ένα κουμπί που ρυθμίζει το crossover.
Πράγματι πολύ ωραία αυτά ιδιαίτερα αν κάθεσαι πολύ κοντά (παλιά τα κοίταζα και εγώ), αλλά θέλεις οπωσδήποτε και sub..
Πολύ μικρός ο οδηγός.
Ο νηματοθέτης είπε δεν θα βάλει, οπότε ίσως είναι καλύτερα να πάει για μεγαλύτερα.
 




n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
@dloger εάν βρίσκεσαι στην Αθήνα μπορείς να δανειστείς τα HS7 μου για να κρίνεις εάν το μέγεθος και ο ήχος είναι στα μέτρα/γούστα σου. Χωρίς δέσμευση για την αγορά τους φυσικά. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.394
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top