Ηλεκτρικά οχήματα (εκτός Tesla)

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
:p
Όχι, εγω κρατάω την CLS. Η σύζυγος το ID3. To Yaris της συζύγου παει στην κόρη. Αυτο είναι το πλάνο.
Κι άλλοι τα λέγανε αυτά, και μετά τσακονονταν για το ποιος θα πάρει το ηλεκτρικό, τα γνωστά 😜😁😂🤣


(η κόρη θα το παίρνει, τώρα βγαίνουν διπλώματα οδήγησης πιο εύκολα και πιο σύντομα και πιο φτηνά , μόνο για ηλεκτρικά.)

Άσε που το id3 έχει 5 αστέρια στα κρας τεστ, όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που έχεις, με σημερινά στάνταρτ παλεύουν για 1 αστέρι..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.613
Κι άλλοι τα λέγανε αυτά, και μετά τσακονονταν για το ποιος θα πάρει το ηλεκτρικό, τα γνωστά 😜😁😂🤣
Αν πήγαινα για το ID4, θα μπορούσε να συμβεί.
Για να το αποφύγω λοιπόν, ID3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
Καλαααααα, πίσω έχει η αχλάδα την ουρά της.

😜😁😜🤣😜😁😜🤣😁😜🤣😁😜🤣

Όσον αφορά την σύγκριση μεταξύ id3 και id4, δε ξέρω ποιες ήταν οι συνθήκες και τι είδες, αλλά το id3 είναι καλύτερο στο δρόμο.

Είναι κατά 10cm πιο χαμηλά η ίδια ακριβώς πλατφόρμα, με ίδια ανάρτηση, ίδια όλα.

Οι διαφορές μεταξύ τους, είναι πως το id3 είναι λίγο πιο γρήγορο (λόγω βάρους και αεροδυναμικής), λίγο πιο ήσυχο (αεροδυναμικοί θόρυβο και ασφάλτου λόγω ύψους), γέρνει λιγότερο στις στροφές (προφανώς λόγω ύψους), και έχει χαμηλότερη κατανάλωση και υψηλότερη αυτονομία για την ίδια μπαταρία.

Υπάρχουν εκατοντάδες διαθέσιμα τεστ στο δίκτυο, επιμορφωσου. 🤣

Αν τώρα σε εντυπωσίασε το μέγεθος και η άπλα του σουβ, η υψηλή θέση του καθίσματος και τα 25cm απόστασης του αυτοκινήτου από το δρόμο (ground clearance), καλώς ή κακώς, δεν κάνουν "καλύτερο οδηγικα" το id4.

Βεβαίως το id4 είναι ομορφότερο, ψαρωτικο και πραγματικά τεράστιο, με απίστευτους χώρους παντού, και λόγω ύψους της ανάρτησης και σουβ κατεύθυνσης, προφανώς είναι και λίγο καλύτερο στις λακκούβες. 👍😎


ΥΓ. Το οδήγησα. 😎
 
Last edited:


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.613
Άσε που το id3 έχει 5 αστέρια στα κρας τεστ, όλα τα υπόλοιπα αυτοκίνητα που έχεις, με σημερινά στάνταρτ παλεύουν για 1 αστέρι..
Ναι, με τα σημερινά στάνταρ. Που υπολογίζουν τι θα πάθει ο πεζός, που θα τον χτυπήσει ο άλλος πεζός, που τον χτύπησε το αυτοκίνητο.
Άσε με ρε Εαρ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
Ναι, με τα σημερινά στάνταρ. Που υπολογίζουν τι θα πάθει ο πεζός, που θα τον χτυπήσει ο άλλος πεζός, που τον χτύπησε το αυτοκίνητο.
Άσε με ρε Εαρ.
Δηλαδή προτιμάς τα στάνταρ του παρελθόντος.

Άσε μας ρε φαλακρίδη. 🤣



ΥΓ. Δες την πανοραμική οροφή στο παραπάνω βίντεο στο id4, είναι τραγικά όμορφο το ρημάδι...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
Καλώς (κι όχι κακώς) εχουν προχωρήσει πολύ οι προδιαγραφές στα κρας τεστ, και τα 5-αστερα του σήμερα δεν γίνεται να συγκριθούν με αυτοκίνητα παλαιότερων εποχών, πόσο μάλλον 10-ετιας.

Απλως δεν υπάρχει σύγκριση, σε κανένα τομέα. Υπάρχει μεγάλη βελτίωση σε όλους τους τομείς.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.880
Reaction score
11.194
:p
Όχι, εγω κρατάω την CLS. Η σύζυγος το ID3. To Yaris της συζύγου παει στην κόρη. Αυτο είναι το πλάνο.
Και μένα η κόρη μου (19 ετών), της συζύγου πήρε. (To 'εχει κάνει ήδη καινούργιο από όλες τις πλευρές.)
Η σύζυγος πήρε καινούργιο.
Εγώ πήρα τον pool - o.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334

D

Deleted member 35

Guest
Δεν ξέρω τι λέτε παντως σε λίγες μέρες έχω δει 2 Tesla model s στην περιοχή μου. Και όπως έχω γράψει από Ναύπακτο μετά πας Λαμία η Ζεμενό για φορτιστή. Δηλαδή 170+ χλμ στην πρώτη περίπτωση η 140 στη δεύτερη. Και τα 2 με ελληνικές πινακίδες. Λέτε να έμειναν πουθενα και να μη το πήρα χαμπάρι;
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Δεν ξέρω τι λέτε παντως σε λίγες μέρες έχω δει 2 Tesla model s στην περιοχή μου. Και όπως έχω γράψει από Ναύπακτο μετά πας Λαμία η Ζεμενό για φορτιστή. Δηλαδή 170+ χλμ στην πρώτη περίπτωση η 140 στη δεύτερη. Και τα 2 με ελληνικές πινακίδες. Λέτε να έμειναν πουθενα και να μη το πήρα χαμπάρι;
Σε περίπτωση διάσωσης , δικαιούσαι το 50% αν βρεις και τον καπετάνιο εεε τον οδηγό ήθελα να πω. Αν το εγκατέλειψε , το φορτώνεις και φεύγεις. :whistling: :roflmao:
 

D

Deleted member 35

Guest
Σε περίπτωση διάσωσης , δικαιούσαι το 50% αν βρεις και τον καπετάνιο εεε τον οδηγό ήθελα να πω. Αν το εγκατέλειψε , το φορτώνεις και φεύγεις. :whistling: :roflmao:
Άσε γιατί μετά θα πρέπει να ρίχνω μπαλαντεζα από το μπαλκόνι. Δεν είμαστε για τέτοια. Θα σκονταψει και κανένας και θα βρούμε μπελά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
Θα πήγαινα από κει, αλλά έχε χάρη που πλάκωσε δουλειά...

Πολύ ωραία πέρασαν, ήταν αρκετά παιδιά που ξέρω εκεί στα σερρας, κι ένας φρέσκος ηλεκτρικός, γιατρός με. Μ3 περφορμανς.
 

Μηνύματα
3.215
Reaction score
10.591
Μια ερώτηση
Αν φορτίζεις το αμάξι σου σε δημόσιο φορτιστή στη γειτονιά σου , μπορεί κάποιος να το αποσυνδέσει (κάποιο παιδί για πλάκα, λέω τώρα), και το πρωί να το βρεις ξεφορτιστο ;
Το είδα ένα βράδυ στη Ρώμη και αναρωτήθηκα. Μήπως σε ειδοποιεί το αυτοκίνητο με μνμ ;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.887
Reaction score
127.334
Κλειδώνει το βύσμα, δε τραβιέται, δε βγαίνει.

Κατ'επιλογην μπορείς να το ρυθμίσεις να ξεκλειδώνει για να μπορεί να βγει, όταν φτάσει στο επίπεδο φόρτισης που θες.

Έτσι, αν έρθει δεύτερος ηλεκτρικός που χωράει να παρκάρει και να φορτίσει, παίρνει το βύσμα αν απελευθερωθει, χωρίς να πας.

Όλα εν σοφία.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.023
Μηνύματα
2.885.703
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top