Αγορά subwoofer

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Καλημέρα. Το σύστημά μου αποτελείται από τον Rotel A11 και Focal Aria 906 . Σκέφτομαι να προσθέσω ένα sub για να είναι ο ήχος πιο ολοκληρωμένος. Εχω καταλήξει στα Rel Tx series . Ο ΄χώρος μου είναι περίπου 25-30m2 , και ακούω κυρίως ακουστική μουσική σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις. Η Rel προτείνει για το χώρο και τα ηχεία μου 2 x Rel T5x (βέλτιστη λύση) ή 1 x Rel T7x (2η επιλογή). Καθώς θέλω να μειώσω όσο το δυνατόν το budget, σκέφτομαι να πάω σε ένα Τ5x, καθώς δεν ενδιαφέρομαι για πολύ βαθύ και δυνατό μπάσο. Γνωρίζει κανείς αν αξίζει τον κόπο να πάω σε μια τέτοια λύση ή δεν θα έχω κανένα σημαντικό αποτέλεσμα ?
Ευχαριστώ.
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Στο κόστος ενός Τ5Χ (που με τίποτε δεν καλύπτει το χώρο σου) μπορείς να πάρεις δύο Presonus Temblor T10 και να καλυφθείς απόλυτα.

Γενικότερα αν θες να συμπιέσεις το οικονομικό άσε την Rel στην άκρη.
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Στο κόστος ενός Τ5Χ (που με τίποτε δεν καλύπτει το χώρο σου) μπορείς να πάρεις δύο Presonus Temblor T10 και να καλυφθείς απόλυτα.

Γενικότερα αν θες να συμπιέσεις το οικονομικό άσε την Rel στην άκρη.
Απλά έχω βρει ένα μεταχειρισμένο στα 450 ευρώ, και θα μπορούσα στο μέλλον να πάω και για ένα δεύτερο αν δεν καλύπτομαι απόλυτα...!!! Συν ότιέχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές για τα συγκεκριμένα. Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ψάξω τα sub που προτείνεις...
 

gid

Μηνύματα
7.318
Reaction score
8.541
Απλά έχω βρει ένα μεταχειρισμένο στα 450 ευρώ, και θα μπορούσα στο μέλλον να πάω και για ένα δεύτερο αν δεν καλύπτομαι απόλυτα...!!! Συν ότιέχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές για τα συγκεκριμένα. Ευχαριστώ για την απάντηση, θα ψάξω τα sub που προτείνεις...
Ο χώρος σου είναι πολύ μεγάλος για ένα 8αράκι, και στο μέλλον τίποτε δε σου εγγυάται πως θα βρεις ένα όμοιο μτχ. ώστε να τα ταιριάξεις. Στον προϋπολογισμό σου υπάρχουν πολλές σαφώς καλύτερες εναλλακτικές σε καινούρια κομμάτια, στις 10 ή 12 ίντσες και σε πολύ περισσότερα βατ, σου έγραψα μόνο μία εξ αυτών.
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Στο κόστος ενός Τ5Χ (που με τίποτε δεν καλύπτει το χώρο σου) μπορείς να πάρεις δύο Presonus Temblor T10 και να καλυφθείς απόλυτα.

Γενικότερα αν θες να συμπιέσεις το οικονομικό άσε την Rel στην άκρη.
Μου είχαν πει πως τα στουντιακά subwoofer, είναι του στυλ μόνο για γραφείο.....δηλαδή να το έχεις σχετικά κοντά σου...Δεν ισχύει? Δηλαδή αν ακούει κάποιος από απόσταση πχ 3-4 μέτρα, δεν θα έχει θέμα με τέτοια sub?
 




GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Ακούει κάποιος από τα Focal Aria 906 στα 3-4 μέτρα; :o
Δεν έχει διευκρινήσει σε τι απόσταση ακούει, αλλά για να αναφέρει 30τμ φαντάζομαι είναι σαλόνι...όμως αφορούσε δική μου απορία που ναι ακούω στα 3,2 μέτρα απόσταση....έχω όμως ακριβώς πίσω από τον καναπε που κάθομαι τοίχο και μετριάζει πολύ την κατάσταση....
 


Μηνύματα
75
Reaction score
52
Στα 30τμ το 8αρι είναι Μιντ.
Τι εννοείς Μιντ ?
Δεν έχει διευκρινήσει σε τι απόσταση ακούει, αλλά για να αναφέρει 30τμ φαντάζομαι είναι σαλόνι...όμως αφορούσε δική μου απορία που ναι ακούω στα 3,2 μέτρα απόσταση....έχω όμως ακριβώς πίσω από τον καναπε που κάθομαι τοίχο και μετριάζει πολύ την κατάσταση....
Ακούω στα 3 περίπου μέτρα, γιατί τα ηχεία βρίσκονται στη μεγάλη πλευρά του δωματίου, στα 2/3 του περίπου. Το υπόλοιπο 1/3 είναι ουσιαστικά η κουζίνα. Αρα ακούω περίπου στο μισό με 2/3 ενός δωματίου 4,5 χ 5,5 μέτρων, αν και ο χώρος είναι ανοιχτός και ενιαίος...!!!
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Τι εννοείς Μιντ ?
...
Tweeter ήθελε να πει,μάλλον όμως επέλεξε να μη σε πτοήσει εξαρχής...:wink:
Καλημέρα. Το σύστημά μου αποτελείται από τον Rotel A11 και Focal Aria 906 . Σκέφτομαι να προσθέσω ένα sub για να είναι ο ήχος πιο ολοκληρωμένος. Εχω καταλήξει στα Rel Tx series . Ο ΄χώρος μου είναι περίπου 25-30m2 , και ακούω κυρίως ακουστική μουσική σε χαμηλές και μέτριες εντάσεις. Η Rel προτείνει για το χώρο και τα ηχεία μου 2 x Rel T5x (βέλτιστη λύση) ή 1 x Rel T7x (2η επιλογή). Καθώς θέλω να μειώσω όσο το δυνατόν το budget, σκέφτομαι να πάω σε ένα Τ5x, καθώς δεν ενδιαφέρομαι για πολύ βαθύ και δυνατό μπάσο. Γνωρίζει κανείς αν αξίζει τον κόπο να πάω σε μια τέτοια λύση ή δεν θα έχω κανένα σημαντικό αποτέλεσμα ?
Ευχαριστώ.
Να μας εξηγήσεις πρώτα με ποια μέθοδο και όρους σκοπεύεις να εντάξεις το sub στο υπόλοιπο setup...Οποιαδήποτε αναζήτηση sub δεν ξεκινά με αυτό το αντικείμενο είναι καταδικασμένη σε αποτυχία όσο επιτυχημένη και να ήταν η επιλογή ως προς το μοντέλο του sub...
Μου είχαν πει πως τα στουντιακά subwoofer, είναι του στυλ μόνο για γραφείο.....δηλαδή να το έχεις σχετικά κοντά σου...Δεν ισχύει? Δηλαδή αν ακούει κάποιος από απόσταση πχ 3-4 μέτρα, δεν θα έχει θέμα με τέτοια sub?
Έλεος και...πολυέλαιος.:roflmao:
 

Μηνύματα
75
Reaction score
52
Να μας εξηγήσεις πρώτα με ποια μέθοδο και όρους σκοπεύεις να εντάξεις το sub στο υπόλοιπο setup...Οποιαδήποτε αναζήτηση sub δεν ξεκινά με αυτό το αντικείμενο είναι καταδικασμένη σε αποτυχία όσο επιτυχημένη και να ήταν η επιλογή ως προς το μοντέλο του sub...

Έλεος και...πολυέλαιος.:roflmao:
Εχω διαβάσει πως μπορώ να συνδέσω το Rel κατευθείαν στην έξοδο των ηχείων μου στον ενισχυτή με ειδικό καλώδιο. Ενδιαφέρομαι να ολοκληρώσω κάπως τον ήχο στο κάτω φάσμα, να αποκτήσει περισσότερο όγκο ο ήχος και καλύτερη υφή. Ακούω κυρίως ακουστική μουσική, άρα δεν με πολυενδιαφέρει να κατεβαίνει το sub πολύ χαμηλά, ούτε να είναι ιδιαίτερα δυνατό, αφού ακούω το πολύ σε μέτριες εντάσεις. )
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τι εννοείς Μιντ ?
Μιντ'ι να του σκεφτουσι ότι θα βγαλ Μπάσο.

Ντιπ κατά ντιπ.

10 ίντσις του λείπουν του 'χταριού για να γίν' ενήλικου, κι άμα γιν', πάλι ένα 18-αρ δε σι φτάν, θες δγιό.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εχω διαβάσει πως μπορώ να συνδέσω το Rel κατευθείαν στην έξοδο των ηχείων μου στον ενισχυτή με ειδικό καλώδιο. Ενδιαφέρομαι να ολοκληρώσω κάπως τον ήχο στο κάτω φάσμα, να αποκτήσει περισσότερο όγκο ο ήχος και καλύτερη υφή. Ακούω κυρίως ακουστική μουσική, άρα δεν με πολυενδιαφέρει να κατεβαίνει το sub πολύ χαμηλά, ούτε να είναι ιδιαίτερα δυνατό, αφού ακούω το πολύ σε μέτριες εντάσεις. )
Αυτό ακριβώς υποψιαζόμουν ότι σκόπευες να κάνεις....

Focal Aria 906 :
1641567616851.png


Χρειάζεσαι λοιπόν σχετικά ομαλή απόκριση στη ζώνη 40-90 Hz...Ξεχνώντας εκ των προδιαγραφών την πρώτη οκτάβα...Εφόσον σκοπεύεις απλώς να συμπληρώσεις την απόκριση του main προς τα κάτω όπως προτείνει η REL,τότε πρέπει να γνωρίζεις ότι δεν αναμένεται να επιτευχθεί χρονική ευθυγράμμιση με τα Focal,αλλά μόνο φασική και αυτό στην καλύτερη των περιπτώσεων...Χρειάζονται κατόπιν στοιχεία για τη συμπεριφορά του χώρου σου στις πρώτες οκτάβες...Διότι στη ζώνη έως 80 Hz θα έχεις περιορισμένο πλήθος από ηχειακές μονάδες χαμηλών...Επίσης χρειάζεται να εξετάσεις προβλεπόμενες τοποθεσίες σε main & sub...Το να έχεις κάποια σκόρπια ενέργεια στις πρώτες οκτάβες που να σου δίνει αμυδρή αίσθηση μπάσου με ενδεχόμενες έντονες διακυμάνσεις δεν σημαίνει ότι θα έχεις κάνει τη δουλειά σου,όσο φημισμένη και να είναι η ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά από το ίδιο το REL.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top