Max SPL ηχείων.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Με αυτα τα χρηματα πρεπει να δωσουμε τη καλυτερη λυση .Θα πουμε, τα υπερ και τα κατα και ας αποφασισει εκεινος
πάνω από μισο μέτρο ακρόασης δεν υπάρχει τίποτα υπέρ για αυτά τα ηχεία
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
πάνω από μισο μέτρο ακρόασης δεν υπάρχει τίποτα υπέρ για αυτά τα ηχεία
Ειναι θεμα χωρου αλλα τα 50 cm ειναι υπερβολικα μικρη αποσταση δεν ειναι για near field
Στο 1,5 -2 μ μια χαρα θα ειναι αλλα μιλαμε αφηρημενα πολυ
 

gid

Μηνύματα
7.409
Reaction score
8.645
Έχω δοκιμάσει στο δικό μου χώρο ηχεία ραφιού με γούφερ 5.25" μαζί με σαμπ, και ακούγονταν μια χαρά στα 2+ μέτρα. Δεν καταλαβαίνω ποιο είναι το πρόβλημα. Απλά δεν είναι η καλύτερη επιλογή αν θες να ακούσεις καμιά συμφωνία του Wagner.
 


Μηνύματα
700
Reaction score
1.698
Τα πράγματα είναι απλά.
Ενισχυτής άνω των 150W προτείνεται πρωτίστως για λόγους αποφυγής clipping που θα αχρηστέψει τα ηχεία. Eίναι κι άλλοι οι λόγοι (δυναμικά, headroom και σε W και σε εμπέδηση), αλλά ας μείνουμε στο βασικό ζήτημα του clipping.

Ενισχυτή κάτω των 100W προτείνει μόνο ο κατασκευαστής για λόγους που νομίζω πως όλοι μας καταλαβαίνουμε. Πρόκεται για budget ηχεία. Για να πουλήσουν, πρέπει να λέει ο κατασκευαστής πως είναι οκ με αντίστοιχης κατηγορίας ενισχυτές, ακόμα και τους φθηνότερους. Δεν ξεχνά βέβαια ο κατασκευαστής και τους λαμποlovers. Οπότε, αν σου πει οτι θέλουν ενισχυτή 200W θα χάσουν το 85% των υποψήφιων budget αγοραστών. Ειδικά οταν η ευαισθησία των 85db χτυπάει στο δόξα πατρί τον υποψήφιο αγοραστή ως μέγας αποτρεπτικός παράγοντας, τότε ως καασκευαστής πρέπει να καθησυχάσεις, αν θες να πουλήσεις. Αυτό έχουμε εν προκειμένω.

Άρα:
Εάν ο κάτοχος των ηχείων επιθυμεί να έχει το κεφάλι του ήσυχο θα πρέπει να κοιτάξει σε αξιόπιστο ενισχυτή άνω των 2χ150W.
Εάν ο κάτοχος πιστεύει οτι δεν χρειάζεται τόσα W ενισχυτή "διότι ο κατασκευαστής ξέρει καλύτερα", τότε ας έχει τουλάχιστον υπόψιν οτι με ενισχυτή <=100W πρέπει διαρκώς να προσέχει να μην ανεβάσει πολύ το volume, διότι όσο τσιμπάει το volume τόσο ρισκάρει τα ηχεία του και ιδίως τα tweeters. Και εκεί ο κατασκευαστής όταν κληθεί να εξυπηρετήσει με την εγγύηση τα καμένα ηχεία δεν θα πει "καλως ήλθατε, βεβαίως να σας τα φτιάξω". Αντιθέτως, θα πει οτι "βάλατε το volume παραπάνω από όσο μπορούσε ο ενισχυτής σας-ο ενισχυτής σας φταίει-πλέρω για να σου αλλάξουμε tweeters/πηνία".
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
@GM2022 πλάκα πλάκα...τα dali τα έχεις για γραφείο ή σαλόνι?
Καλημέρα. Τα ηχεία θα τα έχω στο σαλόνι - κουζίνα ( ενιαίο χώρος), περίπου 35τμ. Βέβαια, τα ηχεία θα είναι σε απόσταση 2 μέτρων από τον καναπέ και σε απόσταση περίπου 30-35cm από τον πίσω τοίχο.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Καλημέρα. Τα ηχεία θα τα έχω στο σαλόνι - κουζίνα ( ενιαίο χώρος), περίπου 35τμ. Βέβαια, τα ηχεία θα είναι σε απόσταση 2 μέτρων από τον καναπέ και σε απόσταση περίπου 30-35cm από τον πίσω τοίχο.
Και τι ακριβώς ακούσματα θα περιλαμβάνει το μενού; Και κυρίως τι απαιτήσεις έχεις εσύ, γιατί όπως είπαν και πιο πάνω αν έχεις απαίτηση ν ακούσεις συμφωνική με τα απαιτητικά δυναμικά που περιλαμβάνουν και απ τα δύο μέτρα απόσταση σε ενιαίο χώρο 35 τ.μ. πολύ απλά δεν. Αλλά φαντάζομαι για να ορίζεις το μπάτζετ αυτό το ξέρεις, οπότε φαντάζομαι απαιτήσεις του μέσου ακροατή που απλά θέλει κάτι στο αξιοπρεπές, σωστά;

Σίγουρα κάποια στιγμή θα πρέπει να προσθέσεις και υπογούφερ, ένα στην αρχή κι αργότερα αν το σηκώνει η τσέπη σου και δεύτερο, θα κάνουν τη διαφορά.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Η πηγή που θα χρησιμοποιώ κυρίως θα είναι turntable και τα ακούσματά μου είναι από 60' garage rock μέχρι Heavy Metal.
 

Μηνύματα
1.407
Reaction score
2.820
Η πηγή που θα χρησιμοποιώ κυρίως θα είναι turntable και τα ακούσματά μου είναι από 60' garage rock μέχρι Heavy Metal.
Αυτά είναι ακούσματα που προυποθέτουν εντάσεις εκτός αν βολεύεσαι ή έχεις συνηθίσει σε μικρές, σίγουρα θα χρειαστείς υπογούφερ όπως σου έγραψα στο πιο πάνω μήνυμα, ο ενισχυτής έχει σημασία μόνο να σου δώσει το 100% των ηχείων χωρίς να κινδυνεύσεις όπως είπαν να πάρεις κανένα τουίτερ στο χέρι, για όγκο και δυναμικά γι αυτά τ ακούσματα θες μεγαλύτερα μεγάφωνα κυρίως για τις χαμηλές οπότε στο μέλλον η αγορά υπογούφερ επιβάλλεται.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Αυτά είναι ακούσματα που προυποθέτουν εντάσεις εκτός αν βολεύεσαι ή έχεις συνηθίσει σε μικρές, σίγουρα θα χρειαστείς υπογούφερ όπως σου έγραψα στο πιο πάνω μήνυμα, ο ενισχυτής έχει σημασία μόνο να σου δώσει το 100% των ηχείων χωρίς να κινδυνεύσεις όπως είπαν να πάρεις κανένα τουίτερ στο χέρι, για όγκο και δυναμικά γι αυτά τ ακούσματα θες μεγαλύτερα μεγάφωνα κυρίως για τις χαμηλές οπότε στο μέλλον η αγορά υπογούφερ επιβάλλεται.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω λίγο ένταση. Για το subwoofer συμφωνώ ότι θα χρειαστώ, αλλά σε μελλοντική αγορά ( 4-5 μήνες), μέχρι να μαζέψω κάποιο αξιοπρεπέστατο ποσό.


Να τα πουλήσω και να πάω προς αυτοενισχυόμενα ηχεία και πώς θα συνδεθεί το turntable ?
Είμαι σε δίλλημα, δεν ξέρω τι να κάνω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Η αλήθεια είναι ότι θέλω λίγο ένταση. Για το subwoofer συμφωνώ ότι θα χρειαστώ, αλλά σε μελλοντική αγορά ( 4-5 μήνες), μέχρι να μαζέψω κάποιο αξιοπρεπέστατο ποσό.


Να τα πουλήσω και να πάω προς αυτοενισχυόμενα ηχεία και πώς θα συνδεθεί το turntable ?
Είμαι σε δίλλημα, δεν ξέρω τι να κάνω.
πλέον με τα έξτρα δεδομένα.....
εχουμε υποχρέωση ως φόρουμ να σε βάλουμε να τα πουλήσεις (τα dali)

πάρε από τον Θωμά 2 Καλι ιν 8 .....αν δεν σου αρέσουν ....τα στέλνεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
πλέον με τα έξτρα δεδομένα.....
εχουμε υποχρέωση ως φόρουμ να σε βάλουμε να τα πουλήσεις (τα dali)

πάρε από τον Θωμά 2 Καλι ιν 8 .....αν δεν σου αρέσουν ....τα στέλνεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω
Και εκτός από τα ηχεία που μου προτείνεις, τι άλλη συσκευή θα χρειαστώ για να συνδέσω το turntable ?
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
Και εκτός από τα ηχεία που μου προτείνεις, τι άλλη συσκευή θα χρειαστώ για να συνδέσω το turntable ?
Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
μέχρι τώρα πως άκουγες από το πικαπ?
δεν υπάρχει σπίτι τίποτα με phono stage και έξοδο?

κάτι απλό θα χρειαστείς....ποιο πικαπ έχεις και με τι κεφαλή?
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
μέχρι τώρα πως άκουγες από το πικαπ?
δεν υπάρχει σπίτι τίποτα με phono stage και έξοδο?

κάτι απλό θα χρειαστείς....ποιο πικαπ έχεις και με τι κεφαλή?
Έχω ένα ηχοσύστημα της Technics (compact) στο οποίο είναι συνδεδεμένο ένα Dual CS 505-4 με κεφαλή Ortofon DN 168 e.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Για τον χώρο που τα θες, το είδος της μουσικής, την απόσταση και την ένταση τα ηχεία δεν κάνουν.Ειναι μόλις 100 watt στα 6 ohm ..
Θα χρειαστείς αλλά ηχεια πχ ενεργά ηχεια και ένα sub αργότερα όταν θα μπορείς οικονομικά. Εγώ πχ τα συνδέω με έναν προενισχυτη. Οι ειδικοί θα σου πούνε τον καλύτερο τρόπο.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
πλέον με τα έξτρα δεδομένα.....
εχουμε υποχρέωση ως φόρουμ να σε βάλουμε να τα πουλήσεις (τα dali)

πάρε από τον Θωμά 2 Καλι ιν 8 .....αν δεν σου αρέσουν ....τα στέλνεις και παίρνεις τα λεφτά σου πίσω
ετσι τωρα βουρ στο πατσα!! ηχεια , σαμπ τα παντα ολα Κανε bazaar για παλια ρουχα κ παπουτσια επιπλα κλπ
 

Μηνύματα
17
Reaction score
5
Για τον χώρο που τα θες, το είδος της μουσικής, την απόσταση και την ένταση τα ηχεία δεν κάνουν.Ειναι μόλις 100 watt στα 6 ohm ..
Θα χρειαστείς αλλά ηχεια πχ ενεργά ηχεια και ένα sub αργότερα όταν θα μπορείς οικονομικά. Εγώ πχ τα συνδέω με έναν προενισχυτη. Οι ειδικοί θα σου πούνε τον καλύτερο τρόπο.
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιον προενισχυτή ?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.461
ετσι τωρα βουρ στο πατσα!! ηχεια , σαμπ τα παντα ολα Κανε bazaar για παλια ρουχα κ παπουτσια επιπλα κλπ
τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό; δεν καταλαβαίνω το ύφος ;
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.006
τι πρόβλημα υπάρχει με αυτό; δεν καταλαβαίνω το ύφος ;
[/QUOTE
Με παρεξηγησες αγορινα .. Τωρα με τα νεα δεδομενα αυξανονται οι απαιτησεις , αλλα ηχεια χρειαζονται , σαμπ τα χρηματα ειναι λιγα δυστηχως Γιαυτο αναφερθηκα στο bazaar μηπως και βγει κανα εξτραδακι παραπανω ! :)
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Μπορείς να μου προτείνεις κάποιον προενισχυτή ?
Εγώ πχ τα συνδέω με έναν advance acoustic mpp 206. Έχει xlr και rca και sub out. Αν βρεις κάποιο αντίστοιχο μεταχειρισμενο να κάνεις τη δουλειά σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.521
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top