Mεταχειρισμενος ενισχυτης

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα η΄ μη ενος Luxman L81 σε πολυ καλη κατασταση που βρισκω γυρω στα 700ε. Δεν δυναται να τον ακουσω ομως με τα ηχεια μου (monitor audio BX5). O ενισχυτης εχω διαβασει οτι ειναι καλος και με λιγο πιο ζεστο ηχο αλλα ειναι μικρος (Power (RMS) 2 X 45w/8 ohms) και δεν ξερω αν θα οδηγησει σωστα τετοια ηχεια . Τωρα εχω εναν YAMAΗA AS501 σε χωρο 20τμ οπου ακουω απο 2,5μ αποσταση jazz, soul, rock σχεδον εξ'ολοκληρου απο πικαπ ( Pro-Ject 2Xperience + Sumiko pearl/Jico sas) και phonostage το Trigon Vanguard 1, σε χαμηλες-μετριες εντασεις. Ο λογος για τον οποιο κοιταξα το συγκεκριμενο δεν ειναι αλλος απο το οτι θελω γενικα εναν old looking, καλο ομως, ενισχυτη σε προσιτη τιμη. Οι καινουργιοι Luxman ειναι απλησιαστοι και οι τυπου Yamaha CA 1000 βρισκονται δυσκολα..
Θεωρειτε οτι αξιζει η αγορα για την περιπτωση μου?
 




Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
καλως ειναι αλλα μικρος για τετοια ηχεια.
αν θα σου αρεσει το αποτελεσμα ειναι αγνωστο
επισης ειναι 40 ετων οποτε αν χαλαση θα χρειαστει
ολικη ανακατασκευη που δεν ειναι φτηνη
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
kαλησπέρα .
Έχετε ενα ηχείο που τονίζει υπερβολικά το άνω άκρο , με αποτέλεσμα απο κάποια στιγμή και μετά να γίνετε κουραστικός ο ηχος του - τουλάχιστον για εμένα - για τα είδη μουσικής που ακούτε .
Είναι και μικρό για τον χώρο σας , όσον αφορά τις μονάδες που εχει πάνω του .
Θα κράταγα τον Yamy και θα επένδυα σε ηχεία το 700αρι μου - αφου πρώτα θα έδινα αυτά που έχω - .
.....και τι ηχείο να πάρω μετά ;

-KEF Q750 Walnut (Ζεύγος) - 999e
-Focal Chora 816 - 1088e & 826 - 1286e ( πολύ καλό το 826 )
-Wharfedale Ζεύγος Ηχείων Hi-Fi Δαπέδου Linton 200W 3 Δρόμων Καρυδιά - 967 e Άριστο !
-.....και απο καλο μεταχειρισμένα εδω στο site εχει αρκετά .

καλές επιλογές
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα η΄ μη ενος Luxman L81 σε πολυ καλη κατασταση που βρισκω γυρω στα 700ε.
...
Ο λογος για τον οποιο κοιταξα το συγκεκριμενο δεν ειναι αλλος απο το οτι θελω γενικα εναν old looking, καλο ομως, ενισχυτη σε προσιτη τιμη. ...
Πολλά δεν είναι για οπτικούς λόγους και 45 χρόνια στην πλάτη;
 


ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Για τα 700€ για το συγκεκριμένο κομμάτι μιλάω, ήταν η Μπελούτσι της εποχής του;
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα η΄ μη ενος Luxman L81 σε πολυ καλη κατασταση που βρισκω γυρω στα 700ε. Δεν δυναται να τον ακουσω ομως με τα ηχεια μου (monitor audio BX5). O ενισχυτης εχω διαβασει οτι ειναι καλος και με λιγο πιο ζεστο ηχο αλλα ειναι μικρος (Power (RMS) 2 X 45w/8 ohms) και δεν ξερω αν θα οδηγησει σωστα τετοια ηχεια . Τωρα εχω εναν YAMAΗA AS501 σε χωρο 20τμ οπου ακουω απο 2,5μ αποσταση jazz, soul, rock σχεδον εξ'ολοκληρου απο πικαπ ( Pro-Ject 2Xperience + Sumiko pearl/Jico sas) και phonostage το Trigon Vanguard 1, σε χαμηλες-μετριες εντασεις. Ο λογος για τον οποιο κοιταξα το συγκεκριμενο δεν ειναι αλλος απο το οτι θελω γενικα εναν old looking, καλο ομως, ενισχυτη σε προσιτη τιμη. Οι καινουργιοι Luxman ειναι απλησιαστοι και οι τυπου Yamaha CA 1000 βρισκονται δυσκολα..
Θεωρειτε οτι αξιζει η αγορα για την περιπτωση μου?
κατηγορηματικά όχι!
είναι απίθανο τι τιμές πουλάνε κάποιοι τέτοια σκουπίδια!
Άκου 700 ευρώ! :headbang:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Η αλήθεια είναι πως αυτό το hype των vintage συσκευών έχει εξελιχθεί σχεδόν σε υστερία - συγγνώμη κιόλας - και έχει εξακοντίσει τις τιμές τους στα ύψη, ειδικά των overhauled συσκευών. 700 ευρώ για ενισχυτή σχεδόν 45 ετών είναι πολλά, αλλά είναι πολύ όμορφος και με πολύ καλό φινίρισμα, χαίρεσαι να τον βλέπεις. Ανήκει σε μια μόδα που έχει επανέλθει, αλλά σε πολύ ανώτερο τιμολογιακό επίπεδο. Αν ακούς μουσική με τα μάτια (και λιγώτερο με τα αυτιά), πάρτον. Αν ακούς μουσική με τα αυτιά, προτίμησε κάτι τέτοιο, που έχει μακράν ανώτερο ήχο.

Πάντως, το συγκεκριμένο ηχείο αδυνατεί να παίξει σωστά σε αυτήν την απόσταση ακρόασης. Πλησίασε πολύ τα ηχεία, στο ενάμισυ μέτρο. Ίσως έτσι ανακαλύψεις ότι δεν είναι ο τωρινός ενισχυτής ο μεγαλύτερος φταίχτης. 5.5άρι γούφερ στα δυόμισυ μέτρα παίζει σαν τρανζιστοράκι. Πραγματικά δεν θυμάμαι πόσες φορές πρέπει να το έχουμε γράψει αυτό εδώ μέσα, όχι μόνον εγώ δηλαδή, κι ο Ear κι ο Bhutia και πόσοι ακόμα. Για να ακούσεις rock από τα δυόμισυ μέτρα, έστω σε μέτρια στάθμη, χρειάζεσαι τουλάχιστον δύο 6.5άρια γούφερ. Κι όταν λέμε rock, εννοούμε rock, όχι το variations on a lady...
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Eυχαριστω πολυ για τη γνωμη σας! Μου αρεσουν οι παλιες κατασκευες αλλα πρεπει να ειναι και καλες γι'αυτο "ψηθηκα" με τα Luxman. Απο κει και περα καποια ειναι ισως υπερεκτιμημενα για τα χαρακτηριστια τους οπως ισως ο L81. Υπαρχουν ομως για ολα τα βαλαντια ...l235 70watts -250e, L120A 110watts-250e, L30 32watts-300e εως και ο l510 110watts στα 1000euro. Απο ξενα sites υπαρχουν αι αλλες επιλογες οπως ο l525 (110w) αλλα και με taxes. Περα απο τη παλαιοτητα τους θεωρειτε οτι με την ισχυ τους και την ποιοτητα κατασκευης τους, αξιζει να παρει καποιος ενα τετοιο παλιο ενισχυτη (περα απο την εμφανιση που ειναι υποκειμενικη και εχει οντως γινει και μοδα οπως πολλα αλλα)?
Ο Harman/kardon κανει βλεπω πανω απο 1500ε και πολλοι συγχρονοι ενισχυτες στη ατηγορια γυρω στα 1000ε δεν εχουν και πολυ καλυτερα χαρακτριστικα απ'οτι μπορω να καταλαβω...
 
Last edited:

gid

Μηνύματα
7.319
Reaction score
8.541
Καλησπερα σας,
Θα ηθελα τη γνωμη σας σχετικα με την αγορα η΄ μη ενος Luxman L81 σε πολυ καλη κατασταση που βρισκω γυρω στα 700ε. Δεν δυναται να τον ακουσω ομως με τα ηχεια μου (monitor audio BX5). O ενισχυτης εχω διαβασει οτι ειναι καλος και με λιγο πιο ζεστο ηχο αλλα ειναι μικρος (Power (RMS) 2 X 45w/8 ohms) και δεν ξερω αν θα οδηγησει σωστα τετοια ηχεια . Τωρα εχω εναν YAMAΗA AS501 σε χωρο 20τμ οπου ακουω απο 2,5μ αποσταση jazz, soul, rock σχεδον εξ'ολοκληρου απο πικαπ ( Pro-Ject 2Xperience + Sumiko pearl/Jico sas) και phonostage το Trigon Vanguard 1, σε χαμηλες-μετριες εντασεις. Ο λογος για τον οποιο κοιταξα το συγκεκριμενο δεν ειναι αλλος απο το οτι θελω γενικα εναν old looking, καλο ομως, ενισχυτη σε προσιτη τιμη. Οι καινουργιοι Luxman ειναι απλησιαστοι και οι τυπου Yamaha CA 1000 βρισκονται δυσκολα..
Θεωρειτε οτι αξιζει η αγορα για την περιπτωση μου?
Πλήρης και λεπτομερής η περιγραφή σου, αλλά απουσιάζει κάτι πολύ σημαντικό: κάποιο παράπονο για τον τωρινό ενισχυτή σου. Μήπως θέλεις να αλλάξεις απλά για να αλλάξεις; Όπως ήδη σου επισημάνθηκε, δεν είναι ο ενισχυτής σου ο αδύνατος κρίκος ως σήμερα, κάθε άλλο....
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Πλήρης και λεπτομερής η περιγραφή σου, αλλά απουσιάζει κάτι πολύ σημαντικό: κάποιο παράπονο για τον τωρινό ενισχυτή σου. Μήπως θέλεις να αλλάξεις απλά για να αλλάξεις; Όπως ήδη σου επισημάνθηκε, δεν είναι ο ενισχυτής σου ο αδύνατος κρίκος ως σήμερα, κάθε άλλο....

Δεν το σκεφτομουνα ως αδυναμο κρικο αλλα οπως ειπες περισσοτερο ως αλλαγη... Μικρος Luxman τυπου l30 φτηνος με αναβαθμιση η' κατι πιο ακριβο στα 700/900ε και πιο δυνατο (l510 κλπ)? Στη πρωτη περιπτωση θα ακουω τιποτα με τα τωρινα ηχεια? στη δευτερη περιπτωση αν αυτα τα μηχανματα συναγωνιζονται ακομα αντιστοιχα καινουργια ιδιας κατηγοριας τιμης τοτε ισως αξιζει η αγορα του, οποτε δινω το YAMAHA και δευτερευοντως παω ισως και για καλυτερα ηχεια (αν και ξερω οτι δεν ειναι αυτη η σωστη σειρα ) και μου εχει φυγει και η "καψα" του παλιου ενισχυτη :)
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Καλες οι νεκρολαγνείες δεν λέω. Κάποτε το πέρασα και εγώ😁
Πλέον αν πήγαινα σε κάποιο κομμάτι παλιό θα ήταν κορυφαίο της εποχής και περισσότερο για λόγους συλλεκτικούς. Με ταβάνι τα 1.000 ευρώ παίρνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα.
καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου😊
 

Μηνύματα
8
Reaction score
3
Καλες οι νεκρολαγνείες δεν λέω. Κάποτε το πέρασα και εγώ😁
Πλέον αν πήγαινα σε κάποιο κομμάτι παλιό θα ήταν κορυφαίο της εποχής και περισσότερο για λόγους συλλεκτικούς. Με ταβάνι τα 1.000 ευρώ παίρνεις πολύ καλύτερο μηχάνημα.
καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου😊
[/QUOTE]


:)
Eχεις καποια προταση για τετοιο μχανημα ισως και με λιγο....αρχαιο στυλ??8-)
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top