Περι roon ο λογος (αποριες επεξηγησεις)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ότι παίζει πολύ καλύτερα είναι δεδομένο
Αυτό θες να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο και σε μένα που είμαι πνεύμα αντιλογίας;
Από που είναι δεδομένο δηλαδή; Εκτός ότι το άκουσες με τ'αυτιά σου.

Σε τι επίπεδο θεωρείς ότι μπορεί να επηρεάζεται το ψηφιακό output stream και τι είναι αυτό που το επηρεάζει; Και γιατί αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί σε μη dedicated box;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
σε μένα που είμαι πνεύμα αντιλογίας;
Εσείς με τα ηλεκτρικά αυτοκίνητα έχετε γίνει πνεύματα αντιλογίας γενικά.

Αντε να πούμε δηλαδή.

Και να μη πιάσω τα με τα γκεϊ, αντε τώρα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Αυτό θες να το εξηγήσεις λίγο περισσότερο και σε μένα που είμαι πνεύμα αντιλογίας;
Από που είναι δεδομένο δηλαδή; Εκτός ότι το άκουσες με τ'αυτιά σου.

Σε τι επίπεδο θεωρείς ότι μπορεί να επηρεάζεται το ψηφιακό output stream και τι είναι αυτό που το επηρεάζει; Και γιατί αυτό δεν μπορεί να διορθωθεί σε μη dedicated box;
Αν και εσύ έχω αντιληφθεί ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας με εμένα μόνο, εγώ καλοπροαίρετα θα σου απαντήσω ότι το έχω ακούσει και δεν θα σε αγνοήσω.
Χρησιμοποιώ το ρουν δύο χρόνια τουλάχιστον.
Αρχικά σε πισι κανονικό, μετά πήγα σε κατασκευή fanless με intel nuc varvato αλλά σαν κανονικό πισι με windows και στο τέλος το έκανα Roon rock. Είναι μεγάλη αναβάθμιση για εμένα που τα έχω κάνει όλα😊
εσύ όμως και όποιος άλλος ειρωνεύεται υποθετικά όμως και χωρίς να έχει ακούσει ας συνεχίζει με το πισι, μια χαρά παίζει και έτσι😀
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αν και εσύ έχω αντιληφθεί ότι είσαι πνεύμα αντιλογίας με εμένα μόνο, εγώ καλοπροαίρετα θα σου απαντήσω ότι το έχω ακούσει και δεν θα σε αγνοήσω.
Χαχα, δεν είσαι ο μόνος που το έχει αντιληφθεί αυτό, τις προάλλες κάτι αντίστοιχο μου έλεγε και άλλο μέλος, άρα καταλαβαίνεις πως δεν ισχύει. Σου εγγυώμαι ότι είμαι παντελώς αμερόληπτος στην... αντιλογία :p

Αρχικά σε πισι κανονικό, μετά πήγα σε κατασκευή fanless με intel nuc varvato αλλά σαν κανονικό πισι με windows και στο τέλος το έκανα Roon rock. Είναι μεγάλη αναβάθμιση για εμένα που τα έχω κάνει όλα😊
εσύ όμως και όποιος άλλος ειρωνεύεται υποθετικά όμως και χωρίς να έχει ακούσει ας συνεχίζει με το πισι, μια χαρά παίζει και έτσι
Δεν σε ειρωνεύτηκα. Αλήθεια ρωτάω αν τη διαφορά την άκουσες απλά με τα αυτιά σου ή έχεις και κάποια άλλη εξήγηση/απόδειξη για να τη θεωρείς τόσο δεδομένη. Δεν σημαίνει πως αν η απάντηση είναι "με τα αυτιά" θα πιστέψω αυτομάτως πως δεν ισχύει. Αλλά σίγουρα θα βοηθούσε αν υπήρχε και κάτι άλλο.

Σε κάθε περίπτωση, δεχόμενος σε πρώτη φάση πως ισχύει, το επόμενο βήμα για μένα είναι να προσπαθήσω να καταλάβω πώς προκύπτει. Γιατί απεχθάνομαι τα μυστηριώδη "πέπλα" του χάι-εντ, δηλαδή να λέμε "ε, αφού είναι dedicated, σίγουρα θα παίζει καλύτερα". Όχι, ένα PC είναι και παράγει ένα ψηφιακό stream. Αν το ψηφιακό stream είναι bit προς bit ίδιο, τότε ΔΕΝ παίζει καλύτερα το ένα από το άλλο. Αν δεν είναι, θέλω να ξέρω τι είναι αυτό που το διαφοροποιεί, γιατί σίγουρα κάτι είναι και μπορεί να βρεθεί, δεν είναι μαγεία.

Μπορεί λοιπόν τη "ζημιά" (αν υπάρχει) να την κάνει ο sound mixer των Windows; Αν ναι, μπορεί να παρακαμφθεί (χωρίς να πας σε λύση Rock); Ένα non-dedicated Linux μηχάνημα ακούγεται το ίδιο καλά με το Rock; Αν είναι μεν dedicated αλλά όχι Rock;

Όλες αυτές οι απαντήσεις, εκτός από την όποια περιέργεια μπορεί να ικανοποιήσουν, έχουν και πρακτικά οφέλη για όποιον ενδιαφέρεται να στήσει κάτι τέτοιο. Π.χ. ο Κώστας λέει έχει το core στημένο σε έναν server που εκτελεί και άλλες εργασίες. Χάνει κάτι; Κι εγώ αν έβαζα roon, μάλλον κάπως έτσι θα το έκανα. Αν όμως έχανα σε ποιότητα, θα το ξανασκεφτόμουν. Κι αν έχανα, ποιά θα ήταν η καλύτερη λύση; Μόνο ο χρησμός "βάλτε rock, παίζει καλύτερα";

Εσύ καλά κάνεις και μοιράζεσαι την εμπειρία σου (και δεν είσαι υποχρεωμένος να το ψάξεις παραπάνω). Εγώ από την άλλη που έχω αυτή την περιέργεια, θέλω να το μελετήσω όσο δυνατόν περισσότερο γι'αυτό και σε ρωτάω τι άλλα δεδομένα έχεις, αν έχεις.
 

Μηνύματα
139
Reaction score
38
καλησπέρα
Άλλη μια σχετικά φθηνή υλοποίηση για το roon core είναι να μπει σε ένα NAS, οπότε βάζεις και το roon core και είσαι έτοιμος. Εχω δει βιντεάκι και υπάρχουν και άρθρα για το πως γίνεται , οι ελάχιστες / ιδανικές απαιτήσεις σε NAS της Synology.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγω τα έχω όλα πάνω σε ενα always on Mac mini χωρίς οθόνη (αποκλειστική χρήση Roon), και χρησιμοποιώ το Ipad και το Iphone ως τηλεχειριστήρια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Για 2-3 μήνες που το χρησιμοποίησα, ο roon server έτρεχε σε NAS με OMV σε ένα virtual machine με 2GB Ram.
Το VM προφανώς δεν ήταν κτήνος αλλά έπαιζε μια χαρά, απλά άργησε πολύ να στήσει τη βιβλιοθήκη, αυτό όμως δεν είναι κάτι που το κάνεις κάθε μέρα...

Σε άλλα πράγματα δε με βόλεψε και το παράτησα....

Όσο για την ποιότητα είμαι με την άποψη του @symos

...
απεχθάνομαι τα μυστηριώδη "πέπλα" του χάι-εντ, δηλαδή να λέμε "ε, αφού είναι dedicated, σίγουρα θα παίζει καλύτερα". Όχι, ένα PC είναι και παράγει ένα ψηφιακό stream. Αν το ψηφιακό stream είναι bit προς bit ίδιο, τότε ΔΕΝ παίζει καλύτερα το ένα από το άλλο. Αν δεν είναι, θέλω να ξέρω τι είναι αυτό που το διαφοροποιεί, γιατί σίγουρα κάτι είναι και μπορεί να βρεθεί, δεν είναι μαγεία.

Μπορεί λοιπόν τη "ζημιά" (αν υπάρχει) να την κάνει ο sound mixer των Windows; Αν ναι, μπορεί να παρακαμφθεί (χωρίς να πας σε λύση Rock); Ένα non-dedicated Linux μηχάνημα ακούγεται το ίδιο καλά με το Rock; Αν είναι μεν dedicated αλλά όχι Rock;
...
Και το moode που τρέχω τώρα σε raspberry zero W είναι Linux, dedicated, fanless, με 5W κατανάλωση max (δεν κλείνει ποτέ)... αλλά αυτά έγιναν γιατί βόλευε και μου ήταν εύκολο... αν έτρεχα π.χ. foobar σε windows θα έπαιζε χειρότερα;;;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Το ότι σε ένα πισί μαζί με τις λειτουργίες των windows τρέχουν παρασκηνιακά ένα σωρό παπ@ριές ενώ από την άλλη έχουμε ένα λειτουργικό που αποκλειστικά όλοι οι πόροι του συστήματος τρέχουν μία εφαρμογή δεν μας λέει κάτι και όντως υπάρχει απορία για το ποιο παίζει καλύτερα;🤣🤣🤣
 

Μηνύματα
227
Reaction score
274
επανερχομαι....δυο μερες που εχω την trial εκδοση δεν αντιμετωπιζα κανενα θεμα....σημερα συνεχεια κολαει...βεβαια δεν εχω και την καλυτερη συνδεση απο αποψη ταχυτητας ιντερνετ αλλα εαν βαλω το κοκτειλ να παιξει tidal απο την εφαρμογη του κοκτειλ δεν εχω κοληματα ...αν βαλω απο το λαπτοπ και το roon ξεκινανε τα κοληματα ..οπως και αν βαλω να παιξει απο την συλλογη μου στο σκληρο του λαπτοπ...
Τι μπορει να φταιει?
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Και το moode που τρέχω τώρα σε raspberry zero W είναι Linux, dedicated, fanless, με 5W κατανάλωση max (δεν κλείνει ποτέ)... αλλά αυτά έγιναν γιατί βόλευε και μου ήταν εύκολο... αν έτρεχα π.χ. foobar σε windows θα έπαιζε χειρότερα;;;
Και αν έτρεχες Foobar στο raspberry zero;
Το ότι σε ένα πισί μαζί με τις λειτουργίες των windows τρέχουν παρασκηνιακά ένα σωρό παπ@ριές ενώ από την άλλη έχουμε ένα λειτουργικό που αποκλειστικά όλοι οι πόροι του συστήματος τρέχουν μία εφαρμογή δεν μας λέει κάτι και όντως υπάρχει απορία για το ποιο παίζει καλύτερα;🤣🤣🤣
Τί πρέπει να μας πει δηλαδή;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
Το ότι σε ένα πισί μαζί με τις λειτουργίες των windows τρέχουν παρασκηνιακά ένα σωρό παπ@ριές ενώ από την άλλη έχουμε ένα λειτουργικό που αποκλειστικά όλοι οι πόροι του συστήματος τρέχουν μία εφαρμογή δεν μας λέει κάτι και όντως υπάρχει απορία για το ποιο παίζει καλύτερα;🤣🤣🤣
Ναι.

Δεν σχετίζεται το καλύτερα με τις εργασίες στο παρασκηνιο.
Τι μπορει να φταιει
Η ταχύτητα σύνδεσης στο ίντερνετ.

Το τινταλ μέσω ρουν είναι πιο απαιτητικό από το σκέτο τινταλ.
 


Μηνύματα
228
Reaction score
393
To roon εκτός από φοβερό player είναι πάνω απ'ολα ένας μουσικός θησαυρός. Ξεκίνα με ένα setup που να μη σε δυσκολέψει οικονομικά και γνώμη μου είναι να πάρεις την lifetime έκδοση. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα και έχω βγάλει σχεδόν τα χρήματα που έδωσα. Εϊναι απλά αξεπέραστο στο πλήθος και το βάθος της πληροφορίας που παρέχει.
 

Μηνύματα
136
Reaction score
217
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Προσωπικά έχω ισόβια συνδρομή , γιατί σαφώς είναι value for money. Roon is here to stay. Απο κει και περα, η αναζήτηση της καλύτερης ηχητικής αναπαραγωγής έχει μεταφερθεί και στο επίπεδο του streaming και είναι γνωστό σε όσους έχουν ακούσει μουσική από pc μέσα σ αυτά τα χρόνια το πόσο έχει εξελιχθεί ώστε πλέον στις μέρες μας να αποτελεί αξιόπιστη πηγή ενός hifi συστήματος. Παρακολουθώ στενά τα forums που αφορούν τους χρήστες του roon και το γενικό consensus είναι : Nucleus i3 η i7, αν είναι πολύ ακριβό, αμέσως επόμενη επιλογή Intel NUC Ι3 η i7 tested by roon, με γραμμική τροφοδοσία (που μπορείτε να μοιραστείτε και με το ethernet switch σας) και σύνδεση με ένα usb cable πάνω στο dac , ώστε να αποκτήσει τον έλεγχο του το NUC Ως roon core. Απο κει και περα , όλα θα πάιξουν ως core , ενα NAS , ενα desktop pc , imac κλπ, αλλα εισάγονται στην αναπαραγωγή θόρυβοι αχρείαστοι (ανεμιστηράκια κα) πέραν του οτι αναγκαστικά πρέπει αυτές τις συσκευές να τις έχουμε ON 24/7. Το στήσιμο ενός NUC ως ROON CORE (ROCK) ειναι αρκετά απλό και το τελικό κόστος διαχειρίσιμο θεωρώ, μια και αποτελεί μια εξαιρετική πηγή μουσικής (και δεν χρειάζεται και dedicated streamer μεσω usb).
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Δεν μπαίνει ποτέ το ανεμιστηράκι σε λειτουργία, όταν το Mac mini τρέχει Roon.
Τα mac mini είναι άλλη κατηγορία εννοείται. Είναι στην κορυφή των players αμέσως μετά τα nucleus που ανέφερε πιο πάνω ο φίλος. Καμία σχέση με τον θόρυβο και την «βρωμιά» των pc. Επίσης νομίζω ότι κάποια macbook pro 13άρια δεν έχουν καθόλου ανεμιστήρα😉
Εργαλειάρες λέμε😃😃
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
To roon εκτός από φοβερό player είναι πάνω απ'ολα ένας μουσικός θησαυρός. Ξεκίνα με ένα setup που να μη σε δυσκολέψει οικονομικά και γνώμη μου είναι να πάρεις την lifetime έκδοση. Προσωπικά, το χρησιμοποιώ 4 χρόνια τώρα και έχω βγάλει σχεδόν τα χρήματα που έδωσα. Εϊναι απλά αξεπέραστο στο πλήθος και το βάθος της πληροφορίας που παρέχει.
τι ενοείτε μουσικός θησαυρός;
Έχω spotify και FLAC από δικά μου CD. Αν στήσω και Roon θα έχω επιπλέον μουσική; Πάλι δεν πρέπει να υπάρχει spotify ή άλλο streaming ή τοπικά αρχεία;

Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμη, τι παραπάνω θα προσφέρει από ένα άλλο Player είτε deicated λειτουργικό (συνήθως stripped down Linux) είτε να παίζει κάτω από Win ή Mac, που να είναι bit perfect.

Αν έχει κάποιος κάποιο link που να τα εξηγεί ας το παραθέσει.

Μου φαίνεται πάντως αρκετά ακριβό (ίσως επειδή δεν έχω καταλάβει τι θα μου πρόσφερε;).
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έχω spotify και FLAC από δικά μου CD. Αν στήσω και Roon θα έχω επιπλέον μουσική; Πάλι δεν πρέπει να υπάρχει spotify ή άλλο streaming ή τοπικά αρχεία;
Βασικά.... όχι.... άσε που αν ενθυμούμαι καλώς το roon δεν υποστηρίζει spotify... όποτε μόνο τα flac σου θα έχεις στο roon....


Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμη, τι παραπάνω θα προσφέρει από ένα άλλο Player είτε deicated λειτουργικό (συνήθως stripped down Linux) είτε να παίζει κάτω από Win ή Mac, που να είναι bit perfect.
Δεν είσαι ο μόνος που απορεί τι διαφορά υπάρχει από άλλα "bit perfect" players....
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Βάλτε το για κάνα χρόνο παιδιά να τσεκάρετε εσείς οι ίδιοι αν αξίζει ή όχι τα λεφτά του. Τόσες και τόσες μαλακίες πληρώνουμε όλοι κατά καιρούς. Δεν είναι δα και η καταστροφή της τσέπης σας με κόστος ένα τριαντάλεπτο την ημέρα για να το κανακέψετε ένα έτος.
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
όπως μάθεις...
το roon τα κάνει κάπως πιο εύκολα όλα. Θέλει λίγο χρόνο όμως. Να το φέρεις στα μέτρα σου.
Δεν υποστηρίζει spotify λόγο χαμηλής ποιότητας streaming. Σου προτείνει μουσική σύμφωνα με τα ακούσματα σου, και το κάνει καλά. Υπάρχει το radio που μπορεί να συνεχίσει να παίζει εκεί πού έμεινες σα να πήρες dj.

Δε ξέρω αν είναι bit perfect.Μου φάνηκε το daphile να έχει περισσότερη διάυγεια.
Ψηλά γράμματα, αν υπάρχει όρεξη μπορείς να ασχοληθείς με το rew και να του φορτώσεις φίλτρα. Άρα έχεις και dsp.


μού άρεσε (αν και με λίγο ψάξιμο) ότι μπορώ να έχω το file structure του σκληρού μου ως έχει.

Κατά τη γνώμη μου είναι ακριβό. Θα το χαρακτήριζα highend-ιά της ψηφιακής εποχής.
Έχει μερικά χίκαπς κολλήματα ώρες ώρες, στη τιμή του θα ήθελα να τρέχει "νεράκι" από όλες τις συσκευές.
Για να είμαι δίκαιος, βελτιώνεται είναι η αλήθεια. Δύσκολη προσπάθεια από την αρχή αλλά τη στηρίζουν.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top