Υπολογιστής για απλό Gaming

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Το υποστηρίζουν, αλλά με κακέκτυπα στην εικόνα.
Επίσης ρίχνοντας την ανάλυση θα μεταφέρει το bottleneck στον επεξεργαστή, που και εκεί δεν οδηγεί σε καλό στα μοντέρνα παιχνίδια γιατί πάλι χαμηλά fps θα έχει.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Όποιος δώσει 500-550€ για 1660 σε ελληνικό κατάστημα είναι πραγματικά λαλάκας με περικεφαλαία όταν παίρνεις από έξω 3060 στα 630-680€ (που και αυτό ακριβό είναι, αλλά ας όψεται η ειδική συνθήκη που διανύουμε)
Sorry αλλά 3060 με τόσα δεν έχω βρει πουθενά σε όλη την Ευρώπη (άμεσα διαθέσιμες) στην καλύτερη από 740 και πάνω. Στο λέω γιατί τώρα περιμένω να παραλάβω.

Στο θέμα παραπάνω και σύμφωνα με τα παιχνίδια που παίζει ο πιτσιρίκος ελιναι αστείο να μιλάμε για 1050 πόσο μάλλον για 1030. Είναι κάρτες που κόστιζαν 150 και 90 euro. Για κάνα βίντεο καλές είναι. Αν βγάλουμε από τη μέση τις μεταχειρισμένες που πουλιούνται πάνω από την αρχική τους αξία τότε θέλουμε 1660 και πάνω. Οτιδήποτε ποιο κάτω με απλά λόγια δεν κάνει για αξιοπρεπές gaming σε 1080 mid settings.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Σε σχέση με intel i5 12600, τι θα προτιμούσατε;
Η amd κερδίζει στα παιχνίδια με τα ενσωματωμένα γραφικά, αλλά αργότερα όταν μπει μία εξωτερική κάρτα, ποια θα ήταν η προτίμηση σας;
O 12600 φυσικά, κι ακόμη καλύτερα, ο 12600k.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Sorry αλλά 3060 με τόσα δεν έχω βρει πουθενά σε όλη την Ευρώπη (άμεσα διαθέσιμες) στην καλύτερη από 740 και πάνω. Στο λέω γιατί τώρα περιμένω να παραλάβω.

Στο θέμα παραπάνω και σύμφωνα με τα παιχνίδια που παίζει ο πιτσιρίκος ελιναι αστείο να μιλάμε για 1050 πόσο μάλλον για 1030. Είναι κάρτες που κόστιζαν 150 και 90 euro. Για κάνα βίντεο καλές είναι. Αν βγάλουμε από τη μέση τις μεταχειρισμένες που πουλιούνται πάνω από την αρχική τους αξία τότε θέλουμε 1660 και πάνω. Οτιδήποτε ποιο κάτω με απλά λόγια δεν κάνει για αξιοπρεπές gaming σε 1080 mid settings.
here you go: https://www.alternate.de/INNO3D/GeForce-RTX-3060-TWIN-X2-OC-LHR-Grafikkarte/html/product/1753820

[ θέλω ποσοστά από την μεταπώληση :D ]

Αν δεν παίζουν φράγκα, θα πήγαινα εύκολα για την περίπτωση του παιδιού σε μεταχείρα... Μαζεύει 300-350€ και παίρνει σε καλή κατάσταση 1060 6GB / 1070 και καθάρισε για 1080p έστω και με λίγες παραχωρήσεις στα settings στα πάρα πολύ βαριά games (που δεν αναφέρει στην λίστα πρός το παρόν τουλάχιστον)
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
12
here you go: https://www.alternate.de/INNO3D/GeForce-RTX-3060-TWIN-X2-OC-LHR-Grafikkarte/html/product/1753820

[ θέλω ποσοστά από την μεταπώληση :D ]

Αν δεν παίζουν φράγκα, θα πήγαινα εύκολα για την περίπτωση του παιδιού σε μεταχείρα... Μαζεύει 300-350€ και παίρνει σε καλή κατάσταση 1060 6GB / 1070 και καθάρισε για 1080p έστω και με λίγες παραχωρήσεις στα settings στα πάρα πολύ βαριά games (που δεν αναφέρει στην λίστα πρός το παρόν τουλάχιστον)
Μόλις βάλεις τιμολόγιο αν στέλνει Ελλάδα είσαι +4%ΦΠΑ και ενα 20αρικο μεταφορικα φτασαμε 726 για inno3d

Μόλις έδωσα μια 1060 gigabyte 6gb στα 270. Τιμή χώμα καθώς τα έσκασε για μία strix 3060ti. 990€

Εγω προσπαθώ να βρίσκω κάποια bundle που βγάζουν και οι τιμές είναι κοντά στις msrp
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Αν δεν παίζουν φράγκα, θα πήγαινα εύκολα για την περίπτωση του παιδιού σε μεταχείρα... Μαζεύει 300-350€ και παίρνει σε καλή κατάσταση 1060 6GB / 1070 και καθάρισε για 1080p έστω και με λίγες παραχωρήσεις στα settings στα πάρα πολύ βαριά games (που δεν αναφέρει στην λίστα πρός το παρόν τουλάχιστον)
To χειροτερο που μπορεις να κανεις σημερα σε αγορα ειναι να παρεις μεταχειρισμενη καρτα γραφικων.Οι περισσοτερες ειναι σκισμενες.
Εκτος περιπτωσης που γνωριζεις τον προγουμενο κατοχο και ειναι νορμαλ ανθρωπος.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Παιδιά η vega64 που είχα έφυγε το καλοκαίρι 20% παραπάνω απο όσο την είχα αγοράσει.

Στα 600 ευρώ η αγγελία έζησε 2-3 ώρες.

Κάτι 1080 / 1080 ti εξαφανίζονται και αυτές σε τιμές μεγαλύτερες απο αυτές που αγοράστηκαν 3 και 4 χρόνια πριν...

Δεν έχει νόημα για gaming να χώσεις λεφτά με την προοπτική του ΟΤΑΝ θα βρω κάτι θα το τσιμπίσω.

Το πιθανότερο είναι σε κάποια φάση να τσατιστείς και να τα σκάσεις χοντρά για να αποκτήσεις κανονικη gpu και οχι κάτι που υπο κανονικες συνθήκες δεν θα το έβαζες ουτε σε 3ο-4ο σύστημα.

Ps5 / xbox x, ειδικά το 2ο με το πληθος παιχνιδιών που έχεις με την συνδρομή ειναι απλά τσάμπα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Sorry αλλά 3060 με τόσα δεν έχω βρει πουθενά σε όλη την Ευρώπη (άμεσα διαθέσιμες) στην καλύτερη από 740 και πάνω. Στο λέω γιατί τώρα περιμένω να παραλάβω.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Απαπα στο caseking έχει πέσει το b2b πάνω απο 2 μήνες και για αποστολή Ελλάδα έχουν βάλει ταρίφα 100euro.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
To χειροτερο που μπορεις να κανεις σημερα σε αγορα ειναι να παρεις μεταχειρισμενη καρτα γραφικων.Οι περισσοτερες ειναι σκισμενες.
Εκτος περιπτωσης που γνωριζεις τον προγουμενο κατοχο και ειναι νορμαλ ανθρωπος.
Καλή η άποψη σου, αλλά είναι προσωπική σου άποψη και εκτίμηση αν μου επιτρέπεις και όχι κανόνας to live by.

Σκισμένες γραφικών δεν υπάρχουν.
Ακόμα και mining να κάνουν 24/7, σωστά ρυθμισμένες και με σωστή ψύξη αντέχουν πολλά χρόνια.
Αν δε, είναι gamer και δεν κάνει mining ο χρήστης η κατάσταση είναι ακόμα καλύτερη.

"Σκισμένες" κάρτες, μάλιστα πολύ πιο σκισμένες από εκεί που φτάνει η φαντασία σου, έχω δώσει δώρο σε συγγενείς και φίλους. Οι περισσότερες δουλεύουν ακόμα, πολλά χρόνια αργότερα... και έχοντας περάσει βασανιστήρια πολλά η καθεμία τους με extreme overclocking με πολύ υψηλές τάσεις, clocks και υγρό άζωτο στην ψύξη + παρεμβάσεις στο κύκλωμα τροφοδοσίας.

Ναι, μπορεί να βρεθείς γκαντέμης και να σου ψοφήσει στον χρόνο αν πάρεις π.χ. παλιά κάρτα σαν π.χ. την 980 Ti.
Στις "φρέσκες" ( σειρά 1xxx, 2xxx, 3xxx) να μην σου βγάλει 3-4 χρόνια θα πρέπει να είσαι γκαντεμόσαυρος, και οι περιπτώσεις αυτές είναι περί τις 3-4 στις 100.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το φαντάστηκα, αλλά με σκότωσες έτσι που το είπες ξερά. ;) :D
Δεν είναι μεγάλη η χρηματική διαφορά του 12600k - τεσπά - δεν είναι μεγάλη, όπως και να το κάνουμε, 100 ευρώ είναι 100 ευρώ. Έχει όμως "απ' όλα" ο k, και p-cores και e-cores, να ασχολούνται με τις παρακατιανές δουλειές. Όσο για τον 5600G, (εξακολουθεί να) είναι εξαιρετικός, αλλ' εφέτος η πλατφόρμα του αντικαθίσταται. Δεν μπορεί η "μπλε" να έχει απ' όλα και η "κόκκινη" να μείνει μπουκάλα...
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Καλή η άποψη σου, αλλά είναι προσωπική σου άποψη και εκτίμηση αν μου επιτρέπεις και όχι κανόνας to live by.
Σαφως και ειναι προσωπικη αποψη που τηρω τα τελευταια 25 χρονια στα pc που στηνω για αρκετο κοσμο και για μενα.
Το πρωτο που σε "πουλαει" ειναι η καρτα γραφικων.......
Μετα οι μητρικες.
Αφοβα και αβασανιστα παιρνεις cpu μεταχειρισμενο και 15 ετων να ειναι και θα ζησει αλλα τοσα χρονια.
Πιο μικρη καρτα δεν πειραζει αλλα καινουργια ας ειναι 10 fps λιγοτερα δεν χαθηκε ο πλανητης.
Ασε που εμενα μου φαινεται παραξενο να εχει δωσει ο αλλος 80 ευρω για μεταχειρισμενη 570 πx και να μου τη ζηταει τωρα 200-250.
Σορρυ αλλα δεν του την πληρωνω!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Ασε που εμενα μου φαινεται παραξενο να εχει δωσει ο αλλος 80 ευρω για μεταχειρισμενη 570 πx και να μου τη ζηταει τωρα 200-250.
Σορρυ αλλα δεν του την πληρωνω!
Πριν γίνει ο χαμός με τις κάρτες και μερικές μέρες πριν σκάσουν οι 3000 αγοράζω με strix 2080ti με εγγύηση 550euro. Έχεις δει πόσο τις πουλάνε τώρα. Την έδωσα το καλοκαίρι 900 και ήταν χώμα τιμή. Προσφορά και ζήτηση. Από τη στιγμή που υπάρχει αγοραστικό κοινό εγώ γιατί να μη βγάλω κάτι.
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Η 2080 ειναι σοβαρη καρτα και δεν ειναι παλαιολιθικη.
Να πληρωσω καρτα που θα την επαιρνα 50 ευρω και τη ζητανε 200 και ειναι και 7-8 ετων δεν τα δινω.Αλλωστε λογικο ειναι να ζητησεις παραπανω γιατι θα δωσεις και παραπανω για αντικατασταση.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δεν είναι μεγάλη η χρηματική διαφορά του 12600k - τεσπά - δεν είναι μεγάλη, όπως και να το κάνουμε, 100 ευρώ είναι 100 ευρώ. Έχει όμως "απ' όλα" ο k, και p-cores και e-cores, να ασχολούνται με τις παρακατιανές δουλειές. Όσο για τον 5600G, (εξακολουθεί να) είναι εξαιρετικός, αλλ' εφέτος η πλατφόρμα του αντικαθίσταται. Δεν μπορεί η "μπλε" να έχει απ' όλα και η "κόκκινη" να μείνει μπουκάλα...
Να πάει σε Κ χωρίς z μητρική αμαρτία. Θέλει και extra cooler.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.850
Reaction score
4.595
Πριν γίνει ο χαμός με τις κάρτες και μερικές μέρες πριν σκάσουν οι 3000 αγοράζω με strix 2080ti με εγγύηση 550euro. Έχεις δει πόσο τις πουλάνε τώρα. Την έδωσα το καλοκαίρι 900 και ήταν χώμα τιμή. Προσφορά και ζήτηση. Από τη στιγμή που υπάρχει αγοραστικό κοινό εγώ γιατί να μη βγάλω κάτι.
και λίγα την έδωσες, αν σκεφτείς οτι οι 3070 φτάνουν για πλάκα τα 1300 και οι πλειοψηφία τους ειναι ΓΤΠ υλοποιήσεις. Εύκολα συνεπώς μπορείς να πάρεις 1100 ευρώ για 2080ti ή και ακόμα περισσότερα για αξιόλογες - ποιοτικές υλοποιήσεις.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.254
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top