Επιλογή διαιρούμενης

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Καλημέρα, στο παιχνίδι μπήκε ακόμη μια σειρά διαιρούμενων, η audison voce av k6. Έχει κανείς εμπειρία απ' τα συγκεκριμένα ή απ' την πιο οικονομική σειρά apk;
Επίσης για την μόνωση βλέπω 2 διαφορετικά υλικά, το ένα είναι σαν πισόχαρτο και το άλλο σαν αφρολέξ. Χρειάζονται και τα δύο; Ευχαριστώ..
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
όχι αλλά είναι μια καλή αρχή
είναι το φύλλο που θα καλύψει τις τρύπες της πόρτας προς την ταπετσαρία.
προφανώς θέλεις και ένα για να ντύσεις την λαμαρίνα προς τα έξω.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
συμπαθέστατο δείχνει και μάλλον παίζει και προσφορά από τον εισαγωγέα με dynamat για τις πόρτες

Πήρα τηλ. και ενώ στην αρχή μου είπε για ένα φύλλο, όταν του είπα ότι στο site γράφει δύο μου είπε ότι είναι ξεχασμένο και τελικά δεν περιλαμβάνεται κανένα. Απ' το ένα στο κανένα...
 


Μηνύματα
23
Reaction score
1
Σήμερα κατάφερα και άκουσα τα hertz dsk σε μια πόρτα και blam ίδιας κατηγορίας (δεν συγκράτησα το μοντέλο) σε άλλη πόρτα για σύγκριση. Τα hertz έχουν έμφαση σε μεσαίες και πιο τσιριχτές ψηλές σε σχέση με τα blam τα οποία είχαν λίγο καλύτερο μπάσο αλλά πιο "ζεστές" ψηλές λόγω πιο μαλακού υλικού. Γενικά υπέρ των hertz στη συγκεκριμένη σύγκριση...
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Σήμερα κατάφερα και άκουσα τα hertz dsk σε μια πόρτα και blam ίδιας κατηγορίας (δεν συγκράτησα το μοντέλο) σε άλλη πόρτα για σύγκριση. Τα hertz έχουν έμφαση σε μεσαίες και πιο τσιριχτές ψηλές σε σχέση με τα blam τα οποία είχαν λίγο καλύτερο μπάσο αλλά πιο "ζεστές" ψηλές λόγω πιο μαλακού υλικού. Γενικά υπέρ των hertz στη συγκεκριμένη σύγκριση...
Ή διαφορά στις χαμηλές συχνότητες μπορεί να είναι και λόγο πόρτας που μπορεί να είναι "καλητέρη" από αμάξι σε αμαξι
 




Μηνύματα
23
Reaction score
1
Σήμερα έγινε η αντικατάσταση των ηχείων και η τοποθέτηση των ηχομονωτικών. Δεν καταλαβαίνω ιδιαίτερη διαφορά στην κύλιση (γενικά ήταν αθόρυβο το αυτοκίνητο) αλλά σταμάτησαν τριγμοί και συντονισμοί. Γενικά άξιζε. Το δαχτυλίδι στο midbass δεν ξέρω αν το αφήσω, δεν έκατσε ωραία λόγω υλικού.
IMG_20220122_164017.jpg
IMG_20220122_141505.jpg
IMG_20220122_140604.jpg
IMG_20220122_111420.jpg
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Κόψε ξύλινες ροδέλες έτσι ώστε το μεγάφωνο να έρθει ίσα ίσα στην σιτα της ταπετσαρίας... Μην σου πω να βγάλεις έξω απ την ταπετσαρία... Επίσης η κόλληση στα καλώδια δεν κάνει στα αυτοκίνητα λόγω κραδασμών
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Κόψε ξύλινες ροδέλες έτσι ώστε το μεγάφωνο να έρθει ίσα ίσα στην σιτα της ταπετσαρίας... Μην σου πω να βγάλεις έξω απ την ταπετσαρία... Επίσης η κόλληση στα καλώδια δεν κάνει στα αυτοκίνητα λόγω κραδασμών
Αυτό για την κόλληση δεν το κατάλαβα, έχουν θερμοσυστελλόμενο από πάνω.
Βασικά ούτε αυτό για τις ροδέλες κατάλαβα 😆
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Αυτό για την κόλληση δεν το κατάλαβα, έχουν θερμοσυστελλόμενο από πάνω.
Βασικά ούτε αυτό για τις ροδέλες κατάλαβα 😆
Δεν έχει σημασία τι έχουν από πάνω έχεις δει σε εργοστασιακή καλωδίωση πουθενά κόλληση...? Μόνο ακροδέκτες, κάψες, κλεμες κλπ χρησιμοποιούν... Η vag πχ απαγορεύει χρήση κόλλησης σε επισκευές... Τεσπα δεν είναι κάτι σοβαρό... Το μεγάφωνο για να μην παίζει κάτω από την ταπετσαρία κανονικά πρέπει να βγει έξω... Ή τουλαχ όσο πιο κοντά στην ταπετσαρία
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Δεν έχει σημασία τι έχουν από πάνω έχεις δει σε εργοστασιακή καλωδίωση πουθενά κόλληση...? Μόνο ακροδέκτες, κάψες, κλεμες κλπ χρησιμοποιούν... Η vag πχ απαγορεύει χρήση κόλλησης σε επισκευές... Τεσπα δεν είναι κάτι σοβαρό... Το μεγάφωνο για να μην παίζει κάτω από την ταπετσαρία κανονικά πρέπει να βγει έξω... Ή τουλαχ όσο πιο κοντά στην ταπετσαρία
Σε εργοστασιακή καλωδίωση δεν πρόκειται να δεις κόλληση γιατί είναι... εργοστασιακή! Το ξεκινάνε απ' την αρχή και το καταλήγουν στη φίσα. Δεν μπαλώνουν στο ενδιάμεσο. Αν και νομίζω ότι την απαγορεύουν όχι λόγω υλικού ή κραδασμών, αλλά για να μην υπάρχει ενδεχόμενο να περάσει κάποιο είδος τάσης από το κολλητήρι και καεί η πηγή, ο εγκέφαλος ή ό,τι επηρεαστεί τέλος πάντων.
Σχετικά με το μεγάφωνο, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κόψω την εργοστασιακή σίτα για να παίζει καλύτερα. Εδώ τα tweeter τα έβαλα πίσω απ' τα εργοστασιακά σιτάκια.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Σε εργοστασιακή καλωδίωση δεν πρόκειται να δεις κόλληση γιατί είναι... εργοστασιακή! Το ξεκινάνε απ' την αρχή και το καταλήγουν στη φίσα. Δεν μπαλώνουν στο ενδιάμεσο. Αν και νομίζω ότι την απαγορεύουν όχι λόγω υλικού ή κραδασμών, αλλά για να μην υπάρχει ενδεχόμενο να περάσει κάποιο είδος τάσης από το κολλητήρι και καεί η πηγή, ο εγκέφαλος ή ό,τι επηρεαστεί τέλος πάντων.
Σχετικά με το μεγάφωνο, δεν υπάρχει περίπτωση να κάτσω να κόψω την εργοστασιακή σίτα για να παίζει καλύτερα. Εδώ τα tweeter τα έβαλα πίσω απ' τα εργοστασιακά σιτάκια.
Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να δω κόλληση ενώσεις όμως υπάρχουν και τις κάνουν με τρόπους που αναφέρω πιο πάνω... Δεν εννοώ να χαλάσεις την ταπετσαρία απλά να φτιάξεις προσθήκες για να βγει το μεγάφωνο όσο πιο έξω και κοντά στην εργοστασιακή σιτα αν βγαίνει οκ

 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Το ξέρω ότι δεν πρόκειται να δω κόλληση ενώσεις όμως υπάρχουν και τις κάνουν με τρόπους που αναφέρω πιο πάνω... Δεν εννοώ να χαλάσεις την ταπετσαρία απλά να φτιάξεις προσθήκες για να βγει το μεγάφωνο όσο πιο έξω και κοντά στην εργοστασιακή σιτα αν βγαίνει οκ

Όχι δεν βγαίνει η σίτα στο δικό μου:
IMG_20220123_085951.jpg


Το δαχτυλίδι μπαίνει πάνω απ' τις πλαστικές βάσεις απ' ότι βλέπω. Γιατί δεν καταργείς τις πλαστικές με πιο χοντρό δαχτυλίδι ή 2-3 μαζί;
Εγώ πάντως δεν ξέρω πως θα υπολογίσω πόσο μπροστά θέλει ακόμη το μεγάφωνο αφού δεν βλέπω πόσο κενό έχει.
 

Μηνύματα
271
Reaction score
127
Όχι δεν βγαίνει η σίτα στο δικό μου:
View attachment 237627

Το δαχτυλίδι μπαίνει πάνω απ' τις πλαστικές βάσεις απ' ότι βλέπω. Γιατί δεν καταργείς τις πλαστικές με πιο χοντρό δαχτυλίδι ή 2-3 μαζί;
Εγώ πάντως δεν ξέρω πως θα υπολογίσω πόσο μπροστά θέλει ακόμη το μεγάφωνο αφού δεν βλέπω πόσο κενό έχει.
Δεν είναι δικό μου για να καταλάβεις έβαλα την εικόνα... Απ ότι βλέπω έχει μεγάλη απόσταση μέτρησε την και ξεκινά ψάξε στα φόρουμ απ ότι είδα μέχρι και 2Χ20mm δηλ 40 χιλιοστά μπαίνουν άνετα
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Να ρωτήσω κάτι άλλο; Ισχύει το στρώσιμο των ηχείων; Και αν ναι πως και σε πόσο καιρό στρώνουν; Τα δικά μου πχ. είναι 115w rms και η πηγή μου είναι ~4x12rms. Να τα δυναμώνω ή όχι; Θεωρητικά με τέτοια ενίσχυση πάντα στο στρώσιμο θα παίζουν 😂
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top