Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
o symos έχει 801Κ

τώρα για τα άλλα, δεν έχω ιδέα,
βλέπω όμως ο ενισχυτής για το χαμηλό άλλαξε από 150 σε 180 W, μικρή διαφορά δε λέω,
αλλά μπορεί να αλλάξανε και woofer ίσως;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Νάδα

View attachment 207378

View attachment 207379

(αρχηγέ είπαμε, είμαστε άσχετοι, αλλά ενα διακοπτάκι θα το βλέπαμε :fuckyou:)

Σιμο σου εχω νεα που μαλλον αφορουν και το δικο σου. οπως και να χει ρωτα
επεσα σε τεστ του μοντελου MEG RL 921K οπου μεταξυ αλλων αναφερει οτι ειναι εξοπλισμενο τοσο αυτο οσο και τα περισσοτερα μοντελα με αναλογικα φιλτρα αυξομειωσης των χαμηλων και υψηλων , μονο που βρισκονται εσωτερικα ,πισω απο την πλατη του ενισχυτη.

1619620855829.png


An analog location adjustment filter can be found as a module in most active MEG loudspeakers, including the RL 921K. It is not accessible from the outside, but only reveals itself when the electronics are swiveled out. This has the advantage that crossover with location adjustment module
once the final settings have been made, which will be the rule, they remain protected from unauthorized access. The setting options include raising and lowering the bass, for example to compensate for floor reflections or set up in a corner. A check with acoustic measurement technology should be carried out here, as it is not a question of taste. In order to influence the acoustic level in the high range, a adjustment filter above 10 kHz is also available, which perhaps falls a little more into the category of personal taste.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Ώστε έτσι λοιπόν! Καλώς λοιπόν επέμενε ο @Dimifoot ότι για να το γράφουν, θα τα έχει!
Είχα ζητήσει κι εγώ από τον Ζαπάντη να στείλει ερώτημα να μας πουν.

Θα μπορούσαν βέβαια να το λένε κάπου μέσα στο manual να μην ψαχνόμαστε :whistling:

A check with acoustic measurement technology should be carried out here, as it is not a question of taste.
Χαχα, γι'αυτό αγαπάμε Geithain 😁
Μηδέν περιθώρια για "απόπσεισ".
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ας βαλω και ενα αποσπασμα...τυχερος εισαι εχεις μονιτορ και ακους μουσικη:lolsign:

It is as it should be: bad productions or mixing errors are mercilessly uncovered, perhaps with a slight tendency to 'grace', good productions sound incredibly beautiful and 'right'. The signals don't seem to stick to the speakers, you just listen to music and immediately know what's going on.
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Όου γιές, το είχα διαβάσει, μπατ διάβασα και την αποτροπή προς το χρήστη να βάλει το χεράκι του, παρά μόνο οι αθρώποι της εταιρείας.
Αρχικά φαίνεται ανόητο να μη σου δίνει το ελεύθερο :sneaky: :sneaky:, μπατ προσωπικά συμφωνώ απολύτως με την εταιρεία.
Τα φίλτρα δέναι και τόσο αθώα και σου λέει μη μου μαμήσεις το σύμπαν, αν θες κάτι ρώτα-ζήτα, χεράκια μη, τζίζ!!!:cool:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Όου γιές, το είχα διαβάσει, μπατ διάβασα και την αποτροπή προς το χρήστη να βάλει το χεράκι του, παρά μόνο οι αθρώποι της εταιρείας.
Αρχικά φαίνεται ανόητο να μη σου δίνει το ελεύθερο :sneaky: :sneaky:, μπατ προσωπικά συμφωνώ απολύτως με την εταιρεία.
Τα φίλτρα δέναι και τόσο αθώα και σου λέει μη μου μαμήσεις το σύμπαν, αν θες κάτι ρώτα-ζήτα, χεράκια μη, τζίζ!!!:cool:
Η εταιρεία έχει την δική της λογική όντως.
Απ την άλλη τα φίλτρα είναι κάτι σαν τα πυρηνικά :biggrin: άμα πεσουν σε λάθος χέρια θα τα καταστρέψουν ολα:lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ακρόαση ηχείου σε σπίτι χωρίς εφαρμογή φίλτρων, είναι σαν να κάνεις σεκς μόνο με τρύπες στα βράχια.

Δε συνίσταται σε καμία περίπτωση, ποτέ των ποτών.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.144
Reaction score
26.715
Σιμο σου εχω νεα που μαλλον αφορουν και το δικο σου. οπως και να χει ρωτα
επεσα σε τεστ του μοντελου MEG RL 921K οπου μεταξυ αλλων αναφερει οτι ειναι εξοπλισμενο τοσο αυτο οσο και τα περισσοτερα μοντελα με αναλογικα φιλτρα αυξομειωσης των χαμηλων και υψηλων , μονο που βρισκονται εσωτερικα ,πισω απο την πλατη του ενισχυτη.

View attachment 210831

An analog location adjustment filter can be found as a module in most active MEG loudspeakers, including the RL 921K. It is not accessible from the outside, but only reveals itself when the electronics are swiveled out. This has the advantage that crossover with location adjustment module
once the final settings have been made, which will be the rule, they remain protected from unauthorized access. The setting options include raising and lowering the bass, for example to compensate for floor reflections or set up in a corner. A check with acoustic measurement technology should be carried out here, as it is not a question of taste. In order to influence the acoustic level in the high range, a adjustment filter above 10 kHz is also available, which perhaps falls a little more into the category of personal taste.
Υπάρχει λινκ?

Κάτι ακόμα. Ποιος θα ρυθμίσει αυτά τα φίλτρα, ακόμα κι αν είσαι στη Γερμανία? Δεν τα βρίσκεις και στον Κοτσόβολο τέτοια ηχεία.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Τον τελευταίο καιρό (όπως έχω αναφέρει σε διάφορα threads) έψαχνα μια καλή λύση για τον απομακρυσμένο έλεγχο του (δικάναλου) ηχοσυστήματος, αλλά δεν μπορούσα να βρω.

Το βασικό πρόβλημα είναι το Dirac που, επειδή τσιγκουνεύτηκα τα 1.700€ του SHD, τρέχει σε ένα παλιό PC, άρα το σήμα πρέπει να περνάει από εκεί πριν πάει στο DAC. Αυτό αυτομάτως αποκλείει διάφορες λύσεις.

Μια λύση λοιπόν για έλεγχο του PC είναι το Spotify Connect, αλλά κι αυτό δεν είναι τέλειο γιατί όπως ανακάλυψα στην πράξη, μπορεί να το χειρίζεται μόνο όποιος είναι συνδεδεμένος με το ίδιο account σε κινητό και σε desktop player! Αυτό σημαίνει πως είτε θα έπρεπε με τη γυναίκα μου να μοιραζόμαστε το ίδιο account (και άρα να μην μπορούμε να ακούμε ταυτόχρονα μουσική, να μοιραζόμαστε favorites, playlists, suggestions κλπ.) ή να μπορώ μόνο εγώ να χειρίζομαι το ηχοσύστημα του σαλονιού. Επίσης, είναι απολύτως δεσμευτικό, αφού π.χ. Tidal, Apple Music κλπ. δεν διαθέτουν αντίστοιχη λύση.

Έπρεπε λοιπόν να βρω κάτι που να επιτρέπει τον έλεγχο από όλους με ευκολία και να έχει όσο πιο ευρεία υποστήριξη γίνεται σε εφαρμογές. Μία τέτοια λύση έχω περιγράψει εδώ, όμως και αυτή δεν ήταν τέλεια, κυρίως όσον αφορά την ευκολία/απλότητα χρήσης.

Πριν λίγες μέρες λοιπόν και μετά από αρκετά πειράματα, ολοκλήρωσα την υλοποίηση μιας νέας λύσης, η οποία όπως φαίνεται μέχρι στιγμής λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Αποτελείται από:
1 x Chromecast
1 x HDMI audio extractor (χωρίς DAC)
1 x Optical to USB converter

Από το κινητό, ανοίγεις την εφαρμογή που θες (Tidal, Spotify, Apple Music, Youtube κλπ.) και επιλέγεις να κάνεις stream στο Chromecast. Αυτό είναι συνδεδεμένο στον audio extractor που μετατρέπει το σήμα σε optical, αυτό με τη σειρά του πηγαίνει στον converter ο οποίος το "βάζει" στο PC. Μετά αναλαμβάνει το Dirac, το DAC κλπ. όπως και πριν.

Όσες μέρες το χρησιμοποιώ, δεν έχω προσέξει το παραμικρό glitch (π.χ. άλλες λύσεις έκαναν κολλήματα όταν άνοιγα/έκλεινα το PC, μετά από sleep κλπ.). Για τον χρήστη είναι απολύτως transparent. Απλά ανοίγεις το κινητό σου, κάνεις stream στο Chromecast και παίζει.

Συμπέρασμα; I'm a happy camper 😊

Τεχνικές λεπτομέρειες:

- Το συγκεκριμένο extractor δεν φαίνεται να υποστηρίζει Dolby Digital Plus passthrough. Για τη μουσική αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα, μόνο για τις ταινίες. Το έλυσα βάζοντας ένα HDMI splitter, οπότε το σήμα από το Chromecast πηγαίνει παράλληλα απευθείας στον AVR (όπου λειτουργεί κανονικά το Dolby) και στον extractor. Χρειάζεται ένα καλώδιο και ένα "node" παραπάνω, αλλά απλά το κλείνεις στο ντουλάπι και το ξεχνάς, δεν θέλει κάποιο maintenance.

- Μέσα στο PC, το σήμα που έρχεται από τον converter μου έκανε κολλήματα όταν πήγα να το περάσω στο Dirac με ASIO4ALL που χρησιμοποιούσα πριν. Οπότε προς το παρόν χρησιμοποιώ DirectSound. Δεν έχω προλάβει να το ψάξω αυτό για να δω αν λύνεται κάπως. Μεταξύ μας δεν ξέρω και αν θα το κάνω, δεν νομίζω να έχει κάποια ακουστή διαφορά ούτως ή άλλως.
 


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Τον τελευταίο καιρό (όπως έχω αναφέρει σε διάφορα threads) έψαχνα μια καλή λύση για τον απομακρυσμένο έλεγχο του (δικάναλου) ηχοσυστήματος, αλλά δεν μπορούσα να βρω.

Το βασικό πρόβλημα είναι το Dirac που, επειδή τσιγκουνεύτηκα τα 1.700€ του SHD, τρέχει σε ένα παλιό PC, άρα το σήμα πρέπει να περνάει από εκεί πριν πάει στο DAC. Αυτό αυτομάτως αποκλείει διάφορες λύσεις.

Μια λύση λοιπόν για έλεγχο του PC είναι το Spotify Connect, αλλά κι αυτό δεν είναι τέλειο γιατί όπως ανακάλυψα στην πράξη, μπορεί να το χειρίζεται μόνο όποιος είναι συνδεδεμένος με το ίδιο account σε κινητό και σε desktop player! Αυτό σημαίνει πως είτε θα έπρεπε με τη γυναίκα μου να μοιραζόμαστε το ίδιο account (και άρα να μην μπορούμε να ακούμε ταυτόχρονα μουσική, να μοιραζόμαστε favorites, playlists, suggestions κλπ.) ή να μπορώ μόνο εγώ να χειρίζομαι το ηχοσύστημα του σαλονιού. Επίσης, είναι απολύτως δεσμευτικό, αφού π.χ. Tidal, Apple Music κλπ. δεν διαθέτουν αντίστοιχη λύση.

Έπρεπε λοιπόν να βρω κάτι που να επιτρέπει τον έλεγχο από όλους με ευκολία και να έχει όσο πιο ευρεία υποστήριξη γίνεται σε εφαρμογές. Μία τέτοια λύση έχω περιγράψει εδώ, όμως και αυτή δεν ήταν τέλεια, κυρίως όσον αφορά την ευκολία/απλότητα χρήσης.

Πριν λίγες μέρες λοιπόν και μετά από αρκετά πειράματα, ολοκλήρωσα την υλοποίηση μιας νέας λύσης, η οποία όπως φαίνεται μέχρι στιγμής λειτουργεί απροβλημάτιστα.

Αποτελείται από:
1 x Chromecast
1 x HDMI audio extractor (χωρίς DAC)
1 x Optical to USB converter

Από το κινητό, ανοίγεις την εφαρμογή που θες (Tidal, Spotify, Apple Music, Youtube κλπ.) και επιλέγεις να κάνεις stream στο Chromecast. Αυτό είναι συνδεδεμένο στον audio extractor που μετατρέπει το σήμα σε optical, αυτό με τη σειρά του πηγαίνει στον converter ο οποίος το "βάζει" στο PC. Μετά αναλαμβάνει το Dirac, το DAC κλπ. όπως και πριν.

Όσες μέρες το χρησιμοποιώ, δεν έχω προσέξει το παραμικρό glitch (π.χ. άλλες λύσεις έκαναν κολλήματα όταν άνοιγα/έκλεινα το PC, μετά από sleep κλπ.). Για τον χρήστη είναι απολύτως transparent. Απλά ανοίγεις το κινητό σου, κάνεις stream στο Chromecast και παίζει.

Συμπέρασμα; I'm a happy camper 😊

Τεχνικές λεπτομέρειες:

- Το συγκεκριμένο extractor δεν φαίνεται να υποστηρίζει Dolby Digital Plus passthrough. Για τη μουσική αυτό βέβαια δεν είναι πρόβλημα, μόνο για τις ταινίες. Το έλυσα βάζοντας ένα HDMI splitter, οπότε το σήμα από το Chromecast πηγαίνει παράλληλα απευθείας στον AVR (όπου λειτουργεί κανονικά το Dolby) και στον extractor. Χρειάζεται ένα καλώδιο και ένα "node" παραπάνω, αλλά απλά το κλείνεις στο ντουλάπι και το ξεχνάς, δεν θέλει κάποιο maintenance.

- Μέσα στο PC, το σήμα που έρχεται από τον converter μου έκανε κολλήματα όταν πήγα να το περάσω στο Dirac με ASIO4ALL που χρησιμοποιούσα πριν. Οπότε προς το παρόν χρησιμοποιώ DirectSound. Δεν έχω προλάβει να το ψάξω αυτό για να δω αν λύνεται κάπως. Μεταξύ μας δεν ξέρω και αν θα το κάνω, δεν νομίζω να έχει κάποια ακουστή διαφορά ούτως ή άλλως.
δε τα παρατας ολα να βαλεις κανα πικαπ ?
το πολυ να σηκωνεσαι ν' αλλαζεις πλευρα
...
:drinks:
 

Μηνύματα
6.434
Reaction score
200
Τι να το κάνει ο άνθρωπος το πικάπ ;
Να τα παρατήσει άλα και να ασχολείται μόνο με την πραγματική ακρόαση μουσικής ;
Χε χε ! Να είστε όλοι σας καλά και να περνάτε όμορφα
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Λοιπόν, θέλω τα φώτα σας για το project "home office".

Μετά από 2 χρόνια πανδημίας αποφασίσαμε πως η τηλεργασία ήρθε για να μείνει (έστω εν μέρει) και μιας και βρέθηκε ο χώρος, είπαμε να προχωρήσουμε στη διαμόρφωση ενός γραφείου για εμένα και τη σύζυγο.

Το πρόβλημα ήταν πως ο συγκεκριμένος χώρος είχε τρελό echo, αλλά λέω οκ, "το'χω", τι διάολο διαβάζω τόσο καιρό στο αβουσάιτ 😆
Λέω θα γεμίσει και λίγο με πράγματα, θα βάλουμε και πάνελς στα βασικά reflection points, problem solved.

Βάλαμε λοιπόν κάτω χαλιά που κάλυψαν όλο σχεδόν το δάπεδο, παραγγείλαμε ηχοπερατά υφάσματα από την Camira, ξύλα από το Leroy, aritherm από τον Λαζαράκη και πιάσαμε δουλειά, για να καλύψουμε τα βασικά reflection points της ομιλίας, δηλαδή κυρίως ανάμεσα στα γραφεία, στους πίσω τοίχους και στο ταβάνι (πάλι ανάμεσα στα γραφεία).

Φωτογραφίες παρακάτω (από το τελικό αποτέλεσμα και μερικές "behind the scenes").

Το αποτέλεσμα κατασκευαστικά και αισθητικά πολύ καλό! Όχι για να βλογήσω τα γένια μου/μας (με τον πατέρα μου και τη σύζυγο τα φτιάξαμε όλα) αλλά πραγματικά έγινε πολύ ποιοτική δουλειά και το λέω εγώ που είμαι δύσκολος πελάτης στο οπτικό κομμάτι 😛

Ηχητικά όμως δυστυχώς δεν έγινε αυτό που περίμενα. Ναι, σίγουρα πολύ καλύτερα από πριν αλλά όχι καλά. Ακόμα echo, ακόμα δεν μπορείς να μιλάς εντελώς άνετα στο τηλέφωνο/meeting, πόσο μάλλον να μπορούν να μιλάνε δύο άτομα ταυτόχρονα όπως ήταν ο αρχικός στόχος.

Δεν ξέρω αν φταίει το υλικό. Τα πάνελ έχουν aritherm πεντάρι. Ο μπλε τοίχος τριάρι, αλλά αυτό ούτως ή άλλως έγινε περισσότερο για άλλους λόγους, όχι για ηχητική φροντίδα. Έκανα μερικά πειράματα με το aritherm και είδα ότι σε συχνότητες 300-500Hz ζήτημα να κόβει 2dB το πεντάρι. Στους τοίχους που είναι reflection και ο ήχος πρέπει να περάσει και να ξαναβγεί, πες έχει ένα αποτέλεσμα. Έχουν και 2cm αέρα από πίσω τα πάνελς γιατί το ξύλο είναι 7άρι, κάτι θα προσθέτει κι αυτό. Στο διαχωριστικό όμως ανάμεσα στα γραφεία το αντιληπτό αποτέλεσμα είναι σχεδόν μηδενικό.

Κάποια μπαλώματα μπορεί να κάνω, π.χ. στο διαχωριστικό μπορεί να προσθέσω κάνα άλλο υλικό για να κόβει παραπάνω, κάνα κοποπρέν, δεν ξέρω, έχει πάντως ακόμα 2cm περιθώριο. Για φωνή μιλάμε, όχι για χαμηλές, κάτι θα πρέπει να υπάρχει να απορροφάει καλύτερα.

Για το δωμάτιο γενικά όμως, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να γεμίσω όλο το ταβάνι. Πιθανές λύσεις:
α) Να παραγγείλω μια δεκαριά πάνελς από την Gik που θα καλύψουν χοντρικά το μισό ταβάνι και λίγο παραπάνω. Δεν ξέρω αν αυτοί βάζουν κάτι καλύτερο από aritherm και αν θα κάνουν σοβαρή δουλειά.
β) Να πάρω άσπρο aritherm και να το κολλήσω σε ολόκληρο το ταβάνι διπλό, να έχει παντού δηλαδή 10cm κάλυψη
γ) Να βάλω διάτρητη γυψοσανίδα και από μέσα πυκνό πετροβάμβακα (100kg να υποθέσω ότι κάνει;)

Προφανώς η τρίτη λύση υποθέτω είναι η καλύτερη, αλλά και η πιο ακριβή/δύσκολη (μάστορες, σκόνες κλπ.). Οπότε αν, δεδομένου πως το πρόβλημα δεν είναι η μουσική/χαμηλές και άρα πιο εύκολο να λυθεί, μήπως μία από τις άλλες, απλούστερες λύσεις αρκεί;

Όπως είπα εγώ ιδανικά θέλω στον χώρο να μπορούμε να μιλάμε και οι δύο ταυτόχρονα. Αν όχι εντελώς άνετα (όπως π.χ. σε ένα καλό call center) τότε έστω "στην ανάγκη". Τώρα είναι αδύνατο.

viber_image_2022-01-24_13-57-59-964.jpg


viber_image_2022-01-24_13-58-01-743.jpg


viber_image_2022-01-24_13-58-03-001.jpg


viber_image_2022-01-24_13-58-02-270.jpg

Οι "backstage" φωτό:

viber_image_2022-01-24_14-34-29-357.jpg


viber_image_2022-01-24_14-34-29-478.jpg


viber_image_2022-01-24_14-34-27-911.jpg


viber_image_2022-01-24_14-34-29-972.jpg
 



Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
"Σκάλωσα" εδώ: Γιατί ηχοπερατό κι όχι ηχοαπορροφητικό ύφασμα;
Αυτό ακριβώς θέλω να γράψω κι εγώ. Επίσης, για ενδιάμεσα των ατόμων, θα επέλεγα κοποπρέν 1 εκατοστού, σάντουιτς στα 3-4 στρώματα που απορροφάει.
Έχω βρει και αυτή τη φωτογραφία με την απορρόφηση:
Copopren.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
"Σκάλωσα" εδώ: Γιατί ηχοπερατό κι όχι ηχοαπορροφητικό ύφασμα;
Το ύφασμα καλύπτει απλά οπτικά το υλικό απορρόφησης. Θες ο ήχος δηλαδή να περνάει από το ύφασμα και το υλικό απορρόφησης από πίσω να κάνει τη δουλειά που πρέπει να κάνει.

Τα προβλήματα με το "ηχοαπορροφητικό" ύφασμα θα ήταν δύο:
- Πρώτον, δεν υπάρχει ύφασμα που να έχει την απαραίτητη πυκνότητα/όγκο ώστε να κάνει σοβαρή απορρόφηση. Γι'αυτό τα πάνελς έχουν 5 και 10cm πάχος (και πάλι δεν κάνουν τρομερή δουλειά όπως ανακάλυψα!). Ε, ένα ύφασμα με λίγα χιλιοστά πάχος δεν μπορεί να κάνει τίποτα σοβαρό.
- Δεύτερον, αν ένα ύφασμα "απορροφούσε" τον ήχο, κατά πάσα πιθανότητα σε ένα μεγάλο ποσοστό θα τον αντανακλούσε. Κάτι που δεν το θες, θες όπως είπα ο ήχος να περάσει ώστε να απορροφηθεί από το υλικό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.962
Reaction score
6.687
Ταβάνι. GIK.
Λες ε; Καλύτερα δηλαδή gik panels στο 50-60% του ταβανιού, παρά 10cm aritherm σε όλο;

Το λες γιατί θεωρείς ότι βάζουν κάποιο πολύ πιο αποτελεσματικό υλικό στα πανελς τους σε σύγκριση με το aritherm; Ή για άλλον λόγο;

Αν είναι το πρώτο, θα σκεφτώ μήπως πάρω και μερικά ακόμα για "κάτω", ίσως να αντικαταστήσω και κάποια από αυτά που έχω ήδη φτιάξει. Τσάμπα λεφτά βέβαια, αλλά τι να κάνουμε, το θέμα είναι να γίνει η δουλειά.

Η απομόνωση με ακουστικά είναι εύκολη, έχω ήδη ακουστικά που κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Δεν λύνει όμως το πρόβλημα να μπορούν να μιλάνε 2 ταυτόχρονα γιατί (αν δεν υπάρχει επαρκής απορρόφηση στον χώρο) ο άλλος ακούει ταυτόχρονα και τους δύο σαν να μιλάνε και οι δύο μέσα στο μικρόφωνο. Συν ότι και μόνος σου να μιλάς, πάλι δεν σε ακούνε καλά/σωστά αν υπάρχει αντίλαλος και σε οδηγεί κι εσένα να μιλάς πιο δυνατά.

Συν ότι κάποιες φορές απλά δεν θες να φοράς ακουστικά ή να έχεις το βάλε/βγάλε. Στην ανάγκη βέβαια...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top