Ανασχεδιασμός στέγης σε σοφίτα





Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
:rolleyes: Δε γινεται με κανενα κοστος.Κανε και 4 room in room που δε σε περνει ουτε ενα εκει αλλα λεμε.
Οποιαδηποτε ηχομονωση παιζεται στις λεπτομεριες μια μικρη τρυπα αρκει να κανει ζημια, οι πριζες κλπ...
Επισης ενας σφραγισμενος χωρος θελει εξαερισμο για να ανανεωνει τον αερα , οπου απο εκει παλι θελει ηχοπαγιδες ...
Αθροισμα δυο τειχιων με stc 50 δε δεινουν 100 .
STC σημαινει πιστοποιησεις 125hz+
Οι χαμηλες συχνοτητες θελουν πολυυυ μαζα αερα μαζα αερα ...
Υλικα πολυ μεγαλης μαζας μικρου ογκου ειναι πανακριβα αλλα και το κοστος να μην ηταν θεμα δε γινεται .
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.912
Reaction score
77.545
:rolleyes: Δε γινεται με κανενα κοστος.Κανε και 4 room in room που δε σε περνει ουτε ενα εκει αλλα λεμε.
Επισης οποιαδηποτε ηχομονωση παιζεται στις λεπτομεριες μια μικρη τρυπα αρκει να κανει ζημια, οι πριζες κλπ...
Επισης ενας σφραγισμενος χωρος θελει εξαερισμο για να ανανεωνει τον αερα , οπου απο εκει παλι θελει ηχοπαγιδες ...
Αθροισμα δυο τειχιων με stc 50 δε δεινουν 100 .
STC σημαινει πιστοποιησεις 125hz+
Οι χαμηλες συχνοτητες θελουν πολυυυ μαζα αερα μαζα αερα ...
Υλικα πολυ μεγαλης μαζας μικρου ογκου ειναι πανακριβα αλλα και το κοστος να μην ηταν θεμα δε γινεται .
έχω δει αρκετά υλικά από βισκοελαστικά μέχρι μεμβράνες που σφραγίζουν τον χώρο με μείωση κτυπογενών ήχων στα 20+ db κάθε στρώση + αντικραδασμικά
1643564645582.png

για να πατήσει το ξύλινο δάπεδο (αυτά έχουν προδιαγραφές 53db)
+ πετροβάμβακας ή ότι άλλο

όπως επίσης και με τα ίδια υλικά τυλίγουν τα κουτιά από τις πρίζες....
για εξαερισμό υπάρχουν έτοιμες ηχοπαγίδες που όσο κοίταξα κάνουν εξαιρετική δουλειά

τι άλλο θα μπορούσε?
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.072
δεν θα ακούγεται κιχ κάτω σε λογικο κόστος
Μπααααα
Είχαμε πολύ πάχος στον τοίχο, μιλάμε για μισό μέτρο τουλάχιστον. Πανάκριβα υλικά.
Δύο αεροστεγώς κλεισμένες πόρτες για να μπεις στο στούντιο και άλλη μια για να μπεις στο χώρο πριν την δεύτερη πόρτα. Σε Dolby reference άκουγες έξω μπουμ μπουμ, όχι πολύ αλλά άκουγες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.912
Reaction score
77.545
Μπααααα
Είχαμε πολύ πάχος στον τοίχο, μιλάμε για μισό μέτρο τουλάχιστον. Πανάκριβα υλικά.
Δύο αεροστεγώς κλεισμένες πόρτες για να μπεις στο στούντιο και άλλη μια για να μπεις στο χώρο πριν την δεύτερη πόρτα. Σε Dolby reference άκουγες έξω μπουμ μπουμ, όχι πολύ αλλά άκουγες.
το πάτωμα πως ήταν?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.072
το πάτωμα πως ήταν?
Και αυτό φτιαγμένο ήταν. Το γραφείο μου ήταν στον πάνω όροφο πάνω από το στούντιο. Υπήρχαν μέρες που άκουγα μπουμ μπουμ. Room in Room ήταν από τον καλύτερο του ίδους τότε. Έπρεπε να γίνει σοβαρή δουλειά γιατί δεν ήμασταν μόνοι μας στο κτήριο. Είχε γραφεία.
Δεν άκουγες τίποτα στο +90% του χρόνου. Όταν έπαιζε όμως reference το καταλάβαινες.
 

Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.707
δεν ξέρω τι μπορούν να σημαίνουν αυτα που λέτε με τον Αρτέμη....
αλλά για το μόνο σίγουρο που ήταν ικανός να κάνει ήταν ότι προέβλεπε η νομοθεσία.....σε αυτό καιω και τα μονολιθ
δεν άφηνε τέτοια
και άδεια για χτιστό φούρνο ήταν ικανός να βγάλει :biggrin:
Δε σημαίνουν τίποτε κακό. Το αντίθετο. ϊσως σούπερ καλό. Αλλά εαν μια στις 1000 ισχύει σε γλυτωνει απο το να κάνεις αυτά που λέγονται. Τεσπά να μη σου δίνω ελπίδες. Σαν μια υποεση ξεκίνησε ...αλλά ποτέ δε ξέρεις... ψάξε το λίγο... να ξέρεις και τι γίνεται γενικά.
 

Μηνύματα
3.129
Reaction score
10.341
δεν ξέρω τι μπορούν να σημαίνουν αυτα που λέτε με τον Αρτέμη....
αλλά για το μόνο σίγουρο που ήταν ικανός να κάνει ήταν ότι προέβλεπε η νομοθεσία.....σε αυτό καιω και τα μονολιθ
δεν άφηνε τέτοια
και άδεια για χτιστό φούρνο ήταν ικανός να βγάλει :biggrin:
Η εμπειρία και η εξυπνάδα ενός καλού μηχανικού, πόσο μάλλον της θέσης του συγκεκριμένου, θα ήταν να «ξεζουμίσει» το οικόπεδο και να χτίσει τα μέγιστα (νόμιμα) και αυτό δε συνάδει με την μέτρηση του υπογείου στη δόμηση, αφού δεν έγινε εξαρχής κύρια χρήση.
 

Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.707
Η εμπειρία και η εξυπνάδα ενός καλού μηχανικού, πόσο μάλλον της θέσης του συγκεκριμένου, θα ήταν να «ξεζουμίσει» το οικόπεδο και να χτίσει τα μέγιστα (νόμιμα) και αυτό δε συνάδει με την μέτρηση του υπογείου στη δόμηση, αφού δεν έγινε εξαρχής κύρια χρήση.
Ναι το γνωρίζω , και εννοειται, αλλά δεν ισχύει πάντα και για όλους αυτή η λογική. (νομίζω, δεν επιμένω, εγω το έχω δεί πάντως να γίνεται σε περιπτωσεις , ιδίως δημόσιων υπαλλήλων, για το δικό τους σπίτι.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.912
Reaction score
77.545
α να ξέρτε...αν δεν κάτσει ούτε το υπόγειο υπάρχει και αυλίτσα πίσω για χτίσιμο :lolsign:

που έχω δει να προεξέχουν από το χώμα τέτοια παχιά σινάζια (που ανέφερε ο @reactv8) που εκτείνονται-ενώνονται από το σπίτι μέχρι τον πίσω αυλόγυρο που σηκώνεται με μπετό γιατί είναι σε χαμηλότερο ύψος από το πάρκινγκ-αλάνα πίσω από το σπίτι
 

Μηνύματα
3.129
Reaction score
10.341
α να ξέρτε...αν δεν κάτσει ούτε το υπόγειο υπάρχει και αυλίτσα πίσω για χτίσιμο :lolsign:

που έχω δει να προεξέχουν από το χώμα τέτοια παχιά σινάζια (που ανέφερε ο @reactv8) που εκτείνονται-ενώνονται από το σπίτι μέχρι τον πίσω αυλόγυρο που σηκώνεται με μπετό γιατί είναι σε χαμηλότερο ύψος από το πάρκινγκ-αλάνα πίσω από το σπίτι
Ε τώρα θέλω και την «διαμόρφωση ακάλυπτου» , εγώ φταίω που ζήτω και άλλα σχέδια,
Σταθεροποιήσου τέλος πάντων :cry:
 



Μηνύματα
12.581
Reaction score
14.707
Βρε συ, δε το κατεδαφίζεις όλο, να ξαναχτιστεί εκεί ενα ωραίο κτιριάκι, με τις προδιαγραφές , πιστοποιήσεις που πρέπει για άτμος (δε ξέρω πως τα λένε), καινούργια και ασφαλή σκεπή γιατί αυτήν θα την πάρει ο τυφώνας ? :D :D
 

Μηνύματα
1.372
Reaction score
4.635
@ daharis666
Αν την βγάλεις καθαρή και δεν σε τρελάνουν, την επόμενη φορά που θα κατέβω θα σου κάνω το τραπέζι στου Σαλή και σαν κερασάκι στην τούρτα θα σου εχω τον @JOHN MARKOU για ηθική υποστήριξη.:D:p:dance2:
 
Last edited:


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.980
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top