Αυτό,το...κάτι άλλο...

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
στο να ακούει λιγότερο χρωματισμένο ήχο, ενώ έχει πλέον στη διάθεσή του ηχογραφήσεις λιγότερο χρωματισμένες.
Νικο δεν ισχυει οι σημερινες ηχογραφησεις ειναι καραχρωματισμενες εκτος της κλασικης μουσικης
Που ειναι λιγοτερο χρωματισμενες ;)
π.χ. με το δικό μου ηχείο που οι μεσαίες του στάζουν μέλι ( αν και το έχω κάνει λίιιιιγο πιο φρόνιμο με τις ταρζανιές μου ).
Ευγε νεε μου:)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
"... PERLISTEN speakers transcend the room, remove the walls, and take you to that place where it’s only you and the music… That’s Perceptual Listening..."
Σιγά μην κάνουν τα Genelec τέτοια πράγματα...
Είναι ν'απορούμε υπό ποιαν έννοια τίθεται ως topic τέτοιο δίλημμα... :sneaky:
Επειδή τα ενεργά και γενικά και τα Genelec τα έχουμε κάνει θεούς εδώ μέσα, η ερώτηση ήταν πολύ απλή.

Κάποιος που σέβομαι και ακούω την άποψη του, συν ότι οι γνώσεις του είναι περισσότερες από όλων μας εδώ μέσα (εσύ βγαίνεις έξω γιατί δεν ξέρω), λέει ότι τα παθητικά Perlisten είναι καλύτερα.

Οπότε, εγώ τουλάχιστον, καταλήγω πως δεν παίζει ρόλο το active vs passive, αλλά το ηχείο vs ηχείο. Κάθε κατηγορίας.

Η πρώτη μου ανάρτηση - ερώτηση έγινε για να ακουστούν απόψεις επειδή τα ενεργά γενικά έχουν "γίνει" η "μόνη λύση" εδώ μέσα.

Αυτά.

Τα σέβη μου :hi:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Επειδή τα ενεργά και γενικά και τα Genelec τα έχουμε κάνει θεούς εδώ μέσα, η ερώτηση ήταν πολύ απλή.
...
Η πρώτη μου ανάρτηση - ερώτηση έγινε για να ακουστούν απόψεις επειδή τα ενεργά γενικά έχουν "γίνει" η "μόνη λύση" εδώ μέσα.

Αυτά.

Τα σέβη μου :hi:
Δεν υποστηρίζω ένθερμα κανενός τύπου ΄΄μοναδική΄΄ ή...΄΄τελική΄΄ λύση...Τέτοιες συνδέονται γενικώς με μαύρα κατάστιχα στην Ιστορία...
 

Μηνύματα
12.372
Reaction score
14.582
Μπουτιά με αποκαλούσε κάποτε το μέλος AKARL...
Οι PA εγκαταστάσεις ηχείων εκ των πραγμάτων πρέπει να έχουν μοτίβο διασποράς πεπερασμένο προς τις θέσεις κοινού και όχι εκτεταμένο προς όλες τις κατευθύνσεις ώστε ν'αποσοβείται άσκοπη κι ενεργοβόρος ηχορρύπανση προς το περιβάλλον.

Το ζήτημα της διασποράς μεταξύ ηχείων χαρακτηριζόμενων ως monitor και των...αχαρακτήριστων δεν έγκειται τόσο στην απόλυτη τιμή για τις γωνίες εκτροπής από τον κεντρικό άξονα,όσο στην απαίτηση για μέγιστη δυνατή ομοιομορφία καθώς ανέρχονται οι οκτάβες.Ηχεία με στενά περιθώρια διασποράς θα μπορούσαν να συντελέσουν σε κατώτερη επίδραση από τα όρια του χώρου και το αναπτυσσόμενο πεδίο αντήχησης πάνω στην κεντρική θέση ακρόασης.Αρκεί αυτά τα περιθώρια να μην είχαν σοβαρή διακύμανση άνω από τη ζώνη Schroeder,δηλαδή χονδρικά από τα 300Hz και άνω όπου το ίδιο το ηχείο αντί του χώρου θα καθορίζει την αντιλαμβανόμενη ποιότητα.

Η ανάγκη όμως για επέκταση της αντιλαμβανόμενης απόδοσης και σε θέσεις ακροατή πέρα από τη στενή ζώνη του MLP καθιστά λίαν επιθυμητά τα ευρύτερα περιθώρια διασποράς,μέσα από μεθόδους όπως ομοαξονική αρχιτεκτονική, κυματοδηγούς, προσεκτικά σχεδιασμένα κρος.κτλ.
Ισχύει πάντως σταθερά η προϋπόθεση για μέγιστη δυνατή ομοιομορφία...
Ναι αυτά τα γνωρίζω, δεν ήταν ακριβώς αυτά η απορία μου και στα δυο θέματα. Αλλά όπως καταλαβαίνεις και ανέφερα εγω είμαι done.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Το EQ το αποφεύγατε εσείς οι χαϊντάδες!!!
Εμείς που βάναμε μουσικές στα clubs με τα MK2 (που κι αυτά τα αποφεύγατε γιατί ήταν λέει για DJ's, άσε που σας πείραζε το direct drive!!!) μεγαλώσαμε μες το EQ !!!
Τόσο, που το είχαμε και στα σπίτια μας είτε με φυσικά μηχανήματα είτε στα PC μας με ότι είχε η κάρτα ήχου!
Δεν θέλω να στη χαλάσω, αλλά κάτι τέτοιες εφαρμογές EQ ήταν που με έκαναν να ακούω πιστά την "οντιοφίλ" πλευρά που μιλούσε για παραμόρφωση. Προσωπικά δεν αποζητώ στο EQ τόνωση ή ταπείνωση, αλλά σωστή λειτουργία ( σύμφωνα με μια target curve ) του συστήματος και του χώρου. Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που βλέπω κατά καιρούς σε φωτογραφίες, όπου όλα σχεδόν τα EQ είναι ρυθμισμένα με το χαμόγελο της Τζοκόντα. :p

Η πρώτη μου ανάρτηση - ερώτηση έγινε για να ακουστούν απόψεις επειδή τα ενεργά γενικά έχουν "γίνει" η "μόνη λύση" εδώ μέσα.

Αυτά.

Τα σέβη μου :hi:
Εγώ απο την άλλη, μόλις ξήλωσα τα παθητικά κροσόβερ και άκουσα χωρίς, άφιλτρο που λένε, κατάλαβα τί έχανα τόσο καιρό. Ενεργά μέχρι να σβήσει ο ήλιος!!!
Θεωρώ πλέον ότι είναι μεγάλη μαγκιά το να οδηγεί ο κάθε τελικός το δικό του μεγάφωνο, χωρίς πυκνωτάκια, χωρίς πηνιάκια, χωρίς σκ@τάκια, με όσο το δυνατόν λιγότερη καλωδίωση. Πόντος απο τα αποδυτήρια και το dsp based crossover που κάνει με ακρίβεια αυτό που πρέπει να κάνει. Όταν το πιτσιρίκι Minidsp με biquad programming μπορεί να σκάσει ακόμα και τοίχο με 96db κλίση, νομίζω και παραπάνω - πιθανώς άχρηστο, αλλά ενδεικτικό των δυνατοτήτων του - τί να λένε τα ενεργοβόρα και τίγκα στη παραμόρφωση παθητικά κροσόβερ, ειδικά αυτά της χαμηλής κατηγορίας τιμής. Όταν μπορεί ο κατασκευαστής του ενεργού με ακρίβεια να διορθώσει τις ατέλειες που ο κατασκευαστής του παθητικού παλεύει να φέρει με τα προαναφερθέντα παθητικά υλικά ( τα οποία κάποτε θα χάσουν και την αποδοτικότητά τους, άρα bye bye τιουνάρισμα του ηχείου ), πιστεύω ότι εξηγείται το γεγονός ότι τα ενεργά δείχνουν ξεκάθαρα τα δόντια τους στα παθητικά.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Δεν θέλω να στη χαλάσω, αλλά κάτι τέτοιες εφαρμογές EQ ήταν που με έκαναν να ακούω πιστά την "οντιοφίλ" πλευρά που μιλούσε για παραμόρφωση. Προσωπικά δεν αποζητώ στο EQ τόνωση ή ταπείνωση, αλλά σωστή λειτουργία ( σύμφωνα με μια target curve ) του συστήματος και του χώρου. Καμία σχέση δηλαδή με αυτά που βλέπω κατά καιρούς σε φωτογραφίες, όπου όλα σχεδόν τα EQ είναι ρυθμισμένα με το χαμόγελο της Τζοκόντα. :p



Εγώ απο την άλλη, μόλις ξήλωσα τα παθητικά κροσόβερ και άκουσα χωρίς, άφιλτρο που λένε, κατάλαβα τί έχανα τόσο καιρό. Ενεργά μέχρι να σβήσει ο ήλιος!!!
Θεωρώ πλέον ότι είναι μεγάλη μαγκιά το να οδηγεί ο κάθε τελικός το δικό του μεγάφωνο, χωρίς πυκνωτάκια, χωρίς πηνιάκια, χωρίς σκ@τάκια, με όσο το δυνατόν λιγότερη καλωδίωση. Πόντος απο τα αποδυτήρια και το dsp based crossover που κάνει με ακρίβεια αυτό που πρέπει να κάνει. Όταν το πιτσιρίκι Minidsp με biquad programming μπορεί να σκάσει ακόμα και τοίχο με 96db κλίση, νομίζω και παραπάνω - πιθανώς άχρηστο, αλλά ενδεικτικό των δυνατοτήτων του - τί να λένε τα ενεργοβόρα και τίγκα στη παραμόρφωση παθητικά κροσόβερ, ειδικά αυτά της χαμηλής κατηγορίας τιμής. Όταν μπορεί ο κατασκευαστής του ενεργού με ακρίβεια να διορθώσει τις ατέλειες που ο κατασκευαστής του παθητικού παλεύει να φέρει με τα προαναφερθέντα παθητικά υλικά ( τα οποία κάποτε θα χάσουν και την αποδοτικότητά τους, άρα bye bye τιουνάρισμα του ηχείου ), πιστεύω ότι εξηγείται το γεγονός ότι τα ενεργά δείχνουν ξεκάθαρα τα δόντια τους στα παθητικά.
Δεν παίζουν μόνο αυτά ρόλο τελικά. Δεν θυμάμαι τι συζητούσαμε με λεπτομέρειες, πάντως τα Perlisten στέλνουν στον πάγκο, κάποια, ή πολλά ενεργά. :)
Και τελικά, ίσως, να υπάρχουν και άλλα παθητικά που δεν τους έχουμε δώσει σημασία, επειδή, δεν βρέθηκε κάποιος να τα μετρήσει.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.113
Reaction score
18.832
Ότι και να είναι τα ηχεία αν είναι μόνον 2 άστα να πάνε :biggrin:
View attachment 240745
Δηλ. να υποστούμε οικονομική αυτοκτονία..
να καταλήξουμε να μην γουστάρουμε να ζούμε πια στον χώρο μας..
και να δώσουμε ότι περίσσεψε στις ταβέρνες και στα καφέ (ώστε να μην βλέπουμε συνεχώς αυτό το πράγμα :p).

Έχει μία κοινωνική προσέγγιση αυτή η ιδέα.. ;)
Παρακλειστήκαμε στο σπίτι..
Εγώ μέσα.. :party:
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Δεν παίζουν μόνο αυτά ρόλο τελικά. Δεν θυμάμαι τι συζητούσαμε με λεπτομέρειες, πάντως τα Perlisten στέλνουν στον πάγκο πολλά ενεργά. :)
Και τελικά, ίσως, να υπάρχουν και άλλα παθητικά που δεν τους έχουμε δώσει σημασία, επειδή, δεν βρέθηκε κάποιος να τα μετρήσει.
Βλέπω κάτι οκταχίλιαρα δολάρια το κομμάτι, βάλε και τους ενισχυτές, βάλε και... τα καλώδια. Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί κάποιο παθητικό ηχείο να έχει σχεδιαστεί και υλοποιηθεί σωστά, αλλά με τί κόστος.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Βλέπω κάτι οκταχίλιαρα δολάρια το κομμάτι, βάλε και τους ενισχυτές, βάλε και... τα καλώδια. Δεν αντιλέγω στο ότι μπορεί κάποιο παθητικό ηχείο να έχει σχεδιαστεί και υλοποιηθεί σωστά, αλλά με τί κόστος.
Ξεκινάνε λίγο πάνω από τα μισά, και για αυτά τα λέγαμε. Όχι για τη μεγάλη σειρά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.282
Βλέποντας μόνον αυτό


Screenshot_20220216_120932_com.google.android.apps.docs.jpg


Ανέτως τα παίρνω και τα συστήνω κιόλας, αρκεί μαζί με τα ενισχυτικά που χρειάζονται, να είναι φτηνότερα από τα Νιούμαν που έχω.

Γιατί και τα Νιούμαν μετράνε υπέροχα.
Και έχουν λίγο υψηλότερο max spl από αυτά, αλλά τες πα, πες ότι είναι ικανά για ίδια απόσταση ακρόασης.

Τώρα αν είστε πχιό χρυσαφτχιάδες από μένα και μόνον εαν ταυτόχρονα έχετε χώρο πχιό περιποιημένο ηχητικά από τον δικό μου, πράγμα που εύκολα μπορείτε να μου δείξετε από ένα διάγραμμα RT60 χωρίς χρήση dsp, τότε αν έχετε άπειρα λεφτά για πέταμα, ίσως να είναι καλή ιδέα να πάρετε ακριβότερα ηχεία από τα Νιούμαν που έχω, για τη συγκεκριμένη απόσταση ακρόασης, εφόσον οι μετρήσεις δείχνουν την ανωτερότητα των ακριβότερων.

Βεβαίως, αν κάποιο ηχείο, παθητικό (πακέτο με τα ενισχυτικά του) ή ενεργό, κοστίζει παραπάνω από το μεγάλο τζενελεκ της σειράς the ones, το οποίο κοστίζει όσο κοστίζει και το 16-άιντσο me Geithain, τότε παρακαλώ μη μου τους κύκλους τάραττε, μη με εκνευριζετε, είμαι και σε μια α ηλικία.

Κανένας στο γνωστό σύμπαν δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι χρειάζεται κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο.
Τα οποία, ως ενεργά, δεν κοστίζουν μια περιουσία.

Η υπομονή, έχει και τα όριά της.
 
Last edited:

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.261
Reaction score
13.148
π.χ. με το δικό μου ηχείο που οι μεσαίες του στάζουν μέλι ( αν και το έχω κάνει λίιιιιγο πιο φρόνιμο με τις ταρζανιές μου ).
Ευγε νεε μου:)
Καλάθια και κούπες.
Αυτά θέλουν ξύλο από μικρά. Ένα Μάρκου μονίμως από πίσω.🤣🤣🤣🤣
@costas EAR εγκρινω και επαυξανω 5θημερος αυστηρα φυλακιση και στο πειθαρχειο και να εισερχεται το βραδυ και κανενας μαυρουλης :gamer: :drinks:
Γιατι αυτη η ποινη; του ειπα να παμε στο athens pro audio kai ο φ@%&ς δεν ηλθε να ακουσουμε τα τζενελεκ του χαλασε λεει το πλυντηριο:banned:
να πας μονος μου ειπε ο κιορατας :idk: μα χωρις τον κ. Μαρκου πως θα πηγαινα να υπαρχει και λιγο τζερτζελο θα ακουγε τζεημς λαστ βουτηρο στο ψωμι μου:smile:
Μετα να πηγαιναμε για κανα τσιπουρακι αλλα αυτοι οι Αθηναιοι ειναι ξενερωτοι οχι ολοι βεβαιος βεβαιως αλλα αυτοι που μενουν στους προποδες της Παρνηθας ειναι:p
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Για πολύ κόσμο, πολλά, μη πω πάρα πολλά, από τα "super ηχεία" τρώνε κλοτσιά στο stage 2, οπότε δεν υπάρχουν κανόνες τύπου "μέχρι εδώ, δεν υπάρχει παραπάνω".
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τόσοι δορυφόροι κι ούτε ένα subwoofer...8-)
Το ότι δεν το βλέπεις δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει κιολας😀
Έχει άλλα ενα😛
Lautsprecher: 63x Genelec 8040 + Genelec 7060

Δηλ. να υποστούμε οικονομική αυτοκτονία..
να καταλήξουμε να μην γουστάρουμε να ζούμε πια στον χώρο μας..
και να δώσουμε ότι περίσσεψε στις ταβέρνες και στα καφέ (ώστε να μην βλέπουμε συνεχώς αυτό το πράγμα :p).

Έχει μία κοινωνική προσέγγιση αυτή η ιδέα.. ;)
Παρακλειστήκαμε στο σπίτι..
Εγώ μέσα.. :party:
Θα έπρεπε όλοι να ξεκινάμε από αυτό το πλήθος των 63 ηχειων και να αφαιρούμε ηχεία μέχρι να φτάσουμε στην ιδανική για τον καθένα συνθήκη συμβιβασμό, πόσα ηχεία μπορώ να βάλω στον καθιστικό χωρίς παράλληλα να τίθεται σε κίνδυνο από την συμβία μου η σωματική μου ακεραιότητα και η ψυχική μου ηρεμία 😀
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.113
Reaction score
18.832
Θα έπρεπε όλοι να ξεκινάμε από αυτό το πλήθος των 63 ηχειων και να αφαιρούμε ηχεία μέχρι να φτάσουμε στην ιδανική για τον καθένα συνθήκη συμβιβασμό, πόσα ηχεία μπορώ να βάλω στον καθιστικό χωρίς παράλληλα να τίθεται σε κίνδυνο από την συμβία μου η σωματική μου ακεραιότητα και η ψυχική μου ηρεμία 😀
Σωστός..
Λοιπόν..
Εγώ 2 για την ψυχική μου ηρεμία.
4 οριακά για την συμβία και πειραματισμό.
63 αν πρόκειται για κοινωνικό πείραμα.
Όλα για την ανθρωπότητα.. :p
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Θα έπρεπε όλοι να ξεκινάμε από αυτό το πλήθος των 63 ηχειων και να αφαιρούμε ηχεία μέχρι να φτάσουμε στην ιδανική για τον καθένα συνθήκη συμβιβασμό, πόσα ηχεία μπορώ να βάλω στον καθιστικό χωρίς παράλληλα να τίθεται σε κίνδυνο από την συμβία μου η σωματική μου ακεραιότητα και η ψυχική μου ηρεμία 😀
Αυτό έχει γίνει ήδη, από άλλους που ξέρουν περισσότερα από εμάς, για εμάς.
Στην μακρινή Ιαπωνία, οι εκεί γκουρού της ηχητικής αναπαραγωγής που ταυτόχρονα έχουν σχέση και με πανεπιστήμια, έφτιαξαν κάτι αντίστοιχο, και σιγά σιγά άρχισαν να αφαιρούν ηχεία, παίζοντας βέβαια και τα κατάλληλα αρχεία.
Κάπου στο δρόμο κατέληξαν στο συμπέρασμα, πως η 13.1 Aurο3D διάταξη είναι το ταβάνι. Δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω δεν υπάρχει λόγος.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Ανέτως τα παίρνω και τα συστήνω κιόλας, αρκεί μαζί με τα ενισχυτικά που χρειάζονται, να είναι φτηνότερα από τα Νιούμαν που έχω.

Γιατί και τα Νιούμαν μετράνε υπέροχα.
Και έχουν λίγο υψηλότερο max spl από αυτά, αλλά τες πα, πες ότι είναι ικανά για ίδια απόσταση ακρόασης.

Τώρα αν είστε πχιό χρυσαφτχιάδες από μένα και μόνον εαν ταυτόχρονα έχετε χώρο πχιό περιποιημένο ηχητικά από τον δικό μου, πράγμα που εύκολα μπορείτε να μου δείξετε από ένα διάγραμμα RT60 χωρίς χρήση dsp, τότε αν έχετε άπειρα λεφτά για πέταμα, ίσως να είναι καλή ιδέα να πάρετε ακριβότερα ηχεία από τα Νιούμαν που έχω, για τη συγκεκριμένη απόσταση ακρόασης, εφόσον οι μετρήσεις δείχνουν την ανωτερότητα των ακριβότερων.

Βεβαίως, αν κάποιο ηχείο, παθητικό (πακέτο με τα ενισχυτικά του) ή ενεργό, κοστίζει παραπάνω από το μεγάλο τζενελεκ της σειράς the ones, το οποίο κοστίζει όσο κοστίζει και το 16-άιντσο me Geithain, τότε παρακαλώ μη μου τους κύκλους τάραττε, μη με εκνευριζετε, είμαι και σε μια α ηλικία.

Κανένας στο γνωστό σύμπαν δεν μπορεί να ισχυριστεί ότι χρειάζεται κάτι καλύτερο από αυτά τα δύο.
Τα οποία, ως ενεργά, δεν κοστίζουν μια περιουσία.

Η υπομονή, έχει και τα όριά της.
Αλήθεια τώρα, όσο και αν μας τα έχει κάνει τσουρέκια με τα ενεργά, έχει δίκαιο.
Kali in 8v2, KH310 και The ones / Γκετχαρντ είναι τα benchmarks στις κατηγορίες τιμής τους. Πιθανόν και κάποια ακόμη να τα πλησιάζουν αλλά όχι να τα ξεπερνούν.

IMHO υπάρχουν πολύ ακριβότερα ηχεία που μετρούν πολύ καλά και σαγηνεύουν, όπως τα perlisten τον Έριν ή τα tidal εμένα.
IMHO πάλι, ο λόγος που σαγηνεύουν είναι πιθανόν κάποιο χαρακτηριστικό που ωραιοποιεί μέτριες ηχητικά μουσικές ή/και χώρους. Όχι κάποιο καλύτερο τεχνικό χαρακτηριστικό.

Χωρίς να είμαι και σίγουρος 100% για το παραπάνω. Τέτοια θέματα και απορίες ανήκουν στην κατηγορία "γιατί το ρούν παίζει καλύτερα από το οντιρβάνα", για τα οποία δεν έχει αποφανθεί ακόμη η επιστήμη ;-)
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.173
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top