Nova Eon TV

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ έχω ένα περίεργο θέμα: Με Samsung Tizen, μοντέλο 2017, η εφαρμογή EON TV δουλεύει εξαιρετικά με modem ZTE 267A, αλλά αν βάλω ZTE 367N δεν δουλεύει καθόλου, ή με Sercomm H300s δουλεύει αλλά με μεγάλες καθυστερήσεις όποτε αλλάζουν κανάλια (εφόσον αλλάξει το κανάλι, το streaming είναι μια χαρά, αλλά για να αλλάξει βλέπω μαύρη οθόνη μέχρι και 5 λεπτά!!).
Ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτό;; Μήπως πρέπει να γίνουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο modem; Έχω ψάξει αρκετά στο Internet, αλλά δεν βρίσκω τίποτα για το θέμα... :(
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.106
Καλησπέρα σε όλους!
Εγώ έχω ένα περίεργο θέμα: Με Samsung Tizen, μοντέλο 2017, η εφαρμογή EON TV δουλεύει εξαιρετικά με modem ZTE 267A, αλλά αν βάλω ZTE 367N δεν δουλεύει καθόλου, ή με Sercomm H300s δουλεύει αλλά με μεγάλες καθυστερήσεις όποτε αλλάζουν κανάλια (εφόσον αλλάξει το κανάλι, το streaming είναι μια χαρά, αλλά για να αλλάξει βλέπω μαύρη οθόνη μέχρι και 5 λεπτά!!).
Ξέρετε που μπορεί να οφείλεται αυτό;; Μήπως πρέπει να γίνουν κάποιες συγκεκριμένες ρυθμίσεις στο modem; Έχω ψάξει αρκετά στο Internet, αλλά δεν βρίσκω τίποτα για το θέμα... :(
Καλώς ήρθες!

Να υποθέσω ότι έχεις σύνδεση Vodafone από τα routers που αναφέρεις.

Αν συνδέεσαι μέσω WiFi μάλλον το 267 έχει καλύτερη συμβατότητα με την τηλεόρασή σου. Δεν ξέρω αναλυτικά τα standards που υποστηρίζουν τα routers αυτά.

Αν το επιτρέπει ο χώρος δοκίμασε να συνδεθείς με καλώδιο LAN, έστω και για λίγο, για να σιγουρευτείς αν φταίει το WiFi.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Καλώς ήρθες!

Να υποθέσω ότι έχεις σύνδεση Vodafone από τα routers που αναφέρεις.

Αν συνδέεσαι μέσω WiFi μάλλον το 267 έχει καλύτερη συμβατότητα με την τηλεόρασή σου. Δεν ξέρω αναλυτικά τα standards που υποστηρίζουν τα routers αυτά.

Αν το επιτρέπει ο χώρος δοκίμασε να συνδεθείς με καλώδιο LAN, έστω και για λίγο, για να σιγουρευτείς αν φταίει το WiFi.
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!! :)
Με καλώδιο LAN είμαι συνδεδεμένος. Μόνο με το ΖΤΕ 267A λειτουργεί μια χαρά το EON TV app. Είναι περίεργο πάντως, κάποια ιδιαιτερότητα του ΕΟΝ TV app, γιατί από την ίδια τηλεόραση λειτουργούν μια χαρά όλα τα άλλα apps, π.χ. Netflix, Cosmote TV app, και με οποιοδήποτε modem, παίζω μέχρι και 4Κ και σε άριστη ποιότητα, μόνο το EON TV app έχει το πρόβλημα που περιέγραψα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.106
Σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα!! :)
Με καλώδιο LAN είμαι συνδεδεμένος. Μόνο με το ΖΤΕ 267A λειτουργεί μια χαρά το EON TV app. Είναι περίεργο πάντως, κάποια ιδιαιτερότητα του ΕΟΝ TV app, γιατί από την ίδια τηλεόραση λειτουργούν μια χαρά όλα τα άλλα apps, π.χ. Netflix, Cosmote TV app, και με οποιοδήποτε modem, παίζω μέχρι και 4Κ και σε άριστη ποιότητα, μόνο το EON TV app έχει το πρόβλημα που περιέγραψα.
Σε ρώτησα αν είσαι στη Vodafone γιατί η Nova, από τα routers που ανέφερες, δίνει μόνο το 267, αν θυμάμαι καλά.
Γενικά, το EON είναι πολύ ιδιαίτερο στις απαιτήσεις του (δεν ξέρω γιατί). "Ζητάει" πολύ bandwidth χωρίς να έχει την ανάλογη ποιότητα και έχει προβλήματα με κάποια routers ακόμα κι αυτά που δίνει η Nova.

Αν δεν έχεις άλλο θέμα με το 267 άφησέ το. Αν δεν σε ικανοποιεί το WiFi του (θυμάμαι ότι είναι χάλια) βάλε μέσω LAN ένα τέτοιο και καθάρισες.

Xiaomi Mi Router 4A
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Σε ρώτησα αν είσαι στη Vodafone γιατί η Nova, από τα routers που ανέφερες, δίνει μόνο το 267, αν θυμάμαι καλά.
Γενικά, το EON είναι πολύ ιδιαίτερο στις απαιτήσεις του (δεν ξέρω γιατί). "Ζητάει" πολύ bandwidth χωρίς να έχει την ανάλογη ποιότητα και έχει προβλήματα με κάποια routers ακόμα κι αυτά που δίνει η Nova.

Αν δεν έχεις άλλο θέμα με το 267 άφησέ το. Αν δεν σε ικανοποιεί το WiFi του (θυμάμαι ότι είναι χάλια) βάλε μέσω LAN ένα τέτοιο και καθάρισες.

Xiaomi Mi Router 4A
Καλημέρα! Ναι, Vodafone είμαι, με το ZTE H267A. H Nova νομίζω δίνει καλύτερο, το ZTE H388A, αν δεν κάνω λάθος.
Το θέμα είναι όμως ότι αναβαθμίζω την γραμμή μου σε 200 Mbps και θα έχω πλέον αναγκαστικά modem το Sercomm H300s, με το οποίο το EON TV δεν δουλεύει καλά, όπως έχω αναφέρει παραπάνω σε προηγούμενο post μου, σε κάθε αλλαγή καναλιού κτλ. μπορεί να κάνει μέχρι και περίπου 5 λεπτά(!!) να ξεκινήσει να κάνει streaming και να δείχνει εικόνα. Σκέφτομαι σοβαρά να πάω δικό μου modem Fritzbox, μόνο που υπάρχει μεγάλο πρόβλημα με την διαθεσιμότητα από AVM και δεν μπορώ να βρω στην αντιπροσωπεία και σε καταστήματα.
Αλλά αν είναι θέμα κάποιων ρυθμίσεων ακόμη και χρησιμοποιώντας το Sercomm H300s, καλό θα ήταν να το γνωρίζουμε για να τις εφαρμόσουμε και να μην χρειάζεται να ψαχνόμαστε για συγκεκριμένα modems που να δουλεύουν με το EON TV app, by default.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Update: Κάπου διάβασα να είναι enabled το Fastpath. Αυτό είναι που βλέπουμε π.χ. στο ΖΤΕ 267Α σαν: Data Path (Up/Down): Fast/Fast ??
Επίσης, αρκεί αυτή η ρύθμιση και μετά το EON TV υποτίθεται πρέπει να λειτουργεί απροβλημάτιστα;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Όχι, ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι η γραμμή σε Fast Path για να δουλέψει σωστά η EON και οποιοδήποτε άλλο IPTV.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Όχι, ΔΕΝ είναι απαραίτητο να είναι η γραμμή σε Fast Path για να δουλέψει σωστά η EON και οποιοδήποτε άλλο IPTV.
Τότε ποια είναι η ρύθμιση "κλειδί" που "ξεχωρίζει" ένα modem και μπορεί να παίξει καλά με EON TV??
Το ξέρουμε ότι είναι χαζομάρα του EON TV, γιατί με τa ίδια modems παίζω άνετα μέχρι και 4Κ streaming σε Netflix και Cosmote TV app, αλλά δυστυχώς κάποιο ξεχωιστό requirement είναι που κάνει το ZTE 267A να παίζει άνετα και απροβλημάτιστα, ενώ τα υπόλοιπα (Sercomm H300s, ZTE 367N, κτλ.) έχουν προβλήματα ή δεν παίζουν και καθόλου!!
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Δεν υπάρχει "ειδικό" modem ούτε ρύθμιση κλειδί.
Είτε υπάρχει θέμα στην γραμμή, είτε πέφτεις σε ένα από τα προβλήματα του EON και τις ιντερνετικές υποδομές της Nova που θέλουν αναβάθμιση χωρητικότητας...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
2
Δεν υπάρχει "ειδικό" modem ούτε ρύθμιση κλειδί.
Είτε υπάρχει θέμα στην γραμμή, είτε πέφτεις σε ένα από τα προβλήματα του EON και τις ιντερνετικές υποδομές της Nova που θέλουν αναβάθμιση χωρητικότητας...
Δεν μπορεί να μην υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο modem που να επηρεάζουν την εφαρμογή, καθώς με την ίδια ακριβώς σύνδεση (πάροχο, καλωδίωση, κτλ.) το ΖΤΕ H267Α λειτουργεί άψογα και απροβλημάτιστα, την ίδια στιγμή που τα ZTE H367N (δεν λειτουργεί με τίποτα το EON TV) και Sercomm H300s (αργεί πολύ να λειτουργήσει σε κάθε αλλαγή καναλιού, κτλ.) έχουν προβλήματα. Είμαι πεποισμένος ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, αν και εφόσον είναι διαθέσιμες βέβαια στο κάθε modem, το EON TV θα μπορεί να λειτουργήσει άψογα.
Βέβαια, είναι άλλο θέμα ότι δεν θα έπρεπε να είναι τόσο "περίεργο" (το λέω κομψά..) ή/και απαιτητικό το EON TV application, την στιγμή που ένα σωρό άλλα παρόμοια ή παραπλήσια streaming applications λειτουργούν απροβλημάτιστα με όλα τα modems, ιδίως όταν η σύνδεση είναι VDSL 50 Mbps και πάνω.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Δεν μπορεί να μην υπάρχουν κάποιες ρυθμίσεις στο modem που να επηρεάζουν την εφαρμογή, καθώς με την ίδια ακριβώς σύνδεση (πάροχο, καλωδίωση, κτλ.) το ΖΤΕ H267Α λειτουργεί άψογα και απροβλημάτιστα, την ίδια στιγμή που τα ZTE H367N (δεν λειτουργεί με τίποτα το EON TV) και Sercomm H300s (αργεί πολύ να λειτουργήσει σε κάθε αλλαγή καναλιού, κτλ.) έχουν προβλήματα. Είμαι πεποισμένος ότι με τις κατάλληλες ρυθμίσεις, αν και εφόσον είναι διαθέσιμες βέβαια στο κάθε modem, το EON TV θα μπορεί να λειτουργήσει άψογα.
Βέβαια, είναι άλλο θέμα ότι δεν θα έπρεπε να είναι τόσο "περίεργο" (το λέω κομψά..) ή/και απαιτητικό το EON TV application, την στιγμή που ένα σωρό άλλα παρόμοια ή παραπλήσια streaming applications λειτουργούν απροβλημάτιστα με όλα τα modems, ιδίως όταν η σύνδεση είναι VDSL 50 Mbps και πάνω.
Δεν υπάρχει ρύθμιση ειδική για την EON και καμμία υπηρεσία.
Ο τρόπος που λειτουργεί η VDSL/VDSL2 και ADSL είναι ένας.
Δεν έχει.. ειδικούς τρόπους για κάθε χρήση.

Το πιο πιθανό είναι τα μόντεμ σου να παθαίνουν flooding ή το 1ο να έχει automatic QoS και να δίνει προτεραιότητα στην IPTV service ενώ τα άλλα όχι.
Σκουπίδια είναι όλα τα modem/router που αναφέρεις εν τω μεταξύ.
Αν έχεις μεγάλο δίκτυο (δηλαδή αρκετές ethernet & wifi συσκευές) επένδυσε λίγα φράγκα σε ένα router/access point να αναλάβει εκείνο τα πάντα και το H267A να χρησιμοποιηθεί μόνο ως modem σε bridge mode ή αν δεν έχει bridge mode να γίνει αναγκαστικά διπλή κλήση PPPoE μέσω PPPoE relay...

Η υπηρεσία και η εφαρμογή είναι ακόμα σε... "beta" φάση, έχει τα προβλήματα της η εφαρμογή, έχει και τα προβλήματα του το ελλειπές σε υποδομή δίκτυο της Nova και ήρθε και έδεσε το πράγμα τώρα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.106
Η υπηρεσία και η εφαρμογή είναι ακόμα σε... "beta" φάση, έχει τα προβλήματα της η εφαρμογή, έχει και τα προβλήματα του το ελλειπές σε υποδομή δίκτυο της Nova και ήρθε και έδεσε το πράγμα τώρα.
Αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα. Η εφαρμογή θέλει fine tuning γιατί απαιτεί δυσανάλογα πολλούς πόρους συγκριτικά με άλλες εταιρείες, έχοντας ταυτόχρονα χειρότερη εικόνα. Το timing της διάθεσής της το καθόρισαν οικονομικοί και στρατηγικοί παράγοντες. Με λίγα λόγια, τεχνικά δεν ήταν έτοιμη η Nova για τέτοιο άνοιγμα.

Είμαι στο δίκτυο Nova τα τελευταία 4 χρόνια. Τους τελευταίους μήνες αντιμετωπίζω συχνά προβλήματα ταχύτητας που δείχνουν ότι υπάρχει μπούκωμα στο δίκτυό της. Συγκεκριμένες ώρες, συνήθως βραδινές, σε συγκεκριμένα sites (π.χ. YouTube). Τα speed tests πάνε σφαίρα αλλά κάποιοι servers αρνούνται να συνεργαστούν.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους. Μια απλή μάλλον ερώτηση. Θέλω να βάλω ΕΟΝ Fiber 50 (δεν έχει 100 στην περιοχή μου) στο σπίτι (Πειραιάς). Έχει κανείς υπόψιν του να παρουσιάζει θέματα με την ταχύτητα ή να "πέφτει"? To router θα είναι μόνο για internet. Η τηλεόραση θα είναι με πιάτο
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top